Arka planın gerisinde modern gökdelenler gözükürken Xu gülümseyerek yemyeşil bir kent parkında yürüyor.

Çevreye duyarlı. Ve temiz.

Xu’nun öyküsü

Çocukken hep gökyüzünün daha mavi ve suların
daha temiz olmasını isterdim. Bunun gerçekleşmesine
yardımcı olmak istedim.
Xu, Çevre ve Tedarik Zinciri İnovasyonu Program Müdürü
Şanghay, Çin

QuestionBu tür bir çalışma için nereden ilham aldınız? AnswerÇocukluğum bir kömür madeni topluluğunda geçti, dolayısıyla endüstri, çevre ve topluluğun birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu ilk elden gördüm. Büyüdüğümde, bir topluluğun etrafındaki dünyayı iyileştirmek için nasıl bir araya gelebildiğini öğrendim. QuestionSizi harekete geçiren buydu, öyle mi? AnswerBeni harekete geçiren, kararlı insanların değişim yaratabileceğini görmekti. Bu nedenle, üniversitede çevre bilimi ve teknolojisi alanında eğitim gördüm ve yaklaşık beş yıldır da Apple’da çalışıyorum.

Biri karbondioksit biri suya ait olmak üzere iki molekül modeli
Burası farklı: Değişimi etkilemek için katı bir iş tanımının
ötesine geçerek düşünmeye teşvik ediliyorsunuz.
Daha fazla bağlandığınızı hissediyorsunuz.

QuestionApple’da çok sayıda kişi çevreyle ilgili çalışmalarda yer alıyor. Sizin ekibinizin odaklandığı alanlar nelerdir? AnswerBiz tedarik zincirinde çevreye duyarlı yenilikler getiriyoruz. Bu çok önemli bir çalışma alanı, çünkü tüm dünyadaki insanlar için milyonlarca ürün üretiyoruz ve bu üretim binlerce malzeme tedarikçisiyle işbirliği içinde gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla nasıl bir etki oluşturduğumuzu düşünmek zorundayız. Questionİşiniz gereği çoğunlukla tedarikçi tesislerinde mi bulunuyorsunuz? Answer Evet, sıklıkla. Daha temiz çalışma yöntemleri geliştirmek için doğrudan tedarik zinciri ortaklarımızla birlikte çalışıyorum. Görevim, kullandığımız malzemelerin ve işlemlerin güvenliğinden emin olmak.

QuestionBunlar kullandığımız, elimizde tuttuğumuz veya taktığımız aygıtlar olduğu için böyle bir çalışma insanlara güven vermeli. AnswerElbette, ancak müşteri olarak ürünleri kullanırken yaşadığımız deneyimden daha kapsamlı bir duruma işaret ediyoruz. Tedarikçilerimizin, kendi çalışanları da dahil, ürünün yolculuğunda yer alan herkes için geçerli çevre ve güvenlik standartlarını anlamasını istiyoruz.

Ürünü kimin kullanacağının yanı sıra, kimin ürettiğini de dikkate alıyoruz ve her durumda aynı yüksek güvenlik standartlarını uyguluyoruz.

QuestionHerkesin kazançlı çıktığı bir yaklaşım gibi gözüküyor. Answer Bir kazanımı daha eklemek istiyorum. Bununla kalmıyor, bu yenilikleri diğer üreticilerle de paylaşıyoruz. QuestionYenilikleri paylaşmak kendi başına bir yenilik gibi gözüküyor. AnswerYeni fikirler çevre için fark yaratma gücüne sahip, bunu yalnızca kendimize saklamak istemiyoruz. Question Böyle bir paylaşım nasıl gerçekleşiyor? Answer Yeşil kimya konusunda sektörel bir standart oluşturmak amacıyla bir araya gelen bir komitede kurul başkanı olarak Apple’ı temsil ediyorum. İşbirliği için diğeriyle bir araya geliyoruz ve dünya genelinde daha etkili standartlar için güvenlik ve çevreye yönelik çözümler hakkında farklı fikirler paylaşıyoruz.

Şirket sırrının tam tersi gibi düşünebilirsiniz: Daha güvenli, daha temiz yöntemler geliştirdikçe bunları sektörün tamamıyla paylaşıyoruz.

QuestionPeki bu, gerçek üretimde nasıl hayata geçiyor? AnswerDikkatli ve titiz bir çalışmayla. Örneğin, programlarımızdan birinde malzeme değişikliğine ihtiyaç duyuluyorsa bu durum üretim hatlarında değişiklik yapılmasını gerektirebilir. Ancak daha güvenli, daha temiz çalışma yöntemlerinin benimsenmesi için bunu mümkün olduğunca basitleştirmeye çalışıyoruz. QuestionBasit, kolay anlamına mı geliyor? AnswerDaha fazla çaba sarf etmeyi gerektirse de tedarikçilerimiz ve Apple çalışanları bunu yapmanın doğru olduğunu biliyor. Ve bu çalışmaların gördüğü destek liderlik ekibimizin en üst kademesine kadar uzanıyor.

Çocuklarımla ne yaptığım, daha da önemlisi bunu neden yaptığım hakkında konuşuyorum.
 Biri karbondioksiti, biri suyu, biri glukozu ve ikisi oksijeni temsil eden beş molekül modeli.

İllüstrasyonlar iPad’de çizilmiştir