Apple’da paylaşılan
değerler herkesle paylaştığımız
işimize ilham kaynağı olur.

Apple olarak dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bir yer olarak bırakmaya kararlıyız. Her birimiz en iyi yaptığımız ve en önem verdiğimiz şeylere tutkuyla yaklaşarak bu çabaya kendi deneyimlerimizle katkıda bulunuyoruz. Bu sohbetlerde de göreceğiniz gibi öykülerimiz farklı olsa da bu öykülerin her biri, kişisel ve profesyonel değerler uyumlu olduğunda nelerin gerçekleşebileceğini gösteriyor.

Herkes önemli. Bu yüzden her birimiz önemliyiz.

“Apple’ın insanlarla insanların bulundukları seviyede, kendi ihtiyaçlarında ve beceri düzeylerinde buluşmasına bayılıyorum.”
Okuyucuya gülümseyerek bakan Nafisah’ın illüstrasyonu; kalp sembolü gösteren bir iPad illüstrasyonu kadraja giriyor. Okuyucuya gülümseyerek bakan Nafisah’ın illüstrasyonu; kalp sembolü gösteren bir iPad illüstrasyonu kadraja giriyor. Apple Store müdürü - Nafisah Aynı portreye, kadraja giren ve çocuk görselleri gösteren daha çok iPad illüstrasyonu ekleniyor. Aynı portreye, kadraja giren ve çocuk görselleri gösteren daha çok iPad illüstrasyonu ekleniyor. Aynı portreye, kadraja giren ve çocuk görselleri gösteren daha çok iPad illüstrasyonu ekleniyor. Aynı portreye, kadraja giren ve çocuk görselleri gösteren daha çok iPad illüstrasyonu ekleniyor.

Apple’ın sizi L.A. Dodgers’tan takasla aldığı doğru mu?

Yanıt:Hayır, beni daha çok bonservisi elinde olan bir oyuncu olarak görebilirsiniz. Kendi isteğimle harika bir takımdan ayrılıp başka bir harika takıma geçtim. L.A. Dodgers’ta Director of Premium Hospitality pozisyonunda, lüks locaları ve özel kulüpleri yönetiyordum.

Apple’da müdür olarak göreve başladınız. Peki daha önce mağazacılık deneyiminiz var mıydı?

Yanıt:Yoktu.

Peki teknoloji deneyimi?

Yanıt:O da hiç yoktu! Ben de bunun bir eksiklik olup olmadığını merak ediyordum ama ne bildiğimden çok kim olduğumla ilgilendiklerini söylediler. Asıl önemli olan, bu işe yüreğimi ve ruhumu koymamdı.

Yani süreç içinde öğrendiniz.

Yanıt:Evet. Biraz korkutucuydu ama çok alçakgönüllüydüm ve herkesten bir şeyler öğrenmeye açıktım. Hepimiz birbirimize yatırım yaptık.

“Birbirimizin gelişim süreçlerinin birer parçasıydık. Hala öyleyiz.”

Lüks localar tutan VIP müşterilerden, birbirinden çok farklı müşterilere hizmet verilen bir alana geçmişsiniz.

Yanıt:Deneyimleri, becerileri, dilleri veya yaşları ne olursa olsun, benim için tüm müşteriler birer VIP. Daha iyi görmek için iPad’inde her şeyi büyüten annem gibi. Çalışanlarımız veya ürünlerimiz aracılığıyla, iletişim kurmanın her zaman bir yolu oluyor. Bu insani iletişimi seviyorum. İki oğlum var. Otistik olan altı yaşındaki oğlum iPad’ine bayılıyor.

Bu onun için nasıl bir deneyim?

Yanıt:iPad onun en iyi arkadaşı gibi. Konuşmayı iPad ile öğrendi. Saymayı, hecelemeyi, okumayı da. Şimdi de favori uygulaması GarageBand. Onun ne kadar değiştiğini görebiliyorum. Bu, onun gelişiminin çok önemli bir parçası.

Gelişim, hem oğlunuz hem ekibiniz hem de kendinizde sürekli görülen bir durum gibi.

Yanıt:Burada kesinlikle, herkesin önemli olduğunu, herkesin bir amacının olduğunu ve herkesin yolculuğunun farklı olduğunu söyleyen bir kültür var. Ben de bu kültür nedeniyle burada olduğumu fark ettim.

“İnsanların yolculukları sayesinde ilerlemelerine yardımcı olmak her zaman yapmak istediğim bir şeydi.”

Konuşmayı geliştirmek.
Potansiyeli de.

“Apple’ın bu türden bir çalışmadaki pozisyonunu biliyordum. Yolu açan Apple’dı. Karar vermek hiç zor olmadı.”
Boynunda kulaklığıyla okuyucuya gülümseyerek bakan Chris’in illüstrasyonu; görülebilir ses dalgaları yayan bir iPhone illüstrasyonu kadraja giriyor. Boynunda kulaklığıyla okuyucuya gülümseyerek bakan Chris’in illüstrasyonu; görülebilir ses dalgaları yayan bir iPhone illüstrasyonu kadraja giriyor. Boynunda kulaklığıyla okuyucuya gülümseyerek bakan Chris’in illüstrasyonu; görülebilir ses dalgaları yayan bir iPhone illüstrasyonu kadraja giriyor. Aynı portreye, kadraja giren VoiceOver sembolü illüstrasyonları ekleniyor. Aynı portreye, kadraja giren VoiceOver sembolü illüstrasyonları ekleniyor. Aynı portreye, kadraja giren VoiceOver sembolü illüstrasyonları ekleniyor. Aynı portreye, kadraja giren VoiceOver sembolü illüstrasyonları ekleniyor. Aynı portreye, kadraja giren VoiceOver sembolü illüstrasyonları ekleniyor. Aynı portreye, kadraja giren VoiceOver sembolü illüstrasyonları ekleniyor. Aynı portreye, kadraja giren VoiceOver sembolü illüstrasyonları ekleniyor. Aynı portreye, kadraja giren VoiceOver sembolü illüstrasyonları ekleniyor.

Bu şirkete girmeden önce kendi şirketinizi mi kurmuştunuz?

Yanıt:Evet. Görme yetimi kaybetmeye başlamıştım. Artık yasal açıdan görme engelli olarak değerlendiriliyorum. Bu nedenle görme güçlüğü çekenlere daha iyi deneyimler sunacak, sesle çalışan uygulamalar geliştiriyorduk.

Böylesine kişisel bir misyon doğrultusunda kurulan bir işten ayrılmak zor muydu?

Yanıt:Durum şu ki, gerçekten tutkulu olduğum nokta işin kendisi değildi. Sorunu çözmekle, insanlara daha yüksek bir hayat kalitesi sunmakla daha çok ilgileniyordum. Apple bana bunu yapabilmemi sağlayacak kaynakları sundu.

“Yaptığım işe Apple’da devam etmek daha çok odaklanmak, daha çok ilerlemek ve daha çok etki yaratmak demekti.”

Ama Apple tek seçeneğiniz değildi, değil mi?

Yanıt:Doğru ama Apple’ı seçmemin ilk nedeni ürünlerdi. Sonuçta, iPhone muhtemelen on yıllardır, belki de bugüne kadar sunulan, en büyük çığır açan erişilebilirlik aygıtı.

iPhone’u erişilebilirlik aygıtı yapan nedir?

Yanıt:Hepimizin dünyaya erişim biçimini değiştirdi. iOS özellikleri ve uygulamaları bu erişimi kişiselleştirdi. iPhone bugün de, VoiceOver gibi özellikler sayesinde, erişilebilirlik açısından diğer akıllı telefonlardan çok daha ileride. Herkes Siri, HomeKit veya Mesajları Seslendirme gibi özellikleri keyifle kullanabilir. Birçok insan için yalnızca hayat kolaylaştırıcı olan özellikler, görme kaybı yaşayan insanların hayatlarını değiştirebilir.

İkinci bir nedeniniz var mıydı?

Yanıt:Apple’ın değerleri. Burada, erişilebilirliğe yönelik, geçmişten gelen ve bugün de geçerli olan bir kararlılık var. Liderlik ekibi bu çalışmaları desteklemek için ciddi düzeyde mali yatırımlar yapıyor. Bu, üç aylık kar düzeylerinden çok, neyin doğru, neyin bir insan hakkı olduğuyla ilgili.

Bunun iş yerinde yansımaları nasıl oluyor?

Yanıt:Ekiplerimiz ve liderlik ekibimiz çalışma biçimimi birçok farklı şekilde destekleyerek çok yardımcı oluyor. Hatta, Apple’da özellikle iş yerinde erişilebilirliğe odaklanmış bir People Erişilebilirlik ekibi var.

“Apple, çalışanlarının ve müşterilerinin insani yönüne değer verdiğini durmaksızın, açık bir şekilde ortaya koyuyor.”

Sizi kolluyorlar yani.

Yanıt:Bu yalnızca benim için geçerli değil. Burası kültürel açıdan çeşitlilik taşıyan bir şirket ve herkesi destekliyoruz. Burada çok farklı insanlara fırsatlar sunmak gerçekten faydalı sonuçlar veriyor.

Hangi açıdan?

Yanıt:Örneğin, yeni üniversite mezunları için Yapay Zeka/Yapay Öğrenme Rotasyon Programının başlatılmasına yardımcı oldum ve bu program boyunca katılımcıların yarısını kadınlar oluşturdu.

Yani mühendislikten daha fazlasını yapıyorsunuz.

Yanıt:Bu, burada olmanın bir parçası. İnsanlar bu projelerde çalışmayı seviyor çünkü herkes projelerin etkisinin farkında. “Harika! Ben nasıl yardımcı olabilirim?” diyorlar.

Fikirler yeni. Alüminyum eski.

“Bu konuda tutkuluyduk. Bunu hayata geçirmemiz gerektiğini biliyorduk. Yapılacak doğru şey de buydu.”
Okuyucuya gülümseyerek bakan Jennifer’ın illüstrasyonu; kadraja yeşil yaprak illüstrasyonları giriyor. Okuyucuya gülümseyerek bakan Jennifer’ın illüstrasyonu; kadraja yeşil yaprak illüstrasyonları giriyor. Okuyucuya gülümseyerek bakan Jennifer’ın illüstrasyonu; kadraja yeşil yaprak illüstrasyonları giriyor. Aynı portreye, ekranından yeşil yapraklar çıkan bir MacBook Air kasasının illüstrasyonu ekleniyor. Aynı portreye, ekranından yeşil yapraklar çıkan bir MacBook Air kasasının illüstrasyonu ekleniyor. Aynı portreye, ekranından yeşil yapraklar çıkan bir MacBook Air kasasının illüstrasyonu ekleniyor. Aynı portreye, ekranından yeşil yapraklar çıkan bir MacBook Air kasasının illüstrasyonu ekleniyor. Aynı portreye, ekranından yeşil yapraklar çıkan bir MacBook Air kasasının illüstrasyonu ekleniyor. Aynı portreye, ekranından yeşil yapraklar çıkan bir MacBook Air kasasının illüstrasyonu ekleniyor. Aynı portreye, ekranından yeşil yapraklar çıkan bir MacBook Air kasasının illüstrasyonu ekleniyor. Aynı portreye, ekranından yeşil yapraklar çıkan bir MacBook Air kasasının illüstrasyonu ekleniyor.

Yani ekibiniz vizyonları gerçeğe dönüştürüyor, öyle mi?

Yanıt:Evet, bunu Operasyon ekibi olarak biz yapıyoruz. Tasarımcılar ve mühendislerle yeni donanım fikirleri üzerinde çalışıyor, ardından bir ürünü fiilen nasıl geliştirip gerçeğe dönüştürebileceğimizi çözüyoruz.

Belki de birden çok ürünü.

Yanıt:Doğru. “Tamam, bir tane yaptık. Şimdi milyonlarca daha yapalım.” gibi bir durum.

“Yenilikçi bir ürün yenilikçi bir üretim sürecini gerektirir.”

Bunu yenilikçi yapan ne?

Yanıt:O kadar çok şey var ki. Örneğin, %100 geri dönüştürülmüş alüminyumdan yapılmış ilk MacBook Air kasasını geliştiren ekibin bir parçasıydım.

Geri dönüştürülmüş mü? Yani yalnızca geri dönüştürülebilir değil mi?

Yanıt:Doğru. Geri dönüştürülmüş alüminyum. Yani topraktan yeni alüminyum çıkarılmadı.

Teneke içecek kutularını geri dönüştürmekten daha incelikli bir süreç.

Yanıt:Ah, evet. Çok farklı. Bu, saflık ve performans standartlarımızı karşılaması gereken, yüksek kaliteli, patentli bir alaşım. Baştan sona yeni bir tedarik zinciri ve kaynak sağlama süreci düşünmemiz, ardından bunun insanların Apple’dan beklediği ölçüde güçlü, işlevsel ve güzel olmasını sağlamamız gerekiyordu. Bu çok iddialı bir girişimdi.

“İddialı” kelimesi “kolay olmayacak” şeklinde çevrilebilir mi?

Yanıt:Elbette. Ama biz de bu yüzden buradayız, öyle değil mi? Zor bir sorunu çözmek insana harika bir his veriyor. En akla hayale gelmez yenilikler, çevreyi korumaya yönelik hedeflerin yanı sıra işlevsel ve estetik standartlar gibi taleplerin arasında sıkışıp kaldığımız zamanlarda ortaya çıkıyor.

“Yaptığınız iş daha fazla anlam ifade ettiğinde siz de daha kararlı oluyorsunuz.”

Teknik bir başarıdan fazlası söz konusu olduğunda ekstra bir motivasyon olduğunu mu söylemek istiyorsunuz?

Yanıt:Konu ister çevre, ister insanların ürünle deneyimleri veya diğer şeyler olsun, burada bu her zaman bundan daha fazlası. Ve evet, doğru şeyi yaptığınız için kesinlikle iyi hissediyorsunuz. Ve buradaki insanlardan başka türlü bir motivasyon alıyorsunuz.

Ekibinizden mi? Liderlerden mi?

Yanıt:Her ikisi de. Bunun göz korkutucu olduğunu düşündüğümüz zamanları hatırlıyorum. Ardından Lisa Jackson ile yaptığımız toplantılardan çıktığımızda, “Ne müthiş bir kadın! Bunu başarmamız gerek!” diye düşünmüştüm.

Güçlendirici bir aşı gibi mi?

Yanıt:Evet. Yöneticilerle bir araya geldiğinizde büyük resme nasıl odaklandıklarını görüyorsunuz, size güveniyorlar.

Ooo, hiç de stres yokmuş.

“Bu çok stresli bir durum değil çünkü liderlerin size, kendinize inandığınızdan daha çok inandıklarını fark ediyorsunuz.”

Ödün verilmeyen gizlilik, ödün verilmeyen bir kariyer demektir.

“Çok ilginçtir, insanlara Apple’da çalıştığınızı söylediğinizde bunu açıklamanız gerektiğini hissetmiyorsunuz. Yalnızca gurur duyuyorsunuz.”
Okuyucuya gülümseyerek bakan, etrafı iPad ile iPhone simgelerinin illüstrasyonları ve bir asma kilit illüstrasyonu ile çevrili Brian’ın illüstrasyonu. Okuyucuya gülümseyerek bakan, etrafı iPad ile iPhone simgelerinin illüstrasyonları ve bir asma kilit illüstrasyonu ile çevrili Brian’ın illüstrasyonu. Okuyucuya gülümseyerek bakan, etrafı iPad ile iPhone simgelerinin illüstrasyonları ve bir asma kilit illüstrasyonu ile çevrili Brian’ın illüstrasyonu. Aynı portreye, kadraja giren bir patent ödülü illüstrasyonu ekleniyor Aynı portreye, kadraja giren bir patent ödülü illüstrasyonu ekleniyor Aynı portreye, kadraja giren bir patent ödülü illüstrasyonu ekleniyor Aynı portreye, kadraja giren bir patent ödülü illüstrasyonu ekleniyor Aynı portreye, kadraja giren bir patent ödülü illüstrasyonu ekleniyor Aynı portreye, kadraja giren bir patent ödülü illüstrasyonu ekleniyor Aynı portreye, kadraja giren bir patent ödülü illüstrasyonu ekleniyor Aynı portreye, kadraja giren bir patent ödülü illüstrasyonu ekleniyor

Burada çalışmaya başlamadan önce de burada çalıştınız değil mi?

Yanıt:Evet, ikisi Apple’da olmak üzere, üniversite sırasında beş ayrı staj yaptım. Bunlar, Apple’ın yeterince temsil edilmeyen topluluklardan gelen ve mühendislik diploması almak isteyen öğrencileri desteklemek için GEM Fellowship ile kurduğu ortaklık kapsamında oldu.

Anlaşılan birkaç kariyer seçeneğine sahipmişsiniz.

Yanıt:Benim için seçenek belliydi. Apple her zaman kullanıcı deneyimine odaklanan insanlarla gelişti ve bu bugün de böyle. Neyin doğru olduğunu soruyoruz. Üstelik bunu yalnızca ürünlerimiz değil, uygulamalarımız için de soruyoruz.

İş uygulamaları mı?

Yanıt:Doğru, bunlardan da sorumluyuz. Çevre, tedarikçiler, gizlilik ve diğer birçok önemli konuda sorumluluk taşıyoruz. İnsanlar verileri konusunda Apple’a güvenebilirler. Çalışmalarımız, müşterilerin gizliliğinin korunmasını sağlıyor ve onlara verileri üzerinde kontrol sahibi olma imkanı veriyor. Bunun gerçekleştirilmesinde rol oynamaktan gerçekten gurur duyuyorum. Apple’daki 15 yılımda, işim hiçbir zaman değerlerimden ödün vermemi gerektirmedi.

“İş yapma biçimimiz, müşteri olarak bana gösterilmesini istediğim davranışlarla uyum içinde.”

Bu 15 yıl tek bir işte mi geçti?

Yanıt:Ah, hayır. Beş farklı Apple donanım mühendisliği işinde görev yaptım. Buradaki avantajlardan biri de bu. Her zaman devam etmekte olan başka projeler var. Burada ilk olarak Mac üzerinde çalışmaya başladım, ardından ilk iPad’in lansmanının hemen sonrasında iPad sistemleri grubunun yazılım destek ekibine katıldım. Şu anda yönettiğim ekip, diğer şeylerin yanı sıra, Apple aksesuarları için yazılımlar geliştiriyor.

“Bulunduğum tüm rollerde, insanlara yönelik, yaptığımız her şeyi etkileyen bir saygı oldu.”

Önce kök salıyor, sonra dallanıp budaklanıyorsunuz.

Yanıt: Doğru. Sorumluluklarınız değişiyor ve kendinize yeni bir odak noktası bulup ekibinizin yüksek performans göstermesine ve gelişmesine yardımcı oluyorsunuz. Her zaman yeni bir şey.

Yakın zamanda adınızı bir patente yazdırdınız, değil mi?

Yanıt: Bu doğru, iPad’de yapılan çalışmalar için. Arkadaşlarınız ve aileniz yaptığınız işi her zaman anlamasa da, herkes patentin daha önce kimsenin yapmadığı bir şeyi yaptığınız anlamına geldiğini biliyor.

Bu sayfadaki illüstrasyonlar iPad’de çizilmiştir.