Legal

iCLOUD HÜKÜM VE KOŞULLARI

iCloud’a Hoş Geldiniz

 

APPLE İLE SİZİN ARANIZDA İMZALANAN BU YASAL SÖZLEŞME, iCLOUD ÜRÜNÜNÜ, YAZILIMLARINI, HİZMETLERİNİ VE WEB SİTELERİNİ (BİRLİKTE “HİZMET” OLARAK ANILACAKTIR) KULLANIMINIZI YÖNETİR. AŞAĞIDAKİ ŞARTLARI OKUYUP ANLAMANIZ ÖNEMLİDİR. “KABUL EDİYORUM”U TIKLARSANIZ, BU ŞARTLARIN HİZMETE ERİŞTİĞİNİZ YA DA iCLOUD HİZMETİNİ KULLANDIĞINIZ TAKDİRDE GEÇERLİ OLACAĞINI KABUL EDERSİNİZ.

 

Apple, kişisel içeriğinizi (kişiler, takvimler, fotoğraflar, notlar, anımsatıcılar, belgeler, uygulama verileri ve iCloud e-postası gibi) depolama ve uyumlu aygıtlarınızda ve bilgisayarlarınızda erişilebilir hale getirme gibi belirli internet hizmetlerini ve belirli konuma dayalı hizmetleri yalnızca bu Sözleşmede belirtilen şart ve koşullara göre kullanmanıza izin verir. iCloud, aygıtı yükseltmediğiniz veya daha önce iCloud’u etkinleştirmemeyi seçmediğiniz sürece, iOS 9 veya sonraki sürümlerde aygıtlar çalıştırdığınızda ve kurulum sırasında Apple kimliğinizle giriş yaptığınızda otomatik olarak etkinleştirilir. iCloud etkinleştirildiğinde, içeriğiniz otomatik olarak Apple’a gönderilecek ve Apple tarafından depolanacaktır, böylece bu içeriğe daha sonra erişebilir veya içeriğin kablosuz olarak iCloud’un etkin olduğu diğer aygıtlarınıza veya bilgisayarlarınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. 

 

I. HİZMETİN KULLANIMI İÇİN GEREKENLER

 

          A. Yaş. Hizmet, yalnızca en az 13 yaşındaki (veya ilgili yargı bölgesinde geçerli olan eşdeğer en düşük yaştaki) kullanıcılar tarafından kullanılabilir (13 yaşın altındaysanız ve Apple Kimliğiniz size onaylı bir eğitim kurumunun bir isteği sonucunda verildiyse ya da ebeveynleriniz veya vasiniz tarafından Aile Paylaşımı özelliğinin bir parçası olarak oluşturulmuşsa hizmeti kullanabilirsiniz). 13 yaşından küçük veya ilgili hukuk düzeninin belirlediği yaş sınırından küçük olan çocuklardan, ebeveynlerinin onay verdiği doğrulanmadığı takdirde kişisel bilgilerini bilerek toplamayız, kullanmayız veya ifşa etmeyiz.  Aileler ve vasiler, internette yabancılarla sohbet etmenin tehlikeli olabileceği konusunda küçükleri uyarmalı ve Hizmetin kullanımını denetleme dahil olmak üzere çocukları korumak için uygun tedbirleri almalıdır.

 

Hizmeti kullanabilmeniz için Amerika Birleşik Devletleri ya da Hizmeti kullandığınız esnada bulunduğunuz ya da yerleşik olduğunuz ülke dahil olmak üzere ilgili ülkelerin mevzuatı uyarınca Hizmeti almaktan men edilmemiş olmanız gerekir. Bu Sözleşmeyi kabul ettiğinizde, yukarıdaki hükümleri anladığınızı ve kabul ettiğinizi beyan edersiniz.

 

          B. Aygıtlar ve Hesaplar. Hizmetin kullanımı uygun aygıtların, internet erişiminin ve belirli yazılımların varlığını gerektirebilir (bunlar ücret karşılığı olabilir); düzenli güncellemeler gerektirebilir ve bu unsurların gerçekleşip gerçekleşmemesinden etkilenebilir. Apple’ın bir aygıt üzerinden açılabilecek Hesap sayısını ve bir Hesapla ilişkilendirilebilecek aygıt sayısını kısıtlama hakkı saklıdır. Belirli işlemler ya da özellikler için gerekli yazılımın en son versiyonu gerekli olabilir. Bu gereksinimleri karşılamanın sizin sorumluluğunuz olduğunu kabul edersiniz. 

 

          C. Kullanım Sınırlamaları.  Hizmeti sadece işbu Sözleşme tarafından izin verilen amaçlar için ve yürürlükteki kanunlar, yönetmelikler ya da ilgili hukuk düzeninde genel olarak kabul edilen uygulamaların izin verdiği ölçüde kullanmayı kabul edersiniz. Hesabınıza iCloud özellik sayfalarında belirtildiği üzere 5 GB depolama kapasitesi tahsis edilmiştir. Ek depolama alanı, aşağıda belirtildiği şekilde satın alınabilecektir. Bant genişliği ya da depolama kapasitesi (örneğin yedekleme ya da e-posta hesap alanı) için yürürlükteki ya da makul sınırlamaların aşılması yasaktır ve sizin iCloud’u yedeklemenizi, belge eklemenizi ya da size iCloud e-posta adresinden gönderilen yeni e-postaları almanızı engelleyebilir. Hizmeti kullanmanız ya da diğer bir davranışınız kasıtlı olarak ya da olmayarak Apple’ın Hizmeti sunabilmesini veya diğer sistemleri tehdit ettiği takdirde, Apple Hizmeti ve Apple’ın sistemlerini korumak için Hizmete erişiminizin askıya alınması da dahil olmak üzere, bütün makul adımları atabilir. Sınırlamaların tekrarlanan ihlalleri Hesabınızın feshedilmesine sebep olabilir.

 

HIPAA kapsamındaki bir kuruluşsanız, böyle bir kuruluşun iş ortağı veya temsilcisiyseniz ya da böyle bir kuruluşun iş ortağının temsilcisiyseniz (bu ifadeler 45 C.F.R § 160.103 altında tanımlanmıştır) iCloud’un hiçbir bileşenini, işlevini veya sunduğu diğer bir imkanı, herhangi bir “korunan sağlık bilgisini” (bu ifade 45 C.F.R § 160.103 altında tanımlanmıştır) oluşturmak, almak, saklamak ya da iletmek için kullanmayacağınızı; ya da iCloud’u, Apple’ı (veya herhangi bir Apple Bağlı Kuruluşunu) iş ortağınız veya herhangi bir üçüncü tarafın iş ortağı haline getirecek bir şekilde kullanmayacağınızı kabul edersiniz.

 

          D. Hizmetin Kullanılabilirliği. Hizmet ya da herhangi bir bölümü bütün dillerde ya da bütün ülkelerde kullanılamayabilir ve Apple Hizmetin ya da herhangi bir bölümünün belirli bir yerde uygun ya da kullanılabilir olduğunu beyan etmez. Hizmete erişim ve Hizmeti kullanma konusundaki seçiminizi kendi inisiyatifiniz ile yaparsınız ve yürürlükteki kanunlara uymak sizin sorumluluğunuzdur.

 

          E. Hizmetin Değiştirilmesi.  Yasal, mevzuatlarla ilgili veya hükümetle ilgili eylemlerden kaynaklanan durumlar; kullanıcı güvenliği, kullanıcı gizliliği veya teknik bütünlük sorunlarını gidermek; diğer kullanıcıları etkileyebilecek hizmet aksamalarını önlemek veya doğal afet, felaket boyutunda bir olay, savaş veya Apple’ın makul denetimi dışında herhangi bir nedenle yapılması uygun olmayan durumlar dışında Apple’ın Hizmet veya hizmetin yürürlükteki hükümleri ile ilgili önemli olumsuz değişiklikler hakkında sizi 30 gün önceden uyarması şartı ile Apple’ın herhangi bir zamanda bu Sözleşmeyi değiştirme ve Hizmeti kullanımınıza ilişkin yeni ya da ek şart ya da koşullar getirme hakkı saklıdır. Ücretli bulutta saklama hizmetlerine ilişkin, yasal, mevzuatlarla ilgili veya hükümetle ilgili eylemleri uygulamak; kullanıcı güvenliği, kullanıcı gizliliği veya teknik bütünlük sorunlarını gidermek; diğer kullanıcıları etkileyebilecek hizmet aksamalarını önlemek veya doğal afetten, felaket boyutunda bir olaydan, savaştan veya Apple’ın makul denetimi dışında herhangi bir nedenden kaynaklanan sorunları önlemek için bir değişiklik yapılması makul şekilde zorunlu olmadığı sürece Apple şu anki ücreti ödenmiş döneminiz bitmeden Hizmette önemli bir olumsuz değişiklik yapmayacaktır. Apple’ın Hizmette veya kullanım şartlarında önemli bir olumsuz değişiklik yapması durumunda, bu Sözleşmeyi ve hesabınızı feshetme hakkınız vardır; bu durumda Apple söz konusu ücreti ödenmiş döneminizle ilgili ön ödemeler için size orantılı bir geri ödemede bulunacaktır. Apple, Hizmette veya hizmet şartlarında bu Bölüm IE’ye göre yapılan değişiklikler için size karşı sorumlu tutulamayacaktır.

 

II. ÖZELLİKLER VE HİZMETLER

 

          A. Konuma Dayalı Hizmetlerin Kullanımı

 

Apple, ortakları ve lisans verenleri, Hizmet kapsamında, kitle kaynaklı Wi-Fi kablosuz erişim alanı ve baz istasyonlarının yanı sıra GPS kullanan (mümkün olduğu takdirde) aygıta özel konum verilerine dayalı belirli özellik ya da hizmetleri (örneğin Find My iPhone (iPhone’umu bul), Find My Friends (arkadaşlarımı Bul)) sunabilir. Bu özellik ya da hizmetlerin mümkün olan yerlerde sunulabilmesi için Apple, ortakları ve lisans verenlerinin aygıtınızın coğrafi konumu ve Apple kimliğiniz, aygıtın kimliği ve adı ve aygıt tipi de dahil olmak üzere, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla iCloud hesabınıza (“Hesap”) ilişkin bilgiler ve bu Hesaba kayıtlı aygıtlar dahil olmak üzere, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla konum verilerinizi toplaması, kullanması, iletmesi, işlemesi ve bulundurması gerekir. 

 

Konuma dayalı özellikleri kullanmayarak ve aygıtınızda Find My iPhone, Find My Friends veya Konum Servisleri ayarlarını (varsa) kapatarak Apple’a, ortaklarına ve lisans verenlerine sağlanan konum ve Hesap verilerini toplama, kullanma, iletme, işleme ve koruma iznini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Hizmetin bir parçası olarak konum verilerini kullanan ya da sunan üçüncü taraf hizmetlerini kullanırken, bu üçüncü tarafın kurallarına ve üçüncü taraf hizmetlerinin kullanımına ilişkin gizlilik politikasına tabi olacağınız için bu kuralları ve politikayı gözden geçirmelisiniz. Kesin konum verilerinin gerekli olduğu ya da hatalı, yanlış, geç veya eksik konum verilerinin verilmesinin ölüme, bedensel yaralanmaya, malın ya da çevrenin zarar görmesine neden olabileceği hallerde Hizmet tarafından sunulan konum verileri kullanılamaz. Apple, Hizmetin sunulmasında makul beceri ve özeni gösterecektir, ancak ne Apple ne de hizmet ve/veya içerik tedarikçileri konum verilerinin ya da Hizmet tarafından görüntülenen diğer bilgilerin kullanılabilirliği, doğruluğu, eksiksizliği, güvenilirliği ya da dakikliği konusunda hiçbir garanti vermez. KONUMA DAYALI HİZMETLER, ACİL DURUMDA KONUM BULMA SİSTEMİ OLARAK KULLANIM AMAÇLI YA DA BUNA UYGUN DEĞİLDİR.

 

          B. Find My iPhone

 

Find My iPhone (iPhone’umu Bul), iCloud etkinleştirildiğinde iOS 8 veya sonraki sürümlerini kullanan iOS aygıtlarında otomatik olarak etkinleştirilir. Find My iPhone iOS 7 veya sonraki sürümlerini kullanan iOS aygıtlarında etkinleştirildiğinde, iOS aygıtları otomatik olarak Apple kimliğinize bağlanacaktır.  Herhangi birinin (siz dahil) Find My iPhone’u kapatabilmesi, iCloud oturumunu kapatabilmesi, aygıtı silebilmesi veya etkinleştirilebilmesi için Apple kimliği şifreniz gerekecektir.  Apple ve yetkili aracıları, Find My iPhone özelliği servis işleminden önce devre dışı bırakılana kadar Apple’ın sınırlı garantisi kapsamındaki servisler dahil olmak üzere donanım veya yazılım desteği servisleri sağlamaz.  Apple; iOS aygıtınızı bir şifreyle koruyamamanız, Kayıp Modu’nu etkinleştirememeniz ve/veya bildirimleri ve yazışmaları alamamanız ve yanıtlayamamanıza ilişkin hiçbir sorumluluk kabul etmez.  Apple, iOS aygıtınızın size iade edilmesine veya iOS aygıtınızdaki verilerin kaybına ilişkin de hiçbir sorumluluk kabul etmez.

 

Apple Watch aygıtınız varsa ve bunu iCloud’a giriş yaptığınızda bir iPhone ile eşleştirirseniz, Apple Watch aygıtınızdaki Find My iPhone Etkinleştirme Kilidi’nin güvenlik özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Apple Watch aygıtınız için Etkinleştirme Kilidi’ni etkinleştirirseniz ve daha önce eşleştirdiğiniz iPhone’da Find My iPhone’u etkinleştirmediyseniz, eşleştirdiğiniz iPhone’da Find My iPhone otomatik olarak açılacaktır. Saatinizi kaybederseniz ve Etkinleştirme Kilidi açık değilse, Apple Watch’un aygıtları eşleştirmesi için kapsama alanında olmadığınız takdirde Find My iPhone’u iPhone’unuzdan açarak güvenlik özelliklerinden yararlanamayacaksınız.

 

          C. Yedekleme

 

Hizmet; aygıtın ekranı kilitlendiğinde, aygıt bir güç kaynağına ve internete bir Wi-Fi şebekesi vasıtasıyla bağlandığında iOS aygıtları için düzenli olarak otomatik yedeklemeler yaratır. iCloud en son üç yedeklemenizi depolayacaktır; ancak eğer bir aygıt iCloud’a yüz seksen (180) gün boyunca yedeklenmediyse, Apple bu aygıtla ilişkili yedeklemeleri silme hakkını saklı tutar. Yedekleme; aygıt ayarları, aygıt özellikleri, fotoğraflar ve videolar, belgeler, mesajlar (iMessage, SMS ve MMS), zil sesleri, uygulama verileri (Health uygulamasının verileri dahil), konum ayarları (ayarladığınızı konuma dayalı anımsatıcılar gibi), Giriş ekranı ve uygulama düzeniyle sınırlıdır. iTunes Store, App Store veya iBookstore’dan satın alınan içerik yedeklenmez, ancak hesap gereksinimleri, kullanılabilirlik ve geçerli şart ve koşullara bağlı olarak bu hizmetlerden indirilebilir. Bilgisayarınızdan eşzamanlanan ortamlar yedeklenmez. iCloud Fotoğraf Arşivi’ni etkinleştirirseniz, Fotoğraf Arşiviniz otomatik iCloud yedeklemesinden ayrı olarak yedeklenecektir. iCloud e-postanız, kişileriniz, takvimleriniz, yer işaretleriniz ve belgeleriniz aygıtlarınızda ve bilgisayarlarınızda depolanır ve bunlara aygıtlarınızdaki ve bilgisayarlarınızdaki iCloud ile erişilebilir. Apple Hizmeti sunmak için makul beceri ve özeni gösterecektir, ancak GEÇERLİ YASALARIN İZİN VERDİĞİ EN GENİŞ ÖLÇÜDE, APPLE BU SÖZLEŞMENİN ŞARTLARI UYARINCA DEPOLADIĞINIZ VEYA HİZMET ARACILIĞIYLA ERİŞİM SAĞLADIĞINIZ HİÇBİR İÇERİĞİN KASITLI OLMAYAN HASAR, BOZULMA, KAYIP VEYA SİLİNMEYE MARUZ KALMAYACAĞI KONUSUNDA GARANTİ VERMEZ VE APPLE’IN BU HASAR, BOZULMA, KAYIP VEYA SİLİNMEYE İLİŞKİN HİÇBİR SORUMLULUĞU YOKTUR. Bilgileriniz ve verilerinizin uygun alternatif yedeklerinin tutulması sizin sorumluluğunuzdur.

 

iCloud Yedekleme çalıştırıldığında, aygıtınız senkronizasyon sırasında iTunes’u otomatik olarak yedeklemeyecektir, ancak iTunes’un yedeklenmesini manuel olarak seçebilirsiniz.

 

          D. Fotoğraflar

 

          1.  iCloud Fotoğraf Paylaşma. iCloud Fotoğraf Arşivi’ni etkinleştirdiğinizde, iOS aygıtınızdaki, OS X bilgisayarınızdaki veya Windows bilgisayarınızdaki (“Aygıt Fotoğraf Arşivi”) fotoğraflarınız, videolarınız ve meta verileriniz otomatik olarak iCloud’a gönderilecek, iCloud’da Fotoğraf Arşiviniz olarak depolanacak ve ardından iCloud Fotoğraf Arşivi’nin etkin olduğu diğer tüm aygıtlarınıza ve bilgisayarlarınıza aktarılacaktır. Daha sonra bu aygıtlardan veya bilgisayarlardan herhangi birindeki Aygıt Fotoğraf Arşivi’nde değişiklikler yaparsanız (silme dahil), değişiklikleriniz otomatik olarak iCloud Fotoğraf Arşivinize gönderilecek ve yansıtılacaktır. Bu değişiklikler aynı zamanda iCloud’dan iCloud Fotoğraf Arşivi’nin etkin olduğu diğer tüm aygıtlarınıza ve bilgisayarlarınıza aktarılacak ve yansıtılacaktır. Aygıtınızdaki veya bilgisayarınızdaki Fotoğraf Arşivinizde bulunan içeriğin çözünürlüğü, kullanılabilir depolama alanının miktarına ve iCloud Fotoğraf Paylaşma’nın etkin olduğu aygıtınız için seçtiğiniz depolama yönetimi seçeneğine göre değişebilir. iCloud Fotoğraf Arşivi’ni kullanmak istemiyorsanız, iCloud Fotoğraf Arşivi’nin etkin olduğu tüm Apple aygıtlarınızda iCloud Fotoğraf Arşivi’ni kapatabilirsiniz.

 

          2. Fotoğraf Yayınım. iCloud’un Fotoğraf Yayınım özelliğini kullandığınızda Apple, iOS Aygıtınızda çekilen veya bilgisayarınızdan yüklenen fotoğrafları sınırlı bir süre depolayabilecek ve onları Fotoğraf Yayınım’ın etkin olduğu diğer Apple aygıtlarınıza otomatik olarak gönderebilecektir. Belirli bir anda sınırlı sayıda fotoğrafın bulutta veya aygıtlarınızda depolanabileceğini ve zaman içerisinde eski fotoğrafların Fotoğraf Yayınım’dan otomatik olarak silineceğini lütfen unutmayın. Belirli bir aygıtta kalıcı olarak tutmak istediğiniz fotoğrafların film rulosuna veya bilgisayarınızdaki fotoğraf arşivine kaydedilmesi gerekir. Fotoğraf çözünürlüğü, fotoğrafların indirildiği aygıta bağlı olarak değişebilir.  Fotoğraf Yayınım’ı kullanmak istemiyorsanız Fotoğraf Yayınım’ı, etkin olduğu tüm Apple aygıtlarınızda kapatabilirsiniz. iCloud Fotoğraf Arşivi’ni etkinleştirirseniz, aygıtlar ve bilgisayarlar Fotoğraf Yayınım’dan artık veri indirmeyecek, ancak Fotoğraf Yayınım’a veri yüklemeye devam edecektir. Diğer bir deyişle, iCloud Fotoğraf Arşivi’nin etkin olduğu aygıtlar ve bilgisayarlar, etkinleştirilmemiş aygıtlara ve bilgisayarlara veri gönderirken etkinleştirilmemiş aygıtlardan ve bilgisayarlardan gelen veriler iCloud Fotoğraf Arşivi’ne yüklenmeyecektir.

 

          3. iCloud Fotoğraf Paylaşma.  Apple, iCloud Fotoğraf Paylaşma özelliğini kullanarak paylaştığınız fotoğrafları ve videoları siz onları silene dek sürekli olarak depolayabilir, bu fotoğrafları ve videoları iCloud Fotoğraf Paylaşma’nın etkin olduğu diğer Apple aygıtlarına gönderebilir ve bunları ailenizin üyeleri gibi (Aile Paylaşımı etkinse) paylaşmayı seçtiğiniz kişilerin iOS aygıtlarına ve bilgisayarlarına gönderebilir. iCloud Fotoğraf Paylaşma’yı kullanırken, alıcılara fotoğraflarınızı ve videolarınızı görüntülemek, kaydetmek, kopyalamak, paylaşmak, fotoğraflara ve videolara katkıda bulunmak ve yorum yapmak için izin verirsiniz. iCloud Fotoğraf Paylaşma’yı web bağlantısıyla fotoğraf paylaşmak üzere kullanmayı seçerseniz, bu fotoğraflar web bağlantısı için erişim sağlanan veya erişimi olan herkese açık hale gelecektir. İstediğiniz zaman tek tek fotoğrafları, videoları, yorumları ve hatta paylaşmayı hemen durdurmak için paylaşılan fotoğraf yayınlarının tamamını silebilirsiniz, ancak görüntüleyen kişilerin daha önce kendi aygıtlarına veya bilgisayarlarına kaydettikleri fotoğraflar ve videolar silinmeyecektir.

 

          E. Halka Açık Beta

 

Zaman zaman, Beta Özelliklerinin kalitesi ve kullanılabilirliği bakımından geri bildirim alma amacıyla Apple, Halka Açık Beta Programının (“Program”) bir bölümü olarak, Apple Hizmetin yeni ve/veya güncellenmiş özelliklerini (“Beta Özellikleri”) sunmayı seçebilir. Programa kendi iradenizle katıldığınızı ve bunun sizinle Apple arasında hiçbir yasal ortaklık, acentelik ya da istihdam ilişkisi teşkil etmediğini ve Apple’ın size herhangi bir Beta Özeliğini sunmakla yükümlü olmadığını anlar ve kabul edersiniz. Apple, Beta Özelliklerini Hizmet aracılığıyla çevrimiçi kayıt ya da başvuru yapan Program katılımcılarına açabilir. Apple’ın sizi bir Programa kaydetmek ve/veya katılım için uygun olup olmadığınızı tespit etmek için Hesabınız, aygıtlarınız ve çevre birimlerinden bilgi toplayıp kullanabileceğini anlar ve kabul edersiniz. Bir Programa kaydolduğunuz takdirde, belirli bir Beta Özelliğinin daha önceki beta olmayan versiyonuna dönemeyeceğinizi anlarsınız. Geri dönüşün mümkün olması halinde, Beta Özelliğinde yaratılan verileri daha önceki beta olmayan versiyona geçiremeyebilirsiniz. Beta Özelliklerini kullanmanız ve Programa katılımınız, bu Sözleşmeye ve Beta Özellikleriyle ayrı olarak verilebilecek ek lisansın şartlarına tabidir. Beta Özellikleri “OLDUĞU GİBİ” ve “TEMİN EDİLEBİLDİĞİ SÜRECE” sunulur ve aygıtınıza ve ona bağlı çevre birimlerinde (sunucular ve bilgisayarlar dahil olmak üzere, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) arıza, bozulma ya da veri ve/veya bilgi kaybına yol açabilecek hata ya da yanlışları içerebilir. Apple, herhangi bir Programa katılmadan önce aygıtınız ve çevre birimlerindeki bütün veri ve bilgileri yedeklemenizi şiddetle tavsiye eder. Beta Özelliklerinin kullanımının bütün riskinin size ait olduğunu açıkça beyan ve kabul edersiniz. İNTERNET ERİŞİM ÜCRETLERİ, YEDEKLEME MASRAFLARI, AYGITINIZ VE ÇEVRE BİRİKİMLERİNİN KULLANIMINDAN DOĞAN MASRAFLAR VE HERHANGİ BİR EKİPMAN, YAZILIM, BİLGİ YA DA VERİYE VERİLEN ZARARLAR DAHİL OLMAK ÜZERE, ANCAK BUNLARLA SINIRLI OLMAMAK KAYDIYLA HERHANGİ BİR PROGRAMA KATILIMINIZLA BAĞLANTILI TÜM RİSK VE MASRAFLARI ÜSTLENİRSİNİZ. Apple Beta Özellikleri için size teknik ve/veya diğer destekleri sağlayabilir ya da sağlayamayabilir. Destek sağlandığı takdirde, bu destek Hizmetin normal destek kapsamına ilave olacak ve sadece Program vasıtasıyla verilecektir. Bu desteği alabilmek için size Apple tarafından sunulan destek kuralları ya da politikalarına uymayı kabul edersiniz. Apple, Programın şart, koşul ya da politikalarını herhangi bir zamanda değiştirme hakkını (Programın sona erdirilmesi dahil olmak üzere) saklı tutar ve Programa katılımınızı istediği zaman sona erdirebilir. Apple’ın Beta Özelliklerinin ticari versiyonunu sunmak için hiçbir yükümlülüğü olmadığını ve böyle bir ticari versiyon mevcut olduğu takdirde Beta Özelliklerinde bulunanlardan farklı özellikler ya da işlevlere sahip olabileceğini kabul edersiniz. Apple, programın bir parçası olarak size Beta Özelliklerini kullanımınıza ilişkin yorumlarınızı, önerilerinizi ya da diğer geri bildirimlerinizi iletme fırsatı verecektir. Aksi yazılı olarak ayrı bir sözleşme ile düzenlenmediği sürece, Apple’ın herhangi bir maksatla sunduğunuz geri bildirimleri serbestçe kullanabileceğini kabul edersiniz.

 

          F. Aile Paylaşımı. Aile Paylaşımı’nı etkinleştirirseniz, Apple iTunes, iBooks ve App Store’da satın alınan belirli öğeleri ve paylaşılan takvimler, paylaşılan fotoğraflar ve konum (etkinse) gibi iCloud içeriklerini ailenizin üyeleriyle paylaşabilir. iTunes’dan satın aldıklarınızın paylaşımına ilişkin daha fazla bilgi için lütfen https://www.apple.com/legal/internet-services/itunes/ww/ adresindeki iTunes şart ve koşullarına bakın.

 

          G. Mail Drop. iCloud’da oturum açarsanız ve eki olan e-posta göndermek için OS X Mail veya iCloud Webmail’ı kullanıyorsanız, büyük dosya aktarımlarını kolaylaştırmak için Apple’a mesajın ve eklerinin boyutunun 20 MB’den olduğu e-postalar için üst sınır 5 GB olmak üzere ekleri iCloud’da geçici olarak depolama izni vermeyi kabul edersiniz. Apple’a e-postalarınızı dosya eklerinizin bağlantılarıyla birlikte gönderme izni vermeyi de kabul edersiniz. Alıcı OS X 10.10 veya sonraki sürümlerini kullanıyorsa, OS X Mail ekleri otomatik olarak indirecektir. Gönderici olarak sizin ve tüm alıcıların, e-posta ve ek gönderip alma yöntemlerinize ilişkin önemli bir değişikliği bildirmeniz gerekir. Büyük e-posta eklerinin geçici olarak depolanması, size sağlanan sınırlı depolama alanına dahil edilmeyecektir. Bu eklerin son kullanma tarihi olacaktır. Son kullanma tarihinden sonra, bu ekler artık indirilemeyecektir. İstediğiniz zaman Mail Drop’ı kullanmaktan vazgeçebilirsiniz.

 

          H. Üçüncü Taraf Uygulamalar. iCloud kimlik bilgilerinizle belirli üçüncü taraf uygulamalara giriş yaparsanız, bu uygulamaya kişisel iCloud hesabınızdaki verileri depolama ve Apple’a Hizmetin ve bu uygulamaların kullanımına ilişkin verileri ilgili üçüncü taraf Uygulama Geliştiricisi adına toplama, depolama ve işleme izinlerini vermeyi kabul edersiniz. Uygulamanın kişisel iCloud hesabınızda depoladığı veriler, size verilen sınırlı depolama alanına dahil olacaktır.  Böyle veriler, aynı uygulama geliştiricisinden indirdiğiniz başka bir uygulama ile paylaşılabilir. 

 

          I. iCloud yalnızca web hesabı.  Hizmet için Apple markalı olmayan bir aygıtta veya bilgisayarda yalnızca web hesabıyla oturum açarsanız, Hizmet işlevlerinin yalnızca sınırlı bir bölümüne erişebilirsiniz. 1 GB ücretsiz depolama alanı elde edecek ve bu miktarı yalnızca web hesabıyla artıramayacaksınız. Hizmete yalnızca web hesabıyla erişim koşulu olarak, Hizmetin kullanımına ilişkin tüm gereksinimler, kullanım sınırlamaları, kullanılabilirlik, halka açık beta, garanti feragatleri, içerik ve kullanım kurallarınız ve fesih dahil olmak üzere, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla işbu Sözleşmede yer alan ilgili tüm şart ve koşulları kabul edersiniz. Bu Sözleşmede yer alan ve yalnızca web kullanıcılarına sunulmayan özelliklere ilişkin şartlar, sizin için geçerli değildir. Bu şartlara örnek olarak konuma dayalı hizmetlerin kullanımı ve iCloud depolama yükseltmeleri için ücretlerin ödenmesi verilebilir. Apple markalı bir aygıttan veya bilgisayardan yalnızca web hesabınıza eriştiğiniz takdirde (aygıt ya da bilgisayar size ait olsun veya olmasın) Apple’ın yalnızca web hesabınızı otomatik olarak tam iCloud hesabına yükseltebileceğini ve Hizmetin daha fazla ücretsiz depolama kapasitesi gibi tüm işlevlerini size sunabileceğini de kabul edersiniz. Yalnızca web hesabınıza Apple markalı bir aygıttan veya bilgisayardan erişmeyi seçer ve Hizmetin tüm işlevlerine yükseltilirseniz, burada yer alan tüm şart ve koşulların Hizmeti kullanımınız için geçerli olacağını kabul edersiniz. Tam bir iCloud hesabına sahip olmak istemiyorsanız, yalnızca web hesabınızda Apple markalı bir aygıttan veya bilgisayardan giriş yapmayın

 

          J. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama ve Otomatik Aranan Çağrılar ve Metinler. Apple kimliğiniz için İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı etkinleştirmeyi seçerseniz, (a) Apple’a en az bir telefon numarası sağlamayı ve (b) Apple’dan sağlanan telefon numaralarının herhangi biri üzerinden otomatik aranan veya önceden kaydedilen çağrı ve metin mesajları almayı kabul edersiniz. Böyle çağrıları veya metinleri (i) giriş yapılırken hesabınızın güvenli halde tutulmasını sağlamak, (ii) parolanızı unuttuğunuzda Hesabınıza erişmenize yardımcı olmak ya da (iii) Hesabınıza hizmet vermek veya bu Anlaşmayı, ilkelerimizi, geçerli yasaları ve sizinle imzaladığımız diğer anlaşmaları uygulamak için kullanabiliriz.

 

III. ÜYELİK VE DEPOLAMANIN YÜKSELTİLMESİ

 

Ek depolama, üyelik temelinde satın alma ile mümkündür.

 

          A. Ödeme. 

 

Aygıtınızda veya bilgisayarınızda depolama alanınız yükseltilirse, Apple ücreti otomatik olarak Apple kimliğinizle ilişkili ödeme yönteminden (ör. iTunes Store, App Store veya iBookstore’da alışveriş yapmak için kullandığınız ödeme yöntemi) veya Aile hesabınızla ilişkili ödeme yönteminden tekrar eden bir şekilde alacaktır. Aile için düzenlemeyi siz yapıyorsanız, Apple’ın ailenizin depolama alanlarını yükselten üyeleri için sizin ödeme yönteminizden tekrar eden bir şekilde ücret alacağını kabul edersiniz. Apple, işlemin tutarını geçmeyen bir tutarla ön onay alabilir ve fatura anımsatıcıları ve depolamayla ilgili diğer yazışmalar için sizinle düzenli olarak Apple kimliğinizle ilişkili e-posta adresi aracılığıyla iletişim kurabilir.  

 

Depolama alanınızı aygıtınızdaki Ayarlar’ın iCloud bölümü altında ya da Mac’inizdeki Sistem Tercihleri’nin veya bilgisayarınızdaki Windows için iCloud’un iCloud bölmesi altında iCloud depolama alanınızı yükselterek veya azaltarak aboneliğinizi değiştirebilirsiniz.  

 

Yükseltilen bir depolama planı için uygulanacak depolama ücreti derhal uygulanabilir olacaktır; depolama planınızın azaltılması, bir sonraki yıllık veya aylık faturalama tarihinde uygulamaya konacaktır. BÜTÜN ÜCRETLERİN ZAMANINDA ÖDENMESİNDEN VE BÜTÜN ÜCRETLERİN ÖDENMESİ İÇİN APPLE’A GEÇERLİ KREDİ KARTI YA DA ÖDEME HESABI BİLGİLERİNİN SUNULMASINDAN SORUMLUSUNUZ. Apple ödeme süresi gelen ücretleri kredi kartı ya da ödeme hesabınızdan alamadığı takdirde, depolanan İçeriğinize erişimi iptal etme ya da kısıtlama, depolanan İçeriğinizi silme ya da Hesabınızı feshetme hakkını saklı tutar. Farklı bir kredi kartı ödeme hesabı belirlemek istemeniz ya da kredi kartı veya ödeme hesabınızın durumunda değişiklik olması halinde, bilgilerinizi iCloud’un Hesap Bilgisi bölümünden çevrimiçi olarak değiştirmelisiniz; bu durum Apple yeni ödeme bilgilerinizi doğrularken Hizmetlere erişiminizi geçici olarak kesintiye uğratabilir. Sizinle, hesabınıza ilişkin olarak depolama sınırınıza ulaşma veya bu sınırı aşma dahil olmak üzere, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla belirli nedenlerle e-posta adresinizden iletişim kurabiliriz. 

 

Ödeyeceğiniz toplam ücret; yükseltme bedeli artı tabi olunan kredi kartı ücretleri ve ilgili mevzuat uyarınca uygulanmakta olan ve yükseltmeyi satın aldığınızda yürürlükte olan vergi matrahına dayanan satış, kullanım, mal ve hizmet vergileri, katma değer vergisi (KDV) ya da benzer vergilerden oluşur. Hizmete uygulanan vergi mevzuatı uyarınca zorunlu olduğumuz takdirde, bu vergileri de ücrete ekleyeceğiz.

 

          B. Vazgeçme Hakkı

 

Aboneliğinizi ilk kez satın aldıktan sonra veya yıllık ödeme planındaysanız yenileme döneminin başlangıcını takiben iptal etmeyi seçerseniz Müşteri Desteğine başvurarak e-posta onayı aldıktan sonraki 14 gün içerisinde Apple’a açık bir beyanda bulunarak bunu yapabilirsiniz (aşağıdaki “Genel” bölümünde bulunan geçerli adres bilgilerine bakın). İptal için bir neden belirtmenize gerek yoktur. 

 

Son iptal tarihini kaçırmamak için iptal bildiriminizi 14 gün sona ermeden önce göndermeniz gerekir. 

 

AB ve Norveç’teki müşteriler, aşağıdaki model iptal formunu kullanarak da bildirimde bulunabilir:

 

Alıcı:  Apple Distribution International, Hollyhill Industrial Estate, Hollyhill, Cork, İrlanda:

 

İşbu belgeyle aşağıdakilere yönelik sözleşmemden vazgeçmek için bildirimde bulunuyorum: 

[ABONELİK MİKTARI VE SÜRESİ, ör., 200 GB AYLIK iCLOUD ABONELİĞİ DEPOLAMA ALANI YÜKSELTMESİ]

 

[TARİH GİRİN] tarihinde sipariş edildi

Müşterinin adı

Müşterinin adresi

Tarih

 

İptal işleminin etkileri 

 

Depolama alanınızı tekrar 5 GB yapacak ve iptal bildiriminizi aldıktan sonraki 14 gün içerisinde size geri ödeme yapacağız. Bu süre içerisinde 5 GB’den fazla depolama alanı kullandıysanız, depolama alanınızı küçültene dek başka iCloud yedekleri oluşturamayacak veya belirli özellikleri kullanamayacaksınız. Bu işlem için kullandığınız ödeme yöntemini kullanacağınız ve geri ödeme sırasında sizden herhangi bir kesinti yapılmayacaktır.

 

IV. Hizmetleri Kullanımınız

 

          A. Hesabınız

 

Hizmetin kayıtlı bir kullanıcısı olarak, aşağıdaki Kullanım Kuralları uyarınca bir hesap (“Hesap”) açabilirsiniz. Hesap bilginizi başka kimseye vermeyin. Hesabınızın ve Hesabınızda ya da Hesabınız yoluyla gerçekleşen bütün faaliyetlerin gizliliği ve güvenliğini sağlamaktan tek başınıza sorumlusunuz ve Hesabınızdaki herhangi bir güvenlik ihlalini derhal Apple’a bildirmeyi kabul edersiniz. Ayrıca, Hizmetin bireysel temelde kişisel kullanım için tasarlandığını ve maksadının bu olduğunu ve Hesabınızı ve/veya şifre bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmamanız gerektiğini beyan ve kabul edersiniz. Makul beceri ve özeni gösterdiğimiz takdirde, bu kurallara uymamanız sonucunda Hesabınızın yetkisiz kullanımından doğan zararlardan Apple sorumlu olmayacaktır.

 

Hizmeti kullanmak için Hesabınızın doğruluğunu ispatlamak üzere Apple kimliğinizi ve şifrenizi girmeniz gerekir. Hizmete kaydolurken ve kullanırken doğru ve tam bilgileri (“Hizmet Kayıt Verileri”) sunmayı ve bu bilgilerin tam ve doğru olmasını sağlamak için Hizmet Kayıt Verilerinizi güncellemeyi kabul edersiniz. Doğru, güncel ve tam Hizmet Kayıt Verilerinin sunulmaması, Hesabınızın askıya alınması ve/veya feshedilmesine neden olabilir. Apple’ın Hesabınızın tutulması ve ücretlerin faturalanması için Hizmet Kayıt Verilerini depolayabileceğini ve kullanabileceğini kabul edersiniz.

 

          B. Diğer Apple Ürünlerinin ve Hizmetlerinin Kullanımı

 

Hizmetin Apple ve/veya lisans verenleri tarafından sağlanan, daha önce satın alınanları ve iTunes Match ve/veya iCloud Müzik Arşivi’ni indirebilme (ek ücretler geçerlidir) dahil olmak üzere, ancak bununla sınırlı olmamak kaydıyla belirli bileşenleri veya özellikleri, ayrı yazılımlar ya da başka lisans sözleşmeleri veya kullanım şartları gerektirir. Hizmetin belirli bileşenleri ya da özeliklerini kullanmanın bir koşulu olarak bu gibi ayrı sözleşmeleri okumalı, onaylamalı ve bunlara bağlı kalmayı kabul etmelisiniz.

 

          C. Devir Olmaması

 

Bu Sözleşmedeki hiçbir şey, Apple kimliği, e-posta adresi, alanı adı, iChat kimliği veya Hizmetle ilişkili olarak kullandığınız benzer kaynaklara ilişkin olarak size herhangi bir çıkar, hak veya lisans sağlayacak şekilde yorumlanmamalıdır.

 

          D. Halefiyet Olmaması

 

Aksi yasalar tarafından gerekli kılınmadıkça, hesabınızın devredilemez olduğunu ve Apple kimliğiniz ya da Hesabınızdaki İçeriğe ilişkin hakların vefatınız ile son bulacağını kabul edersiniz. Defin ruhsatının bir nüshasının alınması üzerine Hesabınız feshedilebilir ve içindeki bütün İçerik silinebilir. Bu konuda daha fazla yardım için  https://www.apple.com/support/icloud adresinden iCloud Destek ile iletişim kurun.

 

          E. Hizmetin Yeniden Satılmaması

 

Hiçbir amaç için Hizmeti (ya da herhangi bir bölümünü) çoğaltmamayı, kopyalamayı, suretini çıkarmamayı, satmamayı, yeniden satmamayı, kiraya vermemeyi ya da değiş tokuş etmemeyi kabul edersiniz.

 

V. İçerik ve Kullanım Kuralları

 

          A. İçerik

 

“İçerik,” veri dosyaları, aygıta özgü özellikleri, yazılı metinler, yazılımlar, müzik, grafikler, fotoğraflar, görüntüler, sesler, videolar, iletiler ve benzeri materyaller gibi, Hizmetin kullanımı yoluyla üretilebilecek ya da rastlanabilecek her türlü bilgi anlamına gelir. Herkese açık olarak gönderilen ya da özel olarak Hizmet ile iletilen her türlü İçerikten sadece bu İçeriği yaratmış olan kişinin sorumlu olduğunu anlarsınız. Bunun anlamı, yüklediğiniz, indirdiğiniz, yayınladığınız, e-posta ile gönderdiğiniz, ilettiğiniz, depoladığınız ya da başka bir şekilde Hizmeti kullanımınız sırasında erişime açtığınız her türlü İçerikten Apple’ın değil, sizin sorumlu olmanızdır. Hizmeti kullanırken rahatsız edici, müstehcen ya da sakıncalı İçerikle karşılaşabileceğinizi ve başkalarına da onların sakıncalı bulabileceği İçeriği gösterebileceğinizi anlarsınız. Apple Hizmet vasıtasıyla gönderilen İçeriği kontrol etmez ve bu İçeriğin doğruluğu, düzgünlüğü ya da kalitesi konusunda garanti vermez. Hizmeti ve herhangi bir İçeriği kullanımınızdan doğan bütün riskin size ait olduğunu anlar ve kabul edersiniz.

 

          B. Kullanım Kuralları

 

Hizmeti şu amaçlarla KULLANMAYACAĞINIZI kabul edersiniz:

 

a. yasadışı, taciz edici, tehdit edici, zararlı, haksız, küçültücü, hakaret dolu, küfürlü, saldırgan, müstehcen, kaba, başkasının gizliliğine saldırır nitelikte, nefret dolu, ırk veya etnik kökenlere saldıran ya da başka şekilde sakıncalı olan herhangi bir İçeriği yükleme, indirme, yayınlama, e-postayla gönderme, iletme, depolama veya başka şekilde kullanıma sunma;

 

b. başkasını gizlice takip etme, taciz etme, tehdit etme veya ona zarar verme;

 

c. yetişkinseniz, tanımadığınız bir çocuktan (18 yaşından küçük veya yerel yasalların çocuk olarak kabul ettiği herhangi bir kişi) adı veya soyadı, ev adresi, posta kodu, telefon numarası, resim ya da çocuğun okulu, kilisesi, takımı veya arkadaşları dahil olmak üzere, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla kişisel bilgiler veya başka bilgiler isteme;

 

d. başka bir kişiymiş veya kuruluşmuş gibi davranma. Başka bir kişi (ünlüler dahil), kuruluş, başka bir iCloud kullanıcısı, Apple çalışanı, kent veya devlet yöneticisiymiş gibi davranamaz ya da bunları temsil ettiğiniz hakkında yalan beyanda bulunamaz ya da bir kişi veya kuruluşla ilişkiniz olduğu hakkında yalan beyanda bulunamazsınız (Apple kimliğinize büründüğü veya aslında sizi temsil etmediği ya da başka bir kullanıcının adını veya kimliğini kullandığı belirlenen herhangi bir Apple kimliğini veya e-posta adresini reddetme ya da engelleme hakkını saklı tutar);

 

e. telif hakkı ihlali veya başka bir fikri mülkiyet hakkı ihlalinde bulunma (yükleme hakkınızın olmadığı içeriği yükleme dahil) ya da bir gizlilik, istihdam veya ifşa etmeme sözleşmesini ihlal ederek ticari bir sırrı ya da gizli bilgiyi ifşa etme;

 

f. istenmemiş veya izin verilmemiş e-postalar, reklamlar, promosyon materyalleri, istenmeyen posta, önemsiz e-posta veya toplu ticari reklamlar ve bilgilendirme duyuruları dahil olmak üzere, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla zincir mektuplar yayınlama, gönderme, iletme veya başka şekilde kullanıma sunma;

 

g. bir e-posta veya haber grubu yayınındaki TCP-IP paket başlığında ya da başlık bilgilerinin herhangi bir bölümünde sahtecilik yapma ya da bir başlığa alıcıları Hizmetle iletilen içeriğin kaynağı hakkında yanıltacak bilgiler yerleştirme (“yanıltma”);

 

h. virüsler ya da Hizmetin (veya herhangi bir bölümünün) normal çalışmasına zarar verecek, müdahale edecek veya sınır koyacak şekilde tasarlanmış bilgisayar kodu, dosyalar veya programlar içeren materyalleri ya da başka bir bilgisayar yazılımını veya donanımını yükleme, yayınlama, e-postayla gönderme, iletme, depolama veya başka şekilde kullanıma sunma;

 

i. hizmete (Hizmete betikler veya web gezginleri gibi otomatik yöntemlerle erişme dahil), Hizmete bağlı sunuculara veya ağlara ya da Hizmete bağlı ağların politikalarına, gereksinimlerine veya yönetmeliklerine (verilere veya trafiğe ilişkin yetkisiz erişim, kullanım veya izleme dahil) müdahale etme veya bunları kesintiye uğratma;

 

j. yasadışı bir faaliyet planlama ya da gerçekleştirme ve/veya

 

k. böyle bir faaliyete girişilmesi ve/veya yukarıda belirtilen yasak faaliyetlerden herhangi biri ile bağlantılı olarak diğer Hizmet kullanıcılarının kişisel bilgilerinin toplanması ve depolanması.

 

          C. İçeriğin Kaldırılması

 

Apple’ın başkaları tarafından sunulan İçerikten dolayı hiçbir şekilde sorumlu ya da yükümlü tutulamayacağını ve bu İçeriği önceden denetleme görevinin olmadığını kabul edersiniz. Ancak, Apple her zaman İçeriğin düzgün ve Sözleşmeye uygun olup olmadığını belirleyebilir ve denetleyebilir, taşıyabilir, reddedebilir, değiştirebilir ve/veya İçeriğin bu Sözleşmeye aykırı olduğunun anlaşılması ya da sakıncalı bulunması halinde önceden bildirimde bulunmaksızın ve sadece kendi takdirine bağlı olarak herhangi bir zamanda İçeriği kaldırabilir.

 

          D. İçeriğinizin Yedeklenmesi

 

Hizmette depoladığınız ya da Hizmet vasıtasıyla eriştiğiniz önemli belgeler, görüntüler veya diğer İçeriği bilgisayarınız ya da diğer bir aygıtta yedeklemekten sorumlusunuz. Apple Hizmetin sunulması için makul beceri ve özeni gösterecektir, ancak Apple bu Sözleşmenin hükümleri uyarınca depoladığınız ya da hizmet vasıtasıyla erişim sağladığınız hiçbir içeriğin kasıtlı olmayan hasar, bozulma, kayıp ya da silinmeye maruz kalmayacağı konusunda garanti vermez.

 

          E. Hesabınız ve İçeriğinize Erişim

 

Apple, bu Sözleşmenin herhangi bir bölümünün gereğinin yerine getirilmesi ve/veya Sözleşmeye uyumun doğrulanması için makul olarak gerekli ya da uygun olduğuna inandığı adımları atma hakkını saklı tutar. Apple’ın, size karşı herhangi bir sorumluluğu olmadan, Apple’ın gerekli veya uygun gördüğü durumlarda, yasa tarafından gerekli görüldüğü takdirde ya da Apple aşağıdakileri gerçekleştirmek için iyi niyetle böyle bir erişim, kullanım, ifşa veya korumanın gerekli olduğunu düşünmesi durumunda Hesap Bilgilerinize ve İçeriğinize erişebileceğini, bunları kullanabileceğini, koruyabileceğini ve/veya emniyet yetkililerine, devlet görevlilerine ve/veya üçüncü bir tarafa ifşa edebileceğini beyan ve kabul edersiniz: (a) yasal bir işleme veya isteğe uyum sağlama; (b) olası bir ihlalin araştırılması da dahil olmak üzere bu Sözleşmeyi uygulama; (c) güvenlik sorunlarını, sahteciliği ve teknik sorunları algılama, önleme veya ele alma ya da (d) yasalar tarafından gerekli görülürse veya izin verilirse Apple’ın, kullanıcıların, üçüncü bir tarafın ya da kamunun haklarını, mülkünü veya güvenliğini koruma.

 

          F. Telif Hakkı Bildirimi - DMCA

 

Telif hakkının sizde olduğunu öne sürdüğünüz herhangi bir İçeriğin Hizmeti kullanan bir kişi tarafından ihlal edildiğine inanıyorsanız, lütfen  https://www.apple.com/legal/trademark/claimsofcopyright.html adresindeki Telif Hakkı Politikamızda belirtildiği gibi Apple’ın Telif Hakkı Temsilcisiyle iletişim kurun. Apple, kendi takdirine bağlı olarak, birden fazla defa ihlalde bulunduğu tespit edilen kullanıcıların Hesaplarını askıya alabilir ve/veya feshedebilir.

 

          G. Sözleşmenin İhlalleri

 

Hizmeti kullanırken uygunsuz bulduğunuz veya bu Sözleşmeyi ihlal ettiğine inandığınız İçerikle karşılaşırsanız, bunu abuse@iCloud.com adresine e-posta göndererek bildirebilirsiniz.

 

          H. Tarafınızca İletilen ya da Hizmette Erişime Sunulan İçerikler

 

1. Sizden Alınacak Lisans. Size lisans vereceğimiz materyaller hariç olmak üzere, Apple ilettiğiniz veya Hizmette erişime sunduğunuz materyaller ve/veya İçeriğin sahibi olduğunu iddia etmez. Ancak, bu İçeriği Hizmette kamunun ya da paylaşıma onay verdiğiniz diğer kullanıcıların erişebileceği alanlarına göndererek, Apple’a sadece İçeriğin iletilme ya da erişime açılma amacı için size herhangi bir ödemede bulunmaksızın bu İçeriğin kullanılması, dağıtılması, çoğaltılması, değiştirilesi, uyarlanması, yayınlanması, çevrilmesi, kamuya açık bir şekilde temsil edilmesi ve sergilenmesi için ya da size karşı yükümlülük üstlenilmeksizin, dünya çapında, hiçbir lisans ücretine tabi olmayan, münhasır olmayan bir lisans verirsiniz. Tarafınızca iletilen ya da gönderilen her türlü İçeriğin sadece sizin sorumluluğunuzda olacağını, diğer şahısların haklarına tecavüz etmeyeceğini ve ihlalde bulunmayacağını, tecavüze ya da diğer hukuka aykırı eyleme katkıda bulunmayacağını ya da teşvik etmeyeceğini ya da başka bir biçimde müstehcen, sakıncalı ya da yakışıksız olmayacağını kabul edersiniz. İçeriği kamu ya da diğer kullanıcıların erişimine açık alanlarına ileterek ya da göndererek, bu materyalin sahibi olduğunuzu ve/veya materyali dağıtmak için gereken haklar, lisanslar ve yetkiye sahip olduğunuzu beyan edersiniz.

 

2. İçerikte Değişiklik Yapılması. Hizmeti sunmak ve Hizmette İçeriğinizi erişime açabilmek için Apple’ın İçeriğinizi çeşitli kamusal şebekeler ve medyalar boyunca iletebileceğini, bağlantıyı sağlayan şebekeler ya da aygıtlar veya bilgisayarların teknik gerekliliklerine uygunluk için İçeriğinizi modifiye edebileceğini ya da değiştirebileceğini anlarsınız. Buradaki lisansın Apple’a bu gibi faaliyetlerde bulunma iznini verdiğini kabul edersiniz.

 

3. Marka Bilgisi. Apple, Apple logosu, iCloud, iCloud logosu ve diğer Apple markaları, hizmet markaları, grafikleri ve Hizmetle bağlantılı olarak kullanılan logoları ABD’de ve/veya diğer ülkelerdeki Apple Inc.’in markaları ya da müseccel markalarıdır. Apple’ın markalarının listesi burada bulunabilir -  https://www.apple.com/legal/trademark/appletmlist.html. Hizmetle bağlantılı olarak kullanılan diğer markalar, hizmet markaları, grafikler ve logolar ilgili kişilere ait olabilir. Size burada belirtilen markalara ilişkin hiçbir hak ya da lisans verilmez ve Hizmete ekli ya da Hizmette bulunan hak sahipliğine ilişkin bildirimleri (marka ve telif hakkı bildirimleri dahil) kaldırmamayı, anlaşılmaz hale getirmemeyi ya da değiştirmemeyi kabul edersiniz.

 

VI. Yazılım

 

          A. Apple’ın Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları. Apple ve/veya lisans verenlerinin Hizmetleri uygulamak için kullanılan grafikler, kullanıcı arayüzü, betikler ve yazılımlar ve size Hizmetin bir parçası ve/veya Hizmetle bağlantılı olarak sağlanan yazılımlar dahil olmak üzere, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla Hizmete ilişkin tüm yasal haklara, mülkiyet haklarına ve çıkarlara ve de tüm dünyadaki kayıtlı olsun veya olmasın tüm fikri mülkiyet haklarına sahip olduğunu beyan ve kabul edersiniz. Hizmetin (Yazılım veya herhangi bir parçası dahil), telif hakkı dahil olmak üzere, ancak bununla sınırlı olmamak kaydıyla geçerli fikri mülkiyet hakları yasaları veya diğer yasalar tarafından korunan özel ve gizli bilgiler içerdiğini de kabul edersiniz. Fikri mülkiyet haklarına tabi bu bilgileri ya da materyalleri, işbu Sözleşmeye uygun olarak Hizmetin kullanımı dışında kullanmamayı kabul edersiniz. İşbu Sözleşmede açıkça izin verilmediği sürece, Hizmetin hiçbir bölümü hiçbir şekilde ya da vasıtayla kopyalanamaz.

 

          B. Apple’ın Verdiği Lisans. İŞBU SÖZLEŞME’DE İZİN VERİLEN HALLER DIŞINDA YAZILIMIN YA DA HİZMETİN HERHANGİ BİR BÖLÜMÜNÜN KULLANIMI YASAKTIR VE ÜÇÜNCÜ TARAFLARIN FİKRİ MÜLKİYET HAKLARININ İHLALİ, TELİF HAKLARININ İHLALİNDEN DOLAYI UĞRANAN OLASI MADDİ ZARARIN TAZMİNİ DAHİL OLMAK ÜZERE HUKUKİ VE CEZAİ SORUMLULUĞUNUZU GEREKTİREBİLİR.

 

          C. İhracat Kontrolü. Hizmet vasıtasıyla verilerin devri, gönderilmesi ya da yüklenmesi dahil olmak üzere Hizmet ve Yazılımın kullanımı, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerin ihracat ve ithalat kanunlarına tabi olabilir. Bütün yürürlükteki ihracat ve ithalat kanun ve yönetmeliklerine uymayı kabul edersiniz. Bilhassa, ancak herhangi bir sınırlamaya tabi olmaksızın, Yazılım (a) ABD’nın ambargo uyguladığı ülkelere ya da (b) ABD Hazine Bakanlığının Özel Olarak Belirlenen Ülke Vatandaşları ya da ABD Ticaret Bakanlığının Yasaklı Kişiler Listesi ya da Kurumlar Listesinde bulunan kimselere ihraç ya da yeniden ihraç edilemez. Yazılım ya da Hizmeti kullanarak, böyle bir ülkede ya da listede bulunmadığınızı beyan ve garanti edersiniz. Ayrıca, Yazılım veya Hizmeti güdümlü, nükleer, kimyasal ya da biyolojik silah tasarımı, imalatı ya da üretimi dahil olmak üzere, ancak bununla sınırlı olmamak kaydıyla Amerika Birleşik Devletleri kanunları tarafından yasaklanan amaçlarla kullanmamayı kabul edersiniz. Belirli türde şifreleme yazılımları dahil olmak üzere, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, Hesabınıza hükümetin önceden verilmiş yazılı izni olmaksızın ihraç edilemeyecek olan herhangi bir veriyi ya da yazılımı önce bu izni almadan yüklememeyi kabul edersiniz. Bu güvence ve taahhüt, bu Sözleşmenin feshedilmesinden sonra da geçerliliğini koruyacaktır.

 

          D. Güncellemeler. Apple, zaman zaman Hizmet tarafından kullanılan Yazılımı güncelleyebilir. Hizmeti kullanmaya devam edebilmeniz için bu güncellemeler aygıtınıza veya bilgisayarınıza otomatik olarak indirilebilir ve yüklenebilir. Bu güncellemelere hata düzeltmeleri, özellik geliştirmeleri ya da Yazılımın tamamen yeni versiyonları dahil olabilir. 

 

VII. Fesih

 

          A. Sizin Tarafınızdan Gönüllü Fesih

 

İstediğiniz zaman Apple kimliğinizi silebilir ve/veya Hizmeti kullanmayı durdurabilirsiniz. Aygıtınızda iCloud’u kullanmaya son vermek istiyorsanız, aygıtınızdaki Ayarları açıp iCloud’a dokunarak ve “Çıkış Yap”a dokunarak bir aygıtta iCloud’u devre dışı bırakabilirsiniz. Hesabınızı feshetmek ve Apple kimliğinizi silmek için http://apple.com/support/appleid/contact adresindeki Apple Destek ile iletişim kurun. Hesabınızı fesheder ve Apple kimliğinizi silerseniz, bu Apple kimliği ile diğer Apple ürünlerine ve hizmetlerine erişemeyeceksiniz. Bu işlem geri alınamayabilir. Feshi gerçekleştirdiğiniz fatura yılı için önceden ödediğiniz ücretler dahil olmak üzere, fesihten önce ödemiş olduğunuz ücretler iade edilmez (işbu Sözleşmede aksine açıkça izin verildiği haller hariçtir). Hesabınızın feshedilmesi, sizi tahakkuk eden ücret ya da masrafları ödeme borcundan kurtarmaz.

 

          B. Apple Tarafından Fesih

 

Apple herhangi bir zamanda, belirli koşullar altında ve önceden bildirimde bulunmaksızın Hesabınızın ve/veya Hizmete erişiminizin tamamını ya da bir bölümünü derhal feshedebilir ya da askıya alabilir. Böyle bir feshin nedenleri arasında aşağıdakiler bulunabilir: (a) Sözleşmenin ya da diğer politikaların veya burada atıfta bulunulan yönergelerin ihlali; (b) tarafınızdan gelen Hesabınızı iptal etme ya da feshetme talebi; (c) emniyet birimlerinden, adli makamlardan ya da diğer bir idari makamdan gelen talep ve/veya emir; (d) size Hizmetin sunulmasının hukuka aykırı olması ya da hukuka aykırı hale gelmesi; (e) beklenmeyen teknik ya da güvenlik konuları ya da sorunları; (f) sahtecilik veya diğer yasadışı faaliyetlere katılımınız ya da (g) Hizmetle bağlantılı olarak ödemeniz gereken ücretleri ödememeniz; maddi olmayan ihlal durumlarında Apple tarafından feshe ancak size 30 günlük uyarı verildikten sonra ve siz bu 30 günlük süre içinde ihlali gidermezseniz izin verilir. Böyle bir fesih ya da askıya alma Apple’ın kendi takdirine bağlı olarak gerçekleştirilecektir ve Apple size ya da herhangi bir üçüncü tarafa karşı Hesabınızın ve/veya Hizmete erişiminizin feshedilmesi ya da askıya alınmasından doğabilecek zararlardan dolayı sorumlu tutulmayacaktır. Buna ek olarak, (a) Hesabınızın bir (1) yıl boyunca faal olmaması veya (b) Hizmet ya da herhangi bir bölümünde genel bir kesilme olması halinde Apple Hesabınızla ilişkilendirilen e-posta adresine 30 gün önceden e-posta ile bildirimde bulunarak Hesabınızı feshedebilir. Yasal, mevzuatlarla ilgili veya hükümetle ilgili eylemlerden kaynaklanan durumlar; kullanıcı güvenliği, kullanıcı gizliliği veya teknik bütünlük sorunlarını gidermek; diğer kullanıcıları etkileyebilecek hizmet aksamalarını önlemek veya doğal afet, felaket boyutunda bir olay, savaş veya Apple’ın makul denetimi dışında herhangi bir nedenle yapılması uygun olmayan durumlar dışında, Hizmetin genel kesilme uyarısı burada belirtildiği şekilde sağlanacaktır. Böyle bir fesih durumunda Apple söz konusu ücreti ödenmiş döneminizle ilgili ön ödemeler için size orantılı bir geri ödemede bulunacaktır. Apple, Hizmette veya hizmet şartlarında bu Bölüm VIIB’ye göre yapılan değişiklikler için size karşı sorumlu tutulamayacaktır.

 

          C. Feshin Sonuçları

 

Hesabınızın feshedilmesi üzerine, Hesabınız, Apple kimliğiniz, e-posta hesabınız ve İçerik dahil olmak üzere Hizmete ve herhangi bir bölümüne erişiminizi kaybedebilirsiniz. Buna ilave olarak, Apple belirli bir süre sonra hesabınızda (hesaplarınızda) ya da hesabınızın (hesaplarınızın) bir parçası olarak depolanan bilgi ve verileri silecektir. Hizmetin ayrı yazılım lisans sözleşmelerine tabi olarak kullanmış olduğunuz bileşenleri de bu lisans sözleşmeleri uyarınca tek tek feshedilecektir.

 

VIII. Bağlantılar ve Diğer Üçüncü Taraf Materyalleri

 

Hizmetin belirli İçerikleri, bileşenleri ve özellikleri üçüncü taraflara ait materyaller ve/veya diğer internet sitelerine, kaynaklara ya da İçeriğe köprüler içerebilir. Apple’ın bu üçüncü taraf siteler ve/veya materyaller üzerinde herhangi bir kontrolü olmayabileceği için Apple’ın bu sitelerin veya kaynakların kullanılabilirliğinden sorumlu olmadığını, bu sitelerin veya kaynakların doğruluğunu onaylamadığını ya da kabul etmediğini ve bu sitelerde veya kaynaklarda sunulan İçerik, reklam, ürün veya materyallere ilişkin hiçbir yükümlülüğü veya sorumluluğu olmayacağını beyan ve kabul edersiniz. Ayrıca, söz konusu İçeriği reklamı, ürünü ya da materyali kullanmanızın ya da bunlara güvenmenizin doğrudan veya dolaylı bir sonucu olarak uğrayacağınız ya da uğradığınızı iddia ettiğiniz herhangi bir zarar bakımından Apple’ın hiçbir yükümlülüğü ya da sorumluluğu olmayacağını beyan ve kabul edersiniz.

 

IX. GARANTİLERİN FERAGATI; SORUMLULUĞUN SINIRI

 

BAZI HUKUK DÜZENLERİNDE GARANTİNİN HARİÇ TUTULMASI YÜRÜRLÜKTEKİ MEVZUAT TARAFINDAN YASAKLANDIĞI İÇİN GARANTİLERİN HARİÇ TUTULMASINA İZİN VERİLMEZ VE AŞAĞIDA BELİRTİLEN BAZI GARANTİLERİN HARİÇ TUTULMASI SİZE UYGULANMAYABİLİR.

 

APPLE HİZMETİ SUNMAK İÇİN MAKUL BECERİ VE ÖZENİ GÖSTERECEKTİR. AŞAĞIDAKİ FERAGATLER İŞBU AÇIK GARANTİYE TABİDİR.

 

APPLE, HİZMETİ KULLANIMINIZIN KESİNTİSİZ YA DA HATASIZ OLACAĞINI BEYAN, TEMİN YA DA TAAHHÜT EDER VE SİZ DE ZAMAN ZAMAN APPLE’IN BELİRSİZ SÜRELER İÇİN HİZMETİN YERİNİ DEĞİŞTİREBİLECEĞİNİ YA DA HİZMETİ KALDIRABİLECEĞİNİ KABUL EDERSİNİZ.

 

HİZMETİN “OLDUĞU GİBİ” YA DA “TEMİN EDİLEBİLDİĞİ SÜRECE” SUNULDUĞUNU AÇIKÇA ANLAR VE KABUL EDERSİNİZ. APPLE, İŞTİRAKLERİ, BAĞLI ŞİRKETLERİ, YÖNETİCİLERİ, DİREKTÖRLERİ, ÇALIŞANLARI, TEMSİLCİLERİ, ORTAKLARI VE LİSANS VERENLERİ TİCARİ ELVERİŞLİLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK VE İHLALE KONU OLMAMAYA İLİŞKİN ZIMNİ GARANTİLER DE DAHİL OLMAK ÜZERE, ANCAK BUNLARLA SINIRLI OLMAMAK KAYDIYLA TÜM AÇIK YA DA ZIMNİ GARANTİLERİ AÇIKÇA REDDEDER. BİLHASSA APPLE, İŞTİRAKLERİ, BAĞLI ŞİRKETLERİ, YÖNETİCİLERİ, DİREKTÖRLERİ, ÇALIŞANLARI, TEMSİLCİLERİ, ORTAKLARI VE LİSANS VERENLERİ (I) HİZMETİN GEREKSİNİMLERİNİZE UYGUN OLACAĞI; (II) HİZMETİ KULLANIMINIZIN ZAMANINDA, KESİNTİSİZ, GÜVENLİ VE HATASIZ OLACAĞI; (III) HİZMET VASITASIYLA EDİNDİĞİNİZ HER TÜRLÜ BİLGİNİN DOĞRU YA DA GÜVENİLİR OLACAĞI; VE (IV) SİZE HİZMETİN BİR PARÇASI OLARAK SUNULAN YAZILIMDAKİ HATA YA DA KUSURLARIN DÜZELTİLECEĞİ KONUSUNDA HİÇBİR GARANTİ VERMEZ.

 

APPLE, HİZMETİN KAYIP, BOZULMA, SALDIRI, VİRÜS, MÜDAHALE, BİLGİSAYAR KORSANLIĞI YA DA DİĞER GÜVENLİK MÜDAHALELERİNDEN ARİ OLACAĞINI BEYAN YA DA TAAHHÜT ETMEZ VE BUNDAN DOLAYI SORUMLULUK KABUL ETMEZ.

 

HİZMETİN KULLANIMI SONUCUNDA YÜKLENEN YA DA BAŞKA BİR BİÇİMDE ELDE EDİLEN HER TÜRLÜ MATERYALE KENDİ İSTEĞİNİZ DOĞRULTUSUNDA VE RİSKİ SİZE AİT OLMAK ÜZERE ERİŞİLMEKTEDİR VE AYGITINIZA YA DA BİLGİSAYARINIZA GELECEK ZARARLARDAN YA DA BU MATERYALİN YÜKLENMESİNDEN DOĞAN VERİ KAYIPLARINDAN SADECE SİZ SORUMLU OLURSUNUZ. AYRICA, HİZMETİN HİZMET TARAFINDAN SUNULAN İÇERİK, VERİ YA DA BİLGİLERDEKİ ARIZA YA DA GECİKMELERİN ÖLÜM, BEDENSEL YARALANMA YA DA CİDDİ FİZİKSEL YA DA ÇEVRESEL ZARARLARA NEDEN OLABİLECEĞİ HALLER İÇİN TASARLANMADIĞINI VE HİZMETİN BU GİBİ HALLER YA DA ÇEVRELERDE KULLANIMA UYGUN OLMADIĞINI KABUL EDERSİNİZ.

 

          SORUMLULUĞUN SINIRI

 

BAZI HUKUK DÜZENLERİ, HİZMET SAĞLAYICILARININ UYGULADIĞI SORUMLULUK MUAFİYETLERİNE VEYA SINIRLAMALARINA İZİN VERMEZ. SÖZ KONUSU MUAFİYETLERİN VE SINIRLAMALARIN YÜRÜRLÜKTEKİ KANUN ÇERÇEVESİNDE ÖZELLİKLE YASAKLANDIĞI DURUMLAR İLE SINIRLI OLARAK, AŞAĞIDA YER ALAN MUAFİYET VEYA SINIRLAMALARIN BAZILARI SİZE UYGULANMAYABİLİR.

 

APPLE HİZMETİ SUNMAK İÇİN MAKUL BECERİ VE ÖZENİ GÖSTERECEKTİR. AŞAĞIDAKİ SINIRLAMALAR (A) APPLE’IN MAKUL BECERİ VE ÖZENİ KULLANMAMASI; (B) APPLE’IN AĞIR KUSURU, KASTI YA DA HİLESİ, (C) ÖLÜM VEYA BEDENSEL YARALANMADAN DOĞAN ZARARLARDA UYGULANMAZ.

 

APPLE’IN, İŞTİRAKLERİNİN, BAĞLI KURULUŞLARININ, YÖNETİCİLERİNİN, DİREKTÖRLERİNİN, ÇALIŞANLARININ, TEMSİLCİLERİNİN, ORTAKLARININ VE LİSANS VERENLERİNİN KAR KAYBI, İYİ NİYET, KULLANIM, VERİLER, YEDEK ÜRÜNLER VEYA HİZMETLERİN TEDARİK MALİYETİNE İLİŞKİN ZARARLAR YA DA DİĞER MANEVİ ZARARLAR DAHİL OLMAK ÜZERE, ANCAK BUNLARLA SINIRLI OLMAMAK KAYDIYLA ŞUNLARDAN KAYNAKLANAN DOĞRUDAN, DOLAYLI, ARIZİ, ÖZEL, SONUÇ OLARAK ORTAYA ÇIKAN VEYA CEZAİ ZARARLAR NEDENİYLE SİZE KARŞI SORUMLU OLMAYACAĞINI AÇIKÇA ANLAR VE KABUL EDERSİNİZ: (I) HİZMETİN KULLANILMASI VEYA KULLANILAMAMASI; (II) HİZMETTE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER VEYA HİZMETİN YA DA HERHANGİ BİR BÖLÜMÜNÜN GEÇİCİ VEYA KALICI OLARAK SONA ERDİRİLMESİ; (III) İLETİMLERİNİZE VEYA VERİLERİNİZE YETKİSİZ ERİŞİM YA DA BUNLARIN DEĞİŞTİRİLMESİ; (IV) HİZMET ÜZERİNDE VEYA HİZMET ARACILIĞIYLA İLETİMLERİNİZİN VEYA VERİLERİNİZİN SİLİNMESİ, BOZULMASI YA DA BUNLARIN DEPOLANAMAMASI VE/VEYA GÖNDERİLİP ALINAMAMASI; (V) ÜÇÜNCÜ BİR TARAFIN HİZMETLE İLGİLİ BEYANLARI VEYA KULLANIM KURALLARI VE (VI) HİZMETLE İLGİLİ BAŞKA BİR KONU.

 

          TAZMİNAT

 

Apple’ı, iştiraklerini, bağlı kuruluşlarını, direktörlerini, yöneticilerini, çalışanlarını, temsilcilerini, ortaklarını, yüklenicilerini ve lisans verenlerini üçüncü bir tarafın neden olduğu makul avukatlık ücretleri dahil olmak üzere aşağıdakilerle ilişkili olan veya bunlardan kaynaklanan iddialara veya taleplere karşı savunmayı, Apple’ın zararını tazmin etmeyi ve Apple’ı bunlardan ari tutmayı kabul edersiniz: (a) Hizmet aracılığıyla gönderdiğiniz, yayınladığınız, ilettiğiniz veya başka şekilde kullanıma sunduğunuz İçerik; (b) Hizmeti kullanımınız; (c) bu Sözleşmeyi ihlal etmeniz; (d) Apple tarafından bu Sözleşmenin olası bir ihlali araştırılırken veya araştırmanın bu Sözleşmenin ihlal edildiğini tespit etmesi ve kabul etmesi sonucu gerçekleştirilirken bir eylem ya da (e) başkalarının haklarını ihlal etmeniz. Bu durum, Apple’ın herhangi bir İçeriği kaldırması ya da herhangi bir bilgiyi işlemeyi reddetmesi kararının, sizi uyarmasının, Hizmete erişiminizi askıya almasının ya da feshetmesinin, şüphe edilen bir ihlale ilişkin inceleme sırasında başka herhangi bir eylemde bulunmasının veya Apple tarafından işbu Sözleşmenin ihlal edildiğine karar verilmesinin bir sonucu olarak Apple’ı ve Apple’ın bağlı şirketlerini, iştiraklerini, yöneticilerini, memurlarını, çalışanlarını, temsilcilerini, ortaklarını, yüklenicilerini ve lisans verenlerini dava edemeyeceğiniz anlamına gelir. Bu feragat ve tazminat hükmü bu Sözleşmede tanımlanan ya da öngörülen tüm ihlaller için geçerlidir. Bu yükümlülük işbu Sözleşmenin ve/veya Hizmeti kullanmanızın feshinden ya da sona ermesinden sonra da geçerli olmaya devam edecektir. Hesabınızı kullanarak gerçekleştirdiğiniz tüm Hizmet kullanımlarından sorumlu olacağınızı ve bu Sözleşmenin Hesabınızın her türlü kullanımına uygulanacağını kabul edersiniz. Bu Sözleşmeye uyacağınızı ve Hesabınızın kullanımından kaynaklanan, söz konusu kullanıma tarafınızca açıkça izin verilmiş olsun veya olmasın, her türlü iddia veya talebe karşı Apple’ı savunacağınızı, Apple’ın zararını tazmin edeceğinizi ve Apple’ı bunlardan ari tutacağınızı kabul edersiniz.

 

X. GENEL

 

          A. Bildirimler

 

Apple, işbu Sözleşmeye ilişkin değişiklikler de dahil olmak üzere, Hizmete ilişkin bildirimleri iCloud e-posta adresinize (ve/veya varsa Hesabınızla ilişkili başka alternatif e-posta adresinize), iMessage veya SMS aracılığıyla, e-posta göndererek, normal posta aracılığıyla ya da web sitemizde ve/veya Hizmette yayınlayarak size ulaştırabilir.

 

          B. Tabi Olunan Hukuk

 

Takip eden paragrafta özellikle belirtilenler hariç olmak üzere, işbu Sözleşme ve Apple ile sizin aranızdaki ilişki kanunlar ihtilafı hükümleri hariç olmak üzere Kaliforniya Eyaleti hukukuna tabi olacaktır. Siz ve Apple, bu Sözleşmeden kaynaklanan herhangi bir ihtilafı veya hak talebini çözüme kavuşturmak için Santa Clara, Kaliforniya bölgesinde bulunan mahkemelerin şahsa bağlı ve münhasır yargı yetkisine bağlı kalmayı kabul edersiniz. (a) ABD vatandaşı değilseniz; (b) ABD’de yaşamıyorsanız; (c) Hizmete ABD’den erişmiyorsanız ve (d) aşağıda belirtilen ülkelerden birinin vatandaşıysanız, işbu belgeyle bu Sözleşmeden kaynaklanan herhangi bir ihtilaf veya hak talebinin, kanunlar ihtilafı hükümlerine bakılmaksızın aşağıdaki belirtilen yürürlükteki kanun tarafından yönetileceğini kabul eder ve işbu belgeyle kanunları aşağıdakiler için geçerli olan eyalet, bölge veya ülkede yer alan mahkemelerin münhasır olmayan yargı yetkilerine geri dönülmez bir şekilde bağlı kalırsınız:

 

Bir Avrupa Birliği ülkesinin ya da İsviçre, Norveç veya İzlanda’nın vatandaşıysanız, tabi olunan hukuk veya mahkeme normalde ikamet ettiğiniz yerin hukuku ve mahkemesi olacaktır.

 

Malların Uluslararası Satımına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi olarak bilinen kanun, bu Sözleşmenin uygulanmasında özel olarak hariç tutulmuştur.

 

          C. Sözleşmenin Bütünlüğü

 

Bu Sözleşme, sizin ve Apple’ın arasındaki sözleşmenin bütününü oluşturur, Hizmeti kullanımınızı yönetir ve Hizmetle ilgili olarak Apple ile yaptığını önceki tüm sözleşmelerin yerine geçer. Bağlı hizmetleri, üçüncü taraf içeriği, veya üçüncü taraf yazılımını kullanmanız durumunda uygulanabilecek ek şart ve koşullara tabi olabilirsiniz. Sözleşmenin herhangi bir kısmı geçersiz veya uygulanamaz olursa, söz konusu kısım mümkün olabildiğince tarafların asıl niyetlerini yansıtacak, yürürlükteki hukuka uygun bir şekilde yorumlanacak ve kalan kısımlar tam olarak yürürlükte kalmaya devam edecektir. Apple’ın işbu Sözleşmede yer alan herhangi bir hakkı veya hükmü uygulamaması ya da icra etmemesi söz konusu hak veya hükümden feragat ettiği anlamına gelmez. Siz, aksi işbu Sözleşmede açıkça belirtilmedikçe, işbu sözleşmede hiçbir üçüncü taraf hak sahibinin olmayacağını kabul edersiniz.

 

          D. Burada kullanılan “Apple” aşağıdaki anlamlara gelir:

 

• Kuzey, Orta ve Güney Amerika’daki (Kanada hariç); ABD’ye bağlı bölgelerdeki; Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Karayipler’deki Fransız ve İngiliz bağlı bölgelerindeki kullanıcılar için 1 Infinite Loop, Cupertino, California’da bulunan Apple Inc.;

 

• Kanada’da veya bağlı bölgelerindeki kullanıcılar için 120 Bremner Blvd., Suite 1600, Toronto ON M5J 0A8’de bulunan Apple Canada, Inc.;

 

• Japonya’daki kullanıcılar için Roppongi Hills, 6-10-1 Roppongi, Minato-ku, Tokyo 106-6140 adresinde bulunan iTunes K.K.;

 

• Sahip oldukları adalar, bölgeler ve bağlı yönetimler dahil olmak üzere Avustralya ve Yeni Zelanda’daki kullanıcılar için Level 13, Capital Centre, 255 Pitt Street, Sydney NSW 2000, Australia’daki Apple Pty Limited ve

 

• Diğer tüm kullanıcılar için Hollyhill Industrial Estate, Hollyhill, Cork, İrlanda Cumhuriyeti adresinde bulunan Apple Distribution International. 

 

ELEKTRONİK SÖZLEŞME

 

Hizmeti kullanımınız elektronik ortamda sözleşme akdetme ve/veya işlem yapma ehliyetini de kapsar. ELEKTRONİK İLETİLERİNİZİN SÖZLEŞME YAPMA VE BU SÖZLEŞMELER VE İŞLEMLERE BAĞLI OLMA VE BEDELİNİ ÖDEME NİYETİNİZİ ORTAYA KOYDUĞUNU KABUL EDERSİNİZ. SÖZLEŞME YAPMA VE ELEKTRONİK İLETİLERE BAĞLI OLMA NİYETİNİZ, İPTAL BİLDİRİMLERİ, POLİTİKALAR, SÖZLEŞMELER VE UYGULAMALAR DAHİL OLMAK ÜZERE BU HİZMET ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİRDİĞİNİZ BÜTÜN İŞLEMLERE İLİŞKİN TÜM KAYITLARA UYGULANIR. Elektronik kayıtlarınıza erişmek ve bunları saklamak için temin edilmesi sadece sizin sorumluluğunuzda olan belirli yazılım ve donanımlara sahip olmanız gerekebilir.

 

Son güncelleme: 01 Mart 2017