Legal

HÜKÜM VE KOŞULLAR

A. ITUNES STORE, MAC APP STORE, APP STORE VE IBOOKS STORE SATIŞ KOŞULLARI
B. ITUNES STORE HÜKÜM VE KOŞULLARI
C. MAC APP STORE, APP STORE VE IBOOKS STORE ŞART VE KOŞULLARI
D. GİZLİLİK POLİTİKASI

AŞAĞIDA YER ALAN HUKUKİ ANLAŞMALAR SİZ VE ITUNES SARL (“ITUNES”) ARASINDADIR VE ITUNES STORE, MAC APP STORE, APP STORE VE IBOOKS STORE’U (“MAĞAZALAR”) KULLANIMINIZI DÜZENLEMEKTEDİR. BU KOŞULLARI KABUL EDİYORSANIZ, “KABUL EDİYORUM”U TIKLAYINIZ. BU KOŞULLARI KABUL ETMİYORSANIZ, “KABUL EDİYORUM”U TIKLAMAYINIZ VE ITUNES STORE, MAC APP STORE’U, APP STORE’U VEYA IBOOKS STORE’U KULLANMAYINIZ. BU SÖZLEŞME, ÖRNEĞİN ITUNES UYGULAMASININ KULLANIMINA İLİŞKİN OLARAK ANLAŞMASINI YAPMIŞ OLDUĞUNUZ YAZILIM LİSANSLARINA HALEL GELMEKSİZİN UYGULANACAKTIR.

ÜRÜNLERİMİZ VE SERVİSLERİMİZ İLE İLGİLİ DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN LÜTFEN http://www.apple.com/support/ ADRESİNİ ZİYARET EDİNİZ.

A. ITUNES STORE, MAC APP STORE, APP STORE VE IBOOKS STORE SATIŞ KOŞULLARI

ÖDEMELER, VERGİLER VE İADE POLİTİKASI

Eğer bu işlem için kredi kartınızı veya banka kartınızı veya ClickandBuy hesabınızını kullanıyorsanız, iTunes sipariş miktarı kadar olan miktar için ön onay alabilir. Faturalama, işleminizle aynı anda ya da işleminizden kısa bir süre sonra gerçekleşir. Satın alımlarınızda öncelikle içerik kredileri kullanılacaktır; daha sonra arta kalan bakiye tutar Hediye Çeki, iTunes Kartı, veya Karşılık Hesabı (Allowance Account) kredilerinden; kredi kartınızdan veya banka kartınızdan veya ClickandBuy hesabınızdan çekilecektir.

Mağazalar aracılığıyla satın aldığınız bütün ürünlerin ücretini ödemeyi ve iTunes’un ödeme şeklinizden satın alınan ürünlerin ücretini ve Hesabınızda ya da Hesabınızla ilgili olarak tahakkuk edebilecek ek miktarları ( ve halin icabına göre gecikme faizleri) tahsil edebileceğini kabul ediyorsunuz. Tüm ücretleri zamanında ödemek ve tüm ücretlerin ödenmesi için iTunes’a geçerli bir ödeme yöntemi sağlamakla sorumlusunuz.

Türkiye’deki her türlü vergi yükümlülüğünden sorumlusunuz. iTunes’a ilişkin yapılacak her türlü ödeme, uygulanacak vergiler düşüldükten sonraki net rakamı ifade etmektedir.

Ürünlerimizin bütün satışları ve kiralamaları kesindir.

Mağazalar aracılığıyla verilen fiyatlar herhangi bir zamanda değişebilir ve Mağazalar fiyat koruması ya da promosyon indirimi durumunda para iadesi yapmamaktadırlar.

Bir ürün işlemden sonra ancak yüklemeden önce temin edilemez hale geldiği takdirde, sadece paranızın iadesini isteyebilirsiniz. Teknik sorunlar ürününüzün teslimini önlediği ya da makul olmayan bir biçimde geciktirdiği takdirde, iTunes tarafından belirlendiği üzere, ya ürünün değiştirilmesini ya da paranızın iadesini isteyebilirsiniz.

1-Click®

1-Click, Amazon.com, Inc.’in tescilli bir hizmet markası olup, lisanslı olarak kullanılmaktadır. 1-Click, farenizin ya da sair bir giriş aygıtının tek bir tıklaması ile Mağazalardan alışveriş yapmanızı sağlayan, kullanışlı bir özelliktir. Bilgisayarınızdan Mağazalara erişirken, bir Satın Al butonuna tıkladığınızda ortaya çıkan diyalog kutusu yoluyla 1-Click satın almayı etkinleştirilebilir (Hesap Bilginizdeki Yeniden Ayarlama Uyarılarını tıklayarak bu seçimi istediğiniz zaman yeniden ayarlayabilirsiniz). Mağazalara iPad, iPod touch ya da iPhone’unuz (iOS Cihazı) gibi iOS tabanlı Apple markalı ürünler ile erişirken, ürünün fiyatını gösteren ve Satın Al butonunu açan butona dokunduğunuzda 1-Click etkinleştirilir. 1-Click etkinleştirildiğinde, Satın Al butonuna dokunulması ya da tıklanması yüklemeyi derhal başlatır ve daha ileri adımlar olmaksızın işleminizi bitirir.

HEDİYE SERTİFİKALARI, iTUNES KARTLARI, AVANSLAR VE İÇERİK KODLARI

Hediye Sertifikaları, iTunes Kartları ve Kodları, İçerik Kodları ve Avanslar kullanılmayan bakiyelere ilaveten, nakit para olarak kullanılamaz ve faturanın teslim alınmasından sonraki 14 gün içinde ödendiyse para karşılığı iade edilemez, kanunen gerekli olan durumlar hariç değiştirilemez; yeniden satılamaz; Hediyeler, Hediye Sertifikaları veya iTunes Kartları satın almak veya Avans almak için kullanılamaz, Apple Online Store'dan alışveriş yapmak için kullanılmaz ya da Apple Perakende Mağazası'nda kullanılamaz. Kullanılmamış bakiyeler transfer edilemez.

Türkiye’deki satın alınan Hediye Sertifikaları, iTunes Kartları, İçerik Kodları ve Avanslar yalnızca Türkiye’deki Mağazalarda kullanılabilir.

iTunes kaybolan veya çalınan Hediye Sertifikaları, iTunes Kartları, Avanslar ve İçerik Kodlarından sorumlu değildir. Elektronik olarak iletimi yapılan Hediye Sertifikaları, iTunes Kartları ve Kodları ve içindeki Avansların kaybolma riski ve mülkiyeti elektronik iletim sonrasında Türkiye alıcıya geçer. Elektronik olarak iletimi yapılan İçerik Kodlarının kaybolma riski ve mülkiyeti, iletim sonrasında Lüksemburg’daki iTunes’a ait değildir.

Hediye Sertifikası, iTunes Kartı ve Kodları, Avans veya İçerik Kodlarının hileli bir biçimde elde edilmesi veya Mağazalarda kullanılması halinde iTunes, hesapları kapatma ve alternatif ödeme yöntemleri talep etme hakkını saklı tutar.

ITUNES VE ITUNES LİSANS SAHİPLERİ, İŞTİRAKLERİ VE LİSANS VERENLER, İÇERİK KODLARI VEYA MAĞAZALAR İLE İLGİLİ OLARAK, SARİH YA DA ZIMNİ TİCARİ GARANTİ VEYA BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK DA DAHİL FAKAT BUNLARLA SINIRLI OLMAKSIZIN SARİH YA DA ZIMNİ HERHANGİ BİR GARANTİ VERMEMEKTEDİR. BİR İÇERİK KODUNUN ÇALIŞMAMASI DURUMUNDA, SİZİN TEK ÇARENİZ VE BİZİM TEK SORUMLULUĞUMUZ SÖZ KONUSU İÇERİK KODUNUN DEĞİŞTİRİLMESİ OLACAKTIR. BU SINIRLAMALAR SİZE UYGULANAMAYABİLİR. BAZI YARGI ÇEVRELERİ ZIMNİ GARANTİLERİN SINIRLANDIRILMASINA YA DA BİR TAKIM ZARARLARIN HARİÇ TUTULMASINA VEYA SINIRLANMASINA İZİN VERMEMEKTEDİR. EĞER BU KANUNLAR SİZİN İÇİN UYGULANABİLİR İSE, YUKARIDA YER ALAN FERAGATLERİN, HARİÇ TUTMALARIN YA DA SINIRLAMALARIN BİR KISMI YA DA TAMAMI SİZE UYGULANMAYABİLİR VE SİZİN EK HAKLARINIZ OLABİLİR.

HEDİYELER

Mağazalardan sadece Türkiye’deki kişiler için hediye alınabilir ve bu hediyeler sadece Türkiye’deki kişiler tarafından değiştirilebilir. Hediye alıcılarının bazı hediyeleri kullanabilmek için uygun donanımlarının ve ana kontrol ayarlarının olması gerekmektedir.

ÖNEMLİ GÜVENLİK BİLGİLERİ

Mağazalar aracılığıyla sunulan ürünleri kullanmanız sırasında kas, eklem veya göz yorulması probleminden kaçınmak için, sık sık aralar vermeli ve herhangi bir ağrı, yorgunluk veya rahatsızlık hissetmeniz halinde daha uzun bir süre dinlenmelisiniz. Nadir oranda kişide, video oyunları oynarken veya video seyrederken ortaya çıkanlar da dahil ancak bunlarla sınırlı olmaksızın parlak ışık veya desenlere maruz kaldıklarında nöbet ya da şuur kaybı ortaya çıkabilir. Semptomlar arasında, baş dönmesi, mide bulantısı, istem dışı hareketler, bilinç kaybı, görme bozuklukları, karıncalanma, uyuşukluk veya diğer rahatsızlıklar bulunmaktadır. Daha önce bu veya benzeri semptomları yaşamış olmanız halinde Mağazalar aracılığıyla sunulan ürünleri kullanmadan önce bir doktora danışınız ve söz konusu ürünleri kullanmaya derhal son veriniz ve söz konusu ürünleri kullanımınız sırasında bunların ortaya çıkması halinde bir doktora gidiniz. Ebeveynler, bu semptomların belirtilerini tespit etmek için çocuklarını bu Mağazalardan alınan ürünleri kullanırken gözetim altında bulundurmalıdır.

ÖN SİPARİŞLER

Ürünler için ön sipariş verirken, Mağazalara hesabınızdan otomatik olarak para çekme ve ürün temin edilebilir hale geldiğinde yükleme yetkisini veriyorsunuz. Ön siparişinizi ürün temin edilebilir hale gelmeden önce iptal edebilirsiniz.

AİLE PAYLAŞIMI

Aile Paylaşımı uygun iTunes, App Store, Mac App Store ve iBooks Store ürünlerini "Ailenizin" en fazla altı üyesiyle (siz dahil) paylaşmanıza olanak tanır. Eğer bir Aile kurar veya bir Aileye katılırsanız diğer Aile üyelerinin uygun ürünlerini görüntüleyebilir ve bu ürünleri uyumlu aygıtınıza veya bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Satın aldığınız ürünleri diğer Aile üyelerinin görüntüleyemeyeceği veya sizden indiremeyeceği şekilde gizlemeyi de seçebilirsiniz. Fotoğraf ve video gibi bilgileri Fotoğraf uygulaması, etkinlikleri Aile Takvimi, anımsatılacak öğeleri Anımsatıcılar, konum bilgisini Arkadaşlarımı Bul ve aygıt konumunu iPhone'umu Bul aracılığıyla paylaşabilirsiniz. Aile Paylaşımı yalnızca kişisel ve ticari olmayan kullanım içindir. iTunes ve iCloud hesapları gereklidir; Aile kurmak ve bir Aileye katılmak için iOS 8 ve/veya OS X Yosemite gereklidir. Bazı işlemler ve özellikler önceki yazılımla uyumlu olmayabilir ve yazılım yükseltmesi gerektirebilir. Eğer bir Aileye katılırsanız Aile Paylaşımı özellikleri uyumlu aygıtlarınızda ve bilgisayarlarınızda otomatik olarak etkinleştirilir.

Ailede "Düzenleyici" olan kişi diğer üyeleri Aileye katılmaya davet edebilir. Düzenleyici 18 yaş ve üzeri olmalı ve iTunes'da kayıtlı uygun bir ödeme yöntemine sahip olmalıdır. Düzenleyici iseniz, 13 yaş altındaki tüm Aile üyelerinin ebeveyni veya yasal vasisi olduğunuzu beyan edersiniz. Aile üyelerinden biri tarafından yapılan ve ilgili Aile üyesinin mağaza kredisini aşan tüm satın alma işlemlerinde Düzenleyici'nin ödeme yöntemi kullanılır. Düzenleyici'nin ödeme yöntemi kullanıldığında Aile üyeleri Düzenleyici için temsilci gibi davranır. Ürünler işlemi başlatan Aile üyesinin hesabıyla ilişkilendirilir. AILE ÜYELERINI BIR AILE'YE KATıLMAYA DAVET EDEREK, DÜZENLEYICI BELIRLI BIR IŞLEMDEN HABERDAR OLMASA, AILE ÜYESI DÜZENLEYICI'NIN KENDISINE VERDIĞI YETKIYI AŞSA VEYA BIRDEN FAZLA AILE ÜYESI AYNı ÜRÜN IÇIN SATıN ALMA BAŞLATSA BILE AILE ÜYELERI TARAFıNDAN BAŞLATıLAN SATıN ALMALARLA ILGILI TÜM ÜCRETLERIN DÜZENLEYICI TARAFıNDAN YETKILENDIRILDIĞINI VE DÜZENLEYICI'NIN SORUMLULUĞUNDA OLDUĞUNU KABUL EDER. DÜZENLEYICI YAPıLAN HER TÜRLÜ SÖZLEŞMENIN ÖDEME YÖNTEMI SAĞLAYıCıSıNA UYGUN OLMASıNDAN SORUMLUDUR VE BU ÖDEME YÖNTEMINE ERIŞIMIN PAYLAŞıLMASıNıN ÖDEME YÖNTEMI SAĞLAYıCıSı TARAFıNDAN SUNULAN HER TÜRLÜ KORUMAYı SıNıRLANDıRMASı DURUMUNDAKI TÜM RISKLERI KABUL EDER. Düzenleyici kayıtlı ödeme yöntemini dilediği zaman değiştirebilir. Satın alma kaydı, satın alma işlemi Aile üyesi tarafından gizlenmiş olsa da, işlemi başlatan Aile üyesine ve Düzenleyici'ye gönderilir; faturanızda veya ödeme yöntemi dökümünüzdeki ücretlerde sizin veya Aile üyelerinizin tanımadığı bir ödeme olursa lütfen Bir Sorun Bildir özelliğini kullanın.

Düzenleyici 18 yaş altındaki çocukların ve/veya Düzenleyici tarafından belirlenen diğer yetişkinlerin bir satın alma veya indirme işlemi başlatılmadan önce ücretsiz veya ücretli ürünleri indirmek için Düzenleyici'den izin almalarını sağlamak üzere Satın Almak için Sor işlevini kullanabilir. Aile üyelerinden indirilen ürünler ve kullanım kodları kullanılarak alınan ürünler Satın Almak İçin Sor'a tabi değildir. Düzenleyici iseniz, sizin ve/veya belirlenen bir yetişkinin Satın Almak için Sor işlevini etkinleştirdiğiniz Aile üyelerinin ebeveyni veya yasal vasisi olduğunu kabul edersiniz. Satın Almak için Sor işlevi iOS 8 ve OS X Yosemite için optimize edilmiştir; önceki yazılımlardan yapılan ürün satın alma işlemleri veya indirme istekleri kullanıcılara farklı bir izin işlemi sunabilir veya satın almaları tamamen engelleyebilir ve yazılım yükseltmesi gerektirebilir. Satın Almak için Sor onay veya ret işlemlerindeki gecikmelerden doğan zararlardan iTunes sorumlu değildir.

Düzenleyici bir Aile üyesini Aile'den çıkarabilir; bu durumda, bu Aile üyesi Düzenleyici'nin ödeme yöntemiyle yetkili satın alma işlemi başlatamaz, diğer Aile üyelerinin ürün ve bilgilerini görüntüleyemez ve paylaşamaz. Bir Aile üyesi Aile'den ayrıldığında veya çıkarıldığında, geri kalan Aile üyeleri ayrılan üye Aile'nin bir parçasıyken Düzenleyici'nin ödeme yöntemi üzerinden yapılan satın almalar da dahil olmak üzere, ayrılan üyenin ürünlerini veya bilgilerini artık görüntüleyemez veya paylaşamaz ya da ayrılan Aile üyesinin önceden indirdiği ürünlere erişemez. Benzer şekilde, Aile'den ayrılan sizseniz, diğer Aile üyelerinin ürünlerini veya bilgilerini görüntüleyemez ya da indiremezsiniz ve Aile'nin bir üyesi olduğunuz sırada diğer Aile üyelerinden indirdiğiniz ürünlere artık erişemezsiniz. Ayrılan bir Aile üyesi tarafından satın alınmış bir uygulamada Uygulama İçi Satın Alma yaptıysanız veya bir Aile üyesinden uygulama indirdiyseniz ve artık Aile'nin bir üyesi değilseniz, yeniden erişim sağlamak için uygulamayı satın almanız ve Uygulama İçi Satın Almaları geri yüklemeniz gerekir; Uygulama İçi Satın Almalar yapmadan önce lütfen geliştirici politikalarını ve bu Sözleşmenin "Uygulama İçi Satın Almalar" bölümünü inceleyiniz. 13 yaş altı kullanıcıların kişisel hesapları yalnızca Aile Paylaşımı'nın bir parçası olarak oluşturulabildiğinden, Aile'den çıkarmak için bu türden bir hesabın silinmesi, bu Aile üyesinin Apple ID'sini ve bir Apple ID gerektiren tüm Apple hizmetlerine veya Apple ID ile ilişkilendirilmiş tüm içeriğe erişimini sonlandırır.

Bir seferde yalnızca bir Aile'ye katılabilirsiniz ve herhangi bir Aile'ye yılda iki kereden fazla katılamazsınız. Aile ile ilişkilendirdiğiniz mağaza hesabını en fazla 90 günde bir değiştirebilirsiniz. Tüm Aile üyelerinin aynı iTunes Store ülkesini ve bölgesini kullanması gerekir. iTunes Hizmetinden müzik, film, TV programları ve kitaplar her hesap için en fazla 10 aygıta indirilebilir ve bunlardan yalnızca beş tanesi bilgisayar olabilir. Uygun uygulamalar Aile üyesinin sahip olduğu veya kullandığı her aygıta indirilebilir. Uygulama İçi Satın Almalar, yeniden indirmeye uygun olmayan içerik, abonelikler ve önceden satın alınmış uygulamalar dahil olmak üzere her ürün Aile Paylaşımı için uygun değildir. Apple bu Sözleşme'nin "Fesih" bölümü uyarınca bir Aile'yi tasfiye etme hakkını saklı tutar.

ELEKTRONİK SÖZLEŞME

Mağazaları kullanımınız, elektronik sözleşme yapma ve/veya işlem gerçekleştirme ehliyetini de içerir. Elektronik teslimlerinizin, söz konusu sözleşmeler ve işlemlerin sizin üzerinde bağlayıcı olduğunu ve bunlar karşılığında ödeme yapacağınız konusundaki anlaşmanızı teşkil ettiğini kabul edersiniz. Elektronik başvuruların sizin üzerinizde bağlayıcılığı olduğunu kabulünüz ve bu konudaki niyetiniz bu sitede gerçekleştirdiğiniz tüm işlemlere ilişkin tüm kayıtlar için geçerlidir ve bunlara iptal bildirimleri, politikalar, sözleşmeler e-başvurular da dahildir. Elektronik kayıtlarınıza ulaşmak ve muhafaza etmek için, temin edilmesi sadece sizin sorumluluğunuzda olan bazı yazılım ve donanımlara sahip olmanız gerekebilir.

iTunes, yazım hatalarından sorumlu değildir.

B. ITUNES STORE ŞART VE KOŞULLARI

SİZ VE ITUNES S.A.R.L. (“ITUNES”) ARASINDAKİ BU HUKUKİ SÖZLEŞME, ITUNES STORE HİZMETİNİ (“HİZMET”) KULLANIMINIZI DÜZENLEMEKTEDİR.

ITUNES STORE HİZMETİ

iTunes işbu Sözleşme'de belirtilen hüküm ve koşullar çerçevesinde sadece son kullanıcıya tahsis edilmek üzere dijital içerik ("iTunes Ürünleri") için bir lisans edinmenize, satın almanıza veya kiralamanıza olanak tanıyan bir Hizmet sağlamaktadır. iTunes uygulamalarının veya iPad, iPod ya da iPhone'un sağlayıcısı iTunes değildir.

HİZMETİN KULLANIMINA İLİŞKİN ŞARTLAR

Yalnızca 13 yaş ve üzeri kişiler hesap oluşturabilir. 13 yaş altındaki kişilerin hesapları Aile Paylaşımı kullanılarak bir ebeveyn veya yasal vasi tarafından oluşturulabilir. 18 yaş altındaki çocuklar ebeveynlerinin veya vasilerinin anladığından emin olmak için bu Sözleşmeyi ebeveynleri veya vasileri ile birlikte gözden geçirmelidir.

Hizmet, yalnızca Türkiye’de kullanımınıza açıktır. Hizmeti bu ülke dışında kullanmamayı veya kullanma girişiminde bulunmamayı kabul etmektesiniz. iTunes, bu şarta uyduğunuzu doğrulamak amacı ile teknolojiler kullanabilir.

Hizmetin kullanımı, uyumlu cihazlar, Internet erişimi ve bazı yazılımlar gerektirebilir (ücrete tabi olabilir); periyodik güncellemeler gerektirebilir; ve bu faktörlerin uygulanmasından etkilenebilir. Düzenli kullanım ve Film Kiralamaları içinYüksek hızlı Internet erişimi şiddetle tavsiye edilir. Hizmete erişim için iTunes yazılımının en yeni sürümü önerilir ve bazı işlemler veya özellikler için veya daha önce Hizmetten satın alınmış ya da edinilmiş iTunes Ürünlerini indirmek için gerekli olabilir. Zaman zaman değişebilecek olan bu şartların uymanın sizin sorumluluğunuzda olduğunu kabul etmektesiniz. Hizmet, diğer herhangi bir ürün veya arzın parçası değildir ve diğer herhangi bir ürünün satın alınması veya elde edilmesi, sizin Hizmete erişiminizi temsil veya garanti ediyor şeklinde yorumlanmayacaktır.

HESABINIZ

Hizmetin kayıtlı bir kullanıcısı olarak, siz, bir hesap (“Hesap”) oluşturabilirsiniz. Hesap bilgilerinizi diğer herhangi bir kişiye açıklamayınız. Hesabınızın gizliliği ve güvenliğini korumaktan ve Hesabınızda veya Hesabınız aracılığıyla gerçekleşen tüm faaliyetlerden sadece siz sorumlu bulunmaktasınız ve Hesabınızın herhangi bir şekilde güvenliğinin ihlal edilmesi durumunda derhal iTunes’a bilgi vermeyi kabul etmektesiniz. iTunes, Hesabınızın yetkisiz kullanımından doğabilecek zararlardan sorumlu olmayacaktır.

Hizmetten iTunes Ürünlerini satın almak ve indirmek için, işlemler sırasında Hesabınızın kimlik doğrulaması amacıyla Apple ID'nizi ve parolanızı girmelisiniz veya Touch ID'nizi kullanmalısınız. Apple ID'nizi ve şifrenizi kullanarak Hesabınızı onayladıktan sonra onbeş dakika boyunca bilgisayarınızda veya iOS aygıtınızda yeniden onaylamanız gerekmeyecektir, onaylanmış halde kalmak için bilgisayarınızın veya Apple TV’nin parolanızı hatırlaması seçeneğini belirtebilirsiniz. Bu süre içinde, iTunes Ürünlerini, şifrenizi yeniden girmeden satın alabilecek ve indirebileceksiniz. Bilgisayarınızda, iOS Aygıtınızda ya da Apple TV'de gerekli ayarları yaparak, iTunes Ürünü ile ilgili işlem gerçekleştirilmesini engelleyebilir veya her işlem için parola girilmesini gerektirecek şekilde ayarları değiştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için http://support.apple.com/kb/HT1904 ve http://support.apple.com/kb/HT4213 adreslerine bakınız.

Hizmete kaydolmanız ve Hizmeti kullanmanız sırasında doğru ve tam bilgi (“Kayıt Verileri”) temin etmeyi ve Kayıt Verilerinizi doğru ve tam olmalarını sağlayacak şekilde güncellemeyi kabul etmektesiniz. iTunes’un vermiş olduğunuz Kayıt Verilerini, Hesabınızın tutulması ve ücretlerin faturalandırılması için saklayabileceğini ve kullanabileceğini kabul etmektesiniz.

DAHA ÖNCE GERÇEKLEŞTİRİLEN SATIN ALMALARIN OTOMATİK OLARAK TESLİMİ VE İNDİRİLMESİ

İlk defa müzik öğeleri edindiğinizde; film, TV programları ve müzik klibi iTunes Ürünleri (toplu olarak "Uygun iTunes İçeriği") satın aldığınızda (yani kiralamadığınızda), söz konusu uyumlu iOS Aygıtlarının (satın alınan filmler ve TV programı iTunes Ürünleri hariç) ve iTunes tarafından yetkilendirilen bilgisayarların aşağıda yer alan ilişkilendirme kurallarına uygun olmaları koşuluyla, bu tip Uygun iTunes İçeriğinin kopyalarını bu aygıtlarda uyumlu yazılımlar kullanarak otomatik olarak almayı ("otomatik indirmeyi") seçebilirsiniz. Her bir İlgili Aygıt için, söz konusu aygıta eğer varsa hangi tip Uygun iTunes İçeriğinin otomatik olarak indirileceğini belirleyebilirsiniz. iOS Aygıtları da dahil olmak üzere anında bildirim alabilen ("Anında İletme Özelliğini Destekleyen") bir İlgili Aygıtın İnternet bağlantısı olduğunda Uygun iTunes İçeriği bu aygıta otomatik olarak indirilir; Anında İletme Özelliğini Desteklemeyen bir İlgili Aygıtta, Uygun iTunes İçeriği otomatik olarak indirme sırasında yerini alır ve indirme işlemini iTunes içinde elle başlatabilirsiniz.

Size kolaylık sağlaması için, Uygun iTunes İçeriği edinmenizi takiben, söz konusu daha önceden edinilmiş Uygun iTunes İçeriğinin belirli kısımlarını herhangi bir İlgili Aygıta indirebilirsiniz. Daha önce edinmiş olduğunuz bazı Uygun iTunes İçeriği herhangi bir anda takip eden indirmeler için mevcut olmayabilir ve böyle bir durumda iTunes'un size karşı herhangi bir sorumluluğu olmayacaktır. Daha önce edinmiş olduğunuz belirli Uygun iTunes İçeriğini daha sonra tekrar indiremeyebileceğiniz için, bir kez Uygun iTunes İçeriği indirdiğinizde bunu kaybetmemek, yok etmemek ya da bu içeriğe zarar vermemek sizin sorumluluğunuzda olacaktır ve bu içeriği yedeklemek isteyebilirsiniz.

İlişkilendirilmiş Cihazların ilişkilendirilmesi aşağıdaki şartlara tabidir:

(i) Bir Hesaptan en fazla 10 İlgili Aygıta Uygun iTunes İçeriğini otomatik olarak indirebilir ya da daha önce edinmiş olduğunuz Uygun iTunes İçeriğini indirebilirsiniz. Bu aygıtlardan en fazla 5 tanesi iTunes tarafından yetkilendirilen bilgisayar olabilir.

(ii) Bir İlişkilendirilmiş Cihaz aynı anda sadece tek bir Hesap ile ilişkilendirilebilir.

(iii) Bir İlişkilendirilmiş Cihazın ilişkilendirilmiş olduğu Hesabı ancak her 90 günde bir değiştirebilirsiniz.

(iv) Daha önce edinmiş olduğunuz ücretsiz içeriği, söz konusu içerik iTunes Hizmetinde ücretsiz olduğu sürece, iTunes tarafından yetkilendirilen en fazla 5 bilgisayara olmak koşuluyla sınırsız sayıda aygıta indirebilirsiniz.

Apple TV bir “İlişkilendirilmiş Cihaz” değildir. Ancak, satın alınmış (kiralanmamış) film iTunes Ürünleri uyumlu Apple TV’lerinde oynatılabilir, ancak bir film aynı anda belli sayıda Apple TV’lerinde oynatılabiliyor olabilir.

iTunes Nitelikli İçeriğin bazı parçaları büyük hacimli olabilir ve bu tür iTunes Nitelikli İçeriğin veri bağlantısı üzerinden ulaştırılması kayda değer veri ücretleri ortaya çıkarabilir.

ITUNES MATCH

iTunes Match, size eşleşmiş veya yüklenen şarkılarınıza, Hesabınız yoluyla satın aldığınız müzik videolarına ve de ilişkin meta veriler, çalma listeleri ve iTunes Kütüphaneniz ("iTunes Match Content") ile ilgili başka bilgilere uzaktan erişim sağlamaktadır.

iTunes Match’a yıllık bir ücret karşılığında abone olabilmektesiniz. Abone olmak için iTunes’a sunulmuş olan geçerli bir kredi kartına sahip olmanız gerekir. Abone ücreti iade edilmez (uygulanan kanunların gerektirdiği takdirler dışında) ve iptal edeceğinize kadar otomatik olarak bir yıllık dönemler için yenilenecektir. Hesabınız mevcut abonelik dönemi sona ermesinden önce en fazla 24 saat borçlanacaktır. Bilgisayarınızdaki iTunes Store hesabı ayarlarını ayarlayarak otomatik yenileme iptal edebileceksiniz. Abonelik döneminiz sona erdikten sonra iTunes Match İçeriğinize (iTunes Match Content) iTunes Match yoluyla erişemeyeceksiniz.

iTunes Match, ya (i) iTunes Hizmetinde henüz bulunmayan yada (ii) Hesabınız yoluyla iTunes Hizmetinden satın alınmayan 25.000 şarkı içeren kütüphaneler ile çalışmaktadır. Kaliteleri iTunes tarafından belirlenmiş kriterlere uygundüzeylerde olmayan veya bilgisayarınız için onaylanmamış şarkılar iTunes Match için uygun değildir.

iTunes Match, otomatik olarak şarkı dosyalarını tarayacak ve şarkı başlıkları, sanatçıları yada süreleri gibi iTunes kütüphanenizdeki medyanın belirlenmesinde için kullanılabileceği diğer bilgiler toplayacak. iTunes Match, sözü geçen bilgileri, şarkıları iTunes Dükkanında belli anda mevcut olan şarkılarla eşlemek için kullanacak ve eşlenmiş şarkıları o anda iTunes Dükkanındaki kullanılabilir bir formattalarıyla tarafınızdan kullanılabilir hale getirecektir. Belli bir şarkı eşlenemediği takdirde, şarkının kendi kopyanız aynı formatta veya iTunes tarafından belirlenen bir formatta iTunes’a yüklenecektir. iTunes, yüklenen içerik tiplerini (örneğin, aşırı büyük dosyaları) sınırlama hakkını saklı tutmaktadır. Eşlenmiş ya da yüklenen şarkılar ve ilişkin meta veriler, iTunes Match için etkinleştirmiş bir Cihaz yoluyla erişilebilecektir. İlişkili cihazların ilişkilendirilmesi, Otomatik teslim ve Önceki alımların indirilmesini de düzenleyen kurallara tabidir ve yüklenmiş ile eşlenmiş şarkılar ve de ilişkin bilgiler "iTunes Seçilebilir İçerik" sayılmaktadır. Ayrıca, bunu aynı anda sadece sınırlı sayıda Apple TV'lerde yapmak şartıyla, iTunes Match İçeriğine uyumlu Apple TV'ler yoluyla da erişebilmektesiniz.

iTunes Match kullandığınızda, Genius, iTunes Kütüphanenizdeki medya hakkında Hesabınız ile bilgiler ilişkilendirmeye başlayacak; Hesabınız ile ilişkilendirilme, aboneliğiniz sona erdikten sonra da bir süre için devam edecek. Aksi halde iTunes, bu bilgileri işbu Anlaşmanın Gizlilik Bölümünde açıklandığı gibi kullanacaktır. iTunes Match’ı kullandığınız zaman Genius’u kapatamayacaksınız. Bu yüzden iTunes Kütüphanenizden bu şekilde bilgi toplayıp kullanmamızı tercih ederseniz, iTunes Match’ı kullanmamalısınız.

Bu vesile ile, iTunes Match’ı sadece yasalara uygun olarak elde edilen içerik için kullanmağı kabul etmektesiniz. Gayri meşru içerik için herhangi bir şekilde kullanılması, başkalarının haklarını ihlal etmektedir ve sizi telif hakkı ihlali için olası maddi hasarlar da dâhil olmak üzere, sivil ve ceza hukukuna maruz bırakabilmektedir.

iTunes Match "OLDUĞU GİBİ"(AS IS) esasına dayanarak sağlanmaktadır ve arızalara, bozmaya veya (sunucular ve başka bilgisayarlar da dahil) bilgisayarınız yada cihazınız ve çevre birimlerinizden müzik, çalma listeleri ve oyun geçmişi gibi veri ile bilgi kaybına neden olabilen hata ve yanlışlar içerebilmektedir.

iTunes Match’ı kullanmadan önce tüm veri ve bilgilerin bilgisayarınız veya cihazınız ve her türlü çevre birimlerine yedeklerini yapmalısınız. Ayrıca iTunes Match tüm kullanım sorumluluğu size ait olduğunu açıkça kabul etmektesiniz. Yasaların izin verdiği ölçüde iTunes’ın, eşleşmiş yada yüklenen içeriğe erişme yetersizliği de dahil olmak üzere iTunes Match’ın kullanılması ile ilgili olarak hiçbir sorumluluğu yoktur.

GİZLİLİK

Hizmet, Apple’in http://www.apple.com/legal/internet-services/itunes/appstore/tr/terms.html#PRIVACY adresindeki Gizlilik Politikası’na tabidir.

Genius özelliğini seçtiğinizde, Apple, çalma tarihçeniz ve çalma listeniz gibi, Genius'u destekleyen tüm aygıtlarda iTunes kütüphanenizdeki ortam öğelerini tanımlamak için kullanılabilecek bilgileri zaman zaman otomatik olarak toplar. iTunes'dan satın alınan ve diğer kaynaklardan edinilen ortam öğeleri de buna dahildir. Bu bilgiler isimsiz olarak saklanacak ve adınız ya da Hesabınızla ilişkilendirilmeyecektir. Genius özelliğini kullandığınızda, Apple, bu bilgileri ve iTunes kütüphanenizin içeriğini, size kişiselleştirilmiş tavsiyelerde bulunmak için kullanacaktır.

Apple, aşağıdaki amaçlar için bu bilgileri kullanabilir ve bu özelliği seçen diğer kullanıcıların iTunes kütüphanelerinden toplanan bilgiler ile, iTunes Store satın alma geçmiş verileriniz, App Store indirme verileriniz, diğer iTunes Store kullanıcılarından elde edilen toplu satın alma verileri ve diğer kişilerden edinilen bilgiler ile birleştirebilir:

• iTunes kütüphanenizden size kişisel seçimler yaratmak.

• Satın almak veya edinmek isteyebileceğiniz ortam ya da diğer ürün ve hizmetler hakkında size tavsiyelerde bulunmak.

• Ürünler ve hizmetler hakkında diğer kullanıcılara tavsiyelerde bulunmak.

Her zaman için, bilgileriniz, Apple’ın Gizlilik Politikası’na uygun olarak muamele görecektir.

Genius özelliğini seçtiğinizde, o sistemde Genius'a uygun araçlardaki Genius çalma listeleri yaratabilirsiniz.

iTunes kütüphanenizden bu şekilde bilgi toplamamızı ve kullanmamızı tercih etmiyorsanız Genius özelliğini etkinleştirmemelisiniz. Bilgisayarınızda iTunes'un Store menüsünden Genius özelliğini devre dışı bırakarak veya aygıtınızın Ayarlar menüsünden Genius özelliğini kapatarak istediğiniz zaman bu seçiminizi değiştirebilirsiniz. Seçiminizi değiştirdiğinizde iTunes, Apple'a bir daha iTunes kütüphanenizle ilgili bilgi göndermez. Kütüphanenizi birden fazla aygıtla paylaşmayı seçtiyseniz Genius özelliğini her bir aygıtta ayrı ayrı kapatmanız gerekmektedir.

Genius özelliğini seçerek, bilgilerinizin aşağıdaki belirtilen ve Apple’ın gizlilik politikasında anlatıldığı şekilde kullanımına izin vermiş oluyorsunuz.

İÇERİK KULLANIMI

iTunes, (belirli özellikler için uygunluk dahil) içerik seçeneklerini ihbar etmeden değiştirme hakkını saklı tutar.

İÇERİĞİN KULLANILMASI

iTunes Ürünlerinin size sadece bir lisans yoluyla temin edildiğini kabul etmektesiniz. Hizmetin ve belli iTunes Ürünlerinin dijital bilgileri koruyan ve sizin iTunes Ürünlerini kullanımınızı bazı kullanım kuralları ile sınırlandıran bir teknoloji kullanan, iTunes ve lisans verilenler tarafından tesis edilen bir güvenlik çerçevesi (“Güvenlik Çerçevesi”) içerdiğini ve iTunes Ürünlerinin güvenlik teknolojisi ile sınırlandırılıp sınırlandırılmadığına bakılmaksızın, iTunes Ürünlerini, iTunes ve lisans verilenler tarafından tesis edilen geçerli kullanım kurallarına (“Kullanım Kuralları”) uygun olarak kullanacağınızı ve iTunes Ürünlerinin diğer herhangi bir şekilde kullanımının, telif hakkı ihlali oluşturabileceğini kabul etmektesiniz. Her türlü güvenlik teknolojisi, iTunes Ürünlerinin ayrılmaz bir parçasını oluşturur. iTunes, herhangi bir zamanda Hizmet’den daha sonra yapılacak alımlar için Kullanım Kurallarını değiştirme hakkını saklı tutar. Ancak söz konusu değişiklikler, daha önce satın almış olduğunuz iTunes Ürünleri için geçerli olmayacaktır. Kullanım Kurallarında yapılacak tüm değişiklikler size duyurulacaktır. Yeni Kullanım Kurallarını kabul etmeyi reddetmeniz halinde, Hizmetten bir daha iTunes Ürünü satın alamayacaksınız.

KULLANIM KURALLARI

(i) iTunes Ürünleri’ni sadece ticari olmayan kişisel kullanımınız için kullanabilirsiniz.

(ii) Film Kiralamaları haricinde (aşağıda anlatıldığı üzere), iTunes Ürünlerini beş bilgisayarda herhangi bir zamanda yüklenmiş iTunes uygulamaları ile birlikte kullanabilirsiniz.

(iii) iPad, iPod touch, iPhone ve Apple TV gibi belirli uygun cihazlarda iTunes Ürünlerini bir seferde beş farklı Hesapta depolayabilirsiniz, ancak, her bir iPhone, sadece bir iTunes izinli cihaz ile iTunes Ürünlerinin çalma melodisi ile senkronize olabilecektir ve bir iPhone’nun bir başka iTunes izinli cihazla senkronizesi o iPhone’da depolanan iTunes Ürünlerinin melodisinin silinmesine neden olacaktır.

(iv) Bir ses listesini en fazla yedi kere cd’ye yazma hakkına sahipsiniz. iTunes Ürünlerini kaydettiğiniz ses CD’sini bir perakende mağazadan, Türkiye’deki telif haklarına göre satın aldığınız bir ses CD’sini kullandığınız şekilde kullanabilirsiniz.

(v) Video iTunes Ürünlerini veya çalma melodisi iTunes Ürünlerini yedekleme amaçları dışında, video iTunes Ürünleri yedeklemenin iTunes uygulamaları aracılığıyla çalacağı üzere cd’ye yazma yetkiniz bulunmamaktadır.

(vi) iTunes Artı Ürünleri, sizin iTunes Ürünleri kullanımınızı sınırlayacak bir güvenlik teknolojisi içermemektedir ve Kullanım Kurallarının (ii) ile (v) arasındakiler iTunes Artı Ürünlerine uygulanmayacaktır. iTunes Artı Ürünlerini makul olduğu ölçüde kişisel, ticari olmayan kullanımlar için kopyalayabilir, depolayabilir ve cd’ye yazabilirsiniz.

(vii) Filmin, iTunes tarafından yetkilendirilmiş asli cihaz üzerindeki bir Hesap ile eşleştirilmiş olması ve iTunes tarafından yetkilendirilmiş asli cihazın, o cihazla ilk olarak senkronize edilen cihaz olması ya da iTunes’u kullanarak sizin daha sonra asli cihaz olarak belirlediğiniz cihaz olması kaydıyla, bir filmi iTunes tarafından yetkilendirilmiş en az bir adet cihazdan manuel senkronizasyon moduna sahip başka cihazlara manuel olarak senkronize edebilirsiniz.

(viii) HDMI üzerinden yayını yapılan filmleri ve TV programlarını görüntüleyebilmek için bir HDCP bağlantısı gereklidir.

(ix) Film Kiralamaları

(a) Film kiralamaları bir seferde sadece tek bir cihazda görüntülenebilir. Film kiralamalarını yaparken Hizmete bağlı olmalısınız ve bunu sadece sizin bilgisayarınız ve diğer uyumlu cihaz arasında yapabilirsiniz. Apple TV veya iPad, iPhone 4 veya iPod touch aracılığıyla kiraladığınız filmler oynatılamaz. Bir filmi uyumlu bir cihaza yüklerseniz ve bu cihaza geri yüklerken Hizmeti kullanırsanız veya bu cihazdaki Ayarlar > Reset > Tüm İçeriği Sil’i seçerseniz, film kalıcı olarak silinecektir.

(b) Bir filmi bir kez kiraladıktan sonra, otuz (30) gün içerisinde tamamen indirmelisiniz. Bir filmi indirdikten sonra görüntülemeye başlamak için otuz (30) gününüz bulunmaktadır. Görüntülemeye başladıktan sonra görüntülemeyi bitirmek için kırksekiz (48) saatiniz bulunmaktadır. Bir filmi kesmek, durdurmak veya tekrar başlatmak, o filmi görüntülemek için verilen zamanı uzatmaz.

Film kiralamaları da dahil bazı iTunes Ürünleri, sadeee bir tek defa indirilebilir ve herhangi bir nedenle yokolması halinde geri konulamaz, iTunes Ürünlerini yükledikten sonar onları kaybetmemek, yoketmemek veya zarar vermemek ve onları yedeklemek sizin yükümlülüğünüzdür.

iTunes Ürünlerinin teslimi size iTunes Ürünlerinde ticari veya promosyonal bir hak vermemektedir. CD’ye yazma veya ihraç etme haklarınız size tanınmış bazı imkanlardır ve herhangi bir iTunes Ürünüyle ilgili tanınan bir içerikteki telif hakkı sahiplerinin haklarının tanınması, bundan feragat veya başka türlü bir kısıtlama anlamına gelmemektedir.

iTunes Hizmeti’nin ve iTunes Ürünleri’nin bazı özelliklerinin ve Kullanım Kuralları’nın yönetiminin, iTunes’un devamlı olarak dahil olmasını gerektirdiğini kabul etmektesiniz. Eğer iTunes, iTunes Hizmeti’nin bir kısmını değiştirirse veya iTunes Hizmeti’ni sona erdirirse – ki bunu kendi takdirine bağlı olarak yapabilir-, iTunes Ürünleri’ni söz konusu değişiklik veya sona ermeden önceki halinde olduğu şekilde kullanamayacak hale gelebileceğinizi ve iTunes’un böyle bir durumda size karşı herhangi bir sorumluluğunun bulunmayacağını kabul etmektesiniz.

ITUNES İZNİ (iTUNES PASS)

iTunes İzninin toplam tutarı, satın alımdan sonra yüklenecektir.Hizmetle temasa geçmeli ve son iTunes İzni içeriği uygulanabilir hale geldikten sonra 90 gün içinde (yada alım sayfasında belirtilen diğer bir süre içinde) kalan iTunes İzni içeriğini indirmelisiniz, ancak alımın bir parçası olarak bu içerik artık indirilebilir olmayabilir.

YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ (HD) ÜRÜNLER

HD iTunes Ürünler sadece HD’ye uygun cihazlarda görüntülenebilir, ancak satın alınan (kiralanmayan) HD iTunes Ürünler, HD olmayan cihazlarda da kullanıma uygun Standard çözünürlük versiyonu içerir.

HİZMETE YAPILACAK TESLİMLER

Hizmet, kendi alanlarına, diğer kullanıcıları ve kamu tarafından erişilebilir ve görülebilir alanlarına materyal (üçüncü şahıs içeriğine bağlantılar dahil) teslim etmenize izin veren interaktif özellikler sunabilir. Sizin tarafınızdan söz konusu özelliklerin kullanılmasının, sizin tarafınızdan teslim edilen materyaller de dahil olmak üzere, tamamen sizin sorumluluğunuz altında olduğunu, diğer herhangi bir tarafın haklarını ihlal etmeyeceğini veya herhangi bir kanunu ihlal etmeyeceğini, ihlale veya kanuna aykırı diğer tür herhangi bir davranışa katkıda bulunmayacağını veya bunları teşvik etmeyeceğini veya müstehcen, sakıncalı veya uygunsuz olmayacağını kabul edersiniz. Ayrıca gerekli tüm hak ve lisansları almış olduğunuzu kabul edersiniz. Hizmete herhangi bir materyal teslimi ile bağlantılı olarak doğru ve tam bilgi sağlamayı kabul edersiniz. iTunes’a, Hizmetin bir parçası olarak ve iTunes Ürünleri ile ilişkili olarak, size herhangi bir tazminat veya yükümlülük yüklemeksizin, söz konusu materyalleri kullanması konusunda, dünya çapında geçerli, daimi, telif ödemesiz, münhasır olmayan bir lisans vermektesiniz. iTunes, bildirim veya yükümlülük olmaksızın, kendi mutlak takdirine bağlı olarak herhangi bir zamanda herhangi bir materyali yayınlamama ve herhangi bir materyali kaldırma veya revize etme hakkını saklı tutar.

iTunes’un, tarafınızca gönderilen ya da başka şekilde Hizmette mevcut olan materyalleri izleme, işbu Sözleşmenin bildirilen ya da açık ihlallerini soruşturma ve işbu Sözleşmeye ya da Apple’ın Telif Politikası’na (http://www.apple.com/legal/copyright.html) uygun olarak, sınırlama olmaksızın fesih de dahil olmak üzere, kendi takdirine bağlı olarak uygun gördüğü her türlü işlemi gerçekleştirme hakkı bulunmaktadır, ancak böyle bir yükümlülük altında değildir.

ÜÇÜNCÜ ŞAHIS MATERYALLERİ

Hizmet vasıtasıyla elde edilebilen bazı içerikler, iTunes Ürünleri ve hizmetler, üçüncü şahıslardan elde edilen materyaller içerebilir. iTunes, size kolaylık sağlamak amacı ile, üçüncü şahıs web sitelerine linkler verebilir. iTunes’un, içeriği ya da doğruluğu inceleme ya da değerlendirmeden sorumlu olmadığını ve iTunes’un üçüncü şahıs materyalleri ya da web siteleri veya üçüncü şahısların diğer materyalleri, ürünleri ya da hizmetleri için hiçbir yükümlülük üstlenmediğini ya da garanti vermediğini kabul etmektesiniz. Üçüncü şahıs materyallerini diğer şahısların haklarını ihlal edecek şekilde kullanmayacağınızı ve iTunes’un sizin bu tür kullanımınızdan dolayı hiçbir şekilde sorumlu olmadığını kabul etmektesiniz.

SAKINCALI MATERYALLER

Hizmeti kullanmanız yoluyla, sizi rahatsız edici, uygunsuz ya da sakıncalı olduğunu düşünebileceğiniz materyallerle karşılaşabileceğinizi; bu materyallerin müstehcen olarak işaretlenmiş olabileceğini veya olmayabileceğini biliyorsunuz. Buna karşın, Hizmeti bütün sorumluluk size ait olmak üzere kullanmayı ve iTunes’un rahatsız edici, uygunsuz ya da sakıncalı olduğu düşünülebilecek materyallerden dolayı size karşı hiçbir sorumluluğunun olmadığını kabul etmektesiniz. Ürün türleri ve açıklamaları, kolaylık amacı ile temin edilmektedir ve iTunes’un bunların doğruluğunu garanti etmediğini kabul etmektesiniz.

FİKRİ MÜLKİYET

iTunes Ürünleri, grafikler, kullanıcı arayüzü, ses klipleri, editoryal içerik ve Hizmeti çalıştırmak için kullanılan skriptler ve yazılımlar dahil ancak bunlarla sınırlı olmaksızın, Hizmetin, iTunes ve/veya Yayımcıların mülkiyetine tabi olan ve geçerli fikri mülkiyet ve telif hakkı ile ilgili olanlar da dahil ve fakat bunlar ile sınırlı olmaksızın sair kanunlar ile korunan bilgiler ve materyaller içerdiğini kabul etmektesiniz. Mülkiyete tabi bilgiler ya da materyalleri, Hizmetin işbu Sözleşmeye uygun olarak kullanımı dışında herhangi bir şekilde kullanmamayı kabul edersiniz. İşbu Sözleşmede açıkça izin verilmediği sürece, Hizmetin hiçbir bölümü hiçbir şekilde ya da yöntemle çoğaltılamaz. Hizmette değişiklik yapmamayı, Hizmeti kiralamamayı, ödünç vermemeyi, satmamayı, dağıtmamayı veya Hizmeti esas alan türev eserler meydana getirmemeyi ve izinsiz erişim veya şebeke kapasitesi üzerinde yük oluşturmak da dahil olmak üzere, herhangi bir yöntemle, Hizmeti yetkisiz herhangi bir şekilde kötüye kullanmamayı kabul etmektesiniz.

Bu Sözleşmenin diğer hükümlerine bakılmaksızın, iTunes ve Yayıncılar, herhangi bir iTunes Ürününü, içeriği veya Hizmetin bir parçasını oluşturan diğer materyalleri önceden bildirimde bulunmaksızın değiştirme, askıya alma, kaldırma ya da bunlara erişimi engelleme hakkını saklı tutar. Hiçbir durumda, iTunes, bu değişikliklerin yapılmasından sorumlu olmayacaktır. Ayrıca iTunes, hiçbir bildirim yükümlülüğü ya da sorumluluk altında olmaksızın Hizmetin belirli özelliklerinin ya da bölümlerinin kullanımını ya da bunlara erişimi sınırlayabilir. Ürünlerin Hizmetten kaldırılması, Hizmetten daha önce almış olduğunuz ürünleri etkilemeyecektir.

Hizmete ilişkin ve Hizmet kapsamındakiler (içeriğin derlenmesi, kayıtlar, diğer internet kaynaklarına linkler ve bu kaynakların tanımları dahil olmak üzere) ile ilgili bütün telif hakları ve ilgili yazılım iTunes’a ve/veya bütün hukuki ve örfi haklarını saklı tutan lisans verenlerine aittir. İŞBU SÖZLEŞMEDE İZİN VERİLEN HALLER DIŞINDA YAZILIMIN YA DA HİZMETİN HERHANGİ BİR BÖLÜMÜNÜN KULLANIMI YASAKTIR VE ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN FİKRİ MÜLKİYET HAKLARININ İHLALİ, TELİF HAKLARININ İHLALİNDEN DOLAYI UĞRANAN OLASI MADDİ ZARARIN TAZMİNİ DAHİL OLMAK ÜZERE HUKUKİ VE CEZAİ SORUMLULUĞUNUZU GEREKTİREBİLİR.

Apple, Apple logosu, iTunes ve diğer Apple ticaret markaları, hizmet markaları, Hizmet ile bağlantılı olarak kullanılan grafikler ve logolar, Apple Inc.’in ABD ve/veya diğer ülkelerdeki ticaret markaları ya da tescilli ticaret markalarıdır. Diğer ticaret markaları, hizmet markaları, Hizmet ile bağlantılı olarak kullanılan grafikler ve markalar, üçüncü şahıslara ait olabilir. Yukarıda bahsi geçen ticaret markalarına ve bunların kullanımına ilişkin olarak size hiçbir hak ya da lisans verilmemektedir.

İyi durumdaki bir Hizmet Hesabı kullanıcısı olarak, iTunes uygulamalarındaki iTunes Kütüphanesi’nde (iTunes Library) depolanan belli müzik albümlerini indirmek için sınırlı bir erişim izniniz olabilir. Bu erişim geçici olarak tanınmış olabilir ve iTunes o albümle ilgili veya kullanımına ait herhangi bir sorumluluk almamakta ve bir taahhütte bulunmamaktadır. Siz sadece bir hukuki kopyanın yasal sahibi olarak müzik albümüne erişebilirsiniz. Albüm sadece kişisel, ticari olmayan kullanım içindir. Albümü, bu Sözleşme hükümlerine aykırı olacak veya başka bir tarafın haklarını ihlal edecek şekilde kullanmayacağınızı ve iTunes’un bu şekilde kulllanmanızdan hiçbir şekilde sorumlu olmayacağını kabul edersiniz.

FESİH

İşbu Sözleşmenin hükümlerinden herhangi birine uymamanız veya iTunes’un bu konuda geçerli sebeplerinin olması halinde, iTunes, kendi takdirine bağlı olarak ve size bildirimde bulunmaksızın: (i) bu Sözleşmeyi ve/veya Hesabınızı feshedebilir ve fesih tarihi de dahil, fesih tarihine kadar Hesabınızda ödenmesi gereken tüm miktarlardan sorumlu olursunuz; ve/veya (ii) yazılıma ilişkin lisansın feshedebilmesini sağlayabilir; ve/veya (iii) Hizmete (ya da herhangi bir bölümüne) erişimi engelleyebilir.

iTunes, herhangi bir zamanda, Hizmeti (ya da bunların herhangi bir bölümü veya içeriğini) modifiye etme, askıya alma ya da sona erdirme hakkını saklı tutar ve bu hakları kullandığı takdirde size ya da herhangi bir üçüncü şahsa karşı sorumlu olmayacaktır. Mümkün olduğu sürece, iTunes, Hizmete ilişkin herhangi bir modifikasyon, askıya alma veya sona erdirme durumunu size önceden bildirecektir. Hizmetin sona erdirilmesi, halihazırda elde etmiş olduğunuz iTunes Ürünlerini etkilemeyecektir. Ancak iTunes Ürünlerini kullanmak için ilave bilgisayara yetki veremeyebilirsiniz.

GARANTİ VERİLMEMESİ VE SORUMLULUĞUN SINIRI

ITUNES HİZMETİ KULLANIMINIZIN KESİNTİSİZ YA DA HATASIZ OLACAĞINI BEYAN, TEMİN YA DA TAAHHÜT ETMEMEKTEDİR VE SİZ DE ZAMAN ZAMAN ITUNES’UN BELİRSİZ SÜRELER İÇİN HİZMETİN YERİNİ DEĞİŞTİREBİLECEĞİNİ YA DA HİZMETİ KALDIRABİLECEĞİNİ KABUL EDİYORSUNUZ. HİZMETİ KULLANMANIZ YA DA KULLANAMAMANIZIN SONUÇLARINA SADECE SİZİN KATLANACAĞINIZI AÇIKÇA KABUL EDİYORSUNUZ. HİZMET VE HİZMET VASITASIYLA SİZE TESLİM EDİLEN BÜTÜN ÜRÜNLER VE HİZMETLER (ITUNES TARAFINDAN AKSİ AÇIKÇA BELİRTİLMEDİĞİ SÜRECE) “OLDUĞU GİBİ” YA DA “TEMİN EDİLEBİLDİĞİ SÜRECE,” ORTALAMA KALİTE, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK, MÜLKİYET VE İHLALE KONU OLMAMA DA DAHİL OLMAK ÜZERE SARİH YA DA ZIMNİ HİÇBİR KONUDA GARANTİ VERİLMEKSİZİN KULLANIMINIZA SUNULMAKTADIR. BAZI HUKUK DÜZENLERİNDE ZIMNİ GARANTİNİN HARİÇ TUTULMASINA İZİN VERİLMEDİĞİ İÇİN, YUKARIDAKİ ZIMNİ GARANTİLERİN HARİÇ TUTULMASI SİZE UYGULANMAYABİLİR.

HANGİ KOŞULDA OLURSA OLSUN ITUNES, DİREKTÖRLERİ, YÖNETİCİLERİ, İŞÇİLERİ, ÇALIŞANLARI, İŞTİRAKLERİ, ACENTELERİ, TAŞERONLARI, MÜDÜRLERİ YA DA LİSANS VERENLERİ, ORTAYA ÇIKABİLECEĞİ ÖNCEDEN BİLDİRİLMİŞ OLSA DAHİ, HİZMET ARACILIĞIYLA GÖNDERİLEN, İLETİLEN YA DA SAİR BİÇİMDE ERİŞİMİNİZE SUNULAN HERHANGİ BİR İÇERİKTEKİ HATALAR YA DA ATLAMALAR YA DA HERHANGİ BİR İÇERİĞİNİN (YA DA ÜRÜNÜN) KULLANIMI SONUCU ORTAYA ÇIKAN ZARAR YA DA HASAR DAHİL OLMAK ÜZERE, HİZMETİN HERHANGİ BİRİNİ KULLANIMINIZDAN DOĞAN YA DA KULLANIMINIZLA BAĞLANTILI OLAN HERHANGİ BİR DOĞRUDAN, DOLAYLI, OLASI, CEZAİ, ÖZEL YA DA DOLAYLI ZARARDAN SORUMLU OLMAYACAKTIR. BAZI EYALETLER YA DA ÜLKELERDE DOLAYLI YA DA ARIZİ ZARARIN HARİÇ TUTULMASINA İZİN VERİLMEDİĞİ İÇİN, BU EYALETLERDE YA DA ÜLKELERDE ITUNES’UN SORUMLULUĞU KANUNEN İZİN VERİLDİĞİ ÖLÇÜDE SINIRLIDIR.

ITUNES, HİZMETLE BAĞLANTILI OLARAK GÖNDERDİĞİNİZ BİLGİLERİN KORUNMASI İÇİN MAKUL ÇABA GÖSTERECEKTİR, ANCAK GÖNDERDİĞİNİZ BU BİLGİLERDEN DOĞAN RİSKİN SİZE AİT OLDUĞUNU KABUL EDİYORSUNUZ VE ITUNES İŞBU SÖZLEŞME İLE BU BİLGİLERLE BAĞLANTILI OLARAK HERHANGİ BİR BİÇİMDE DOĞAN BÜTÜN SORUMLULUĞUN KENDİSİNE DEĞİL, SİZE AİT OLDUĞUNU BEYAN ETMEKTEDİR.

ITUNES, HİZMETİN KAYIP, BOZULMA, SALDIRI, VİRÜS, MÜDAHALE, BİLGİSAYAR KORSANLIĞI YA DA DİĞER GÜVENLİK MÜDAHALELERİNDEN ARİ OLACAĞINI BEYAN YA DA TAAHHÜT ETMEZ VE BUNDAN DOLAYI SORUMLULUK KABUL ETMEZ. BAZI ÜRÜNLER SADECE BİR KEZ İNDİRİLEBİLİR, İNDİRİLDİKTEN SONRA HERHANGİ BİR SEBEP İLE KAYBOLURLAR İSE YENİLENEMEZLER. MAĞAZALARDAN SATIN ALDIĞINIZ ÜRÜNLER DAHİL OLMAK ÜZERE KENDİ SİSTEMİNİZİ YEDEKLEMEKTEN SİZ SORUMLUSUNUZ.

FERAGAT VE TAZMİNAT

HİZMETİ KULLANIRKEN, KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE, BU SÖZLEŞMEYİ İHLALİNİZDEN, HİZMETİ KULLANIMINIZDAN YA DA BU SÖZLEŞMENİN İHLALİ ŞÜPHESİ ÜZERİNE ITUNES’UN YAPTIĞI SORUŞTURMANIN BİR BÖLÜMÜ OLARAK ITUNES’UN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ HERHANGİ BİR EYLEMDEN YA DA ITUNES’UN BU SÖZLEŞMENİN İHLAL EDİLDİĞİNE DAİR TESPİTİNİN YA DA KARARININ SONUCU OLARAK ORTAYA ÇIKABİLECEK TALEPLERDEN DOLAYI ITUNES’U, YÖNETİCİLERİNİ, İŞÇİLERİNİ, ÇALIŞANLARINI, İŞTİRAKLERİNİ, ACENTELERİNİ, TAŞERONLARINI, MÜDÜRLERİNİ YA DA LİSANS VERENLERİNİ BERİ KILMAYI KABUL ETMEKTESİNİZ. BU, ITUNES’UN HERHANGİ BİR BİLGİYİ YA DA İÇERİĞİ KALDIRMA YA DA İŞLEMEYİ REDDETME, SİZİ UYARMA, HİZMETE ERİŞİMİNİZİ ASKIYA ALMA YA DA ENGELLEME YA DA İHLAL ŞÜPHESİ İLE YAPILAN SORUŞTURMA BOYUNCA HERHANGİ BİR EYLEMDE BULUNMA KARARINDAN DOLAYI YA DA ITUNES’UN BU SÖZLEŞMENİN İHLAL EDİLDİĞİ HÜKMÜNE VARMASININ SONUCU OLARAK ITUNES’U, YÖNETİCİLERİNİ, İŞÇİLERİNİ, ÇALIŞANLARINI, İŞTİRAKLERİNİ, ACENTELERİNİ, TAŞERONLARINI, MÜDÜRLERİNİ YA DA LİSANS VERENLERİNE KARŞI DAVA AÇAMAYACAĞINIZ YA DA ONLARDAN TAZMİNAT TALEP EDEMEYECEĞİNİZ MANASINA GELMEKTEDİR. BU FERAGAT VE TAZMİNAT HÜKMÜ, BU SÖZLEŞMEDE TANIMLANAN YA DA ÖNGÖRÜLEN BÜTÜN İHLALLER İÇİN UYGULANIR.

DEĞİŞİKLİKLER

iTunes’un herhangi bir zamanda bu Sözleşmeyi değiştirme ve Hizmeti kullanımınıza ilişkin yeni ya da ek kayıt ya da şartları getirme hakkı saklıdır. Bu değişikliklerin gerçekleşmesi ve ek kayıt ve şartların getirilmesi halinde sizinle iletişime geçilecek ve kabul etmeniz halinde derhal hüküm doğuracak ve bu Sözleşmeye dahil olacaktır. Bu değişiklikleri kabul etmemeniz halinde, iTunes’un Sözleşmeyi feshetme hakkı bulunmaktadır.

ÇEŞİTLİ HÜKÜMLER

Bu Sözleşme, iTunes ile aranızdaki anlaşmanın bütününü teşkil eder ve iTunes ile aranızdaki bütün eski sözleşmelerin yerine geçerek Hizmeti kullanımınızı düzenler. İştirak hizmetleri, üçüncü şahıs içerik ya da yazılımı kullandığınızda uygulanacak ek kayıt ve şartlar da size uygulanabilir. Bu Sözleşmenin herhangi bir bölümü geçersiz ya da icra edilemez kılındığı takdirde, ilgili bölüm, yürürlükteki mevzuat uyarınca mümkün olduğu kadar tarafların asıl niyetini yansıtacak biçimde yorumlanacaktır ve geriye kalan bölümler yürürlükte kalmaya devam edecektir. iTunes’un bu Sözleşmedeki herhangi bir hakkı ya da hükmün gereğini yerine getirmemesi, bu hükümden ya da diğer hükümlerden feragat anlamına gelmez. iTunes, kendi kontrolü dışında nedenlerle meydana gelen noksanlardan dolayı sorumlu olmayacaktır.

Hizmet, iTunes tarafından ve iTunes’un Lüksembourg’daki ofislerinden işletilmektedir. Mağazaları kullanımınıza uygulanan bütün yerel, eyalet, federal ve milli kanunlara, tüzüklere, yönetmeliklere, emir ve yasaklara uymayı kabul ediyorsunuz. Hizmet, iTunes tarafından ve iTunes’un Lüksemburg’daki ofislerinden işletilmektedir. Hizmet’i kullanımınıza uygulanan bütün yerel, eyalet, federal ve milli kanunlara, tüzüklere, yönetmeliklere, emir ve yasaklara uymayı kabul ediyorsunuz. Hizmet ile ilgili tüm işlemler, kanunlar ihtilafına ilişkin kuralları hariç olmak üzere, Kaliforniya hukukuna tabidir. Hizmet’i kullanımınız diğer hukuklara da tabi olabilir. Hizmet’i kullanımınıza ilişkin iTunes’la aranızda ortaya çıkan herhangi bir dava ya da uyuşmazlığın çözümünde tek yetkili mahkemenin Kaliforniya Eyaleti mahkemeleri olduğunu kabul ediyorsunuz. Lüksemburg’da, elektronik olarak teslim edilen bütün işlemlerde, gönderilene yapılan elektronik iletim ile mülkiyet ve hasar riski alıcıya geçmektedir. Hiçbir iTunes çalışanı ya da acentesinin bu Sözleşmeyi değiştirme yetkisi yoktur.

iTunes, Hesap e-posta adresinize e-posta ya da Hesap mektup adresinize mektup ya da Hizmet üzerinden mesaj göndererek Hizmet hakkında size bildirimde bulunabilir. Bildirimler, derhal hüküm doğuracaktır.

iTunes’un işbu Sözleşmenin herhangi bir bölümünün gereğini yerine getirmek ve/veya Sözleşmeye uyulduğunu doğrulamak için makul olarak gerekli ya da uygun olduğunu düşündüğü adımları atma hakkı saklıdır. iTunes’un size herhangi bir sorumluluk yüklemeksizin, Kayıt Verilerini ve/veya Hesap bilgilerini cebri icra makamlarına, devlet memurlarına ve/veya işbu Sözleşmenin herhangi bir bölümünün yerine getirilmesi ve/veya Sözleşmeye uyulduğunun doğrulanması için makul olarak gerekli ya da uygun olduğunu düşündüğü üçüncü şahıslara ifşa etme hakkı (iTunes’un Hizmet ve/veya Ürünleri kullanma hakkınıza ve/veya üçüncü şahısların Hizmet ve/veya Ürünleri kullanımınızın hukuka aykırı olduğuna ve/veya ilgili üçüncü şahsın haklarını ihlal ettiği iddialarına ilişkin hukuki süreçlerde işbirliği yapma hakkı dahil olmak üzere) olduğunu kabul ediyorsunuz.

iTunes Hakkında: Sicil numaramız RCS Lüksemburg 101 120 olup, şirket merkezi 31 – 33, rue Sainte Zithe, L-2763 Lüksemburg adresinde bulunmaktadır.

C. MAC APP STORE, APP STORE VE IBOOKS STORE HÜKÜM VE ŞARTLARI

AŞAĞIDA BELİRTİLEN HUKUKİ SÖZLEŞME, SİZİN İLE ITUNES SARL (“ITUNES”) ARASINDADIR VE MAC APP STORE, APP STORE VE IBOOKS STORE (APP VE BOOK MAĞAZALARI) KULLANIMINIZ VE ITUNES TARAFINDAN TARAFINIZA SATILAN LİSANSLARIN SATIN ALIMI KONUSUNDA GEÇERLİDİR.

MAC APP STORE, APP STORE VE IBOOKS STORE

iTunes, son kullanıcının kullanımı için sadece işbu Sözleşmedeki kayıt ve şartlara bağlı olarak iTunes lisanslarından App Store ve Mac App Store yazılım ürünlerine (birlikte “App Store Ürünleri) ve dijital kitap içeriğine (“iBooks Store Ürünleri”) kadar çeşitli ürünleri satın almanıza olanak sağlayan Mağazaların tedarikçisidir. App Stroe Ürünleri için, nihai kullanıcılar kendi hesaplarına hareket eden gerçek kişiler, ya da ticari işletmeler veya öğretim kurumları olabilir. App Store Ürünleri ve iBooks Store Ürünleri birlikte “Ürünler” olarak anılacaktır.

MAĞAZALARIN KULLANIM KOŞULLARI

Yalnızca 13 yaş ve üzeri kişiler hesap oluşturabilir. 13 yaş altındaki kişilerin hesapları Aile Paylaşımı kullanılarak bir ebeveyn veya yasal vasi tarafından oluşturulabilir. 18 yaş altındaki çocuklar ebeveynlerinin veya vasilerinin anladığından emin olmak için bu Sözleşmeyi ebeveynleri veya vasileri ile birlikte gözden geçirmelidir.

App ve Book Mağazaları, size sadece Türkiye’de iseniz açıktır. Mağazaları Türkiye dışında iken kullanmamayı ya da kullanmayı denememeyi kabul ediyorsunuz. iTunes, bu kabulünüze uygun davranıp davranmadığınızı doğrulamak için çeşitli teknolojileri kullanabilir.

App ve Book Mağazalarının kullanımı uygun cihazları, internet erişimini ve bazı yazılımları (bunlar ücretli olabilir) gerektirir; periyodik güncellemeleri gerektirebilir ve bu faktörlerin performansından etkilenebilir. Yüksek hızlı internet erişimi kuvvetle tavsiye edilir. Mağazalara erişim için gerekli yazılımların en yeni sürümleri (iTunes ve Mac App Store yazılımı da dahil ve fakat bunlarla sınırlı olmaksızın) önerilir ve bazı işlemler veya özellikler için veya daha önce Mağazalardan satın alınmış ya da edinilmiş Ürünleri indirmek için gerekli olabilir. Zaman içinde değişebilecek olan bu koşulları sağlamanın sizin sorumluluğunuz olduğunu kabul ediyorsunuz. App ve Book Mağazaları, herhangi bir diğer ürünün ya da sunumun bir parçası değildir ve bir diğer ürünün satın alınması ya da temini App ve Book Mağazalara erişiminiz için beyan ya da taahhüt olarak yorumlanamaz.

HESABINIZ

App ve Book Mağazalarının kayıtlı bir kullanıcısı olarak, bir hesap (“Hesap”) oluşturabilirsiniz. Hesap bilginizi başka kimseye vermeyiniz. Hesabınızın ve Hesabınızda ya da Hesabınız yoluyla gerçekleşen bütün faaliyetlerin gizliliği ve güvenliğini sağlamaktan tek başınıza sorumlusunuz ve Hesabınızdaki herhangi bir güvenlik ihlalini derhal iTunes’a bildirmeyi kabul ediyorsunuz. iTunes, Hesabınızın yetkisiz kullanımından doğan zararlardan sorumlu değildir.

Mağazalardan App Store Ürünlerini satın almak ve indirmek için, işlemler sırasında Hesabınızın kimlik doğrulaması amacıyla Apple ID'nizi ve parolanızı girmelisiniz veya Touch ID'nizi kullanmalısınız. Apple ID'nizi ve şifrenizi kullanarak Hesabınızı bir kere onayladığınızda, on beş dakika boyunca tekrardan onaylamanız gerekmeyecektir, onaylanmış halde kalmak için bilgisayarınızın parolanızı hatırlaması seçeneğini belirtebilirsiniz. Bilgisayarınızda veya iOS Aygıtınızda gerekli ayarları yaparak, App Store Ürünü ile ilgili işlem gerçekleştirilmesini engelleyebilir veya her işlem için parola girilmesini gerektirecek şekilde ayarları değiştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen http://support.apple.com/kb/HT1904 ve http://support.apple.com/kb/HT4213 bakınız.

App ve Book Mağazaları’na kayıt olurken ve App ve Book Mağazalar’ını kullanırken tam ve doğru bilgileri vermeyi (“App ve Book Kayıt Bilgisi") ve bu bilgilerin tam ve doğru olmasını sağlamayı App ve Book Kayıt Bilgilerinizi güncellemeyi kabul ediyorsunuz. iTunes’un vermiş olduğunuz Kayıt Bilginizi Hesabınızın tutulması ve ücretlerin faturalandırılması için saklayabileceğini ve kullanabileceğini kabul ediyorsunuz.

OTOMATİK TESLİM VE ÖNCEKİ SATIN ALIMLARIN İNDİRİLMESİ

App ve Book Mağazaları’ndan App Store Ürünleri’ni (Mac App Store’dan aldığınız ürünler hariç) veya iBooks Store Ürünleri’ni (topluca “Seçilebilir İçerik”) ilk kez aldığınızda, Seçilebilir İçeriğin kopyalarını, uygun yazılıma sahip iTunes yetkili bilgisayarlarınızı ve iOS Cihazları’nı aşağıdaki ilişkilendirme kurallarına uygun olarak ilişkilendirerek söz konusu bilgisayarlar ve iOS Cihazları (her biri “İlişkili Cihaz”) üzerinden otomatik olarak almayı (otomatik yükleme) tercih edebilirsiniz, Eğer varsa, her bir İlişkili Cihaza hangi tür Seçilebilir İçeriğin otomatik olarak yükleneceğini belirleyebilirsiniz. iOS Cihazları dahil olmak üzere, yeni gelen veri uyarılarını alabilen İlişkili Cihazlar (“Yeni Gelen Veri Güncelleme - Etkinleştirildi”) bakımından, cihaz internete bağlı olduğunda Ürünler otomatik olarak yüklenecektir. Windows işletim sistemiyle çalışanlar dahil olmak üzere, Yeni Gelen Veri Güncelleme – Etkinleştirildi seçeneği olmayan cihazlarda ise Seçilebilir İçerik yükleme sırasında otomatik olarak belirecek olup, iTunes bünyesinde yüklemeyi manuel olarak başlatabileceksiniz.

Size kolaylık sağlaması için, Uygun İçeriği edinmenizi takiben, söz konusu daha önce edinilmiş Uygun İçeriğin belirli kısımlarını herhangi bir İlgili Aygıta indirebilirsiniz. Daha önce edinmiş olduğunuz bazı Uygun İçeriği herhangi bir anda takip eden indirmeler için mevcut olmayabilir ve böyle bir durumda iTunes'un size karşı herhangi bir sorumluluğu olmayacaktır. Daha önce edinmiş olduğunuz belirli Uygun İçeriği daha sonra tekrar indiremeyebileceğiniz için, bir kez Uygun İçeriği indirdiğinizde bunu kaybetmemek, yok etmemek ya da bu içeriğe zarar vermemek sizin sorumluluğunuzda olacaktır ve bu içeriği yedeklemek isteyebilirsiniz.

İlişkili Cihazların ilişkilendirilmesi aşağıdaki kurallara tabidir:

(i) Bir Hesaptan en fazla 10 İlgili Aygıta Uygun İçeriği otomatik olarak indirebilir ya da daha önce edinmiş olduğunuz Uygun İçeriği indirebilirsiniz. Bu aygıtlardan en fazla 5 tanesi iTunes tarafından yetkilendirilen bilgisayar olabilir.

(ii) Bir İlişkili Cihaz, herhangi bir zamanda sadece bir Hesapla ilişkilendirilebilir.

(iii) Bir İlişkili Cihazı her 90 günde sadece bir kez farklı bir Hesaba geçirebilirsiniz.

(iv) Daha önce edinmiş olduğunuz ücretsiz içeriği, söz konusu içerik Mağazalarda ücretsiz olduğu sürece, iTunes tarafından yetkilendirilen en fazla 5 bilgisayara olmak koşuluyla sınırsız sayıda aygıta indirebilirsiniz.

Yukarıda yer alan (i) ile (iv) arasındaki hükümler App store Ürünleri için geçerli değildir.

Bazı Seçilebilir İçerik parçaları çok büyük olabilir ve bu sebeple Seçilebilir İçeriğin bir veri bağlantısı ile teslimi sırasında ciddi miktarda veri ücreti meydana gelebilir.

GÜNCELLEMELERİN OTOMATİK SUNULMASI

Aygıtınız veya bilgisayarınız düzenli olarak App Store ve Mac App Store’da aygıtınız ve bilgisayarınızdaki uygulamaların güncellemelerini denetler ve varsa, güncelleme bunları otomatik olarak indirip yükleyebilir. Apple’ın App Store ve Mac App Store yoluyla, aygıtlarınıza veya bilgisayarınıza otomatik olarak güncelleme indirmesini ve yüklemesini kabul edersiniz. Aygıtınızdaki veya bilgisayarınızdaki otomatik güncellemeleri değiştirerek, istediğiniz zaman otomatik güncellemeleri tamamen kapatabilirsiniz.

UYGULAMA PAKETLERİ

Bazı App Store Ürünleri birden çok öğe ("Uygulama Paketleri") içerebilir. Uygulama Paketi için görüntülenen fiyat, Uygulama Paketini satın aldığınızda ödeyeceğiniz ücrettir. Uygulama Paketi fiyatına halihazırda satın almış veya edinmiş olduğunuz App Store Ürünleri için indirim uygulanabilir, ancak bu tip önceden yapılmış satın alma işlemlerinin farklı bir para birimiyle gerçekleştirildiği durumlar haricinde, Uygulama Paketini tamamlamak için minimum bir ücret içerebilir.

GİZLİLİK

App ve Book Mağazaları, Apple Inc.’in http://www.apple.com/legal/internet-services/itunes/appstore/tr/terms.html#PRIVACY adresinde bulunan Gizlilik Politikası’na tabidir.

APP VE BOOK ÜRÜNLERİNİN VE APP VE BOOK MAĞAZALARININ KULLANIMI

iTunes’tan satın alınan lisans, doğrudan doğruya siz ve ilgili App ve Book Ürünü’nün yayıncısı (“Yayıncı”) arasında, Ürünün kullanımını düzenleyen geçerli bir sözleşme oluşturur. App ve Book Mağazaları’nın ve bazı App ve Book Ürünleri’nin, App ve Book Ürünleri’ni kullanmanızı kısıtlayan güvenlik teknolojisini içerdiğini, App ve Book Ürünlerigüvenlik teknolojisi ile kısıtlanmış olsun ya da olmasın, App ve Book Ürünleri’ni iTunes ve Yayıncılar tarafından düzenlenen kullanım kurallarına (“Kullanım Kuralları”) uygun olarak kullanmayı ve App ve Book Ürünleri’nin diğer biçimlerde kullanımının telif haklarının ihlalini oluşturabileceğini kabul ediyorsunuz. Herhangi bir güvenlik teknolojisi, App ve Book Ürünleri’nin mütemmim cüzüdür. iTunes, Kullanım Kurallarını herhangi bir zamanda değiştirme hakkını saklı tutar. Kullanım Kurallarını ile ilgili güvenlik teknolojilerinden herhangi birini ne sebeple olursa olsun ihlal etmemeyi, boşluklarından yararlanmamayı, tersine mühendislik yapmamayı, kaynak koda çevirmemeyi, tersine çevirmemeyi ya da sair bir biçimde ilgili Kullanım Kuralları’na ilişkin güvenlik teknolojisini kullanmak suretiyle tahrif etmemeyi ya da bir başkasını bu konularda teşvik ve yardım etmemeyi kabul ediyorsunuz. Kullanım Kuralları, uyumun sağlanması amacıyla iTunes tarafından kontrol edilebilir ve izlenebilir ve iTunes Kullanım Kurallarını size önceden ihbarda bulunmaksızın icra etme hakkını saklı tutar. App ve Book Mağazalar’ına, iTunes tarafından App ve Book Mağazaları’na erişim için sunulan yazılımdan başka bir yolla erişmemeyi kabul ediyorsunuz. Erişim yetkinizin olmadığı bir Hesaba erişmeyeceksiniz ya da erişmeye teşebbüs etmeyeceksiniz. App ve Book Mağazaları’na yetkisiz erişim de dahil olmak üzere hangi amaç için olursa olsun, yazılımı herhangi bir şekilde ya da biçimde modifiye etmemeyi ya da yazılımın modifiye edilmiş versiyonlarını kullanmamayı kabul ediyorsunuz. Sistem ya da şebeke güvenliğinin ihlali, hukuki ya da cezai sorumluluğu gerektirebilir.

Ürünler’in teslim edilmesi, size bu Ürünler’in promosyon amaçlı kullanım haklarını devretmez.

Mağazaların ve Ürünlerin bazı özellikleri ve Kullanım Kurallarının uygulanmasının bazı yönleri, siz ve Ürünlerin Yayıncıları arasındaki lisans sözleşmesine taraf olmamasına rağmen iTunes’un sürekli konuyla ilgili olmasını gerektirmekte olduğundan dolayı, iTunes’un, kendi takdirine bağlı olarak Mağazaların herhangi bir bölümünü değiştirdiği ya da kapattığı takdirde Ürünleri değişiklik ya da kapatmadan önceki gibi kullanamayabileceğinizi ve bu durumda iTunes’un hiçbir sorumluluğu olmayacağını kabul ediyorsunuz.

APP VE BOOK MAĞAZALARI’NA GÖNDERİMLER

App ve Book Mağazaları, App ve Book Mağazaları’nın diğer kullanıcıları ve kamu tarafından erişilebilir ve görülebilir alanlara materyal (üçüncü şahıs içeriklerine linkler dahil olmak üzere) göndermenizi sağlayan interaktif özellikler sunabilir. Tarafınızdan gönderilen materyaller de dahil olmak üzere, bu özellikleri kullanımınızın sadece sizin sorumluluğunuzda olacağını, herhangi bir şahsın haklarını ihlal etmeyeceğinizi, tecavüz ya da sair hukuka aykırı fiillere, ya da müstehcen, sakıncalı ya da bayağı fiillere katılmayacağınızı ya da bu fiilleri teşvik etmeyeceğinizi kabul ediyorsunuz. Ayrıca, bütün gerekli haklara ve lisanslara sahip olduğunuzu kabul ediyorsunuz. App ve Book Mağazaları’na herhangi bir materyal gönderiminizle bağlantılı olarak tam ve doğru bilgi vermeyi kabul ediyorsunuz. İşbu Sözleşme ile iTunes’a bu materyallerin App ve Book Mağazaları’nın bir parçası olarak kullanımı için dünya çapında geçerli, lisans ücreti ödenmeyen, münhasır olmayan ve size tazminat ödenmesini ya da yükümlülük üstlenilmesini gerektirmeyen bir lisansı veriyorsunuz. iTunes’un kendi takdirine bağlı olarak ve herhangi bir ihbar ya da tazmin yükümlülüğü olmaksızın, herhangi bir materyali göndermeme ya da yayınlamama ve kaldırma ya da düzenleme hakkı saklıdır. Tanıtımsal İçerik Kodları kullanılarak indirilen App Store Ürünleri için değerlendirme veya derecelendirme ibraz edemezsiniz.

iTunes’un tarafınızca gönderilen ya da başka şekilde App ve Book Mağazaları’nda mevcut olan materyalleri izleme, işbu Sözleşmenin bildirilen ya da açık ihlallerini soruşturma, ve işbu Sözleşmeye ya da Apple Inc.’in Telif Politikası’na (http://www.apple.com/legal/copyright.html) uygun olarak, fesih de dahil olmak üzere, hiçbir kısıtlamaya tabi olmaksızın kendi takdirine bağlı olarak uygun bulduğu işlemi gerçekleştirme yükümlülüğü değil, hakkı bulunmaktadır.

ÜÇÜNCÜ ŞAHIS MATERYALLERİ

App ve Book Mağazaları yoluyla temin edilebilen bazı içerik, App ve Book Ürünleri ve hizmetler üçüncü şahıslardan gelen materyalleri içerebilir. iTunes, size kolaylık olması için üçüncü şahıs internet sitelerine link verebilir. iTunes’un bu içeriği ya da içeriğin doğruluğunu inceleme ya da değerlendirmeden sorumlu olmadığını ve iTunes’un üçüncü şahıs materyalleri ya da internet siteleri veya üçüncü şahısların diğer materyalleri, ürünleri ya da hizmetleri için hiçbir yükümlülük üstlenmediğini ya da garanti vermediğini kabul ediyorsunuz. Üçüncü şahıs materyallerini diğer şahısların haklarını ihlal edecek şekilde kullanmayacağınızı ve iTunes’un sizin ihlal edici kullanımınızdan dolayı hiçbir şekilde sorumlu olmadığını kabul ediyorsunuz.

SAKINCALI MATERYALLER

App ve Book Mağazaları’nı kullanımınızla birlikte, sizi rahatsız edici, yakışıksız ya da sakıncalı olduğunu düşünebileceğiniz materyallerle karşılaşabileceğinizi anlıyorsunuz; bu materyaller müstehcen olarak işaretlenmiş olabilir ya da olmayabilir. Buna karşın, App ve Book Mağazaları’nı bütün sorumluluk size ait olmak üzere kullanmayı ve iTunes’un rahatsız edici, yakışıksız ya da sakıncalı olduğu düşünülebilecek materyallerden dolayı hiçbir sorumluluğunun olmadığını kabul ediyorsunuz. Ürün türleri ve tanımları kolaylık sağlamak içindir ve iTunes’un bunların doğruluğunu taahhüt etmediğini kabul ediyorsunuz.

FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI

Ürünler, grafik, kullanıcı arayüzü, ses klipleri, editoryal içerik ve App ve Book Mağazaları’nı işletmek için kullanılan yazılı metin ve yazılım dahil olmak üzere, App ve Book Mağazaları’nın iTunes ve/veya Yayıncıların fikri mülkiyet haklarına konu bilgiler ve materyalleri içerdiğini ve telif hakları konusundakiler dahil olmak üzere yürürlükteki fikri mülkiyet mevzuatı tarafından korunduğunu kabul ediyorsunuz. Fikri mülkiyet haklarına tabi bilgiler ya da materyalleri, işbu Sözleşmeye uygun olarak App ve Book Mağazaları’nın kullanımı dışında kullanmamayı kabul ediyorsunuz. İşbu Sözleşmede açıkça izin verilmediği sürece, App ve Book Mağazaları’nın hiçbir bölümü hiçbir şekilde ya da vasıtayla kopyalanamaz. App ve Book Mağazaları’nı modifiye etmemeyi, kiralamamayı, ödünç vermemeyi, satmamayı, dağıtmamayı ya da App ve Book Mağazaları’nın temel alan işleme eserleri meydana getirmemeyi kabul ediyorsunuz ve izinsiz erişim ya da şebeke kapasitesine yük oluşturmak dahil olmak üzere App ve Book Mağazaları’nı istismar etmeyeceksiniz.

İşbu Sözleşmenin diğer maddelerine halel getirmemek üzere, iTunes ve Yayıncılar App ve Book Ürünleri’nden herhangi birini ya da App ve Book Mağazaları’nın bir bölümünü oluşturan diğer materyalleri önceden bildirimde bulunmaksızın değiştirme, askıya alma, kaldırma ya da erişimini engelleme hakkına sahiptir. Hiçbir koşulda iTunes bu değişikliklerin yapılmasından sorumlu olmayacaktır. Ayrıca iTunes hiçbir bildirim yükümlülüğü ya da sorumluluk altında olmaksızın App ve Book Mağazaları’nın belirli özelliklerinin ya da bölümlerinin kullanımını ya da bunlara erişimi sınırlayabilir.

App ve Book Mağazalar’ına ilişkin ve App ve Book Mağazaları’ndakiler (içeriğin derlenmesi, kayıtlar, diğer internet kaynaklarına linkler ve bu kaynakların tanımları dahil olmak üzere) ile ilgili bütün telif hakları ve ilgili yazılım iTunes’a ve/veya bütün hukuki ve örfi haklarını saklı tutan lisans verenlerine aittir.

İŞBU SÖZLEŞMEDE İZİN VERİLEN HALLER DIŞINDA YAZILIMIN YA DA APP VE BOOK MAĞAZALARI’NIN HERHANGİ BİR BÖLÜMÜNÜN KULLANIMI YASAKTIR VE ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN FİKRİ MÜLKİYET HAKLARININ İHLALİ, TELİF HAKLARININ İHLALİNDEN DOLAYI UĞRANAN OLASI MADDİ ZARARIN TAZMİNİ DAHİL OLMAK ÜZERE HUKUKİ VE CEZAİ SORUMLULUĞUNUZU GEREKTİREBİLİR.

Apple, Apple logosu, iTunes, App Store ve diğer Apple ticaret markaları, hizmet markaları, App ve Book Mağazaları ile bağlantılı olarak kullanılan grafikler ve markalar Apple Inc.’in ABD ve/veya diğer ülkelerde kullandığı ticaret markaları ya da tescilli markalarıdır. Diğer ticaret markaları, hizmet markaları, App ve Book Mağazaları ile bağlantılı olarak kullanılan grafikler ve markalar üçüncü şahıslara ait olabilir. Sayılan ticaret markalarına ve bunların kullanımına ilişkin olarak size hiçbir hak ya da lisans verilmemektedir.

FESİH

İşbu Sözleşmenin hükümlerinden herhangi birine uymamanız, ya da iTunes’un bu konuda şüphesi olması halinde, iTunes kendi takdirine bağlı olarak ve size bildirimde bulunmaksızın (i) bu Sözleşmeyi ve/veya hesabınızı feshedebilir ve fesih tarihine kadar Hesabınızda biriken bütün miktarları ödeme yükümlülüğünüz devam eder; ve/veya (ii) yazılım lisansını feshedebilir; ve/veya (iii) App ve Book Mağazaları’na (ya da herhangi bir bölümüne) erişimi engelleyebilir.

iTunes, App ve Book Mağazaları’nı (ya da herhangi bir bölümünü) modifiye etme, askıya alma ya da sona erdirme hakkına sahiptir ve bu hakları kullandığı takdirde size ya da herhangi bir üçüncü şahsa karşı sorumlu tutulmayacaktır.

GARANTİ VERİLMEMESİ VE SORUMLULUĞUN SINIRI

APP VE BOOK MAĞAZALARI KULLANIMINIZIN KESİNTİSİZ YA DA HATASIZ OLACAĞINI BEYAN, TEMİN YA DA TAAHHÜT ETMEMEKTEDİR VE SİZ DE ZAMAN ZAMAN ITUNES’UN BELİRSİZ SÜRELER İÇİN APP VE BOOK MAĞAZALARININ YERİNİ DEĞİŞTİREBİLECEĞİNİ YA DA APP VE BOOK MAĞAZALARINI KALDIRABİLECEĞİNİ KABUL EDİYORSUNUZ.

APP VE BOOK MAĞAZALARINI KULLANMANIZ YA DA KULLANAMAMANIZIN SONUÇLARINA SADECE SİZİN KATLANACAĞINIZI AÇIKÇA KABUL EDİYORSUNUZ. APP VE BOOK MAĞAZALARI VE APP VE BOOK MAĞAZALARI VASITASIYLA SİZE TESLİM EDİLEN BÜTÜN ÜRÜNLER VE HİZMETLER (ITUNES TARAFINDAN AKSİ AÇIKÇA BELİRTİLMEDİĞİ SÜRECE) “OLDUĞU GİBİ” YA DA “TEMİN EDİLEBİLDİĞİ SÜRECE,” ORTALAMA KALİTE, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK, MÜLKİYET VE İHLALE KONU OLMAMA DA DAHİL OLMAK ÜZERE SARİH YA DA ZIMNİ HİÇBİR KONUDA GARANTİ VERİLMEKSİZİN KULLANIMINIZA SUNULMAKTADIR. BAZI HUKUK DÜZENLERİNDE ZIMNİ GARANTİNİN HARİÇ TUTULMASINA İZİN VERİLMEDİĞİ İÇİN, YUKARIDAKİ ZIMNİ GARANTİLERİN HARİÇ TUTULMASI SİZE UYGULANMAYABİLİR.

HANGİ KOŞULDA OLURSA OLSUN ITUNES, DİREKTÖRLERİ, YÖNETİCİLERİ, İŞÇİLERİ, ÇALIŞANLARI, İŞTİRAKLERİ, ACENTELERİ, TAŞERONLARI, MÜDÜRLERİ YA DA LİSANS VERENLERİ, ORTAYA ÇIKABİLECEĞİ ÖNCEDEN BİLDİRİLMİŞ OLSA DAHİ, APP VE BOOK MAĞAZALARI ARACILIĞIYLA GÖNDERİLEN, İLETİLEN YA DA SAİR BİÇİMDE ERİŞİMİNİZE SUNULAN HERHANGİ BİR İÇERİKTEKİ HATALAR YA DA ATLAMALAR YA DA HERHANGİ BİR İÇERİĞİNİN (YA DA ÜRÜNÜN) KULLANIMI SONUCU ORTAYA ÇIKAN ZARAR YA DA HASAR DAHİL OLMAK ÜZERE, APP VE BOOK MAĞAZALARINDAN HERHANGİ BİRİNİ KULLANIMINIZDAN DOĞAN YA DA KULLANIMINIZLA BAĞLANTILI OLAN HERHANGİ BİR DOĞRUDAN, DOLAYLI, OLASI, CEZAİ, ÖZEL YA DA DOLAYLI ZARARDAN SORUMLU OLMAYACAKTIR. BAZI EYALETLER YA DA ÜLKELERDE DOLAYLI YA DA ARIZİ ZARARIN HARİÇ TUTULMASINA İZİN VERİLMEDİĞİ İÇİN, BU EYALETLERDE YA DA ÜLKELERDE ITUNES’UN SORUMLULUĞU KANUNEN İZİN VERİLDİĞİ ÖLÇÜDE SINIRLIDIR.

ITUNES, APP VE BOOK MAĞAZALARIYLA BAĞLANTILI OLARAK GÖNDERDİĞİNİZ BİLGİLERİN KORUNMASI İÇİN MAKUL ÇABA GÖSTERECEKTİR, ANCAK GÖNDERDİĞİNİZ BU BİLGİLERDEN DOĞAN RİSKİN SİZE AİT OLDUĞUNU KABUL EDİYORSUNUZ VE ITUNES İŞBU SÖZLEŞME İLE BU BİLGİLERLE BAĞLANTILI OLARAK HERHANGİ BİR BİÇİMDE DOĞAN BÜTÜN SORUMLULUĞUN KENDİSİNE DEĞİL, SİZE AİT OLDUĞUNU BEYAN ETMEKTEDİR.

ITUNES, APP VE BOOK MAĞAZALARININ KAYIP, BOZULMA, SALDIRI, VİRÜS, MÜDAHALE, BİLGİSAYAR KORSANLIĞI YA DA DİĞER GÜVENLİK MÜDAHALELERİNDEN ARİ OLACAĞINI BEYAN YA DA TAAHHÜT ETMEZ VE BUNDAN DOLAYI SORUMLULUK KABUL ETMEZ. BAZI ÜRÜNLER SADECE BİR KEZ İNDİRİLEBİLİR, İNDİRİLDİKTEN SONRA HERHANGİ BİR SEBEP İLE KAYBOLURLAR İSE YENİLENEMEZLER. APP VE BOOK MAĞAZALARINDAN SATIN ALDIĞINIZ ÜRÜNLER DAHİL OLMAK ÜZERE KENDİ SİSTEMİNİZİ YEDEKLEMEKTEN SİZ SORUMLUSUNUZ.

FERAGAT VE TAZMİNAT

APP VE BOOK MAĞAZALARINI KULLANIRKEN, KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE, BU SÖZLEŞMEYİ İHLALİNİZDEN, APP VE BOOK MAĞAZALARI KULLANIMINIZDAN YA DA BU SÖZLEŞMENİN İHLALİ ŞÜPHESİ ÜZERİNE ITUNES’UN YAPTIĞI SORUŞTURMANIN BİR BÖLÜMÜ OLARAK ITUNES’UN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ HERHANGİ BİR EYLEMDEN YA DA ITUNES’UN BU SÖZLEŞMENİN İHLAL EDİLDİĞİNE DAİR TESPİTİNİN YA DA KARARININ SONUCU OLARAK ORTAYA ÇIKABİLECEK TALEPLERDEN DOLAYI ITUNES’U, YÖNETİCİLERİNİ, İŞÇİLERİNİ, ÇALIŞANLARINI, İŞTİRAKLERİNİ, ACENTELERİNİ, TAŞERONLARINI, MÜDÜRLERİNİ YA DA LİSANS VERENLERİNİ BERİ KILMAYI KABUL ETMEKTESİNİZ. BU, ITUNES’UN HERHANGİ BİR BİLGİYİ YA DA İÇERİĞİ KALDIRMA YA DA İŞLEMEYİ REDDETME, SİZİ UYARMA, APP VE BOOK MAĞAZALARINA ERİŞİMİNİZİ ASKIYA ALMA YA DA ENGELLEME YA DA İHLAL ŞÜPHESİ İLE YAPILAN SORUŞTURMA BOYUNCA HERHANGİ BİR EYLEMDE BULUNMA KARARINDAN DOLAYI YA DA ITUNES’UN BU SÖZLEŞMENİN İHLAL EDİLDİĞİ HÜKMÜNE VARMASININ SONUCU OLARAK ITUNES’U, YÖNETİCİLERİNİ, İŞÇİLERİNİ, ÇALIŞANLARINI, İŞTİRAKLERİNİ, ACENTELERİNİ, TAŞERONLARINI, MÜDÜRLERİNİ YA DA LİSANS VERENLERİNE KARŞI DAVA AÇAMAYACAĞINIZ YA DA ONLARDAN TAZMİNAT TALEP EDEMEYECEĞİNİZ MANASINA GELMEKTEDİR. BU FERAGAT VE TAZMİNAT HÜKMÜ, BU SÖZLEŞMEDE TANIMLANAN YA DA ÖNGÖRÜLEN BÜTÜN İHLALLER İÇİN UYGULANIR.

DEĞİŞİKLİKLER

iTunes’un herhangi bir zamanda bu Sözleşmeyi değiştirme ve App ve Book Mağazaları’nı kullanımınıza ilişkin yeni ya da ek kayıt ya da şartları getirme hakkı saklıdır. Bu değişikliklerin gerçekleşmesi ve ek kayıt ve şartların getirilmesi derhal hüküm doğuracak ve bu Sözleşmeye dahil olacaktır. App ve Book Mağazaları’nı kullanmaya devam etmeniz bu hükümlerin kabulü anlamına gelecektir.

ÇEŞİTLİ HÜKÜMLER

Bu Sözleşme, iTunes ile aranızdaki anlaşmanın bütününü teşkil eder ve iTunes ile aranızdaki bütün eski sözleşmelerin yerine geçerek App ve Book Mağazaları’nı kullanımınızı düzenler. İştirak hizmetleri, belli App ve Book Ürünleri, üçüncü şahıs içerik ya da yazılımı kullandığınızda uygulanacak ek kayıt ve şartlar da size uygulanabilir. Bu Sözleşmenin herhangi bir bölümü geçersiz ya da icra edilemez kılındığı takdirde, ilgili bölüm, yürürlükteki mevzuat uyarınca mümkün olduğu kadar tarafların asıl niyetini yansıtacak biçimde yorumlanacaktır ve geriye kalan bölümler yürürlükte kalmaya devam edecektir. iTunes’un bu Sözleşmedeki herhangi bir hakkı ya da hükmün gereğini yerine getirmemesi, bu hükümden ya da diğer hükümlerden feragat anlamına gelmez. iTunes, kendi kontrolü dışında nedenlerle meydana gelen noksanlardan dolayı sorumlu olmayacaktır.

Mağazalar, iTunes tarafından ve iTunes’un Lüksembourg’daki ofislerinden işletilmektedir. App ve Book Mağazaları’nıkullanımınıza uygulanan bütün yerel, eyalet, federal ve milli kanunlara, tüzüklere, yönetmeliklere, emir ve yasaklara uymayı kabul ediyorsunuz. Mağazaları kullanımınız diğer hukuklara da tabi olabilir. Mağazaları kullanımınıza ilişkin iTunes’la aranızda ortaya çıkan herhangi bir dava ya da uyuşmazlığın çözümünde tek yetkili mahkemenin Kaliforniya Eyaleti mahkemeleri olduğunu kabul ediyorsunuz. Lüksembourg’da, elektronik olarak teslim edilen bütün işlemlerde, gönderilene elektronik iletim ile mülkiyet ve hasar alıcıya geçmektedir. Hiçbir iTunes çalışanı ya da acentesinin bu Sözleşmeyi değiştirme yetkisi yoktur.

iTunes, Hesap e-posta adresinize e-posta ya da Hesap mektup adresinize mektup ya da App ve Book Mağazaları’na mesaj göndererek App ve Book Mağazaları hakkında size bildirimde bulunabilir. Bildirimler, derhal hüküm doğuracaktır.

iTunes’un işbu Sözleşmenin herhangi bir bölümünün gereğini yerine getirmek ve/veya Sözleşmeye uyulduğunu doğrulamak için makul olarak gerekli ya da uygun olduğunu düşündüğü adımları atma hakkı saklıdır. iTunes’un size herhangi bir sorumluluk yüklemeksizin, App ve Book Kayıt Verilerini ve/veya Hesap bilgilerini cebri icra makamlarına, devlet memurlarına ve/veya işbu Sözleşmenin herhangi bir bölümünün yerine getirilmesi ve/veya Sözleşmeye uyulduğunun doğrulanması için makul olarak gerekli ya da uygun olduğunu düşündüğü üçüncü şahıslara ifşa etme hakkı (iTunes’un App ve Book Mağazaları ve/veya App ve Book Ürünleri’ni kullanma hakkınıza ve/veya üçüncü şahısların App ve Book Mağazaları ve/veya App ve Book Ürünleri’ni kullanımınızın hukuka aykırı olduğuna ve/veya ilgili üçüncü şahsın haklarını ihlal ettiği iddialarına ilişkin hukuki süreçlerde işbirliği yapma hakkı dahil olmak üzere) olduğunu kabul ediyorsunuz.

iTunes Hakkında: Sicil numaramız RCS Lüksemburg 101 120 olup, şirket merkezi 31 – 33, rue Sainte Zithe, L-2763 Lüksemburg adresinde bulunmaktadır.

EK MAC APP STORE, APP STORE KAYIT VE ŞARTLARI

MAC APP STORE VE APP STORE ÜRÜNLERİNİN LİSANSI

iTunes, size Mac App Store ve App Store vasıtasıyla sunulan yazılım ürünlerinin (topluca, “App Store Ürünleri”) kullanımı için lisans satmaktadır. Aşağıda görüldüğü üzere, App Store Ürünleri iki (2) kategoriye ayrılmaktadır: (i) Apple tarafından geliştirilen ve iTunes tarafından size lisansı verilen App Store Ürünleri (“Apple Ürünleri”); ve (ii) bir üçüncü şahıs geliştirici tarafından geliştirilen ve size lisansı verilen App Store Ürünleri (“Üçüncü Şahıs Ürünleri”). Belirli bir App Store Ürününün kategorisi (Apple Ürünü ya da Üçüncü Şahıs Ürünü), Mac App Store ya da App Store uygulamasında belirtilmiştir.

Her bir App Store Ürünü için ruhsatınız aşağıda verilen Lisanslı Uygulama Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi’ne tabidir ve App Store Ürününün sizin ve söz konusu App Store Ürününün yayıncısı (“Yayıncı”) arasındaki geçerli bir son kullanıcı sözleşmesine tabi olduğu ve bu sebeple Yayıncının son kullanıcı lisans sözleşmesinin ilgili App Store Ürününe uygulandığı haller hariç olmak kaydıyla, bu hükümlerin uygulanacağını kabul ediyorsunuz. Yayıncının App Store Ürünü üzerindeki açıkça size verilmeyen bütün hakları saklıdır.

Mac App Store ya da App Store vasıtasıyla satın aldığınız veya Hesabınızla ilişkilendirdiğiniz her bir Apple Ürününün lisansının siz ve iTunes arasında bağlayıcı bir sözleşme oluşturduğunu kabul etmektesiniz. iTunes’dan bir Üçüncü Şahıs Ürünü edindiğinizde, doğrudan doğruya Yayıncı ile o Üçüncü Şahıs Ürününü kullanmanızı düzenleyen bağlayıcı bir sözleşmeyi yaptığınızı kabul ediyorsunuz; iTunes ilgili Üçüncü Şahıs Ürünü bağlamında siz ve Yayıncı arasındaki lisansa taraf değildir. Her bir Üçüncü Şahıs Ürününün Yayıncısı, o Üçüncü Şahıs Ürününden, içeriğinden, üstlenmediği garantiler hariç bütün garantilerden ve o Üçüncü Şahıs Ürünü ile ilgili olarak sizin ya da diğer şahısların olası taleplerinden tek başına sorumludur.

iTunes’un ve bağlı şirketlerinin Lisanslı Uygulama Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesinin, ya da halin icabına göre, her bir Üçüncü Şahıs Ürünü için Yayıncının son kullanıcı lisans sözleşmesinin üçüncü şahıs lehdarları olduğunu kabul ve beyan ediyorsunuz. Ayrıca, herhangi bir Üçüncü Şahıs Ürününün lisans kayıt ve şartlarını kabul etmeniz üzerine, iTunes’un üçüncü şahıs lehdar olarak bu lisansın gereğini size karşı yerine getirme hakkı doğacaktır (ve iTunes bu hakkı kabul etmiş sayılacaktır).

APP İÇİ ALIMLAR (IN-APP PURCHASES)

Belirli App Store Ürünleri, ek hizmetleri satın almanızı sağlayan işlevleri ya da ek işlevler için lisansları ya da App Store Ürünü içinde kullanılacak içeriği kendi içinde barındırabilir (“App İçi Alımlar”). App Store Ürününün kullanımı sırasında tüketilen App İçi Alımlar (örneğin, sanal cephane) cihazlar arasında transfer edilemez; sadece bir kez yüklenebilir ve yüklendikten sonra yeri değiştirilemez. Tüketilebilir bir App İçi Alım tarafınızca satın ve teslim alındığında, iTunes herhangi bir kayıp, bozulma ya da zarar olayı için size karşı sorumlu olmayacaktır. Bütün App İçi Alımlar, App Store Ürünleri olarak kabul edilir ve Üçüncü Şahıs Ürünleri içinde yapılan App İçi Alımlar Üçüncü Şahıs Ürünleri olarak kabul edilir ve işbu kayıt ve şartlar uyarınca Üçüncü Şahıs Ürünü muamelesi görür.

App İçi Satın Almalar, Ürünlerin satın alınıp indirilmesi için gerekli olan sorulduğunda şifrenizi girerek gerçekleştirdiğiniz onaylamadan ayrı olarak onaylanmalıdır, ancak bir kez App içi Satın almayı onayladığınızda, şifrenizi tekrardan girmeye gerek olmadan on beş dakika boyunca ek App İçi Satın Almalar gerçekleştirebileceksiniz. App İçi Satın Alma yapabilmeyi “/kb/HT4213 adresinde gösterilen adımları takip ederek İOS Cihazından kapatabilirsiniz.

APP İÇİ ÜYELİKLER (IN-APP SUBSCRIPTIONS)

Bazı App Store Ürünleri, üye olmak suretiyle size içerik edinmeye olanak tanıyan özellikler içermektedir (“App İçi Üyelik”). Uygulama İçi Abonelikler, seçmiş olduğunuz geçerli süreler için otomatik olarak yenilenir ve mevcut Uygulama İçi Aboneliğinizin sona ermesinden 24 saat öncesine kadar Hesabınıza ücretlendirme yapılamaz. Hesabınızdaki ödemeli App İçi Üyeliğini Yönetme seçeneği ile ve değiştirmek istediğiniz üyeliği seçerek otomatik yenilemeyi iptal edebilirsiniz. Eğer Yayıncı üyelik ücretini arttırırsa Üyeliğin otomatik olarak yenilenmesi özelliği sona erdirilir. Ücretsiz App İçi Üyelikleri cihazınızdaki App Store Ürününü silerek iptal edebilirsiniz. Bazı ödemeli App İçi Üyeliklerde, Hesabınıza yansıtılma işleminden önce ücretsiz deneme süresi imkanı sunulmaktadır. App İçi Üyelik satın almamaya karar verirseniz, ücretsiz deneme süresi içerisinde Hesap ayarlarınızdan otomatik yenilemeyi kapatınız. Bazı App İçi Üyelikler “Newsstand” ürünleri olarak belirlenmiş olabilirler ve bu durumda yüklemeden sonra sadece cihazınızdaki Newsstand uygulamasında görüneceklerdir. Ayrıca, satış noktasındaki App Store Ürünü ile ilgili ödemeli App İçi Üyelik teklifi hakkındaki ilave bilgileri de incelemelisiniz. Yayıncının, kendi gizlilik politikası doğrultusunda, size kendi ürünlerine ilişkin pazarlama mesajları gönderebilmesi için Hesabınızda yer alan isim, email adresi ve posta kodu bilgilerinizi Yayıncıya temin etmek için izninizi isteyebiliriz. Yayıncı bu bilgileri bir kez aldıktan sonra söz konusu bilgiler, Yayıncının açıkça ilan ettiği gizlilik politikasına uygun olarak muamele görecektir. Bu sebeple Yayıncıya kişisel bilgilerinizin verilmesine izin vermeden önce Yayıncının gizlilik politikası uygulamaları hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ederiz. Detaylı bilgi için lütfen Yayıncının gizlilik politikasını gözden geçiriniz veya direkt olarak Yayıncı ile temasa geçiniz.

YAKINIMDA POPÜLER

Konum Servisleri'ni etkinleştirerek Yakınımda Popüler özelliğini kullandığınızda Apple zaman zaman, her bir App Store Ürününde geçirdiğiniz zaman ve her bir App Store Ürününün kaç kez başlatıldığı gibi, belirli App Store Ürünlerinize ilişkin bilgileri otomatik olarak toplar. Bu bilgiler anonim olarak saklanır ve adınız ya da Hesabınız ile ilişkilendirilmez. Apple bu bilgileri ve App Store Ürünü indirme tarihçeniz gibi diğer bilgileri, size kişiselleştirilmiş tavsiyelerde bulunmak için kullanır.

Apple bu bilgileri kullanabilir ve aşağıdakileri gerçekleştirebilmek için, bu özelliği seçen diğer kullanıcılardan toplanan bilgiler ile, iTunes Store satın alım tarihçesi verileriniz, App Store indirme verileriniz, diğer kullanıcılardan toplam App Store Ürün indirme verileri ve müşterilerin App Store Ürünleri hakkındaki değerlendirmeler gibi diğer bilgilerle birleştirebilir:

• App Store Ürünleri, medya ve satın almak, yüklemek ya da kullanmak isteyebileceğiniz diğer ürünler ve hizmetler hakkında size tavsiyelerde bulunulması.

• Diğer kullanıcılara tavsiyelerde bulunulması.

Her zaman için, bilgileriniz Apple’ın Gizlilik Politikası’na uygun olarak muamele görecektir.

Aygıtınızdan veya sisteminizden bu şekilde bilgi toplamamızı ve kullanmamızı tercih etmiyorsanız Konum Servisleri'ni etkinleştirmemelisiniz veya Yakınımda Popüler özelliğini kullanmamalısınız. Aygıtınızda yer alan Konum Servisleri ayarlarının Sistem Servisleri menüsündeki Yakınımda Popüler özelliğini kapatarak istediğiniz zaman bu seçimi değiştirebilirsiniz.

MAC APP STORE ÜRÜN KULLANIM KURALLARI

Burada aksi belirtilmedikçe,

(i) Kendi hesabına hareket eden bir gerçek kişi iseniz, uygulamayı, sahip olduğunuz ya da kontrol ettiğiniz Mac OS X tabanlı herhangi bir Apple markalı üründe (“Mac Bilgisayarı”) ticari olmayan kişisel kullanım için Mac App Store’dan (“Mac App Store Ürünü”) indirebilir ve kullanabilirsiniz.

(ii) Ticari bir işletme ya da eğitim kurumu olmanız halinde, bir Mac App Store Ürününü ya (a) sahip olduğunuz ya da kontrol ettiğiniz her bir Mac Bilgisayarı kullanan tek bir kişinin kullanımı ya da (b) sahip olduğunuz ya da kontrol ettiğiniz tek bir Mac Bilgisayarında birden fazla kişinin kullanımı için indirebilirsiniz. Örneğin, tek bir çalışan Mac App Store Ürününü hem kendi masaüstü Mac Bilgisayarında ve dizüstü Mac Bilgisayarında ya da birden fazla öğrenci Mac App Store Ürününü sırayla bir kaynak merkezine ya da kütüphaneye yerleştirilmiş tek bir Mac Bilgisayarında kullanabilir. Herhangi bir karışıklığa sebep olmamak amacıyla, birden fazla kullanıcı tarafından sırayla kullanılan her bir Mac Bilgisayarı ayrı bir lisans gerektirmektedir.

(iii) Kullanım, Mac App Store’dan Mac App Store Ürününü indirmek için kullanılan Apple ID ile giriş yapılmasını gerektirebilir. Mac App Store Ürünleri sadece Mac App Store’dan güncellenebilir.

APP STORE ÜRÜN KULLANIM KURALLARI

(i) Kendi hesabına hareket eden bir gerçek kişi iseniz, bir App Store Ürününü sahip olduğunuz ya da kontrol ettiğiniz herhangi bir iOS Cihazında ticari olmayan kişisel kullanımınız için yükleyebilir ve senkronize edebilirsiniz.

(ii) Ticari bir işletme ya da eğitim kurumu olmanız halinde, bir App Store Ürününü ya (a) sahip olduğunuz ya da kontrol ettiğiniz bir ya da daha fazla iOS Cihazını kullanan tek bir kişinin kullanımı, ya da (b) sahip olduğunuz ya da kontrol ettiğiniz tek bir iOS Cihazında birden fazla kişinin kullanımı için indirebilir ya da senkronize edebilirsiniz. Örneğin, tek bir çalışan bir App Store Ürününü hem kendi iPhone ve iPad’inde ya da birden fazla öğrenci bir App Store Ürününü sırayla bir kaynak merkezi ya da kütüphaneye yerleştirilmiş tek bir iPad’de kullanabilir. Herhangi bir karışıklığa sebep olmamak amacıyla, birden fazla kullanıcı tarafından sırayla kullanılan her bir iOS Cihazı ayrı bir lisans gerektirmektedir.

(iii) Uygun bir iOS Cihazında App Store Ürünlerini bir seferde en fazla beş farklı Hesapta depolayabilirsiniz.

(iv) İlgili App Store Ürününün iTunes tarafından yetkilendirilmiş asli cihazla eşleştirilmiş olması ve iTunes tarafından yetkilendirilmiş asli cihazın iOS Cihazı ile önceden senkronize edilmesi ya da iTunes uygulamasını kullanarak daha sonradan söz konusu iOS Cihazını asli cihaz olarak belirlemeniz kaydıyla, App Store Ürünlerini iTunes tarafından yetkilendirilmiş en az bir adet cihazdan elle senkronize modu olan iOS Cihazlarını elle senkronize edebilirsiniz.

MAC APP STORE VE APP STORE ÜRÜN BAKIMI VE DESTEĞİ

iTunes, Apple Ürünleri için sadece Lisanslı Uygulama Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesinde ya da halin icabına göre ayrı son kullanıcı lisans sözleşmesinde belirtildiği şekilde ya da yürürlükteki mevzuatın gerektirdiği şekilde bakım ve destek hizmetlerinin sunulmasından sorumlu olacaktır. Herhangi bir Üçüncü Şahıs Ürününün Yayıncısı o Ürün bakımından Lisanslı Uygulama Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesinde ya da halin icabına göre Yayıncının son kullanıcı lisans sözleşmesinde belirtildiği şekilde ya da yürürlükteki mevzuatın gerektirdiği şekilde bakım ve destek hizmetlerinin sunulmasından tek başına sorumludur.

LİSANSLI UYGULAMA SON KULLANICI LİSANS SÖZLEŞMESİ

Mac App Store ve App Store (topluca “App Stores”) vasıtasıyla sunulan Mac App Store Ürünleri ve App Store Ürünleri (topluca “App Store Ürünü(leri)”) satılmaz, bu ürünlerin lisansı size verilir. App Store'lar aracılığıyla edindiğiniz veya Hesabınızla ilişkilendirdiğiniz her bir App Store Ürününe ilişkin lisans, işbu Lisanslı Uygulama Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesini ("Standart SKLS") önceden kabul etmeniz şartına tabidir ve bu Standart SKLS hükümlerinin, App Store'lar aracılığıyla lisansını edindiğiniz her bir App Store Ürünü için, söz konusu App Store ürününün siz ve ilgili App Store Ürününün Yayımcısı arasındaki geçerli bir son kullanıcı lisans sözleşmesinin kapsamında olduğu ve bu durumda bu son kullanıcı lisans sözleşmesinin hükümlerinin uygulanacağı koşullar haricinde olmak üzere, App Store'lar aracılığıyla lisansını edindiğiniz her bir App Store Ürününe uygulanacağını kabul etmektesiniz. Bu Standart SKLS uyarınca verilen lisansa tabi olan herhangi bir App Store Ürünü bundan sonra “Lisanslı Uygulama” olarak anılacaktır. Yayıncının ya da halin icabına göre iTunes’un (“Lisans Veren”) Lisanslı Uygulamadaki size işbu Standart SKLSile açıkça verilmeyen bütün hakları saklıdır.

a. Lisansın Kapsamı: Lisanslı Uygulama için size Lisans Veren tarafından verilen bu lisans, Lisanslı Uygulamanın sahip olduğunuz ya da kontrolünüz altında bulunan Apple markalı, duruma göre, herhangi bir iOS (iPad, iPhone ve iPod touch dahil olmak üzere) (“iOS Cihazları”) veya Mac OS X (“Mac Bilgisayarları”) (topluca “Apple Cihaz(lar)ı”) tabanlı ürünlerde ve Mac App Store, App Store ve iBooks Store Kayıt ve Şartları bölümünde düzenlenen kullanım kuralları (“Kullanım Kuralları”) ile izin verildiği biçimde kullanımı için devredilmez bir lisansla sınırlıdır. Bu lisans, Lisanslı Uygulamayı sahip olmadığınız ya da kontrol etmediğiniz herhangi bir Apple Cihazında kullanım hakkını vermez ve, aksi Kullanım Kurallarında belirtilmedikçe, Lisanslı Uygulamayı dağıtamazsınız ya da aynı zamanda birden fazla cihaz tarafından kullanılabileceği bir şebekede kullanıma açamazsınız. Lisanslı Uygulamayı kiralayamazsınız, ödünç veremezsiniz, satamazsınız, transfer edemezsiniz, yeniden dağıtamazsınız ya da alt lisansını veremezsiniz ve Mac Bilgisayarınızı veya iOS Cihazınızı üçüncü bir kişiye satmanız durumunda, satmadan önce Lisanslı Uygulamayı Mac Bilgisayarınızdan veya iOS Cihazınızdan silmelisiniz. Lisanslı Uygulamayı, güncellemelerini ya da herhangi bir bölümünü (aşağıdaki sınırlamalara yürürlükteki mevzuat ya da Lisanslı Uygulamaya dahil olan açık kaynaklı bileşenlerin kullanımını düzenleyen lisanslama kuralları izin vermediği sürece) kopyalayamazsınız (işbu lisans ve Kullanım Kuralları tarafından açıkça izin verilmediği sürece), kaynak koda dönüştüremezsiniz, tersine mühendislik yapamazsınız, tersine çeviremezsiniz, kaynak kodunu türetmeye kalkışamazsınız, modifiye edemezsiniz ya da Lisanslı Uygulamadan, güncellemelerinden ya da herhangi bir bölümünden işleme eser oluşturamazsınız. Bu yöndeki herhangi bir girişim Lisans Verenin ve onun lisans verenlerinin haklarının ihlali anlamına gelir. Bu yasağı çiğnemeniz halinde hukuki ve cezai sorumluluğunuz söz konusu olabilir.

Seviye yükselmesine, hükümleri uygulanacak ayrı bir lisans eşlik etmediği sürece, bu lisans kuralları orijinal Lisanslı Uygulamanın yerini alan ve/veya onu destekleyen seviye yükselmelerine de uygulanır.

b. Verilerin Kullanımına Muvafakat: Lisanslı Uygulama ile ilgili olarak yazılım güncellemeleri, ürün desteği ve (varsa) diğer hizmetlerin size sunumunu kolaylaştırmak için cihazınız, sisteminiz ve uygulama yazılımınız ile çevrebirimleri hakkında periyodik olarak toplanan teknik bilgiler de dahil olmak üzere Lisans Verenin teknik verileri ve ilgili bilgileri toplayabileceğini ve kullanabileceğini kabul ediyorsunuz. Lisans Veren bu bilgileri, sizi şahsen tanımlamayacak bir biçimde olduğu sürece, ürünlerini geliştirmek ya da size hizmet ya da teknolojileri sunmak için kullanabilir.

c. Fesih: Lisans, siz ya da Lisans Veren tarafından feshedilmediği sürece geçerlidir. Bu lisanstan doğan haklarınız, bu lisansın hükümlerinden herhangi birine uymadığınız zaman Lisans Veren tarafından bildirimde bulunulmaksızın ve otomatik olarak sona erecektir. Lisansın feshi üzerine, Lisanslı Uygulamanın kullanımına son vereceksiniz ve Lisanslı Uygulamanın kısmi ya da tam bütün kopyalarını imha edeceksiniz.

d. Hizmetler; Üçüncü Şahıs Materyalleri: Lisanslı Uygulama Lisans Verenin ve/veya üçüncü şahısların hizmetlerine ve internet sitelerine erişimi mümkün kılabilir (tekil ya da çoğul olarak “Harici Hizmetler”). Harici Hizmetlerin kullanımı internet erişimini, belirli Harici Hizmetlerin kullanımı ise ek koşulların tarafınızca kabul edilmesini gerektirir Bu uygulamayı iTunes Store hesabınız ile bağlantılı bir şekilde kullanarak, http://www.apple.com/legal/internet-services/itunes/ww/ adresinden ulaşıp inceleyebileceğiniz en son iTunes Store Kayıt ve Koşulları ile Kullanım Kurallarını kabul etmektesiniz.

Harici Hizmetlerden herhangi birini kullanmanız üzerine, rahatsız edici, yakışıksız ya da sakıncalı olduğu kabul edilebilecek materyallerle karşılaşabilirsiniz ve söz konusu bu materyallerde kullanılan dilin müstehcen olduğu işaretlenmiş olabilir ya da olmayabilir ve herhangi bir aramanın sonuçları ya da belirli bir URL’ye girilmesi otomatik olarak ve kasıtlı olmayan bir biçimde sakıncalı materyallere link veya referans verebilir. Buna karşın, Harici Hizmetleri bütün sorumluluk size ait olmak üzere kullanmayı ve ne Lisans Verenin ne de onun temsilcilerinin rahatsız edici, yakışıksız ya da sakıncalı olduğu düşünülebilecek materyallerden dolayı hiçbir sorumluluğunun olmadığını kabul ediyorsunuz.

Bazı Harici Hizmetler üçüncü şahısların içeriğini, verilerini, bilgilerini, uygulamalarını ya da materyallerini (“Üçüncü Şahıs Materyalleri”) görüntüleyebilir, içerebilir ya da erişiminize sunabilir ya da belirli üçüncü şahıs internet sitelerine link verebilir. Hizmetleri kullanırken, ne Lisans Verenin ne de onun temsilcilerinin Üçüncü Şahıs Materyallerinin ya da internet sitelerinin içeriğini, doğruluğunu, tamlığını, zamanındalığını, geçerliliğini, telif haklarına uygunluğunu, hukuka uygunluğunu, adaba uygunluğunu, kalitesini ya da diğer özelliklerini incelemek ya da değerlendirmekten sorumlu olmadığını kabul ve beyan ediyorsunuz. Lisans Veren, temsilcileri, çalışanları, iştirakleri ve bağlı kuruluşları herhangi bir Harici Hizmet, Üçüncü Şahıs Materyalleri ya da internet siteleri ya da üçüncü şahısların diğer materyalleri, ürünleri ya da hizmetleri için beyan ya da taahhütte bulunmamaktadır ve ne size ne de herhangi bir şahsa karşı sorumluluk ya da yükümlülük taahhüt etmemekte ve üstlenmemektedir. Üçüncü Şahıs Materyalleri ve diğer internet sitelerine linkler sadece size kolaylık sağlamak için sunulmaktadır.

Herhangi bir Harici Hizmet tarafından görüntülenen finansal bilgiler sadece genel bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak bu bilgilere dayanılmamalıdır. Harici Hizmetler yoluyla elde edilen bilgilere dayanarak borsada işlem yapmadan önce, ülkenizde ya da bölgenizde hukuki olarak finansal ve borsa ile ilgili danışmanlık yapabilecek, profesyonel bir finans ya da borsa uzmanına danışmalısınız. Herhangi bir App Store Ürünü veya Harici Hizmet tarafından görüntülenen tıbbi bilgiler yalnızca genel bilgi verme amaçlıdır ve doktor tarafından belirtilmediği sürece, tıbbi tanı veya tedavi içinde güvenilir sayılmamalıdır. App Store Ürününde bulunan tıbbi bilgilerden yararlanmadan önce bir tıp uzmanına danışmalısınız. Herhangi bir Harici Hizmet tarafından sunulan yer bilgileri temel navigasyon amaçlıdır ve kesin yer bilgisinin gerekli olduğu ya da hatalı, yanlış, geç iletilmiş veya eksik yer verilerinin ölüme, bedensel yaralanmaya, malların veya çevrenin zarar görmesine yol açabileceği hallerde bu bilgilere güvenilmemelidir.. Ne Lisans Veren, ne temsilcileri ne de içerik tedarikçileri herhangi bir Harici Hizmet tarafından görüntülenen borsa bilgisinin ya da yer bilgilerinin kullanılırlığını, doğruluğunu, tamlığını, güvenilirliğini ya da zamanındalığını garanti etmemektedir.

Harici Hizmetlerin telif haklarına ilişkin olanlar dahil olmak üzere yürürlükteki fikri mülkiyet mevzuatı ve diğer kanunlar ile korunan ve Lisans Verene ve/veya onun temsilcilerine veya lisans verenlerine ait olan içerik, bilgi ve materyalleri içerebileceğini ve koruma altındaki bu içerik, bilgi ya da materyalleri Harici Hizmetlerin izin verilen kullanımı hariç veya işbu Standart SKLS hükümleri ile uygun olmayan ya da üçüncü kişilerin, iTunes’un veya Apple’ın fikri mülkiyet haklarını ihlal edecek hiçbir şekilde kullanmayacağınızı kabul ediyorsunuz. Harici Hizmetlerin hiçbir bölümü hiçbir şekilde çoğaltılamaz. Harici Hizmetleri hiçbir şekilde değiştirmemeyi, kiralamamayı, ödünç vermemeyi, satmamayı, dağıtmamayı ya da Harici Hizmetlere dayalı işleme eserler yaratmamayı kabul ediyorsunuz ve izinsiz erişim ya da Harici Hizmetleri bilgisayar virüsü, solucanı, trojan atı ya da diğer zararlı programları yaymak, bilgisayar ağına izinsiz girmek ya da kapasitesini zorlamak dahil olmak üzere Harici Hizmetleri izinsiz bir biçimde kullanmayacaksınız. Ayrıca, Harici Hizmetleri başkalarını rahatsız etmek, taciz etmek, tehdit etmek, karalamak ya da sair biçimde başkalarının haklarına tecavüz etmek için kullanmamayı ve ne Lisans Verenin ne de temsilcilerinin Harici Hizmetlerin tarafınızca bu şekilde kullanılması ne de Harici Hizmetleri kullanımınızın sonucunda alabileceğiniz rahatsız edici, tehditkar, karalayıcı, incitici, ihlal edici ya da kanuna aykırı mesajlardan ya da iletilerden dolayı sorumlu olmadığını kabul ediyorsunuz.

Buna ek olarak, Apple Cihazları aracılığıyla erişilebilen, görüntülenen ya da bağlanılan Harici Hizmetleri ve Üçüncü Şahıs Materyalleri her dilde ya da her ülke veya bölgede mevcut olmayabilir. Lisans Veren, Harici Hizmetlerin herhangi bir yerde kullanımınıza uygun ya da hazır olduğunu beyan etmemektedir. Bu Harici Hizmetleri ve Materyalleri kullanmayı ya da bunlara erişmeyi seçtiğinizde, bunu kendi inisiyatifinizle gerçekleştirmektesiniz ve yürürlükteki yerel mevzuat dahil olmak üzere yürürlükteki mevzuata uymaktan sorumlusunuz. Lisans Veren, herhangi bir zamanda bildirimde bulunmaksızın Harici Hizmetleri değiştirebilir, askıya alabilir, kaldırabilir ya da bunlara erişimi engelleyebilir. iTunes, Harici Hizmetlerin kaldırılmasından ya da bunlara erişimin engellenmesinden hiçbir koşulda sorumlu tutulmayacaktır. iTunes herhangi bir zamanda ve önceden bildirimde bulunmaksızın ya da sorumluluk üstlenmeksizin bazı Harici Hizmetlerin kullanımına ya da erişimine sınırlama getirebilir.

e. GARANTİ VERİLMEMESİ: LİSANSLI UYGULAMAYI KULLANIMINIZA İLİŞKİN RİSKİN VE TATMİN EDİCİ KALİTE, PERFORMANS, DOĞRULUK VE ÇABAYA İLİŞKİN BÜTÜN RİSKİN SADECE SİZE AİT OLDUĞUNU AÇIKÇA KABUL VE BEYAN EDİYORSUNUZ. YÜRÜRLÜKTEKİ MEVZUAT İZİN VERDİĞİ SÜRECE, LİSANSLI UYGULAMA VE LİSANSLI UYGULAMA TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN YA DA TEMİN EDİLEN HİZMETLER “OLDUĞU GİBİ” VE “TEMİN EDİLEBİLDİĞİ SÜRECE”, BÜTÜN AYIPLARI İLE BİRLİKTE VE HERHANGİ BİR GARANTİ OLMAKSIZIN SUNULMAKTADIR VE LİSANS VEREN İŞBU SÖZLEŞME İLE LİSANSLI UYGULAMA VE HİZMETLER BAĞLAMINDA, ÖRTÜLÜ GARANTİLER VE/VEYA TİCARETE ELVERİŞLİLİK, TATMİN EDİCİ KALİTEDE OLMA, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK, DOĞRULUK, ZAPTA KARŞI TEKEFFÜL VE ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN HAKLARINA TECAVÜZ OLUŞTURMAMA KOŞULLARI DAHİL OLMAK ÜZERE SARİH, ZIMNİ YA DA KANUNİ HİÇBİR GARANTİ VERMEDİĞİNİ BEYAN EDER. LİSANS VEREN, LİSANSLI UYGULAMA KULLANIMINIZA MÜDAHALE EDİLMEYECEĞİ, LİSANSLI UYGULAMANIN İÇERDİĞİ İŞLEVLER YA DA GERÇEKLEŞTİRİLEN VEYA SUNULAN HİZMETLERİN GEREKSİNİMLERİNİZİ KARŞILAYACAĞI, LİSANSLI UYGULAMANIN YA DA HİZMETLERİN KESİNTİSİZ YA DA HATASIZ ÇALIŞACAĞI YA DA LİSANSLI UYGULAMA VEYA HİZMETLERDEKİ ARIZALARIN GİDERİLECEĞİ KONUSUNDA GARANTİ VERMEMEKTEDİR. LİSANS VEREN YA DA YETKİLİ TEMSİLCİSİ TARAFINDAN VERİLEN HİÇBİR YAZILI YA DA SÖZLÜ BİLGİ VEYA TAVSİYE GARANTİ TEŞKİL ETMEYECEKTİR. LİSANSLI UYGULAMA YA DA HİZMETLER ARIZALANDIĞINDA, BÜTÜN GEREKLİ SERVİS, TAMİR VE GİDERİM MASRAFLARI SİZE AİT OLACAKTIR. BAZI HUKUK DÜZENLERİNDE TÜKETİCİNİN MEVCUT YASAL HAKLARINDA ÖRTÜLÜ GARANTİLER YA DA SINIRLAMALARIN HARİÇ TUTULMASINA İZİN VERİLMEMEKTEDİR, BU NEDENLE YUKARIDAKİ HARİÇ TUTMA VE SINIRLAMALAR SİZE UYGULANMAYABİLİR.

f. Sorumluluğun Sınırı: KANUN TARAFINDAN YASAKLANMADIĞI SÜRECE, LİSANSLI UYGULAMAYI KULLANMANIZ YA DA KULLANAMAMANIZDAN DOĞAN YA DA BAĞLANTILI OLAN KAR KAYBI, VERİ KAYBI, İŞİN AKSAMASI YA DA DİĞER TİCARİ ZARAR VEYA ZİYAN DAHİL OLMAK ÜZERE, HER NE ŞEKİLDE GERÇEKLEŞİRSE GERÇEKLEŞSİN, SORUMLULUK KURAMINA (SÖZLEŞMESEL SORUMLULUK, HAKSIZ FİİL SORUMLULUĞU YA DA SAİR SORUMLULUK) BAKILMAKSIZIN VE LİSANS VEREN ZARAR OLASILIĞI KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLMİŞ OLSA DAHİ, LİSANS VEREN HİÇBİR KOŞULDA BEDENSEL YARALANMALARDAN YA DA HİÇBİR ARIZİ, ÖZEL, YA DA DOLAYLI ZARARDAN SORUMLU OLMAYACAKTIR. BAZI HUKUK DÜZENLERİNDE BEDENSEL YARALANMALARDAN, ARIZİ YA DA DOLAYLI ZARARDAN DOLAYI SORUMLULUĞUN SINIRLANDIRILMASINA İZİN VERİLMEMEKTEDİR, BU NEDENLE BU SINIRLANMA SİZE UYGULANMAYABİLİR. Her koşulda, Lisans Verenin bütün zararlar için size karşı toplam sorumluluğu (bedensel zararlara ilişkin davalarda yürürlükteki mevzuatın gerekleri hariç) elli ABD Dolarını ($50,00) geçmeyecektir. Yukarıdaki sınırlamalar, yukarıda belirtilen çözüm yolları temel maksadını yerine getiremese dahi uygulanacaktır.

g. Lisanslı Uygulamayı Amerika Birleşik Devletleri kanunları ve Lisanslı Uygulamanın elde edildiği hukuk düzeninin kanunları tarafından izin verilenin dışında kullanamaz ya da ihraç veya yeniden ihraç edemezsiniz. Lisanslı Uygulama özellikle (a) ABD’nin ambargo uyguladığı ülkelere ya da (b) ABD Maliye Bakanlığı’nın Özel Olarak Belirlenmiş Ülkeler Listesi’ndeki ya da ABD Ticaret Bakanlığı’nın Ticaret Yapılmayacak Kişiler ya da Kuruluşlar Listesi’ndeki kişilere ihraç ya da yeniden ihraç edilemez. Lisanslı Uygulamayı kullanırken, bu ülkelerden birinde oturmadığınızı ya da bu listelerden birinde bulunmadığınızı beyan ve taahhüt ediyorsunuz. Ayrıca, bu ürünleri nükleer silahların, füzelerin, kimyasal veya biyolojik silahların geliştirilmesi, tasarımı, imali ya da üretimi dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri kanunları tarafından yasaklanan amaçlarla kullanmayacağınızı kabul ediyorsunuz.

h. Lisans Uygulaması ve ilgili belgeler, 48 C.F.R. §12.212 ya da 48 C.F.R. §227.7202’deki tanımları itibariyle “Ticari Bilgisayar Yazılımı” ve “Ticari Bilgisayar Yazılım Belgeleri”nden müteşekkil olup 48 C.F.R. §2.101’deki tanım itibariyle “Ticaret Kalemleri”dir. 48 C.F.R. §12.212 ya da 48 C.F.R. §227.7202-1 ila 227.7202-4 uyarınca, Ticari Bilgisayar Yazılımı ve Ticari Bilgisayar Yazılım Bilgeleri’nin lisansı ABD Hükümeti son kullanıcılarına (a) sadece Ticaret Kalemi olarak ve (b) sadece işbu sözleşmedeki kayıt ve şartlar uyarınca bütün diğer son kullanıcılara verilen haklarla verilmektedir. Amerika Birleşik Devletlerinin telif hakları mevzuatına göre alenileştirilmemiş eserlere ilişkin haklar saklıdır.

i. Türk kanunları bu lisansı ve Lisanslı Uygulamayı kullanımınıza uygulanacaktır. Lisanslı Uygulamayı kullanımınız diğer yerel, eyalet, milli ya da uluslararası mevzuata tabi olabilir.

İLAVE IBOOKS STORE ŞART ve KOŞULLARI

IBOOKS STORE ÜRÜNLERİNİN SATIN ALINMASI

iTunes’un size iBooks Store aracılığıyla sunulan içeriği (“iBooks Store Ürünleri”) kullanma lisansını sattığını kabul ediyorsunuz. iTunes’dan alışveriş yaptığınızda, ilgili lisans siz ve iBooks Store Ürününün üçüncü şahıs yayıncısı (“Yayıncı”) arasında ilgili iBooks Store Ürününü kullanmanızı düzenleyen bağlayıcı bir sözleşmeyi oluşturacaktır; iTunes siz ve Yayıncı arasında ilgili iBooks Store Ürünü’ne ilişkin lisans sözleşmesinin tarafı değildir ve her bir iBooks Store Ürününün Yayıncısı o iBooks Store Ürününe ilişkin kullanım koşullarının gereğinin yerine getirilmesini isteme hakkını saklı tutar. Her bir iBooks Store Ürününün Yayıncısı o iBooks Store Ürününden, içeriğinden, üstlenilmediği açıklanmamış olan bütün garantilerden ve sizin ya da üçüncü şahısların o iBooks Store Ürününe ilişkin ya da o iBooks Store Ürününü kullanımınıza ilişin taleplerinden tek başına sorumludur.

Bir bilgisayardan satın alınan herhangi bir iBooks Store Ürünü, herhangi bir bilgisayarda görüntülenemeyebilir, sadece uygun yazılımın olduğu bir iOS cihazından görüntülenebilir.

IBOOKS STORE ÜRÜN KULLANIM KURALLARI

(i) iBooks Store Ürünleri’ni sadece ticari olmayan kişisel kullanımınız için kullanabilirsiniz.

(ii) iPad, iPod touch ya da iPhone gibi belirli iOS tabanlı cihazlarda iBooks Store Ürünlerini bir seferde en fazla beş farklı Hesapta depolayabilirsiniz.

(iii) App Store Ürünlerini tek seferde iTunes tarafından yetkilendirilmiş en fazla beş cihazda depolayabilirsiniz.

(iv) iBooks Store Ürünlerinin teslimi size iBooks Store Ürünlerinin promosyon amacıyla kullanımı ya da iBooks Store Ürünlerini bir diske kaydetme hakkını devretmez.

(v) iBooks Store Ürünlerini iTunes tarafından yetkilendirilmiş asli cihazla eşleştirilmiş olması ve iTunes tarafından yetkilendirilmiş asli cihazın o cihazla önceden senkronize edilmesi ya da iTunes’u kullanarak daha sonradan o cihazı asli olarak belirlemeniz kaydıyla, iBooks Store Ürünlerini iTunes tarafından yetkilendirilmiş en az bir adet cihazdan elle senkronize modu olan başka cihazlara elle senkronize yapabilirsiniz.

Son Güncelleme: 17 Eylül 2014

D. GİZLİLİK POLİTİKASI

Apple için kişisel bilgilerinizin gizliliği önemlidir. Bu nedenle, kişisel bilgilerinizi nasıl topladığımıza, kullandığımıza, ifşa ettiğimize, ilettiğimize ve depoladığımıza ilişkin bir Gizlilik Politikası geliştirdik. Lütfen bir dakikanızı ayırarak gizlilik uygulamalarımızla tanışınız ve bu konuda sorularınız olduğu takdirde, bunları bize bildiriniz.

KİŞİSEL BİLGİLERİN TOPLANMASI VE KULLANILMASI

Kişisel bilgiler, belirli bir kişinin kimliğini tespit etmek ya da o kişiyle irtibat kurmak için kullanılabilecek kişiye özgü verilerdir. Apple ile ya da Apple’ın bağlı şirketlerinden biriyle irtibatta bulunduğunuz herhangi bir anda, sizden kişisel bilgilerinizi vermeniz istenebilir. Apple ve bağlı şirketleri, bu kişisel bilgileri birbirleriyle paylaşabilir ve bu bilgileri işbu Gizlilik Politikasına uygun olarak kullanabilirler. Ayrıca, Apple ve bağlı şirketleri, ürünlerimizi, hizmetlerimizi, içeriğimizi ve reklamlarımızı sunmak ve geliştirmek için bu bilgileri diğer bilgilerle bir araya getirebilirler.

Aşağıda, Apple’ın toplayabileceği kişisel bilgilerin türlerine ve bu bilgileri nasıl kullanacağımıza dair bazı örnekler verilmiştir.

Hangi kişisel bilgileri topluyoruz?

• Bir Apple kimliği (Apple ID) yarattığınızda, ürünlerinizi tescil ettirdiğinizde, ticari kredi başvurusu yaptığınızda, bir ürün satın aldığınızda, bir yazılım güncellemesini indirdiğinizde, Apple Retail Store’da bir sınıfa kayıt yaptırdığınızda ya da bir Internet anketine katıldığınızda, adınız, mektup adresiniz, telefon numaranız, e-posta adresiniz, irtibat tercihleriniz ve kredi kartı bilgileriniz dahil olmak üzere çeşitli bilgileri toplayabiliriz.

• Apple ürünlerini kullanarak içeriğinizi aileniz ve arkadaşlarınızla paylaştığınızda, hediye kuponları ve ürünler gönderdiğinizde ya da başkalarını Apple forumlarına sizinle birlikte katılmaya davet ettiğinizde, Apple, ad, mektup adresi, e-posta adresi ve telefon numarası da dahil olmak üzere bu kişiler hakkında sunduğunuz bilgileri toplayabilir.

• ABD’de, sizden Sosyal Güvenlik Numaranızı (Social Security Number, SSN) da isteyebiliriz; ancak bu numara sizden sadece belirli durumlarda, örneğin bir kablosuz hesap (wireless account) kurduğunuzda ve iPhone’unuzu aktive ettiğinizde ya da ticari kredinizin vadesini uzatma konusunda karar verileceği zaman istenecektir.

Kişisel bilgilerinizi nasıl kullanıyoruz?

• Topladığımız kişisel bilgiler, sizi Apple’ın çıkardığı en son ürünlerden, yazılım güncellemelerinden ve gelecekteki etkinliklerden haberdar etmemizi sağlamaktadır. Ayrıca, hizmetlerimizi, içeriğimizi ve reklamlarımızı geliştirmemize de yardımcı olmaktadır. Posta listemizde bulunmak istememeniz halinde, her zaman için tercihlerinizi güncelleyerek listemizden çıkabilirsiniz.

• Kişisel bilgileri ürünlerimizin, hizmetlerimizin, içeriğimizin ve reklamlarımızın geliştirilmesi, sunulması ve iyileştirilmesi için de kullanıyoruz.

• Zaman zaman, alımlar hakkındaki bilgilerin ve kayıt ve şartlarımız ile politikalarımızdaki değişikliklerin iletilmesi gibi önemli duyuruların yapılması için de kişisel bilgilerinizi kullanabiliriz. Bu bilgilerin Apple ile karşılıklı etkileşiminiz için önemli olması nedeniyle, duyuruların size gönderilebilmesi için posta listemizden çıkmayı tercih etmeyebilirsiniz.

• Kişisel bilgilerinizi denetimler, veri analizi ve Apple’ın ürünlerini, hizmetlerini ve müşteri iletişimini geliştirmek için yapılan araştırmalar gibi şirket içi amaçlarla da kullanabiliriz.

• Bir bahse, yarışmaya ya da benzer bir promosyona katıldığınızda, sunduğunuz bilgileri bu programları uygulamak için kullanabiliriz.

KİŞİSEL OLMAYAN BİLGİLERİN TOPLANMASI VE KULLANILMASI

Belirli bir kişiyle doğrudan ilişki kurulmasını sağlamayan verilerden oluşan kişisel olmayan bilgileri de topluyoruz. Kişisel olmayan verileri herhangi bir amaçla toplayabilir, kullanabilir, iletebilir ve ifşa edebiliriz. Aşağıda, topladığımız kişisel olmayan bilgilere ve bu bilgileri nasıl kullanabileceğimize dair bazı örnekler verilmiştir:

• Müşteri davranışlarını daha iyi anlayabilmek ve ürünlerimizi, hizmetlerimizi ve reklamlarımızı iyileştirebilmek için meslek, dil, posta kodu, alan kodu, belirli bir cihazın tanıtıcı işaretleri, bir Apple ürününün kullanıldığı yer ve zaman dilimi gibi bilgileri toplayabiliriz.

• Internet sitemizde, iCloud ve MobileMe servislerinde, iTunes Store’da ve diğer ürünlerimiz ve hizmetlerimizdeki müşteri etkinliklerine ilişkin bilgileri de toplayabiliriz. Bu bilgiler, müşterilerimize daha faydalı bilgiler sağlamamıza ve Internet sitemizin hangi bölümlerinin, hangi ürünlerimizin ve servislerimizin daha çok ilgi çektiğini anlamamıza yardımcı olması için toplanmakta ve kullanılmaktadır. Toplanan bu veriler, işbu Gizlilik Politikası kapsamında kişisel olmayan bilgiler olarak değerlendirilmektedir.

Kişisel olmayan bilgileri kişisel bilgilerle bir araya getirmemiz halinde, bir araya getirilen bu bilgilere, tekrar ayrıştırılana kadar kişisel bilgi muamelesi yapılacaktır.

ÇEREZLER (COOKİES) VE DİĞER TEKNOLOJİLER

Apple’ın Internet sitesi, online hizmetleri, interaktif uygulamaları, e-posta iletileri ve reklamları çerezler ve piksel yönlendirme imleri (pixel tags) ile Internet işaretleri (web beacons) gibi diğer teknolojileri kullanabilir. Bu teknolojiler, kullanıcı davranışını daha iyi anlamamıza yardımcı olur, Internet sitemizin hangi bölümlerini insanların ziyaret ettiğini bize anlatır ve reklamlar ile Internet üzerinden yapılan araştırmaları kolaylaştırır ve etkinliklerini ölçer. Çerezler ve diğer teknolojiler tarafından toplanan bilgileri kişisel olmayan bilgiler olarak değerlendiriyoruz. Ancak, yerel mevzuat tarafından Internet Protokolü (IP) adresleri ya da benzer göstergeler kişisel bilgi olarak kabul edildiği ölçüde, bu göstergeleri biz de kişisel bilgi olarak değerlendiriyoruz. Aynı şekilde, kişisel olmayan bilgiler kişisel bilgilerle birleştiği ölçüde, bu birleşik bilgileri de işbu Gizlilik Politikasının amaçları bakımından kişisel bilgi olarak değerlendiriyoruz.

Apple olarak biz ve ortaklarımız, bir reklamı kaç kere gördüğünüzü kontrol etmek, ilgi alanlarınıza uygun reklamları iletmek ve reklam kampanyalarının etkinliğini ölçmek için mobil reklamcılık servislerinde çerezleri ve diğer teknolojileri kullanıyoruz. Mobil cihazınıza bu ilinti seviyesindeki reklamların gelmesini istemiyorsanız, http://oo.apple.com linkine erişim yaparak listemizden çıkabilirsiniz. Listemizden çıkarsanız, aynı sayıda mobil reklamı almaya devam edeceksiniz, ancak bu reklamlar ilgi alanlarınıza dayalı olmayacakları için daha az anlamlı olacaklardır. Bir Internet sayfasındaki içeriğe ya da bir uygulamaya ilişkin ya da diğer kişisel olmayan bilgilere dayalı reklamları hala görebileceksiniz. Bu çıkış imkanı, sadece Apple reklamcılık servisleri için kullanılmaktadır ve diğer reklamcılık ağlarından gelen ilgi alanı temelli reklamları etkilememektedir.

Apple olarak biz ve ortaklarımız, Internet sitemizi, online hizmetlerimizi ve uygulamalarımızı kullandığınızda kişisel bilgileri hatırlamak için de çerezleri ve diğer teknolojileri kullanıyoruz. Buradaki amacımız, Apple deneyiminizi daha kolay ve kişisel hale getirmektir. Örneğin, önadınızın bilinmesi, Apple Online Store’u bir sonraki ziyaretinizde sizi selamlamamızı sağlıyor. Ülkenizin ve dilinizin -ve eğer bir eğitimciyseniz, okulunuzun- bilinmesi, kişiye özgü ve daha yararlı bir alışveriş deneyimi sunmamıza yardımcı oluyor. Bilgisayarınızı ya da cihazınızı kullanan birinin belli bir ürünü satın aldığının ya da belirli bir servisi kullandığının bilinmesi, bizim reklamlarımızı ve e-posta iletişimlerimizi ilgi alanlarınıza daha uygun hale getirmemizi sağlıyor. Ayrıca, irtibat bilgilerinizin, ürün seri numaralarının ve bilgisayarınız ya da cihazınız hakkındaki bilgilerin bilinmesi, ürünlerinizi kaydetmemize, işletim sisteminizi kişiselleştirmemize, iCloud servisinizi kurmamıza ve size daha iyi müşteri hizmeti sunmamıza yardımcı oluyor.

Çerezleri etkisizleştirmek istiyorsanız ve bu arada Safari Internet tarayıcısı kullanıyorsanız, çerezleri etkisizleştirmek için önce Safari tercihlerine, sonra da Güvenlik bölmesine (Security panel) gidiniz. Apple mobil cihazınızda önce Ayarlar, sonra Safari, sonra çerezler bölümlerine gidiniz. Diğer tarayıcılarda, çerezleri n nasıl etkisizleştirileceğini öğrenmek için tedarikçinize danışınız. Ancak, çerezler etkisizleştirildikten sonra Apple Internet sitesinin bazı özelliklerinin kullanılamayacağını göz önünde bulundurunuz.

Pek çok Internet sitesinde olduğu gibi, biz de bazı bilgileri otomatik olarak topluyoruz ve günlük dosyalarında (log files) depoluyoruz. Internet Protokolü (IP) adresleri, tarayıcı tipi ve dili, Internet hizmet sunucusu, giriş ve çıkış sayfaları, işletim sistemi, tarih/saat damgası ve tıklama (clickstream) verileri de bu bilgilerin arasındadır.

Bu bilgileri, trendleri anlamak ve analiz etmek, sitemizi yönetmek, sitemizdeki kullanıcı davranışları hakkında bilgi edinmek ve bir bütün olarak kullanıcı tabanımız hakkındaki demografik bilgileri toplamak için kullanıyoruz. Apple, bu bilgileri pazarlama ve reklamcılık hizmetlerimizde kullanabilir.

E-posta iletilerimizden bazılarında, Apple Internet sitesindeki içeriğe bağlantılı bir “tıklama yoluyla Tekdüzen Kaynak Bulucu”yu (click-through URL) kullanıyoruz. Müşterilerimiz bu URL’lerden birini tıkladıklarında, Internet sitemizdeki hedef sayfaya ulaşmadan önce ayrı bir Internet sunucusundan geçiyorlar. Sitemize gelen her tıklamaya ilişkin verileri (click-through verileri) belirli konulara gösterilen ilgiyi saptamak ve müşteri iletişimimizin etkinliğini ölçmek için takip ediyoruz. Bu şekilde takip edilmek istemiyorsanız, e-posta mesajlarındaki metinlere ya da grafik linklere tıklamamanız gerekmektedir.

Piksel yönlendirme imleri (pixel tags), e-posta mesajlarını müşterilerimizin okuyabileceği bir formatta göndermemizi sağlamakta ve e-postanın açılıp açılmadığını bize bildirmektedirler. Bu bilgileri, müşterilerimize gönderilen e-postaların azaltılması ya da elimine edilmesi için kullanabiliriz.

ÜÇÜNCÜ KİŞİLERE İFŞA

Apple, zaman zaman, belirli kişisel bilgileri, ürün ve hizmet sağlanması için kendisi ile birlikte çalışan veya müşterilere pazarlama konusunda kendisine yardımcı olan stratejik ortaklarına verebilir. Örneğin, iPhone’nunuzu satın alıp aktive ettiğinizde, hizmetlerin devam etmesi için Apple ve taşıyıcısını Aktiviasyon işlemi sırasında verdiğiniz bilgileri paylaşmaları için yetkilendirmiş oluyorsunuz. Eğer hizmetleri için uygun bulunursanız, hesabınız Apple ve ilgili taşıyıcısının gizlilik politikası tarafından yönetilecektir. Kişisel bilgiler Apple tarafından sadece ürünlerimizi, hizmetlerimizi ve reklamlarımızı temin etmek veya geliştirmek için paylaşılacak; üçüncü kişiler ile onların pazarlama amaçları için paylaşılmayacaktır.

HİZMET SAĞLAYICILAR

Apple, bilgi işleme, kredi sağlama, müşteri siparişlerini yerine getirme, ürünleri size teslim etme müşteri bilgilerini yönetme ve geliştirme, müşteri hizmeti sağlama, ürünlerimiz ve hizmetlerimize karşı olan ilginizi değerlendirme ve müşteri araştırma ve memnuniyet anketleri yapma gibi hizmetleri sağlayan şirketler ile kişisel bilgileri paylaşır.

DİĞERLERİ

Gizli bilgilerinizin – ikamet ettiğiniz ülke içindeki veya dışındaki kanun, hukuki işlem, dava ve/veya resmi merciler ve devlet makamları sebebi ile – Apple tarafından ifşa edilmesi gerekli olabilir. Ayrıca, ulusal güvenlik, hukukun uygulanması veya kamusal önem arz eden diğer hususlar sebebi ile ifşanın gerekli ve yerinde olduğuna karar vermemiz halinde de sizinle ilgili bilgileri ifşa edebiliriz.

Hüküm ve koşullarımızı uygulamak veya operasyonlarımızı ya da kullanıcılarımızı korumak için ifşanın makul derecede gerekli olduğuna karar vermemiz halinde, de sizinle ilgili bilgileri ifşa edebiliriz. İlaveten, yeniden organizasyon, birleşme veya satılma durumunda topladığımız tüm kişisel bilgileri ilgili üçüncü kişiye transfer edebiliriz.

KİŞİSEL BİLGİLERİN KORUNMASI

Apple kişisel bilgilerinizi kaybolma, çalınma, kötüye kullanma, yetkisiz erişim, ifşa, değiştirme ve yok etmeye karşı korumak için – yönetimsel, teknik ve fiziksel tedbirler dahil – önlemler alır.

Apple Online Store ve iTunes Store gibi Apple çevirimiçi hizmetleri, kişisel bilgilerin toplandığı tüm Internet sayfalarında Güvenli Yuva Katmanı (Secure Sockets Layer) (“SSL”) şifrelemesi kullanmaktadır. Bu hizmetlerden satın alma yapabilmek için mutlaka Safari, Firefox ve Internet Explorer gibi SSL-uyumlu bir tarayıcı kullanmalısınız. Bu şekilde hareket edilmesi, kişisel bilgileriniz Internet üzerinden aktarılırken, bu bilgilerinizin gizliliğini korur.

Bazı Apple ürünlerini, hizmetlerini veya uygulamalarını kullandığınızda ya da bir Apple forumu, sohbet odası ya da sosyal ağ hizmetinde yazı yazdığınızda, paylaştığınız kişisel bilgiler diğer kullanıcılar tarafından görülebilir ve bu kişiler tarafından okunabilir, toplanabilir veya kullanılabilir. Söz konusu ortamlarda sunmayı tercih ettiğiniz kişisel bilgilerden sorumlusunuz. Örneğin, bir forum yazısında isminizi ve e-mail adresinizi yazarsanız, bu bilgi umuma açık hale gelmiştir. Bu özellikleri kullanırken lütfen dikkatli olun.

KİŞİSEL BİLGİLERİN DOĞRULUĞU VE SAKLANMASI

Apple, kişisel bilgilerinizi doğru, tam ve güncel bir şekilde tutmanızı kolaylaştırmaktadır. Kanunen daha uzun bir saklama süresine gerek görülmediği veya izin verilmediği müddetçe, kişisel bilgilerinizi,işbu Gizlilik Politikasında belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi için gerekli olan süre boyunca saklayacağız.

KİŞİSEL BİLGİLERE ERİŞİM

Erişim bilgilerinizin ve tercihlerinizin doğru, tam ve güncel olmasını, https://appleid.apple.com/ ’dan hesabınıza erişerek sağlayabilirsiniz. Diğer kişisel bilgiler için, eğer yanlış ise düzeltmemizi ya da Apple kanunen ya da yasal işletme amaçları bakımından saklamak ile yükümlü değil ise bunları silmemizi talep edebilmeniz için iyi niyetli bir şekilde, söz konusu bilgilere erişebilmenizi sağlamaya çalışıyoruz. Makul olamayacak derecede tekrarlanan, orantısız teknik çaba gerektiren, diğerlerinin gizliliğini tehlikeye sokan, fazlasıyla uygulanamaz olan veya yerel hukuk tarafından erişilmesi gerekli görülmeyen bilgiye ilişkin olan talepleri işleme koymayı reddedebiliriz. Erişim, düzeltme veya silme talepleri bölgesel Gizlilik e-posta adresine yapılabilir.

ÇOCUKLAR

13 yaşın altındaki çocuklardan bilerek ve isteyerek kişisel bilgi talep etmemekteyiz. 13 yaşın altında bir çocuğun kişisel bilgilerini elde ettiğimizi öğrendiğimizde, bilgiyi silmek için mümkün olan en kısa sürede önlem alacağız.

KONUM BAZLI HİZMETLER

Apple ürünlerine ilişkin konum bazlı hizmetleri temin etmek için, Apple ve ortaklarımız ve lisans sahipleri, Apple bilgisayarınızın veya cihazınızın gerçek zamanlı coğrafi konumu da dahil kesin konum bilgilerini alabilir, kullanabilir ve paylaşabilir. Söz konusu konum bilgisi, sizi şahsen teşhis etmeyen bir şekilde anonim olarak alınmakta ve Apple, ortaklarımız ve lisans sahipleri tarafından konum bazlı ürünleri ve hizmetleri temin etmek ve bunları geliştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Örneğin, uygulama sağlayıcılarının konum hizmetlerine katılmanız halinde, coğrafi konum bilgisini bu uygulama sağlayıcıları ile paylaşabiliriz.

“Find My iPhone” özelliği gibi, Apple tarafından sunulan bazı konum bazlı hizmetler, özelliğin çalışması için kişisel bilgilerinizin teminini gerektirebilir.

ÜÇÜNCÜ ŞAHIS SİTELERİ VE HİZMETLERİ

Apple Internet siteleri, ürünleri, uygulamaları ve hizmetleri, üçüncü şahıs Internet sitelerine, ürünlerine ve hizmetlerine bağlantılar içerebilir. Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz üçüncü şahısların ürün veya hizmetlerini kullanabilir veya bunları sunabilir- örneğin, üçüncü şahısların iPhone uygulamaları. Üçüncü şahıslar tarafından edinilen ve konum bilgisi veya iletişim detayları gibi bilgileri içerebilecek bilgilere, üçüncü şahısların gizlilik uygulamaları tatbik edilmektedir. Sizi söz konusu üçüncü şahısların gizlilik uygulamalarını öğrenmeye teşvik etmekteyiz.

ULUSLARARASI KULLANICILAR

Temin ettiğiniz bilgiler, işbu Gizlilik Politikası’nda öngörüldüğü şekilde dünyanın dört bir yanındaki şirketlere transfer edilebilir veya bu bilgilere söz konusu şirketler erişebilir. Apple, Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre’deki organizasyonlarca edinilen kişisel bilgilerin elde edilmesi, kullanılması ve saklanmasına ilişkin olarak Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen güvenli rıhtım (safe harbor) rejimine riayet etmektedir. Bu hususta daha fazla bilgi için: U.S. Department of Commerce Safe Harbor Program.

Avrupa Ekonomik Alanı’na (EEA) üye ülkelerde ikamet eden bireylere ilişkin kişisel bilgiler İrlanda, Cork şehrindeki Apple Distribution International ve Birleşik Krallık, Uxbridge şehrindeki Apple UK Limited tarafından ortaklaşa kontrol edilmektedir. iTunes’un kullanımı esnasında EEA’da elde edilen kişisel bilgiler, Lüksemburg’daki iTunes SARL tarafından kontrol edilmektedir.

ŞİRKETİMİZ GENELİNDE BİLGİLERİNİZİN GİZLİLİĞİNE İLİŞKİN TAAHHÜDÜMÜZ

Kişisel bilgilerinizin güvende olmasını sağlamak için, Apple çalışanlarına gizlilik ve güvenlik kılavuzumuzu iletmekte ve şirket dahilinde güvenlik önlemlerini sıkı bir biçimde uygulamaktayız.

GİZLİLİK SORULARI

Apple Güvenlik Politikası veya veri işlenmesi hakkında sorularınız veya endişeleriniz olması halinde, lütfen aşağıdaki listede yer alan yerel Apple Veri Kontrolör’üne ait uygun bölgesel e-mail adresleri üzerinden bizimle irtibata geçiniz.

ÜLKE VEYA BÖLGE İLETİŞİM BİLGİSİ

Amerika http://www.apple.com/privacy/contact/
Kanada http://www.apple.com/privacy/contact/
Latin Amerika http://www.apple.com/privacy/contact/
Avrupa http://www.apple.com/privacy/contact/
Japonya http://www.apple.com/privacy/contact/
Avustralya http://www.apple.com/privacy/contact/
Asya/Pasifik http://www.apple.com/privacy/contact/

Apple, Gizlilik Politikası’nı zaman zaman değiştirebilir. Politikayı önemli ölçüde değiştirdiğimiz takdirde, Internet sitemizde güncellenmiş Gizlilik Politikası ile birlikte, bu hususta bir bildirim yer alacaktır.

Apple Inc., 1 Infinite Loop, Cupertino, Kaliforniya, ABD 95014

En son güncelleme 12 Ekim 2011