Legal

iCLOUD HÜKÜM VE KOŞULLARI

iCLOUD HÜKÜM VE KOŞULLARI

iCloud’a Hoşgeldiniz

APPLE İLE ARANIZDAKİ İŞBU SÖZLEŞME, iCLOUD ÜRÜNÜ, YAZILIMI, HİZMETLERİ VE İNTERNET SİTELERİNİ (HEP BİRLİKTE “HİZMET” OLARAK ANILACAKTIR) KULLANIMINIZI DÜZENLEMEKTEDİR. AŞAĞIDAKİ HÜKÜMLERİ OKUYUP ANLAMANIZ ÖNEMLİDİR. “KABUL EDİYORUM”U TIKLAMANIZ HALİNDE, BU HÜKÜMLER HİZMETE ERİŞİMİNİZİ YA DA THE iCLOUD HİZMETİNİ KULLANIMINIZA UYGULANACAKTIR.

Apple, işbu Sözleşmenin hüküm ve koşulları uyarınca kişisel içeriğinizin depolanması (örneğin adres defteri, takvimler, fotoğraflar, notlar, hatırlatmalar, belgeler, uygulama verileri ve iCloud e-postası) uyumlu araçlar ve bilgisayardan erişilebilir kılınması ve belirli yerlere özel hizmetler dahil olmak belirli internet hizmetlerini kullanmanıza izin veren Hizmetin tedarikçisidir. iCloud’u çalıştırır çalıştırmaz içeriğiniz otomatik olarak Apple’a gönderilip depolanacaktır, böylece bu içeriğe daha sonar erişebilecek ya da içeriğinizi iCloud’u çalıştıran diğer araç ya da bilgisayarlara kablosuz olarak gönderebileceksiniz. Burada kullanılan “Apple” aşağıdaki anlamlara gelmektedir:

• Kuzey, Orta ve Güney Amerika’daki (Kanada hariç); ABD’ye bağlı bölgelerdeki; Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Karayipler’deki Fransız ve İngiliz bağlı bölgelerindeki kullanıcılar için 1 Infinite Loop, Cupertino, California’da bulunan Apple Inc.;

• Kanada’da veya bağlı bölgelerindeki kullanıcılar için 7495 Birchmount Road, Markham, ON L3R 5G2’de bulunan Apple Canada;

• Japonya’daki kullanıcılar için Roppongi Hills, 6-10-1 Roppongi, Minato-ku, Tokyo 106-6140 adresinde bulunan iTunes K.K.;

• Sahip oldukları adalar, bölgeler ve bağlı yönetimler dahil olmak üzere Avustralya ve Yeni Zelanda’daki kullanıcılar için Level 13, Capital Centre, 255 Pitt Street, Sydney NSW 2000, Australia’daki Apple Pty Limited; ve

• Bütün diğer kullanıcılar için 31-33, rue Sainte Zithe, L-2763 Luxembourg’da bulunan iTunes Sarl.

HİZMETİN KULLANIMI İÇİN GEREKENLER

Hizmet, yalnızca en az 13 yaşındaki kullanıcılar tarafından kullanılabilir (13 yaşın altındaysanız ve Apple Kimliğiniz size onaylı bir eğitim kurumunun bir isteği sonucunda verildiyse hizmeti kullanabilirsiniz). Eğer 13 yaşında ya da daha büyük olduğunuz halde ülkenizdeki ergin olma yaşından küçükseniz, ailenizin ya da vasinizin Sözleşmeyi anlamasını sağlamak için bu Sözleşmeyi aileniz ya da vasiniz tarafından gözden geçiriniz. Aileler ya da vasiler, internette yabancılarla sohbet etmenin tehlikeli olabileceği konusunda küçükleri uyarmalı ve Hizmetin kullanımını denetleme dahil olmak üzere çocukları korumak üzere uygun tedbirleri almalıdır.

Hizmeti kullanabilmeniz için Amerika Birleşik Devletleri ya da Hizmeti kullandığınız esnada bulunduğunuz ya da yerleşik olduğunuz ülke dahil olmak üzere ilgili ülkelerin mevzuatı uyarınca Hizmeti almaktan men edilmemiş olmanız gerekmektedir. Bu Sözleşmeyi kabul ettiğinizde, yukarıdaki hükümleri anladığınızı ve kabul ettiğinizi beyan etmektesiniz.

Hizmetin kullanımı uygun cihazların, internet erişiminin ve belirli yazılımların varlığını gerektirir (bunlar ücret karşılığı olabilir); periyodik güncellemeleri gerektirebilir ve bu faktörlerin performansından etkilenebilir. Apple’ın bir cihaz üzerinden açılabilecek Hesap sayısını ve bir Hesapla ilişkilendirilebilecek cihaz sayısını kısıtlama hakkı saklıdır. Kullanım için yüksek hızlı internet erişimi şiddetle önerilmektedir. Hizmete erişim için gereken yazılımın son versiyonunun kullanılması önerilmekte olup, belirli işlemler ya da özellikler için en son versiyon gerekli olabilir. Zaman zaman değişebilecek olan bu koşulları karşılamanın sizin sorumluluğunuz olduğunu kabul etmektesiniz.

Bulunulan Yere Dayalı Hizmetlerin Kullanımı

Apple, ortakları ve lisans verenleri, Hizmet kapsamında, kitle kaynaklı Wi-Fi kablosuz erişim alanı ve baz istasyonlarının yanı sıra GPS kullanan (mümkün olduğu takdirde) cihaza özel yer verilerine dayalı belirli özellik ya da hizmetleri (örneğin Find My iPhone (iPhone'umu bul), Find My Friends (arkadaşlarımı Bul)) sunabilir. Bu özellik ya da hizmetlerin mümkün olan yerlerde sunulabilmesi için, Apple, ortakları ve lisans verenlerinin cihazınızın coğrafi yeri ve Apple ID'niz, cihazın ID'si ve adı ve cihaz tipi de dahil olmak ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere iCloud hesabınıza ("Hesap") ilişkin bilgiler ve bu Hesaba kayıtlı cihazlar dahil olmak ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere yer verilerinizi toplaması, kullanması, iletmesi, işlemesi ve bulundurması gerekmektedir. Bu Sözleşme ile Apple'ın, ortaklarının ve lisans verenlerinin bu özellikleri ve hizmetleri sunabilmeleri ve geliştirebilmeleri için bu yer ve hesap verilerini toplaması, kullanması, iletmesi, işlemesi ve bulundurmasını kabul etmekte ve buna muvafakat vermektesiniz.

Bulunulan yere dayalı özellikleri kullanmayarak ve Find My iPhone, Find My Friends ya da Yer Bulma Hizmetleri ayarlarını kapatarak (kullanılabilir olduğu yerlerde) muvafakatinizi herhangi bir zamanda geri alabilirsiniz. Hizmetin bir parçası olarak yer verilerini kullanan ya da sunan üçüncü taraf hizmetlerini kullanırken, bu üçüncü şahsın kurallarına ve üçüncü şahıs hizmetlerinin kullanımına ilişkin gizlilik politikasına tabi olacağınız için, bu kuralları ve politikayı gözden geçirmelisiniz. Kesin yer verilerinin gerekli olduğu ya da hatalı, yanlış, geç ya da eksik yer verilerinin verilmesinin ölüme, bedensel yaralanmaya, malın ya da çevrenin zarar görmesine neden olabileceği hallerde Hizmet tarafından sunulan yer verilerine dayanılamaz. Apple, Hizmetin sunulmasında makul beceri ve özeni gösterecektir, ancak ne Apple ne de içerik tedarikçileri yer verilerinin ya da Hizmet tarafından görüntülenen diğer bilgilerin mevcudiyeti, doğruluğu, tamlığı, güvenilirliği ya da dakikliği konusunda hiçbir garanti vermemektedir.

Find My iPhone

Find My iPhone ve Find My Mac özellikleri, sadece sizin kişisel kullanımınız içindir. iOS cihazınız ya da Mac’de çalıştırıldığında, bu özellikler iOS cihazınız ve ya Mac’i bulmak, müzik çalmak, uzaktan silmek veya iOS cihazınızda Kayıp Modu'nu (Lost Mode) uzaktan etkinleştirmek için kullanılabilir. iOS cihazınızı kaybettiğinize inanıyorsanız iOS cihazınızı başkalarının kullanmasını veya satmasını ya da verilerinize erişmesini önlemek için hemen Kayıp Modunu (Lost Mode) etkinleştirmeniz gerekir. iOS cihazınızı bir parola ile korumak, kaybolan bir iOS cihazında Kayıp Modunu (Lost Mode) etkinleştirmek ve iOS cihazınızla ilgili tüm bildirimleri ve duyuruları yanıtlamak sizin sorumluluğunuzdadır. Bunun yapılamaması veri kaybına, verilerinize başkaları tarafından erişilmesine, kayıp veya çalınmış bir iOS cihazını bulamamaya veya kurtaramamaya ya da kayıp veya çalınmış bir iOS cihazının satılmasını veya kullanılmasını önleyememeye neden olabilir. iOS cihazınızı parola ile koruyamamanızdan, Kayıp Modunu (Lost Mode) etkinleştirememenizden ve/veya bildirimleri ya da duyuruları alamamanızdan/yanıtlayamamanızdan ya da iOS cihazınızın kaybolmasından veya iOS cihazınızda veri kaybından Apple sorumlu tutulamaz.

iOS 7 veya sonraki sürümler yüklü iOS cihazlarında Find My iPhone etkinleştirildiğinde iOS cihazınız otomatik olarak Apple Kimliğinize bağlanır ve herhangi bir kişinin (siz dahil) Find My iPhone özelliğini kapatması, iOS cihazında iCloud’dan çıkış yapması, iOS cihazını fabrika ayarlarına geri yüklemek üzere silmesi veya iOS cihazını etkinleştirmesi (örneğin, silindikten, SIM kartı çıkarıldıktan ya da cihaz firmware güncellemesi veya yazılım geri yüklemesi uygulandıktan sonra) için Apple Kimliğinizin parolası sorulur. Apple ve yetkili aracıları, servis işleminden önce siz Find My iPhone özelliğini devre dışı bırakana kadar Apple’ın sınırlı garantisi altındaki servisler dahil olmak üzere donanım veya yazılım desteği servisleri sağlamaz.

Bulunacak iOS cihazlarının açık ve internete bağlı olması gerekir (3G ya da kayıtlı Wi-Fi şebekesi gibi bir veri şebekesi kanalıyla). Mac’lerin açık ve çalışır durumda, internete Wi-Fi açık olarak bağlı ve bulunacak kayıtlı Wi-Fi şebekesinin kapsama alanı içinde olması gerekir. Eğer iOS cihazınızda Kayıp Modu (Lost Mode) etkinleştirilmişse, açıldığı ve internete bağlandığı son yerlerin kaydını tutabilir ve Find My iPhone'u etkinleştirerek iOS cihazının yerini tespit ettiğinizde size son 24 saat için bu yerlerin kayıtlarını gösterebilir iOS Cihazınızın veya Mac'inizin uzaktan silinmiş olması halinde o iOS cihazının yerini bulamaz, onda ses açamaz veya o iOS cihazı veya Mac için uzaktan silme işlemini iptal edemezsiniz veya o iOS cihazında Kayıp Modu'nu (Lost Mode) etkinleştiremezsiniz. Yer bulma talepleri, yeri bulunan iOS cihazı ya da Mac’in pil ömrünü etkileyecektir. iOS cihazınızın ya da Mac’inizin çalındığını düşünüyorsanız yerel kolluk güçlerine başvurmalı ve verilerinizi korumak için Find My iPhone'un iOS cihazınız için Kayıp Modu (Lost Mode), kilitleme veya silme gibi özelliklerini kullanmalısınız. iOS cihazınızın veya Mac'inizin yerini talep etmeniz ve iOS cihazınızın veya Mac'inizin haritadaki yerinin bulunması üzerine, iOS cihazınızın veya Mac'inizin son olarak bulunduğu yeri, talebinizden en fazla 24 saat sonra görebileceksiniz. Apple, talebinizden 24 saat sonra bu bilgiyi silecektir. BU ÖZELLİĞİN BULUNULAN YERE DAYALI HİZMETLERİ, ACİL DURUM YER BULMA SİSTEMİ OLARAK KULLANIM AMAÇLI YA DA BUNA UYGUN DEĞİLDİR.

Find My Friends

App Store’dan indirilebilir olan Find My Friends uygulaması (uyumlu donanım ve yazılımı gerektirmektedir) cihazlarınız yoluyla bulunduğunuz yeri, sınırlı sayıdaki kullanıcıyla bu kullanıcılardan gelen taleplerin kabulü üzerine paylaşmanızı sağlamaktadır. Ayrıca, cihazları aracılığıyla sizden gelen talebi kabul eden sınırlı sayıdaki diğer kullanıcının bulunduğu yeri görebilirsiniz. Cihazınızı bir yere vardığınızda veya bir yerden ayrıldığınızda diğer kullanıcıları otomatik olarak bilgilendirecek şekilde, ve bir kullanıcı ile arkadaşlık ilişkisi kurduktan sonra o kullanıcının bir yere vardıklarında veya bir yerden ayrıldıklarında size bilgilendirme gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, bulunduğunuz yeri siz veya başka bir kullanıcı tarafından belirlenecek sınırlı sayıda grupla geçici olarak paylaşabilir ve bu grupların bütün üyelerinin bulundukları yeri görebilirsiniz. Cihazınızın bulunduğu yeri diğer tüm kullanıcılardan geçici olarak saklayabilirsiniz. Diğer bir kullanıcının bulunduğunuz yeri görmesi için verdiğiniz izni iptal edebilirsiniz. Bu özelliği, cihazınızdaki Find My Friends uygulamasından çıkış yaparak veya bu uygulamayı kaldırarak kapatabilirsiniz. Ayrıca, takip taleplerini kabul ya da bulunduğunuz yeri saklama dahil olmak üzere seçtiğiniz ayarlarda yetkisiz değişiklikler yapılmasını önlemek için iOS ayarlarındaki kısıtlamaları kullanabilirsiniz. Yer bulma talepleri, bulunan cihazdaki pilin ömrünü etkileyecektir. BU ÖZELLİĞİN BULUNULAN YERE DAYALI HİZMETLERİ, ACİL DURUM YER BULMA SİSTEMİ OLARAK KULLANIM AMAÇLI YA DA BUNA UYGUN DEĞİLDİR.

Yedekleme

Otomatik yedekleme iOS cihazları için mevcuttur ve cihazın ekranı kilitlendiğinde, cihaz bir güç kaynağına ve internete bir Wi-Fi şebekesi vasıtasıyla bağlandığında periyodik olarak gerçekleşmektedir. iCloud en son üç yedeklemenizi depolayacaktır; ancak eğer bir cihaz iCloud'a yüz seksen (180) gün boyunca yedeklenmediyse, Apple bu cihazla ilişkili yedeklemeleri silme hakkını saklı tutar. Yedekleme, cihaz ayarları, karakteristik özelikleri, fotoğraflar ve videolar, iletiler, (iMessage, SMS ve MMS), zil sesleri, uygulama verileri, yer bulma ayarları (örneğin ayarladığınız bulunulan yere dayalı hatırlatmalar) ve Ana Sayfa ekranı ile uygulama organizasyonu ile sınırlıdır. iTunes Store, App Store ya da iBookstore’dan satın alınan İçerikler yedeklenmez, ancak hesap koşulları, bulunabilirlik ve uygulanacak hüküm ve koşullara bağlı olarak bu hizmetlerden yüklemeye uygun olabilir. Bilgisayarınızdan eşzamanlanan medya yedeklenmez. iCloud e-postanız, adres defteriniz, takvimleriniz, sık kullandığınız siteler ve belgeler iCloud’da depolanır ve bunlara iCloud’dan ulaşılabilir. Apple Hizmetin sunulması için makul beceri ve özeni gösterecektir, ancak YÜRÜRLÜKTEKİ MEVZUATIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE, APPLE BU SÖZLEŞMENİN HÜKÜMLERİ UYARINCA DEPOLADIĞINIZ YA DA HİZMET VASITASIYLA ERİŞİM SAĞLADIĞINIZ HİÇBİR İÇERİĞİN KASITLI OLMAYAN HASAR, BOZULMA, KAYIP YA DA SİLİNMEYE MARUZ KALMAYACAĞI KONUSUNDA GARANTİ VERMEZ VE APPLE BU GİBİ BİR HASAR, BOZULMA, KAYIP YA DA SİLİNMENİN GERÇEKLEŞMESİ HALİNDE BUNDAN DOLAYI SORUMLU TUTULAMAZ. Bilgileriniz ve verilerinizin uygun alternatif yedeklerinin tutulması sizin sorumluluğunuzdur.

iCloud Yedekleme çalıştırıldığında, cihazınız senkronizasyon sırasında iTunes’u otomatik olarak yedeklemeyecektir, ancak iTunes’un yedeklenmesini manuel olarak seçebilirsiniz.

Fotoğraf Akışım

Cihazınızda ya da bilgisayarınızda My Photo Stream çalıştırıldığında, cihazınızla çekilen ya da bilgisayarınıza taşınan yeni fotoğraflar iCloud’a ve sonrasında My Photo Stream’in çalıştırıldığı diğer cihazlar ya da bilgisayarlarınıza otomatik olarak yüklenecektir. Yüklenen fotoğraflar cihazdaki My Photo Stream görünüm menüsü ya da klasöründe görünecektir.

Fotoğraf çözünürlüğü, yüklenen cihaza göre değişiklik gösterebilir. Cihazlarda My Photo Stream'ın kullanımı için Wi-Fi bağlantısı gereklidir. Hizmetin istenmeyen ya da aşırı kullanımını sınırlandırabilmek için, Apple, verili bir zaman diliminde yüklenebilecek fotoğrafların sayısı ve/veya büyüklüğü için sınırlama getirme hakkını saklı tutar.

Fotoğraf akışına My Photo Stream ile kullanmak üzere yüklenen fotoğraflar, uygun süre ve sayı sınırlamalarına göre otomatik olarak silinir. Cihazlar, Fotoğraf Akışım albümü ya da görünüm menüsünde en son fotoğrafları sınırlı sayıda depolamaktadırlar; yeni Fotoğraf Akışı fotoğrafları yüklendikçe mevcut sınırlamayı aşan en eski fotoğraflar otomatik olarak silinecektir. iCloud Fotoğraf Paylaşımı

iCloud Fotoğraf Paylaşımı etkinleştirildiğinde, seçilen fotoğrafları ve uyumlu videoları uyumlu sistemler üzerinde veya paylaşılan fotoğraf akışı oluşturarak Internet’ten genel kullanıma açık şekilde paylaşabilirsiniz. Paylaşımda bulunduğunuz kullanıcılar fotoğraflar hakkında yorum yapabilir veya kendi fotoğraflarını ya da videolarını paylaşabilir; bu yorumlar, fotoğraflar ve videolar fotoğraf akışını paylaştığınız diğer kullanıcılarla paylaşılır. Fotoğraf akışının sahibi akıştaki yorumları, fotoğrafları veya videoları silebilir ancak bir katılımcı, yalnızca kendi sağladığı fotoğrafları veya videoları silebilir ya da bu fotoğraflardaki veya videolardaki yorumları fotoğraf akışının sahibi fotoğraf akışını o katılımcı ile paylaşırken silebilir.

Herhangi bir paylaşılan fotoğraf akışının boyutu fotoğraf, video veya alıcı sayısına ve/veya boyut sınırlandırmalarına göre belirlenir. İndirilen fotoğraflar manuel olarak kaydedilebilir. Wi-Fi kullanılamıyorsa paylaşılan fotoğraf akışları hücresel ağ bağlantısı kullanır.

Hizmetin Değiştirilmesi

Apple, Hizmeti (ya da herhangi bir bölümünü) geçici ya da kalıcı olarak değiştirme ya da sona erdirme hakkını saklı tutar. Apple, Hizmette yapılacak esaslı değişikliklerin bildirilmesi için internet sitemizde duyuru yayınlayabilir ya da Hesabınızla ilişkilendirilmiş temel adresinize e-posta gönderebilir. Bu gibi bildirimler için iCloud e-posta adresinizi ve/veya Apple’a kayıtlı temel e-posta adresinizi kontrol etmek sizin sorumluluğunuzdur. Hizmetin değiştirilmesi ya da sona erdirilmesi nedeniyle Apple’ın size ya da herhangi bir üçüncü şahsa karşı sorumlu tutulamayacağını kabul ediyorsunuz. Hizmeti kullanmak için ücret ödemeniz ve bizim Hizmeti sona erdirmemiz ya da işlevselliğini esaslı ölçüde azaltmamız halinde, önceden yaptığınız ödemeler için size oransal bir geri ödemede bulunacağız.

Kullanım Sınırlamaları

Hizmeti sadece işbu Sözleşme ve yürürlükteki kanunlar, yönetmelikler ya da ilgili hukuk düzeninde genel olarak kabul edilen uygulamalar ile izin verilen amaçlar için kullanmayı kabul etmektesiniz. Hesabınıza iCloud özellik sayfalarında belirtildiği üzere 5GB depolama kapasitesi tahsis edilmiştir. Ek depolama alanı, aşağıda belirtildiği üzere, satın alınabilecektir. Bant genişliği ya da depolama kapasitesi (örneğin yedekleme ya da e-posta hesap alanı) için yürürlükteki ya da makul sınırlamaların aşılması yasaktır ve sizin iCloud’u yedeklemenizi, belge eklemenizi ya da size iCloud e-posta adresinden gönderilen yeni e-postaları almanızı engelleyebilir. Hizmeti kullanmanız ya da diğer bir davranışınız kasıtlı olarak ya da olmayarak Apple’ın Hizmeti sunabilmesini ya da diğer sistemleri tehdit ettiği takdirde, Apple Hizmeti ve Apple’ın sistemlerini korumak için, Hizmete erişiminizin askıya alınması da dahil olmak üzere, bütün makul adımları atabilir. Sınırlamaların tekrarlanan ihlalleri Hesabınızın kapatılmasına sebep olabilir.

Hizmetin Mevcudiyeti

Hizmet ya da herhangi bir bölümü bütün dillerde ya da bütün ülkelerde mevcut olmayabilir ve Apple Hizmetin ya da herhangi bir bölümünün herhangi bir belirli yerde uygun ya da kullanılabilir olduğunu beyan etmemektedir. Hizmete erişim ve Hizmeti kullanma konusundaki seçiminizi kendi inisiyatifiniz ile yapmaktasınız ve yürürlükteki yerel kanunlar dahil olmak fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere yürürlükteki kanunlara uyulması sizin sorumluluğunuzdur.

Halka Açık Beta

Zaman zaman, Beta Özelliklerinin kalitesi ve kullanılabilirliği bakımından geribildirim alma amacıyla Apple, Halka Açık Beta Programının (“Program”) bir bölümü olarak, Apple Hizmetin yeni ve/veya güncellenmiş özelliklerini (“Beta Özellikleri”) sunmayı seçebilir. Programa kendi iradenizle katıldığınızı ve bunun sizinle Apple arasında hiçbir yasal ortaklık, acentelik ya da istihdam ilişkisi teşkil etmediğini ve Apple’ın size herhangi bir Beta Özeliğini sunmakla yükümlü olmadığını anlıyor ve kabul ediyorsunuz. Apple, Beta Özelliklerini Hizmet aracılığıyla çevrimiçi kayıt ya da başvuru yoluyla Program katılımcılarına açabilir. Apple’ın sizi bir Programa kaydetmek ve/veya katılım için uygun olup olmadığınızı tespit etmek için Hesabınız, cihazlarınız ve çevre birimlerinden belirli bilgileri toplayıp kullanabileceğini anlıyor ve kabul ediyorsunuz. Bir Programa kaydolmanız üzerine, verili Beta Özelliğinin daha önceki beta olmayan versiyonuna geri dönemeyeceğinizi anlıyorsunuz. Geri dönüşün mümkün olması halinde, Beta Özelliğinde yaratılan verileri daha önceki beta olmayan versiyona geçiremeyebilirsiniz. Beta Özelliklerini kullanmanız ve Programa katılımınız bu Sözleşmeye ve Beta Özelliklerine ayrıca eşlik edebilecek olan ek lisansın koşullarına tabidir. Beta Özellikleri “OLDUĞU GİBİ” ve “TEMİN EDİLEBİLDİĞİ SÜRECE” sunulmakta olup cihazınızda ve bilgisayarınıza bağlı çevre birimlerinde (sunucular ve bilgisayarlar dahil olmak ve bunlarla sınırlı olmamak üzere) arıza, bozulma ya da veri ve/veya bilgi kaybına yol açabilecek hata ya da yanlışları içerebilir. Apple, herhangi bir Programa katılmadan önce cihazınız ve çevre birimlerindeki bütün veri ve bilgileri yedeklemenizi şiddetle tavsiye eder. Beta Özelliklerinin kullanımının bütün riskinin size ait olduğunu açıkça kabul ve beyan etmektesiniz. İNTERNET ERİŞİM ÜCRETLERİ, YEDEKLEME MASRAFLARI, CİHAZINIZ VE ÇEVRE BİRİKİMLERİNİN KULLANIMINDAN DOĞAN MASRAFLAR VE HERHANGİ BİR EKİPMAN, YAZILIM, BİLGİ YA DA VERİYE VERİLEN ZARARLAR DAHİL OLMAK, FAKAT BUNLARLA SINIRLI OLMAMAK ÜZERE HERHANGİ BİR PROGRAMA KATILIMINIZLA BAĞLANTILI BÜTÜN RİSK VE MASRAFLARI ÜSTLENİYORSUNUZ. Apple Beta Özellikleri için size teknik ve/veya diğer destekleri sağlayabilir ya da sağlayamayabilir. Destek sağlandığı takdirde, bu destek Hizmetin normal destek kapsamına ilave olacak ve sadece Program vasıtasıyla verilecektir. Bu desteği alabilmek için size Apple tarafından sunulan destek kuralları ya da politikalarına uymayı kabul ediyorsunuz. Apple, Programın hüküm, koşul ya da politikalarını herhangi bir zamanda değiştirme hakkını (Programın sona erdirilmesi dahil olmak üzere) saklı tutar ve Programa katılımınızı her zaman için sona erdirebilir. Apple’ın Beta Özelliklerinin ticari versiyonunu sunmak için hiçbir yükümlülüğü olmadığını ve böyle bir ticari versiyon mevcut olduğu takdirde Beta Özelliklerinde bulunanlardan farklı özellikler ya da işlevlere sahip olabileceğini kabul ediyorsunuz. Programın bir parçası olarak, Apple size yorumlarınızı, önerilerinizi ya da Beta Özelliklerini kullanımınıza ilişkin diğer geri bildirimleri iletme fırsatını verecektir. Aksi yazılı olarak ayrı bir sözleşme ile düzenlenmediği sürece, Apple’ın herhangi bir maksatla sunduğunuz geri bildirimleri serbestçe kullanabileceğini kabul ediyorsunuz.

Üyelik ile Depolamanın Yükseltilmesi

Ek depolama, üyelik temelinde satın alma ile mümkündür.

Ücretler

Hizmet, ödeme için kredi kartları ve belirli ödeme hesapları (mevcut olduğu takdirde) kabul eder, ve Apple ID'niz ile ilişkilendirilmiş (örneğin eğer mevcutsa iTunes Dükkanı'nda, App Store'da veya iBookstore'da alışveriş yaparken kullandığınız) ödeme yöntemini otomatik olarak uygular. Apple, işlem bedeline kadar olan bedel için önceden onay alabilir. Depolama yükseltme ücretleri, hizmetin sunulmasından önce yıllık ve peşin olarak fatura edilir. Faturalama, işleminiz sırasında ya da kısa bir süre sonra gerçekleştirilir. Hizmet vasıtasıyla satın aldığınız yükseltmelerin ücretini ödemeyi, Apple’ın satın alınan yükseltmeler ve Hesabınızda işleyen ya da Hesabınızla bağlantılı olan ilave miktarları (varsa vergiler ve gecikme faizleri dahil) kredi kartı ya da ödeme hesabınızdan alabileceğini, ve siz üyeliğinizi değiştirene ya da iptal edene kadar Apple’ın üyeliğinizle bağlantılı bütün ücretler ya da masrafları kredi kartı ya da ödeme hesabınızdan her yıl almaya devam edebileceğini kabul ediyorsunuz. Bunun anlamı, siz bir sonraki yıllık faturalama tarihine kadar üyeliğinizi değiştirmediğiniz ya da iptal etmediğiniz takdirde, bir sonraki faturalama tarihinde kredi kartı ya da ödeme hesabınızdan o sırada uygulanmakta olan ücretleri alacak olmamızdır.

Yıllık faturalama tarihinizden yaklaşık otuz (30) gün önce, Hesabınız için faturanın kesilmek üzere olduğunu bildirmek ve size kredi kartı ya da ödeme hesabınızdan yıllık faturalama tarihinde faturada belirtilen ücretlerin alınacağınız hatırlatmak için Apple kimliğiniz ile ilişkilendirilen e-posta adresinize e-posta göndererek bildirimde bulunacağız. Cihazınızın Hesap Bilgilerindeki Ayarlar'ın (Settings) iCloud bölümü veya Mac'inizin Sistem Seçenekleri'nin (System Preferences) iCloud bölümündeki veya bilgisayarınızın iCloud Kontrol Paneli'ndeki (iCloud Control Panel) altındaki depo alanınızı yükselterek ya da azaltarak üyeliğinizi değiştirebilirsiniz. Yükseltilen bir depolama planı için uygulanacak depolama ücreti derhal uygulanabilir olacaktır; depolama planınızın azaltılması, bir sonraki yıllık faturalama tarihinde uygulamaya konacaktır. BÜTÜN ÜCRETLERİN ZAMANINDA ÖDENMESİNDEN VE BÜTÜN ÜCRETLERİN ÖDENMESİ İÇİN APPLE’A GEÇERLİ KREDİ KARTI YA DA ÖDEME HESABI BİLGİLERİNİN SUNULMASINDAN SORUMLUSUNUZ. Bütün ücretler, kayıt sürecinde belirlediğiniz kredi kartına ya da ödeme hesabına fatura edilecektir. Apple muaccel ücretleri kredi kartı ya da ödeme hesabınızdan alamadığı takdirde, depolanan İçeriğinize erişimi iptal etme ya da kısıtlama, depolanan İçeriğinizi silme ya da Hesabınızı kapatma hakkını saklı tutar. Farklı bir kredi kartı ödeme hesabı belirlemek istemeniz ya da kredi kartı ya da ödeme hesabınızın durumunda değişiklik olması halinde, bilgilerinizi iCloud’un Hesap Bilgisi bölümünden çevrimiçi olarak değiştirmelisiniz; bu durum Apple yeni ödeme bilgilerinizi doğrularken Hizmetlere erişiminizi geçici olarak kesintiye uğratabilir.

Ödeyeceğiniz toplam ücret; yükseltme bedeli artı tabi olunan kredi kartı ücretleri ve ilgili mevzuat uyarınca uygulanmakta olan ve yükseltmeyi satın aldığınızda yürürlükte olan vergi matrahına dayanan satış, kullanım, mal ve hizmet vergileri, katma değer vergisi (KDV) ya da benzer vergilerden oluşur. Hizmete uygulanan vergi mevzuatı uyarınca zorunlu olduğumuz takdirde, bu vergileri de ücrete ekleyeceğiz.

Hesap Bilgisi ve Faturalama Sorguları

Ödeme yöntemi ve faturalamada kullanılacak para birimi dahil olmak üzere Hesap bilgilerinize ilişkin ayrıntılar için cihazınızdaki Hesap yönetimi sayfasına başvurabilirsiniz. Apple, Hesabınızdan herhangi bir Hizmet ücreti alındığı zaman Apple ID'nizle ilişkilendirilmiş e-posta adresinize elektronik fatura gönderecektir. Hizmet için düzenlenen faturanın hatalı olduğunu düşündüğünüz takdirde, lütfen fatura tarihinden itibaren 45 gün içinde www.apple.com/support/icloud adresinden iCloud Destek’e bildirimde bulununuz.

İptaller ve Para İadeleri

Hizmetlerle bağlantılı olarak tarafınızca ödenen ücret ve masraflar, kanunlar gerekli kılmadığı ya da aksi burada belirtilmediği takdirde, iadeye tabi değildir. İlk yükseltme alımınızdan itibaren 15 gün ya da müteakip yıllık ödemenizden itibaren 45 gün içinde para iadesi için Apple’la irtibat kurabilirsiniz. Burada belirtilen para iadesinin talep edilmesine ilişkin ayrıntılar hakkında, www.apple.com/support/icloud’a gidiniz. Uygulanacak yerel hukuk uyarınca, bu politikada değişiklik olabilir. Lütfen ayrıntılar için iCloud Destek ile irtibat kurunuz.

Cihazınızdaki iCloud Hesap Bilgisi’ndeki Depolama Planının, Mac’inizin Sistem Tercihlerindeki ya da PC’nizin Windows için iCloud Kontrol Panelindeki iCloud Hesabı görünüm menüsünden depolamanızı ücretsiz olan 5GB planının altına düşürerek üyeliğinizi iptal edebilirsiniz. Ücretli üyeliğiniz, bir sonraki yıllık faturalama tarihine kadar iptal edilecektir. Kanunların gerekli kıldığı hallerde, kısmi para iadesi yapılabilir.

Fiyat Değişiklikleri

Apple, herhangi bir zamanda, uygulanacak kanunların zorunlu kıldığı bildirim üzerine, depolama yükseltmelerinin tamamının ya da bir bölümünün fiyatını değiştirebilir ya da yeni ücretler ya da fiyatları uygulamaya koyabilir. Üyeliğiniz sırasındaki fiyat değişiklikleri ve yeni ücretlerin uygulamaya konması, bir sonraki üyelik faturalama yıllarınız ve değişikliğin yürürlüğe girmesinden sonraki bütün yeni üyeler için geçerlidir. Bu fiyat değişikliğini kabul etmediğiniz takdirde, depolama yükseltmenizi iptal etmeyi ve kullanmayı bırakmalısınız.

Hizmetleri Kullanımınız

Hesabınız

Hizmetin kayıtlı bir kullanıcısı olarak, aşağıdaki Kullanım Kuralları uyarınca bir hesap (“Hesap”) açabilirsiniz. Hesap bilginizi başka kimseye vermeyiniz. Hesabınızın ve Hesabınızda ya da Hesabınız yoluyla gerçekleşen bütün faaliyetlerin gizliliği ve güvenliğini sağlamaktan tek başınıza sorumlusunuz ve Hesabınızdaki herhangi bir güvenlik ihlalini derhal Apple’a bildirmeyi kabul ediyorsunuz. Ayrıca, Hizmetin bireysel temelde kişisel kullanım için tasarlandığını ve maksadının bu olduğunu ve Hesabınızı ve/veya şifre bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmamanız gerektiğini kabul ve beyan ediyorsunuz. Makul beceri ve özeni gösterdiğimiz takdirde, bu kurallara uymamanız sonucunda Hesabınızın yetkisiz kullanımından doğan zararlardan Apple sorumlu olmayacaktır.

Hizmeti kullanmak için, Hesabınızın doğruluğunu ispatlamak üzere Apple kimliği ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Hizmete kaydolurken ve kullanırken doğru ve tam bilgileri (“Hizmet Kayıt Verileri”) sunmayı ve bu bilgilerin tam ve doğru olmasını sağlamak için Hizmet Kayıt Verilerinizi güncellemeyi kabul ediyorsunuz. Doğru, güncel ve tam Hizmet Kayıt Verilerinin sunulmaması, Hesabınızın askıya alınması ve/veya kapatılmasına sebep olabilir. Apple’ın Hesabınızın tutulması ve ücretlerin faturalanması için Hizmet Kayıt Verilerini depolayabileceğini ve kullanabileceğini kabul ediyorsunuz.

İlave Yükümlülükler ya da Kullanım Kuralları

Önceden satın alınan ürünlerin yüklenebilmesi ve iTunes Match (ilave ücret uygulanır) dahil olmak fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere, Apple ve/veya lisans verenleri tarafından sunulan Hizmetin belirli bileşenler ya da özellikleri ayrı yazılım ya da diğer lisans sözleşmelerini ya da kullanım kurallarını gerektirebilir. Hizmetin belirli bileşenleri ya da özeliklerini kullanmanın bir koşulu olarak bu gibi ayrı sözleşmeleri okumalı, onaylamalı ve bunlarla bağlı olmayı kabul etmelisiniz.

Devir Olmaması

Bu Sözleşmedeki hiçbir hüküm size bir Apple kimliği, e-posta adresi, alan adı, iChat kimliği ya da tarafınızca Hizmetlerle bağlantılı olarak kullanılan benzer bir kaynak üzerinde herhangi bir menfaat, mülkiyet ya da lisansın devredildiği şeklinde yorumlanamaz.

Halefiyet Olmaması

Hesabınızın devredilemez olduğunu ve Apple kimliğiniz ya da Hesabınızdaki İçeriğe ilişkin hakların vefatınız ile son bulacağını kabul ediyorsunuz. Defin ruhsatının bir nüshasının alınması üzerine Hesabınız kapatılabilir ve içindeki bütün İçerik silinebilir. Bu konuda daha fazla yardım için www.apple.com/support/icloud adresinden iCloud Destek ile irtibat kurunuz.

Hizmetin Yeniden Satılmaması

Hiçbir amaç için Hizmeti (ya da herhangi bir bölümünü) çoğaltmamayı, kopyalamayı, suretini çıkarmamayı, satmamayı, yeniden satmamayı, kiraya vermemeyi ya da değiş tokuş etmemeyi kabul ediyorsunuz.

Apple Gizlilik Politikası

Hizmeti kullandığınızda, siz ve Hizmeti kullanımınız hakkındaki bazı bilgilerin Apple Gizlilik Politikasına tabi olarak toplanması ve kullanılmasını kabul ettiğinizi ve buna muvafakat verdiğinizi anlıyorsunuz. Ayrıca, Hizmetin ve Hizmet kapsamındaki özelliklerin size sunulması amacıyla Apple’ın Hesabınıza ilişkin ve Hesabınıza kayıtlı cihazlar ya da bilgisayarlara bilgileri toplama, kullanma, iletme, işleme ve saklamasını kabul ediyor ve buna muvafakat veriyorsunuz. Hizmeti kullandığınızda Apple tarafından toplanan bilgilere kullanımınıza ilişkin veya bu kullanımlar sonucunda oluşan teknik, istatistiksel ya da tanısal bilgiler dahil olabilir ve bu bilgiler Apple tarafından Apple ürünlerini ve hizmetlerini desteklemek, iyileştirmek ve artırmak için kullanılabilir. Daha fazla bilgi için lütfen http://www.apple.com/privacy/ adresindeki gizlilik politikamızın tam metnini okuyunuz. Ayrıca, bu bilgilerin Apple, iştirakleri ve/veya hizmet tedarikçileri tarafından depolama, işleme ve kullanım amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne ve/veya diğer ülkelere iletilebileceğini anlıyor ve kabul ediyorsunuz. Avrupa Ekonomik Alanının (AEA) üye ülkelerinde oturmayan kişilerin kişisel bilgilerinin Cork, İrlanda’daki Apple Distribution International tarafından kontrol edildiğini bilgilerinize sunarız.

İçerik ve Kullanım Kuralları

İçerik

“İçerik,” veri dosyaları, cihaz karakteristik özellikleri, yazılı metinler, yazılımlar, müzik, grafikler, fotoğraflar, imgeler, sesler, videolar, iletiler ve benzeri materyaller gibi, Hizmetin kullanımı yoluyla üretilebilecek ya da rastlanabilecek her türlü bilgi anlamına gelir. Herkese açık olarak gönderilen ya da özel olarak Hizmet ile iletilen her türlü İçerikten sadece bu İçeriği yaratmış olan kişinin sorumlu olduğunu anlıyorsunuz. Bunun anlamı, yüklediğiniz, indirdiğiniz, yayınladığınız, e-posta ile gönderdiğiniz, ilettiğiniz, depoladığınız ya da sair bir suretle Hizmeti kullanımınız sırasında erişime açtığınız her türlü İçerikten Apple’ın değil, sizin sorumlu olmanızdır. Hizmeti kullanırken rahatsız edici, müstehcen ya da sakıncalı İçerikle karşılaşabileceğinizi ve başkalarına da onların sakıncalı bulabileceği İçeriği gösterebileceğinizi anlıyorsunuz. Apple Hizmet vasıtasıyla gönderilen İçeriği kontrol etmemekte olup, bu İçeriğin doğruluğu, düzgünlüğü ya da kalitesi konusunda garanti vermemektedir. Hizmeti ve herhangi bir İçeriği kullanımınızdan doğan bütün riskin size ait olduğunu anlıyor ve kabul ediyorsunuz.

Kullanım Kuralları

Hizmeti, aşağıda sayılanlar için KULLANMAMAYI kabul ediyorsunuz:

a. Hukuka aykırı, rahatsız edici, tehditkar, zararlı, haksız fiil anlamına gelen, hakaret edici, iftira edici, suistimal edici, şiddet içeren, müstehcen, kaba, başkalarının özel hayatına müdahale eden, nefret içerikli, ırksal ya da etnik kimlikleri küçük düşürücü ya da diğer biçimlerde sakıncalı İçeriklerin aktarılması, yüklenmesi, postalanması, e-posta ile gönderilmesi, iletilmesi, depolanması ya da başka biçimde erişime sunulması;

b. Başkalarına musallat olunması, rahatsız edilmesi, tehdit edilmesi ya da zarar verilmesi;

c. Yetişkin iseniz, şahsen tanımadığınız ve reşit olmayan bir kişiden (18 yaşından ya da yerel mevzuatın belirlediği reşit olma yaşından küçük herhangi bir kişiden) burada sayılanlar dahil olmak ancak bunlarla sınırlı olamamak üzere kişisel ya da sair bilgilerin istenmesi: tam ad ya da soyadı, ev adresi, posta kodu, telefon numarası, resim, e-posta adresi ya da reşit olmayan kişinin gittiği okulun, kilisenin, katıldığı spor takımının ya da arkadaşlarının isimleri;

d. Olmadığınız bir kişi ya da kurum gibi hareket edilmesi – kendinizi (ünlüler dahil) başka bir insan, kurum, başka bir iCloud kullanıcısı, bir Apple çalışanı veya bürokrat ya da yerel yönetici gibi tanıtamazsınız veya gerçek dışı beyanlarda bulunamazsınız, herhangi bir kişi ya da kurum ile bağınız hakkında gerçekdışı beyanlarda bulunamazsınız (Apple, bir başka kişinin kimliğine bürünülmesi ya da kimliğiniz hakkında gerçek dışı beyanlarda bulunulması olarak kabul edilebilecek Apple kimliği ya da e-posta adreslerini reddetme ya da engelleme hakkını saklı tutar);

e. (Yükleme hakkınız olmayan bir içeriğin yüklenmesi dahil olmak üzere) telif haklarının ya da diğer fikri mülkiyet haklarının ihlal edilmesi ya da bir gizlilik ya da hizmet sözleşmesine aykırı olarak ticari sırların veya gizli bilgilerin ifşa edilmesi;

f. Toplu gönderilen ticari reklamlar ve duyurular dahil olmak üzere, talep edilmemiş ya da yetkisiz e-posta iletilerinin, reklamların, promosyon malzemelerinin, junk mail’in, spam’lerin ya da zincir mektupların postalanması, gönderilmesi, iletilmesi ya da başka bir biçimde erişime sunulması,

g. Herhangi bir TCP-IP başlığının ya da bir e-posta veya haber grubu mesajındaki başlık bilgisinin herhangi bir bölümünün sahte olarak düzenlenmesi ya da başka bir biçimde Hizmet yoluyla iletilen herhangi bir içeriğin kökeni konusunda alıcıları yanıltmak için bir başlığa bilgi yerleştirilmesi (“spoofing");

h. Virüs ya da Hizmetin (ya da herhangi bir bölümünün) ya da başka bir bilgisayar yazılımı veya donanımının normal çalışmasına zarar vermek, müdahale etmek ya da sınırlamak için tasarlanmış herhangi bir materyalin aktarılması, yüklenmesi, postalanması, e-posta ile gönderilmesi, iletilmesi, depolanması ya da başka biçimde erişime sunulması;

i. (Hizmete script’ler ya da ağ tarayıcıları gibi otomatik araçlar vasıtasıyla erişim dahil olmak üzere) Hizmete ya da Hizmete bağlı sunuculara veya şebekelere ya da Hizmete bağlı şebekelerin politikalarına, kurallarına ya da düzenlemelerine (bu sayılanlardaki verilere ya da trafiğe yetkisiz erişim, kullanım ya da gözetim dahil olmak üzere) müdahale edilmesi ya da kesintiye uğratılması;

j. Herhangi bir yasadışı faaliyetin planlanması; ve/veya

k. böyle bir faaliyete girişilmesi ve/veya yukarıda belirtilen yasak faaliyetlerden herhangi biri ile bağlantılı olarak diğer Hizmet kullanıcılarının kişisel bilgilerinin toplanması ve depolanması.

İçeriğin Kaldırılması

Apple’ın başkaları tarafından sunulan İçerikten dolayı hiçbir şekilde sorumlu ya da yükümlü tutulamayacağını ve bu İçeriği önceden denetleme görevinin olmadığını kabul ediyorsunuz. Ancak, Apple her zaman için İçeriğin düzgün ve Sözleşmeye uygun olup olmadığını belirleyebilir ve denetleyebilir, taşıyabilir, reddedebilir, değiştirebilir ve/veya İçeriğin bu Sözleşmeye aykırı olduğunun anlaşılması ya da sakıncalı bulunması halinde önceden bildirimde bulunmaksızın ve sadece kendi takdirine bağlı olarak herhangi bir zamanda İçeriği kaldırabilir.

İçeriğinizin Yedeklenmesi

Hizmette depoladığınız ya da Hizmet vasıtasıyla eriştiğiniz önemli belgeler, imgeler veya diğer İçeriği bilgisayarınız ya da diğer bir cihazda yedeklemekten sorumlusunuz. Apple Hizmetin sunulması için makul beceri ve özeni gösterecektir, ancak Apple bu Sözleşmenin hükümleri uyarınca depoladığınız ya da hizmet vasıtasıyla erişim sağladığınız hiçbir içeriğin kasıtlı olmayan hasar, bozulma, kayıp ya da silinmeye maruz kalmayacağı konusunda garanti vermez.

Hesabınız ve İçeriğinize Erişim

Apple, bu Sözleşmenin herhangi bir bölümünün gereğinin yerine getirilmesi ve/veya Sözleşmeye uyumun doğrulanması için makul olarak gerekli ya da uygun olduğuna inandığı adımları atma hakkını saklı tutar. Apple’ın makul olarak gerekli ya da uygun olduğunu düşündüğü hallerde, kanunlar gerekli kılıyorsa ya da bu erişim, kullanım, açıklama ya da korumanın (a) yasal bir süreç ya da talebe uyulması, (b) herhangi bir potansiyel ihlalin soruşturulması dahil olmak üzere bu Sözleşmenin gereğinin yerine getirilmesi, (c) güvenlik, sahtecilik ya da teknik sorunların tespit edilmesi, önlenmesi ya da sair bir biçimde ele alınması ya da (d) Apple, kullanıcıları, herhangi bir üçüncü şahıs ya da kamunun hakları, malvarlığı ya da güvenliğinin korunması için makul olarak gerekli olduğunu iyi niyetle düşündüğümüz takdirde ve kanunun gerekli kıldığı ya da izin verdiği biçimde size karşı herhangi bir yükümlülük üstlenmeksizin Apple’ın Hesap bilgilerinizi ve İçeriğinize erişebileceğini, kullanabileceğini, saklayabileceğini ve/veya emniyet birimlerine, kamu görevlilerine ve/veya üçüncü şahıslara açıklayabileceğini kabul ve beyan ediyorsunuz.

Telif Hakları Bildirimi – DMCA

Hizmeti kullanan herhangi biri tarafından herhangi bir İçeriğin telif haklarının ihlal edildiğine inanıyorsanız, lütfen http://www.apple.com/legal/trademark/claimsofcopyright.html adresindeki Telif Hakları Politikamızda belirtildiği üzere Apple’ın Telif Hakları Temsilcisi ile irtibat kurunuz. Apple, kendi takdirine bağlı olarak, birden fazla defa ihlalde bulunduğu tespit edilen kullanıcıların Hesaplarını askıya alabilir ve/veya kapatabilir.

Sözleşmenin İhlalleri

Hizmeti kullanırken uygunsuz bulduğunuz ya da sair bir biçimde bu Sözleşmenin ihlalini oluşturduğuna inandığınız bir İçerikle karşılaşmanız halinde, bu durumu abuse@iCloud.com'a bir e-posta göndererek bildirebilirsiniz.

Tarafınızca İletilen ya da Hizmette Erişime Sunulan İçerikler

Sizden Alınacak Lisans

Size lisans vereceğimiz materyaller hariç olmak üzere, Apple ilettiğiniz veya Hizmette erişime sunduğunuz materyaller ve/veya İçeriğin sahibi olduğunu iddia etmemektedir. Ancak, bu İçeriği Hizmette kamunun ya da paylaşıma muvafakat verdiğiniz diğer kullanıcıların erişebileceği alanlarına göndererek, Apple’a sadece İçeriğin iletilme ya da erişime açılma amacı için, size herhangi bir ödemede bulunmaksızın bu İçeriğin kullanılması, dağıtılması, çoğaltılması, değiştirilesi, uyarlanması, yayınlanması, çevrilmesi, kamuya açık bir şekilde temsil edilmesi ve sergilenmesi için ya da size karşı yükümlülük üstlenilmeksizin, dünya çapında, hiçbir lisans ücretine tabi olmayan, münhasır olmayan bir lisans vermektesiniz. Tarafınızca iletilen ya da gönderilen her türlü İçeriğin sadece sizin sorumluluğunuzda olacağını, diğer şahısların haklarına tecavüz etmeyeceğini ve ihlalde bulunmayacağını, tecavüze ya da diğer hukuka aykırı eyleme katkıda bulunmayacağını ya da teşvik etmeyeceğini ya da başka bir biçimde müstehcen, sakıncalı ya da yakışıksız olmayacağını kabul ediyorsunuz. İçeriği kamu ya da diğer kullanıcıların erişimine açık alanlarına ileterek ya da göndererek, bu materyalin sahibi olduğunuzu ve/veya materyali dağıtmak için gereken haklar, lisanslar ve yetkiye sahip olduğunuzu beyan ediyorsunuz.

İçerikte Değişiklik Yapılması

Hizmeti sunmak ve Hizmette İçeriğinizi erişime açabilmek için, Apple’ın İçeriğinizi çeşitli kamusal şebekeler ve medyalar boyunca iletebileceğini, bağlantıyı sağlayan şebekeler ya da cihazlar veya bilgisayarların teknik gerekliliklerine uygunluk için İçeriğinizi modifiye edebileceğini ya da değiştirebileceğini anlıyorsunuz. Buradaki lisansın Apple’a bu gibi faaliyetlerde bulunma iznini verdiğini kabul ediyorsunuz.

Marka Bilgisi

Apple, Apple logosu, iCloud, iCloud logosu ve diğer Apple markaları, hizmet markaları, grafikleri ve Hizmetle bağlantılı olarak kullanılan logoları ABD’de ve/veya diğer ülkelerdeki Apple Inc.’in markaları ya da müseccel markalarıdır. Apple’ın markalarının listesi http://www.apple.com/legal/trademark/appletmlist.html. bulunabilir. Hizmetle bağlantılı olarak kullanılan diğer markalar, hizmet markaları, grafikler ve logolar ilgili kişilere ait olabilir. Size burada belirtilen markalara ilişkin hiçbir hak ya da lisans verilmemekte olup, Hizmete ekli ya da Hizmette bulunan hak sahipliğine ilişkin bildirimleri (marka ve telif hakkı bildirimleri dahil) kaldırmamayı, anlaşılmaz hale getirmemeyi ya da değiştirmemeyi kabul ediyorsunuz.

Yazılım

Apple’ın Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları

Grafikler, kullanıcı arayüzü, Hizmeti çalıştırmak için kullanılan yazılı metin ve yazılım ile Hizmetin bir parçası ve/veya Hizmetle bağlantılı olarak size sunulan tescilli ya da tescilsiz ve dünyanın her neresinde olursa olsun her türlü yazılım (“Yazılım”) dahil olmak üzere, Apple ve/veya lisans verenlerinin Hizmet üzerindeki ve Hizmete ilişkin bütün hukuki hak, mülkiyet ve menfaatlere sahip olduğunu kabul ve beyan ediyorsunuz. ayrıca, Hizmetin (Yazılım veya herhangi bir parçası dahil) telif hakları mevzuatı dahil olmak fakat bununla sınırlı olmamak üzere yürürlükteki fikri mülkiyet ve diğer mevzuatın koruması altında olan fikri mülkiyet haklarına tabi ve gizli bilgileri içerdiğini kabul ediyorsunuz. Fikri mülkiyet haklarına tabi bu bilgileri ya da materyalleri, işbu Sözleşmeye uygun olarak Hizmetin kullanımı dışında kullanmamayı kabul ediyorsunuz. İşbu Sözleşmede açıkça izin verilmediği sürece, Hizmetin hiçbir bölümü hiçbir şekilde ya da vasıtayla kopyalanamaz.

Apple’ın Verdiği Lisans

Yazılımı kopyalamamanız, modifiye etmemeniz, kiralamamanız, ödünç vermemeniz, dağıtmamanız, işleme eser yaratmamanız, tersine mühendislik yapmamanız, kaynak koda dönüştürmemeniz ya da sair bir biçimde kaynak kodunu keşfetmeye kalkışmamanız (kanunun açıkça izin verdiği ya da zorunlu kıldığı haller hariç), satmamanız, kiralamamanız, alt lisans vermemeniz, temlik etmemeniz, üzerinde rehin hakkı kurmamanız ya da sair bir biçimde Yazılım üzerindeki herhangi bir hakkı devretmemeniz (ve burada sayılanları başkasının da yapmasına izin vermemeniz) koşuluyla size Apple tarafından Hizmetin bir parçası ve bu Sözleşmenin gereği olarak sunulan Yazılımın kullanımı için Apple size kişisel, münhasır olmayan, devredilemeyen ve sınırlı bir lisans vermektedir ve siz izinsiz erişim ya da şebeke kapasitesine yük oluşturmak dahil olmak üzere Hizmeti istismar etmeyeceksiniz. İŞBU SÖZLEŞME’DE İZİN VERİLEN HALLER DIŞINDA YAZILIMIN YA DA HİZMETİN HERHANGİ BİR BÖLÜMÜNÜN KULLANIMI YASAKTIR VE ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN FİKRİ MÜLKİYET HAKLARININ İHLALİ, TELİF HAKLARININ İHLALİNDEN DOLAYI UĞRANAN OLASI MADDİ ZARARIN TAZMİNİ DAHİL OLMAK ÜZERE HUKUKİ VE CEZAİ SORUMLULUĞUNUZU GEREKTİREBİLİR.

İhracat Kontrolü

Hizmet vasıtasıyla verilerin devri, gönderilmesi ya da yüklenmesi dahil olmak üzere Hizmet ve Yazılımın kullanımı, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerin ihracat ve ithalat kanunlarına tabi olabilir. Bütün yürürlükteki ihracat ve ithalat kanun ve yönetmeliklerine uymayı kabul ediyorsunuz. Bilhassa, ancak herhangi bir sınırlamaya tabi olmaksızın, Yazılımın (a) ABD’nın ambargo uyguladığı ülkelere ya da (b) ABD Hazine Bakanlığının Özel Olarak Belirlenen Ülke Vatandaşları ya da ABD Ticaret Bakanlığının Yasaklı Kişiler Listesi ya da Kurumlar Listesinde bulunan kimselere ihraç ya da yeniden ihraç edilemez. Yazılım ya da Hizmeti kullanarak, böyle bir ülkede ya da listede bulunmadığınızı beyan ve tekeffül ediyorsunuz. Ayrıca, Yazılım veya Hizmeti güdümlü, nükleer, kimyasal ya da biyolojik silah tasarımı, imalatı ya da üretimi dahil olmak, ancak bununla sınırlı olmamak üzere Amerika Birleşik Devletleri kanunları tarafından yasaklanan amaçlarla kullanmamayı kabul ediyorsunuz. Belirli türde şifreleme yazılımları dahil olmak ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, Hesabınıza hükümetin önceden verilmiş yazılı izni olmaksızın ihraç edilemeyecek olan herhangi bir veriyi ya da yazılımı önce bu izni almadan yüklememeyi kabul ediyorsunuz. Bu güvence ve taahhüt bu Sözleşmenin sona ermesinden sonra da geçerliliğini koruyacaktır.

Güncellemeler

Hizmetin bir parçası olarak, zaman zaman Apple’dan otomatik olarak yüklenecek ve cihazınıza ya da bilgisayarınıza kurulacak olan Yazılım güncellemelerini alabilirsiniz. Bu güncellemelere hata düzeltmeler, özellik artırmalar ya da Yazılımın tamamen yeni versiyonları dahil olabilir. Apple’ın bu güncellemeleri Hizmetin bir parçası olarak size otomatik olarak iletebileceğini ve bunları gerektiği gibi alıp kuracağınızı kabul ediyorsunuz.

Fesih

Sizin Tarafınızdan Fesih

Her zaman için Hesabınızı kapatabilir ve/veya Hizmeti kullanmayı durdurabilirsiniz. Cihazınızda iCloud’u kullanmaya son vermek istiyorsanız, cihazınızdaki Ayarları açıp iCloud ve Hesabı Sil butonlarını tıklayarak cihazınızdaki iCloud hesabını kaldırabilirsiniz. Hesabınızı kapatmak için www.apple.com/support/icloud iCloud Destek ile irtibat kurunuz. Feshi gerçekleştirdiğiniz fatura yılı için önceden ödediğiniz ücretler dahil olmak üzere, fesihten önce ödemiş olduğunuz ücretler iade edilmez (işbu Sözleşmede aksine açıkça izin verildiği haller hariçtir). Hesabınızın kapatılması, sizi tahakkuk eden ücret ya da masrafları ödeme borcundan kurtarmaz.

Apple Tarafından Fesih

Apple herhangi bir zamanda, belirli koşullar altında ve önceden bildirimde bulunmaksızın Hesabınızın ve/veya Hizmete erişiminizin tamamını ya da bir bölümünü derhal kapatabilir ya da askıya alabilir. Böyle bir feshin nedenleri arasında aşağıda sayılanlar bulunabilir: (a) Sözleşmenin ya da diğer politikaların veya burada atıfta bulunulan rehber kuralların ihlali; (b) tarafınızdan gelen Hesabınızı iptal etme ya da kapatma talebi; (c) emniyet birimlerinden, adli makamlardan ya da diğer bir idari makamdan gelen talep ve/veya emir; (d) size Hizmetin sunulmasının hukuka aykırı olması ya da hukuka aykırı hale gelmesi; (e) beklenmeyen teknik ya da güvenlik konuları ya da sorunları; (f) sahtecilik ya da diğer yasadışı faaliyetlere katılımınız; ya da (g) Hizmetle bağlantılı olarak ödemeniz gereken ücretleri ödememeniz. Böyle bir fesih ya da askıya alma Apple’ın kendi takdirine bağlı olarak gerçekleştirilecektir ve Apple size ya da herhangi bir üçüncü şahsa karşı Hesabınızın ve/veya Hizmete erişiminizin kapatılması ya da askıya alınmasından doğabilecek zararlardan dolayı sorumlu tutulmayacaktır. Buna ek olarak, (a) Hesabınızın bir (1) yıl boyunca faal olmaması veya (b) Hizmet ya da herhangi bir bölümünde genel bir fasıla ya da esaslı değişiklik olması halinde Apple Hesabınızla ilişkilendirilen e-posta adresine önceden e-posta ile bildirimde bulunarak Hesabınızı kapatabilir. Böyle bir fesih ya da askıya alma Apple’ın kendi takdirine bağlı olarak gerçekleştirilecektir ve Apple size ya da herhangi bir üçüncü şahsa karşı Hesabınızın ve/veya Hizmete erişiminizin kapatılması ya da askıya alınmasından doğabilecek zararlardan dolayı sorumlu tutulmayacaktır; ancak Apple önceden ödemiş olduğunuz ücret ya da tutarlardan oransal olarak para iadesinde bulunacaktır.

Feshin Sonuçları

Hesabınızın kapatılması üzerine, Hesabınız, Apple kimliğiniz, e-posta hesabınız ve İçerik dahil olmak üzere Hizmete ve herhangi bir bölümüne erişiminizi kaybedeceksiniz. Buna ilave olarak, belirli bir süre sonra Apple hesabınızda (hesaplarınızda) ya da hesabınızın (hesaplarınızın) bir parçası olarak depolanan bilgi ve verileri silecektir. Hizmetin ayrı yazılım lisans sözleşmelerine tabi olarak kullanmış olduğunuz tekil bileşenleri de bu lisans sözleşmeleri uyarınca kapatılacaktır.

Linkler ve Diğer Üçüncü Kişi Materyalleri

Linkler

Hizmetin belirli İçerikleri, bileşenleri ve özellikleri üçüncü kişilere ait materyaller ve/veya diğer internet sitelerine, kaynaklara ya da İçeriğe köprüleri içerebilir. Apple’ın bu tarz üçüncü kişi siteleri ve/veya materyalleri üzerinde herhangi bir kontrolü bulunamayacağı için, bu sitelerin ve materyallerin erişilebilirliğinden Apple’ın sorumlu olmayacağını anlıyor ve kabul ediyorsunuz. Apple bu sitelerin ve kaynakların doğruluğunu onaylamamakta ve garanti etmemekte olup Apple bu sitelerde ve kaynaklarda bulunan ya da buralardan erişilebilen herhangi bir İçerik, reklam, ürün ya da materyal bakımından hiçbir şekilde yükümlü ya da sorumlu olmayacaktır. Ayrıca, söz konusu İçeriği reklamı, ürünü, ya da materyali kullanmanızın ya da bunlara güvenmenizin doğrudan veya dolaylı bir sonucu olarak uğrayacağınız ya da uğradığınızı iddia ettiğiniz herhangi bir zarar bakımından Apple’ın hiçbir yükümlülüğü ya da sorumluluğu olmayacağını anlıyor ve kabul ediyorsunuz.

Google Maps Hizmeti

Google Maps hizmetinin kullanılması aşağıdaki ek koşullara tabidir: http://maps.google.com/help/terms_maps.html adresinden ulaşılabilecek olan Google Maps Hizmet Koşulları ve http://maps.google.com/help/legalnotices_maps.html adresinden ulaşılabilecek olan Google Maps Yasal Uyarılar.

Garanti Verilmemesi

BAZI HUKUK DÜZENLERİNDE GARANTİNİN HARİÇ TUTULMASI YÜRÜRLÜKTEKİ MEVZUAT TARAFINDAN YASAKLANDIĞI İÇİN GARANTİLERİN HARİÇ TUTULMASINA İZİN VERİLMEMEKTE OLUP, AŞAĞIDA BELİRTİLEN BAZI GARANTİLERİN HARİÇ TUTULMASI SİZE UYGULANMAYABİLİR.

APPLE HİZMETİ SUNMAK İÇİN MAKUL BECERİ VE ÖZENİ GÖSTERECEKTİR. AŞAĞIDAKİ FERAGATLER İŞBU AÇIK GARANTİYE TABİDİR.

APPLE, HİZMETİ KULLANIMINIZIN KESİNTİSİZ YA DA HATASIZ OLACAĞINI BEYAN, TEMİN YA DA TAAHHÜT ETMEMEKTEDİR VE SİZ DE ZAMAN ZAMAN APPLE’IN BELİRSİZ SÜRELER İÇİN HİZMETİN YERİNİ DEĞİŞTİREBİLECEĞİNİ YA DA HİZMETİ KALDIRABİLECEĞİNİ KABUL EDİYORSUNUZ.

HİZMET VE HİZMET VASITASIYLA SİZE TESLİM EDİLEN BÜTÜN ÜRÜNLER VE HİZMETLER “OLDUĞU GİBİ” YA DA “TEMİN EDİLEBİLDİĞİ SÜRECE” SUNULDUĞUNU AÇIKÇA ANLIYOR VE KABUL EDİYORSUNUZ. APPLE, İŞTİRAKLERİ, BAĞLI ŞİRKETLERİ, YÖNETİCİLERİ, DİREKTÖRLERİ, ÇALIŞANLARI, TEMSİLCİLERİ, ORTAKLARI VE LİSANS VERENLERİ BÜTÜN ORTALAMA KALİTE, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK, MÜLKİYET VE İHLALE KONU OLMAMA DA DAHİL OLMAK ÜZERE SARİH YA DA ZIMNİ HİÇBİR KONUDA GARANTİ VERİLMEDİĞİNİ AÇIKÇA BEYAN ETMEKTEDİRLER. BİLHASSA APPLE, İŞTİRAKLERİ, BAĞLI ŞİRKETLERİ, YÖNETİCİLERİ, DİREKTÖRLERİ, ÇALIŞANLARI, TEMSİLCİLERİ, ORTAKLARI VE LİSANS VERENLERİ (I) HİZMETİN GEREKSİNİMLERİNİZE UYGUN OLACAĞI; (II) HİZMETİ KULLANIMINIZIN ZAMANINDA, KESİNTİSİZ, GÜVENLİ VE HATASIZ OLACAĞI; (III) HİZMET VASITASIYLA EDİNDİĞİNİZ HER TÜRLÜ BİLGİNİN DOĞRU YA DA GÜVENİLİR OLACAĞI; VE (IV) SİZE HİZMETİN BİR PARÇASI OLARAK SUNULAN YAZILIMDAKİ HATA YA DA KUSURLARIN DÜZELTİLECEĞİ KONUSUNDA HİÇBİR GARANTİ VERMEMEKTEDİRLER.

APPLE, HİZMETİN KAYIP, BOZULMA, SALDIRI, VİRÜS, MÜDAHALE, BİLGİSAYAR KORSANLIĞI YA DA DİĞER GÜVENLİK MÜDAHALELERİNDEN ARİ OLACAĞINI BEYAN YA DA TAAHHÜT ETMEZ VE BUNDAN DOLAYI SORUMLULUK KABUL ETMEZ.

HİZMETİN KULLANIMI SONUCUNDA YÜKLENEN YA DA SAİR BİR BİÇİMDE ELDE EDİLEN HER TÜRLÜ MATERYALE SİZİN KENDİ TAKDİRİNİZ VE RİSKİ SİZE AİT OLARAK ERİŞİLMEKTEDİR VE CİHAZINIZA YA DA BİLGİSAYARINIZA GELECEK ZARARLARDAN YA DA BU MATERYALİN YÜKLENMESİNDEN DOĞAN VERİ KAYIPLARINDAN SADECE SİZ SORUMLU OLACAKSINIZ. AYRICA, HİZMETİN HİZMET TARAFINDAN SUNULAN İÇERİK, VERİ YA DA BİLGİLERDEKİ ARIZA YA DA GECİKMELERİN ÖLÜM, BEDENSEL YARALANMA YA DA CİDDİ FİZİKSEL YA DA ÇEVRESEL ZARARLARA NEDEN OLABİLECEĞİ HALLER İÇİN TASARLANMADIĞINI VE HİZMETİN BU GİBİ HALLER YA DA ÇEVRELERDE KULLANIMA UYGUN OLMADIĞINI KABUL EDİYORSUNUZ.

Sorumluluğun Sınırı

BAZI HUKUK DÜZENLERİ OLASI YA DA DOLAYISIYLA ZARARLARIN HARİÇ TUTMASINA VEYA BUNLARA SINIRLAMALAR GETİRİLMESİNE İZİN VERMEMEKTEDİR. SÖZ KONUSU HARİÇ TUTMALARIN VE SINIRLAMALARIN YÜRÜRLÜKTEKİ KANUN ÇERÇEVESİNDE ÖZELLİKLE YASAKLANDIĞI DURUMLAR İLE SINIRLI OLARAK, AŞAĞIDA YER ALAN HARİÇ TUTMA VEYA SINIRLAMALARIN BAZILARI SİZE UYGULANMAYABİLİR.

APPLE HİZMETİ SUNMAK İÇİN MAKUL BECERİ VE ÖZENİ GÖSTERECEKTİR. AŞAĞIDAKİ SINIRLAMALAR (A) APPLE’IN MAKUL BECERİ VE ÖZENİ KULLANMAMASI; (B) APPLE’IN AĞIR KUSURU, KASTI YA DA HİLESİ, (C) ÖLÜM YA DA BEDENSEL YARALANMADAN DOĞAN ZARARLARDA UYGULANMAZ.

APPLE’IN VE İŞTİRAKLERİNİN, BAĞLI ŞİRKETLERİNİN, YÖNETİCİLERİNİN, DİREKTÖRLERİNİN, ÇALIŞANLARININ, TEMSİLCİLERİNİN, ORTAKLARININ, VE LİSANS VERENLERİNİN, (I) HİZMETİN KULLANILMASINDAN YA DA KULLANILAMAMASINDAN, (II) HİZMETTE YAPILAN HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİKTEN YA DA HİZMETİN VEYA HERHANGİ BİR PARÇASININ GEÇİCİ YA DA KALICI OLARAK KESİLMESİNDEN, (III) İLETİMİNİZE YA DA VERİNİZE İZİNSİZ OLARAK ERİŞİLMESİNDEN VEYA BUNLARIN DEĞİŞTİRİLMESİNDEN, (IV) İLETİMİNİZİN YA DA VERİNİZİN HİZMET ÜZERİNDEN VEYA HİZMET VASITASI İLE SİLİNMESİNDEN, BOZULMASINDAN, BUNLARIN SAKLANAMAMASINDAN VE/VEYA GÖNDERİLEMEMESİNDEN YA DA ALINAMAMASINDAN; (V) HERHANGİ BİR ÜÇÜNCÜ KİŞİNİN HİZMET ÜZERİNDEKİ KOMUTUNDAN YA DA HAREKETİNDEN, VE (VI) HİZMET İLE ALAKALI BAŞKACA BİR HUSUSTAN KAYNAKLANAN KAR, İTİBAR, KULLANIM, VERİ, MASRAF VEYA ALTERNATİF ÜRÜN YA DA HİZMET TEDARİKİ VEYA DİĞER GAYRİ MADDİ MALLARIN (APPLE BU ZARARLARIN OLABİLECEĞİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLMİŞ OLSA DAHİ) KAYBI DA DAHİL FAKAT BUNLARLA SINIRLI OLMAKSIZIN HER TÜRLÜ DOĞRUDAN, DOLAYLI, OLASI, ÖZEL, DOLAYISIYLA YA DA CEZAİ ZARARLARDAN DOLAYI SİZE KARŞI SORUMLU OLMAYACAKLARINI AÇIKÇA ANLAMAKTA VE KABUL ETMEKTESİNİZ.

Tazminat

Apple’ı ve Apple’ın bağlı şirketlerini, iştiraklerini, yöneticilerini, memurlarını, çalışanlarını, temsilcilerini, ortaklarını, yüklenicilerini ve lisans verenlerini, (a) Hizmet aracılığı ile gönderdiğiniz, duyurduğunuz, ilettiğiniz veya başka bir şekilde erişilebilir kıldığınız herhangi bir İçerik, (b) Hizmeti kullanımınız, (c) bu Sözleşmenin sizin tarafınızdan herhangi bir şekilde ihlal edilmesi, (d) işbu Sözleşmenin ihlal edildiğine dair şüpheler üzerine başlatılan incelemenin bir parçası olarak Apple tarafından gerçekleştirilen herhangi bir eylem ya da işbu Sözleşmenin ihlal edildiği bulgusunun veya kararının sonucu, ya da (e) başka herhangi bir kişinin herhangi bir hakkını ihlal etmeniz ile bağlantılı ya da bunlardan kaynaklanan ve üçüncü kişiler tarafından ileri sürülen, makul avukatlık ücreti iddia ve talepleri de dahil olmak üzere, her türlü iddia veya talebe karşı Apple’ı müdafaa edeceğinizi, Apple’ın zararını tazmin edeceğinizi ve Apple’ı bunlardan ari tutacağınızı kabul etmektesiniz. Bu durum, Apple’ın herhangi bir İçeriği kaldırması ya da herhangi bir bilgiyi işlemeyi reddetmesi kararının, sizi uyarmasının, Hizmete erişiminizi askıya almasının ya da iptal etmesinin, şüphe edilen bir ihlale ilişkin inceleme sırasında başkaca herhangi bir eylemde bulunmasının veya Apple tarafından işbu Sözleşmenin ihlal edildiğine karar verilmesinin bir sonucu olarak Apple’ı ve Apple’ın bağlı şirketlerini, iştiraklerini, yöneticilerini, memurlarını, çalışanlarını, temsilcilerini, ortaklarını, yüklenicilerini ve lisans verenlerini dava edemeyeceğiniz manasına gelmektedir. Bu feragat ve tazminat hükmü bu Sözleşmede tanımlanan ya da öngörülen tüm ihlaller için geçerlidir. Bu yükümlülük işbu Sözleşmesinin ve/veya Hizmeti kullanmanızın feshinden ya da sona ermesinden sonrada geçerli olmaya devam edecektir. Hesabınızı kullanarak gerçekleştirdiğiniz tüm Hizmet kullanımlarından sorumlu olacağınızı ve bu Sözleşmenin Hesabınızın her türlü kullanımına uygulanacağını kabul ediyorsunuz. Bu Sözleşmeye uyacağınızı ve Hesabınızın kullanımından kaynaklanan, söz konusu kullanıma tarafınızca açıkça izin verilmiş olsun veya olmasın, her türlü iddia veya talebe karşı Apple’ı savunacağınızı, Apple’ın zararını tazmin edeceğinizi ve Apple’ı bunlardan ari tutacağınızı kabul etmektesiniz.

Bildirimler

Apple, işbu Sözleşmeye ilişkin değişiklikler de dahil olmak üzere, Hizmete ilişkin bildirimleri iCloud e-posta adresinize (ve/veya varsa Hesabınızla ilişkili başka alternatif e-posta adresinize) e-posta göndererek, normal posta ile, veya web sitemizde ve/veya Hizmette size ulaştırabilir.

Tabi Olunan Hukuk

Takip eden paragrafta özellikle belirtilenler hariç olmak üzere, işbu Sözleşme ve Apple ile sizin aranızdaki ilişki kanunlar ihtilafı hükümleri hariç olmak üzere Kaliforniya Eyaleti hukukuna tabi olacaktır. Siz ve Apple, Sözleşmeden kaynaklanan anlaşmazlık veya talepleri çözmek üzere Kaliforniya, Santa Clara ilçesinde bulunan mahkemelerinin özel ve münhasır yetkisine tabi olacağınızı kabul etmektesiniz. Eğer (a) Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı değilseniz; (b) Amerika Birleşik Devletleri’nde ikamet etmiyorsanız; (c) Hizmete Amerika Birleşik Devletleri’nden erişmiyorsanız; ve (d) aşağıda belirlenmiş ülkelerden birinin vatandaşı iseniz, Sözleşmeden kaynaklanan her türlü anlaşmazlığa veya talebe kanunlar ihtilafı hükümlerine bakılmaksızın aşağıda belirtilen hukukun uygulanacağını kabul etmekte ve aşağıda belirlenmiş olan eyalet, bölge (province) ya da ülkede bulunan mahkemelerin münhasır olmayan yetkisine gayrikabili rücu tabi olmaktasınız.

Uygulanacak hukuk ve forum

Eğer şu ülkenin vatandaşı iseniz:

Herhangi bir Avrupa Birliği ülkesi ya da İsviçre, Norveç ya da İzlanda vatandaşı

Uygulanacak hukuk ve yetkili mahkeme:

Mutat yerleşim yerinizin hukuku ve mahkemeleri

İrlanda Cumhuriyeti Hukuku, İrlanda Cumhuriyeti

Bu Sözleşmeye uygulanması bakımından Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Konvansiyonu özellikle hariç tutulmuştur.

Genel

Bu Sözleşme, siz ve Apple arasındaki tüm anlaşmanın tamamını oluşturmaktadır, Hizmeti kullanmanızı düzenlemektedir ve Hizmete ilişkin siz ve Apple arasında mevcut olan daha önceki tüm sözleşmelerin tamamen yerine geçmektedir. Bağlı servisleri, üçüncü kişi içeriği, veya üçüncü kişi yazılımını kullanmanız durumunda uygulanabilecek ilave şart ve koşullara tabi olabilirsiniz. Eğer Sözleşmenin herhangi bir kısmı geçersiz veya uygulanamaz olur ise, söz konusu kısım mümkün olabildiğince tarafların asıl niyetlerini yansıtacak ve yürürlükteki hukuka uygun bir şekilde yorumlanacak ve kalan kısımlar tam etkili olarak yürürlükte kalmaya devam edecektir. Apple’ın işbu Sözleşmede yer alan herhangi bir hakkı veya hükmü uygulamaması ya da icra etmemesi söz konusu hak veya hükümden feragat ettiği manasına gelmez. Siz, aksi işbu Sözleşmede açıkça belirtilmedikçe, işbu sözleşmede hiçbir 3. kişi yararlanıcının olmayacağını kabul etmektesiniz.

Değişiklikler

Apple’ın herhangi bir zamanda bu Sözleşmeyi değiştirme ve Hizmeti kullanımınıza ilişkin yeni ya da ek kayıt ya da şartları getirme hakkı saklıdır. Eğer bunları kabul etmezseniz, Hizmeti kullanmayı bırakmanız ve İçeriğinizi geri almak için iCloud Destek ile iletişime geçmeniz gerekir. Hizmeti kullanmaya devam etmeniz, bunları kabul ettiğiniz anlamına gelecektir.

Elektronik Sözleşme

Hizmeti kullanımınız elektronik ortamda sözleşme akdetme ve/veya işlem yapma ehliyetini de kapsamaktadır. ELEKTRONİK İLETİLERİNİZİN SÖZLEŞME YAPMA VE BU SÖZLEŞMELER VE İŞLEMLERLE BAĞLI OLMA VE BEDELİNİ ÖDEME NİYETİNİZİ ORTAYA KOYDUĞUNU KABUL EDİYORSUNUZ. SÖZLEŞME YAPMA VE ELEKTRONİK İLETİLERLE BAĞLI OLMA NİYETİNİZ, İPTAL BİLDİRİMLERİ, POLİTİKALAR, SÖZLEŞMELER VE UYGULAMALAR DAHİL OLMAK ÜZERE BU HİZMET ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİRDİĞİNİZ BÜTÜN İŞLEMLERE İLİŞKİN BÜTÜN KAYITLARA UYGULANIR. Elektronik kayıtlarınıza erişmek ve bunları saklamak için, temin edilmesi sadece sizin sorumluluğunuzda olan birtakım yazılım ve donanımlara sahip olmanız gerekebilir.

Son güncelleme: 18 Eylül 2013