Fikirler yeni. Alüminyum geri dönüştürülmüş.

“Bu konuda tutkuluyduk. Bunu hayata geçirmemiz gerektiğini biliyorduk. Yapılacak doğru şey buydu.”

Jennifer, Operasyon Program Müdürü Cupertino, ABD

Okuyucuya gülümseyerek bakan Jennifer’ın illüstrasyonu; kadraja yeşil yaprak illüstrasyonları giriyor. Okuyucuya gülümseyerek bakan Jennifer’ın illüstrasyonu; kadraja yeşil yaprak illüstrasyonları giriyor. Okuyucuya gülümseyerek bakan Jennifer’ın illüstrasyonu; kadraja yeşil yaprak illüstrasyonları giriyor. Aynı portreye, ekranından yeşil yapraklar çıkan bir MacBook Air kasasının illüstrasyonu ekleniyor. Aynı portreye, ekranından yeşil yapraklar çıkan bir MacBook Air kasasının illüstrasyonu ekleniyor. Aynı portreye, ekranından yeşil yapraklar çıkan bir MacBook Air kasasının illüstrasyonu ekleniyor. Aynı portreye, ekranından yeşil yapraklar çıkan bir MacBook Air kasasının illüstrasyonu ekleniyor. Aynı portreye, ekranından yeşil yapraklar çıkan bir MacBook Air kasasının illüstrasyonu ekleniyor. Aynı portreye, ekranından yeşil yapraklar çıkan bir MacBook Air kasasının illüstrasyonu ekleniyor. Aynı portreye, ekranından yeşil yapraklar çıkan bir MacBook Air kasasının illüstrasyonu ekleniyor. Aynı portreye, ekranından yeşil yapraklar çıkan bir MacBook Air kasasının illüstrasyonu ekleniyor.

Yani ekibiniz vizyonları gerçeğe dönüştürüyor, öyle mi?

Yanıt:Evet, bunu Operasyon ekibi olarak biz yapıyoruz. Tasarımcılar ve mühendislerle yeni donanım fikirleri üzerinde çalışıyor, ardından bir ürünü fiilen nasıl geliştirip gerçeğe dönüştürebileceğimizi çözüyoruz.

Belki de birden çok ürünü.

Yanıt:Doğru. “Tamam, bir tane yaptık. Şimdi milyonlarca daha yapalım.” gibi bir durum.

“Yenilikçi bir ürün yenilikçi bir üretim sürecini gerektirir.”

Bunu yenilikçi yapan ne?

Yanıt:O kadar çok şey var ki. Örneğin, %100 geri dönüştürülmüş alüminyumdan yapılmış ilk MacBook Air kasasını geliştiren ekibin bir parçasıydım.

Geri dönüştürülmüş mü? Yani yalnızca geri dönüştürülebilir değil mi?

Yanıt:Doğru. Geri dönüştürülmüş alüminyum. Yani topraktan yeni alüminyum çıkarılmadı.

Teneke içecek kutularını geri dönüştürmekten daha incelikli bir süreç.

Yanıt:Ah, evet. Çok farklı. Bu, saflık ve performans standartlarımızı karşılaması gereken, yüksek kaliteli, patentli bir alaşım. Baştan sona yeni bir tedarik zinciri ve kaynak sağlama süreci düşünmemiz, ardından bunun insanların Apple’dan beklediği ölçüde güçlü, işlevsel ve güzel olmasını sağlamamız gerekiyordu. Bu çok iddialı bir girişimdi.

“İddialı” kelimesi “kolay olmayacak” şeklinde çevrilebilir mi?

Yanıt:Elbette. Ama biz de bu yüzden buradayız, öyle değil mi? Zor bir sorunu çözmek insana harika bir his veriyor. En akla hayale gelmez yenilikler, çevreyi korumaya yönelik hedeflerin yanı sıra işlevsel ve estetik standartlar gibi taleplerin arasında sıkışıp kaldığımız zamanlarda ortaya çıkıyor.

“Yaptığınız iş daha fazla anlam ifade ettiğinde siz de daha kararlı oluyorsunuz.”

Teknik bir başarıdan fazlası söz konusu olduğunda ekstra bir motivasyon olduğunu mu söylemek istiyorsunuz?

Yanıt:Konu ister çevre, ister insanların ürünle deneyimleri veya diğer şeyler olsun burada bu, her zaman bundan daha fazlası. Ve evet, doğru şeyi yaptığınız için kesinlikle iyi hissediyorsunuz. Ve buradaki insanlardan başka türlü bir motivasyon alıyorsunuz.

Ekibinizden mi? Liderlerden mi?

Yanıt:Her ikisi de. Bunun göz korkutucu olduğunu düşündüğümüz zamanları hatırlıyorum. Ardından Lisa Jackson ile yaptığımız toplantılardan çıktığımızda, “Ne müthiş bir kadın! Bunu başarmamız gerek!” diye düşünmüştüm.

Güçlendirici bir aşı gibi mi?

Yanıt:Evet. Yöneticilerle bir araya geldiğinizde büyük resme nasıl odaklandıklarını görüyorsunuz, size güveniyorlar. Ooo, hiç de stres yokmuş.

“Bu çok stresli bir durum değil çünkü liderlerin size, kendinize inandığınızdan daha çok inandıklarını fark ediyorsunuz.”

İllüstrasyonlar iPad’de çizilmiştir.