Reportage november 19, 2019

Apple werkt samen met 100cameras om leerlingen uit Chicago te leren fotograferen met iPhone

Leerlingen van het DRW College Prep met iPhone 11.
In het kader van het Chicago-kernprogramma van 100cameras kregen 25 leerlingen van de DRW College Prep-school een nieuwe iPhone 11. De opdracht: hun stad vastleggen op de gevoelige plaat. 100cameras geeft leerlingen de technische basis van fotografie en leert ze hun emoties over te brengen via visuele storytelling.
Chicago is een stad vol verhalen. Bijvoorbeeld over de grote brand van 1871. Of de Pullman-staking van 1894, een protest onder leiding van spoorwegpersoneel dat het begin vormde van Labor Day. Of de ontwikkeling van de Sears, Roebuck and Company-campus, een terrein van bijna 17 hectare in North Lawndale, in West-Chicago. Dit project uit 1905 bracht duizenden banen en nieuwe bewoners naar de regio.
Chicago staat bol van historische waarde, van de skyline tot de originele Sears Tower, die tegenwoordig dienstdoet als community center en ontmoetingsplaats voor de bewoners van North Lawndale. Aan de overkant van de straat, in de voormalige elektriciteitscentrale van Sears, ontdekt een groepje leerlingen van het DRW College Prep hoe ze met behulp van fotografie hun eigen verhalen kunnen vertellen. Over opgroeien in Chicago in een periode waarin de historie van de stad onder druk staat door wapenproblematiek en gentrificatie.
Dit najaar is 100cameras, een ngo die jongeren leert om hun verhalen en emoties te vertalen naar fotografie, een samenwerking met Apple aangegaan. Leerlingen van het DRW kregen een nieuwe iPhone 11, die met zijn geavanceerde camerafuncties alles in huis heeft om van iedereen een visuele storyteller te maken. Aan het einde van het programma zijn de foto’s van de leerlingen als afdrukken te koop via 100cameras. De volledige opbrengst daarvan gaat naar lokale maatschappelijke organisaties waarmee 100cameras samenwerkt.
Leerlingen van het DRW College Prep bekijken voorbeeldfoto’s.
Leerlingen van het DRW College Prep bekijken voorbeeldfoto’s gemaakt door de fotografie-instructeurs van 100cameras.
Janiya met iPhone 11.
Janiya, een leerling van het DRW College Prep, is op weg naar het Millennium Park, waar de leerlingen oefeningen gaan doen om te kijken welke verschillende soorten foto’s ze kunnen maken.
Leerlingen van het DRW College Prep met iPhone 11.
Leerlingen van het DRW College Prep oefenen met foto’s maken tijdens een excursie met 100cameras naar het Millennium Park in het centrum van Chicago.
“Deze leerlingen wonen in een achterstandsbuurt in Chicago. Het feit dat ze nu de nieuwe iPhone – die pas een paar weken uit is – in handen hebben, is een mooie kans voor ze”, aldus Angela Popplewell, medeoprichter en CEO van 100cameras. Eerder dit jaar begonnen Popplewell, Lydia Billings (hoofd Program Operations) en hun team na te denken over hoe ze hun lesprogramma proactiever, relevanter en toegankelijker konden maken voor jongeren in de VS. Popplewell en haar team zagen in de nieuwe iPhone, met zijn ingebouwde geavanceerde camerafuncties, een belangrijk instrument. 
“De leerlingen waren enorm enthousiast over de nieuwe cameratools in dit model en hun creativiteit werd er ontzettend door gestimuleerd”, aldus Popplewell. “Ze hadden de groothoekcamera en portretmodus meteen onder de knie. Schitterend om te zien hoe ze die direct gebruikten om hun perspectief en bepaalde invalshoeken mee vast te leggen.”
“De samenwerking met 100cameras en de creatieve talenten van DRW was geweldig”, aldus Kaiann Drance, vice president iPhone Worldwide Product Marketing van Apple. “Omdat iPhone 11 zoveel intuïtieve camerafuncties heeft en toch gewoon in je hand past, is het de perfecte tool voor visuele storytelling. De foto’s van de leerlingen en hun kijk op hun omgeving is ontzettend inspirerend geweest.”

Gemaakt met iPhone 11 door leerlingen van het DRW College Prep

De leerlingen van het DRW deden mee aan een programma van 100cameras met acht lessen. Daarin kregen ze een aantal foto-opdrachten en -wandelingen waarbij ze aanwijzingen kregen van de vrijwilligers van 100cameras, zelf allemaal professionele fotografen. De leerlingen geven ons een inkijkje in de stad Chicago zoals zij die zien, gemaakt met iPhone 11.
Het DRW werd opgericht in 2012, maakt deel uit van het Noble Network of Charter Schools en is een van de beste openbare middelbare scholen van Chicago. De school biedt een ambitieus lesprogramma aan met wiskunde, natuurwetenschappen en geschiedenis om leerlingen voor te bereiden op het hoger onderwijs en de rest van hun leven. Afgelopen jaar werd 100 procent van de afgestudeerden aangenomen bij een instelling voor hoger onderwijs.
North Lawndale is een buurt waarin veel families al generaties lang wonen, ondanks het feit dat bewoners de buurt en masse lijken te verlaten. Sinds 1960 hebben de rassenrellen, het vertrek van blanke buurtbewoners en de sluiting van het Sears-complex een enorm litteken op de buurt achtergelaten. Volgens de Encyclopedia of Chicago was het inwoneraantal van 124.937 uit de jaren 60 in het jaar 2000 teruggelopen tot 41.768. De achterblijvers hebben de achteruitgang van dichtbij meegemaakt, maar zien nu ook hoe de buurt opkrabbelt. 
“Er is met man en macht geprobeerd om de wilskracht en het karakter van deze buurt te vernietigen”, aldus Amit Khatkhate, docent aan het DRW en samen met Billings en DRW-leerlingendecaan Cecilia Alcaraz een van de drijvende krachten achter het programma. “En dat zie je terug in de mentaliteit van veel van onze leerlingen.” Waar de buurt in de 19e en 20e eeuw nog een veilig toevluchtsoord was voor velen, moet het DRW er vandaag de dag hard aan trekken om voor zijn leerlingen hetzelfde te kunnen betekenen.
Amit Khatkhate en leerlingen van het DRW College Prep.
Amit Khatkhate, docent aan het DRW College Prep, gaat samen met de leerlingen en het 100cameras-team op een fotowandeling.
“Onze leerlingen en hun families zijn jarenlang in de steek gelaten”, vult Khatkhate aan. “Bij het DRW moeten we proberen om de gevolgen van jarenlang racisme op het gebied van huisvesting, onderwijs en werkgelegenheid bij te stellen. En dat vanuit het grootste voormalige fabrieksgebouw! We kunnen alleen maar hopen dat ons pleidooi voor hoger onderwijs in welke vorm dan ook sterk genoeg is om de leerlingen op het rechte pad te houden. Want het alternatief is dat ze met de politie in aanraking komen of slachtoffer worden van de wapenproblematiek.”
Ondanks alle tegenslagen om hen heen zijn de leerlingen trots, hoopvol en optimistisch over hun eigen toekomst en die van hun buurt. 100cameras leert hen hoe ze hun eigen verhaal kunnen vertellen en de wereld een andere kant van hun buurt kunnen laten zien. En iPhone is de perfecte manier om hun unieke perspectief vast te leggen en te delen.
“Chicago zit vol met herinneringen en geschiedenis”, aldus Bionka, een DRW-leerling die wil doorleren voor visagist. Bionka doet mee aan het buitenschoolse programma van 100cameras, dat uit acht lessen bestaat. “Er zijn zoveel mooie gebouwen. En zoveel vriendelijkheid. Ik ben in Chicago zoveel vriendelijke mensen tegengekomen en alleen al daarom vind ik het een prachtige stad.”
“Er is niet één cultuur in Chicago”, aldus J, een DRW-leerling die naast fotografie ook zijn saxofoon als uitlaatklep gebruikt. “Je hebt hier mensen van over de hele wereld en die diversiteit is het Chicago van nu. Je begrijpt Chicago pas echt als je de stad met eigen ogen hebt gezien. Het is belangrijk om te zien welke culturen er nu zijn en welke in de toekomst misschien niet meer. Want anders is het straks te laat.”
J maakt een foto met iPhone 11.
J, leerling van het DRW College Prep, is tijdens een fotowandeling op North Avenue Beach in Chicago op zoek naar onverwachte invalshoeken om zijn verhaal over Chicago te vertellen.
“Een van de dingen die ik geleerd heb, is dat je niet per se alle technische kennis nodig hebt of heel precies hoeft te zijn bij elke foto”, aldus J. “Een verhaal vertelt zichzelf. Jij hoeft het alleen maar vast te leggen en het daarna door te geven aan anderen.” 
In de woorden van Promize, leerling van het DRW College Prep: “Eerst liep ik over straat met de gedachte dat alles zwart-wit was. Maar nu zie ik dat we allemaal verschillende gevoelens bij dingen kunnen hebben en de wereld anders kunnen bekijken en interpreteren.”
Leerlingen van de DRW College Prep-school met iPhone 11.
100cameras geeft leerlingen van het DRW College Prep en andere scholen de kans om hun kijk op hun omgeving met de wereld te delen.
Benieuwd naar meer foto’s van leerlingen van het DRW College Prep? Ga naar 100cameras.org.

Afbeeldingen van leerlingen van het DRW College Prep

Contactpersoon voor de pers

Martijn Kroonstuiver

Apple

mkroonstuiver@apple.com

+31 (0)20 5352821

Apple Media Helpline

media.nl@apple.com

020 535 2728