Apple Medya Hizmetleri Hüküm ve Şartları

Aşağıda belirtilen sözleşme hüküm ve şartları sizinle Apple (“Anlaşma”) arasında geçerlidir. Lütfen Anlaşmayı dikkatle okuyun. Anlaşma’yı anladığınızı ve kabul ettiğinizi doğrulamak için, “Kabul Ediyorum” seçeneğine tıklayın.

A. HİZMETLERLE İLGİLİ BİLGİLER

Bu Anlaşma, Medyadan, uygulamalardan (“Apps”) ve diğer in-app hizmetlerden (“İçerik”) satın alabileceğiniz, yetkilendireceğiniz, kiralayacağınız veya abone olacağınız Apple hizmetlerini (“Hizmetler”) kullanımınızı yönlendirmektedir. Hizmetlerimiz: iTunes Store, App Store, Apple Music ve Apple News’den oluşmaktadır. Hizmetlerin [COUNTRY] içerisinde kullanımına yönelik bir hesap açarak, vergilendirme için (“Ülke”) seçeneğini, ikamet ettiğiniz ülke olarak seçiyorsunuz. Hizmetlerimiz, ikamet ettiğiniz ülkede ve geçici olarak bulunduğunuz diğer AB üyesi ülkelerde kullanımınıza sunulur. Hizmetlerimizin kullanımı için, uyumlu donanım, yazılım (en yeni/son sürümü tavsiye edilmekte ve bazen gerekli olmaktadır) ve Internet erişimi (ücret uygulanabilir) gereklidir. Hizmetlerimizin verimi aşağıda belirtilen unsurlardan etkilenebilir.

B. HİZMETLERİN KULLANIMI

ÖDEMELER, VERGİLER VE GERİ ÖDEMELER

Hizmetlerimiz üzerinden “İşlemler” olarak adlandırılan ücretsiz ya da ücretli İçerik temin edebilirsiniz. Her bir İşlem ile sadece temin ettiğiniz İçeriği kullanmak için lisans alırsınız. Her İşlem siz ve Apple ve/veya Hizmetlerimiz üzerinden İçerik sağlayan kuruluş arasında olan elektronik bir sözleşme niteliğindedir. Fakat Apple Distribution InternationalApple Distribution International kullanıcısıysanız ve bir Uygulama veya kitap temin ederseniz, Apple Distribution InternationalApple Distribution International satıcı konumundadır; Bu, İçeriği Apple Distribution InternationalApple Distribution International’dan aldığınızın ve İçeriğin App Provider (aşağıda anlatılan) ya da kitap editörü tarafından lisans edildiği anlamındadır. İlk İşleminizi yaptığınızda, ileriki işlemler için pasaportunuzun ne kadar sıklıkla sorulmasını istediğinizi seçmenizi isteyeceğiniz. Eğer İşemler için Touch ID’nizi etkileştirirseniz, tüm işlemleri parmak izinizle doğrulamanız gerekecek. Pasaport ayarlarınızı linkte belirtilen talimatları uygulayarak dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz:

https://support.apple.com./en-us/HT204030. Apple, uygulanabilir herhangi bir vergi de dahil, İşlemlerin ücretini sizin tercih ettiğiniz ödeme şekli ile (kredi kartı, debit kartı, hediye kartı/kodu veya Ülkenizde geçerli olan herhangi bir yöntem gibi) alacaktır. İçeriği öncede sipariş ederseniz, İçerik elinize geçtiği zaman ücretlendirileceksiniz (İçerik elinize ulaşmadan önce iptal etmediğiniz sürece). Yerel yasalara uygun olarak, finansal kurumunuz tarafından böyle bir bilgi sağlanırsa Apple ödeme yönteminize ilişkin bilgileri güncelleyebilir. İşlemlerin nasıl faturalandırıldığı hakkında detaylar için, http://support.apple.com/kb/HT5582. ‘yi ziyaret edin. Tüm faturaları elektronik olarak, email de dahil olmak üzere, almayı kabul ediyorsunuz. İçerik fiyatları herhangi bir zaman değişebilir. Eğer İçeriğin elinize geçmesi teknik sorunlar yüzünden gecikirse, Apple tarafından belirtildiği gibi İçeriğiniz yenisi temin edilecek veya ücretiniz geri ödenecektir. Apple, kendisine karşı dava hakkı veren dolandırıcılığa, geri ödemeye dayanan suiistimal ya da diğer hile içeren davranışlara dair bir kanıt bulursa geri ödeme teklifini geri çevirebilir. [Hediye kartları/kodları ile alakalı şartlarına buradan ulaşabilirsiniz: https://www.apple.com/legal/internet-services/itunes/giftcards/.]

İptal Hakkı: Siparişinizi iptal etmek isterseniz, faturanızı aldıktan sonraki 14 gün içinde herhangi bir sebep belirtmeksizin yapmalısınız, ancak kodu kullanılan iTunes Hediyeleri için para iadesi yapılmaz.

Siparişinizi iptal etmek için bu kararınızı bize bunu bildirmelisiniz. Apple Music, iTunes Match, Season Pass, Multi-Pass, ve doğrucan Apple’dan satın alınarak kullanılan iTunes Hediyelerine ilişkin iptal taleplerinin hemen işleme konulması için Sorun Bildir seçeneğini kullanmanızı öneririz. İstisnalı ürünler iTunes Destek ile iletişime geçilerek iptal ettirilebilir. Aşağıdaki örnek iptal formunu kullanarak veya açık bir beyanda bulunarak da bizi bilgilendirebilirsiniz. Sorun Bildir seçeneğini kullanırsanız gecikme olmadan iptalinizin alındığını onaylayan bir mesaj göndereceğiz.

İptal üresi bitiş tarihini geçirmemek için iptal bildiriminizi 14 günlük süre dolmadan göndermelisiniz.

İptalin Sonuçları: İptal bildiriminizi aldıktan sonraki 14 gün içinde para iadenizi gerçekleştireceğiz. İşlem yaparken kullandığınız araçların aynısını kullanacağız ve bu geri ödemeler için herhangi bir masraf ödemeyeceksiniz.

İptal Hakkı İstisnaları: İstek ve onayınız doğrultusunda teslimat başlamışsa dijital içerik tedarik siparişinizi iptal edemez ve dolayısıyla iptal hakkınızı kaybedersiniz.

Örnek iptal formu:

- Apple Distribution International, iTunes Store Customer Support, adresi Hollyhill Industrial Estate, Hollyhill, Cork,İrlanda’dır.:

- İşbu belge ile aşağıdaki siparişe ilişkin sözleşmeden çekildiğimi bildiriyorum:

[INSERT ORDER ID, ITEM, ARTIST AND TYPE]

- [INSERT DATE] tarihinde sipariş edildi/ [INSERT DATE] tarihinde alındı

- Tüketicinin adı

- Tüketicinin adresi

- Tüketicinin e-posta adresi (isteğe bağlı)

- Tarih

APPLE KİMLİĞİ (APPLE ID)

Servislerimizin kullanımı ve İçeriğinize erişmeniz Apple Kimliği gerektirir. Apple Kimliği, Apple ekosistemi içerisinde kullandığınız hesaptır. Apple Kimliğiniz önemlidir ve gizliliğini ve güvenliğini sağlamak sizin görevinizdir. Apple, Apple Kimliğinizin yetkisiz kullanımından oluşabilecek herhangi zarara karşı sorumlu değildir. Apple Kimliğinizin gizliliğinin ifşa edildiğinden şüpheleniyorsanız, lütfen Apple ile iletişime geçin.

Apple Kimliği yaratmak ve Hizmetlerimizi kullanmak için 13 yaşında (ya da Ülkenizde kabul edilen yaşta) olmanız gerekir. Bu yaşın altındaki kişiler için Aile Paylaşımı özelliğinizi kullanarak aileler veya yasal vasiler ya da onaylanmış eğitim kurumları Apple Kimliği yaratabilir.

GİZLİLİK

Hizmet, Apple’ın https://www.apple.com/legal/privacy/ adresindeki Gizlilik Politikası’na tabidir.

HİZMET VE İÇERİK KULLANIM KURALLARI

Hizmetler ve İçerik kullanımınız bu bölümde (“Kullanım Kuralları”) ifade edilen kullara uymalıdır. Hizmetlerin ve İçeriğin herhangi başka bir kullanımı sözleşmenin esasına ilişkin bir ihlaldir. Apple, Kullanım Kurallarına uyduğunuzdan emin olmak için Hizmetler ve İçerik kullanımınızı takip edebilir.

Tüm Hizmetler:

-Hizmetler ve İçeriği sadece kendi kişisel, ticari olmayan amaçlarınız için kullanabilirsiniz (aşağıda Apple Store İçerik bölümünde ifade edilenler dışında)

-Apple’in İçerik teslimi size herhangi bir promosyon kullanım hakkı vermez ve telif hakkı sahiplerinin haklarının feragati veya hibesi anlamına gelmez.

-İçeriği, her cihaz üzerinden beş farklı Apple Kimliği ile kullanabilirsiniz.

-İçerik yüklendikten sonra onu kaybetmemek ve zarar vermemek sizin sorumluluğunuzdur. İçeriğinizi düzenli olarak yedeklemenizi öneririz.

-Servislere dahil olan herhangi bir güvenlik teknolojisine müdahale edemez ve bozamazsınız.

-Hizmetlerimize yalnızca Apple yazılımı kullanarak erişebilirsiniz ve bu yazılımı değiştiremez ya da değiştirilmiş sürümünü kullanamazsınız.

-Video İçeriği HDCP bağlantısı gerektirir.

iTunes Store İçeriği:

- Sahip olduğunuz veya kontrol ettiğiniz makul sayıda uyumlu cihaz üzerinden Dijital Haklar Yönetimi’nden (DRM – Digital Rights Management) muaf olan İçerik kullanabilirsiniz. DRM korumalı olan İçerik en fazla beş bilgisayar ve bu bilgisayarlardan eş zamanladığınız çok sayıda cihaz üzerinden kullanılabilir.

-İçerik kiralamaları tek bir cihaz üzerinden görüntülenebilir ve 30 gün içerisinde görüntülenmelidir ve görüntüleme başladığı 24-48 saat içerisinde Ülkenizdeki Servisler üzerinden sunulan İçeriğe göre tamamlanmalıdır (durdurma, duraklatma ya da yeniden başlatma bu süreci uzatmaz).

-Bir ses listesini en fazla yedi kere CD’ye yazma hakkına sahipsiniz. İçeriğinizi kaydettiğiniz ses CD’sini bir perakende mağazadan, Kıbrıs’taki telif haklarına göre satın aldığınız bir ses CD’sini kullandığınız şekilde kullanabilirsiniz.

Apple Store İçeriği:

-“App” terimi uygulamaları, iMessage ve Apple Watch uygulamalarını, in-app satın alımlarını, uzantıları (klavyeler gibi), çıkartmaları ve uygulamalarda kullanıma sunulan abonelikleri içermektedir.

- Uygulamaları sahip olduğunuz veya kontrol ettiğiniz herhangi bir cihaz üzerinden kullanabilirsiniz.

-Bir ticari işletme, devlet kurumu veya eğitim kurumu (bir “Kuruluş”) adına hareket eden bireyler, Uygulamalar’ı (i) Bir Kuruluş tarafından sahip olunan veya kontrol edilen bir veya daha fazla cihaz üzerinden tek bir birey; ya da (ii) Bir Kuruluş tarafından sahip olunan veya kontrol edilen tek paylaşımlı bir cihaz üzerinden birçok birey yoluyla yükleyebilir ya da eş zamanlayabilir. Anlaşılabilirlik adına, birçok kişi tarafından seri olarak veya toplu olarak kullanılan her bir cihaz ayrı birer lisans gerektirir.

iBooks Store İçeriği:

-Sahip olduğunuz veya kontrol ettiğiniz uyumlu herhangi bir cihaz üzerinden DRM’den muaf olan bir İçerik kullanabilirsiniz. DRM korumalı olan İçerik en fazla beş bilgisayar ve bu bilgisayarlardan eş zamanladığınız çok sayıda cihaz üzerinden kullanılabilir.

-iBooks Store İçeriğini diske aktaramazsınız.

Apple Music:

- Bireysel Apple Music üyeliğini en fazla 10 cihaz üzerinden (sadece beşi bilgisayar olabilir) kullanabilirsiniz.

-Bireysel Apple Music üyeliği her seferinde bir cihaz üzerinde tek bir hesap açmanızı sağlar; Aile üyeliği sizin ve aile üyelerinizin her seferinde altı cihaz üzerinde hesap açmanızı sağlar.

YENİDEN YÜKLEMELER

Önceden sahip olduğunuz İçeriği (“Yeniden Yüklemeler”) ayni Apple Kimliği ile giriş yaptığınız cihazlarınıza yeniden yükleyebilirsiniz. Ülkenizde Yeniden Yükleme için mevcut olan İçerik türlerini bu adreste bulabilirsiniz: http://support.apple.com/en-us/HT204632. Hizmetlerimizden kaldırılan İçerikler Yeniden Yükleme için uygun olmayabilir.

Bağlantılı Cihaz Kuralları: Apple Kimliğiniz ile her seferinde 10 cihaza (en fazla 5’i bilgisayar olabilir) giriş yapabilirsiniz. Ayni Apple Kimliğini kullanan her bilgisayar yetkilendirilmelidir (bilgisayarların yetkilendirilmesi hakkında daha fazla bilgi almak için https://support.apple.com/en-us/HT201251 adresini ziyaret edebilirsiniz). Cihazlar, 90 günde bir farklı bir Apple Kimliği ile bağlantılanabilir.

ABONELİKLER

Hizmetler ve belirli Uygulamalar İçeriğe veya abonelik temeline dayanan hizmetlere (“Ücretli Abonelikler”) erişim satın almanızı sağlayabilir. Ücretli Abonelikleri hesap ayarlarınızda bulunan Aboneliği Yönet kısmından iptal etmediğiniz sürece otomatik olarak yenilenirler. Eğer Ücretli Aboneliğinizin fiyatı yükselirse ve devam etmek için sizin izniniz gerekiyorsa, sizi bilgilendireceğiz. Yeni başlatılan Ücretli Abonelik sürenizin başlangıcının 24 saat öncesine kadar sizden herhangi bir ödeme alınmaz. Ödeme yönteminizi herhangi bir nedenle (son kullanma tarihinin geçmiş olması veya yeterli bakiye olmaması gibi) kullanamazsak ve Ücretli Aboneliğinizi iptal etmediyseniz tahsil edilmemiş tutarlardan siz sorumlu olursunuz ve ödeme yöntemi biliglerinizi güncellediğinizde bu ödeme yönteminden ücreti tahsil etmeye çalışırız. Bu durum, bir sonraki Ücretli Abonelik döneminizin başlangıç tarihini değiştirebileceği gibi her dönem için fatura kesim tarihleri de değişebilir. Belirli Ücretli Abonelikler ödeme şekliniz üzerinden ücretlendirilmeden önce ücretsiz deneme seçeneği sunabilir. Eğer ödeme şekliniz üzerinden ücretlendirilmeden önce Ücretli Abonelik üyeliğinizi iptal etmek isterseniz, ücretsiz deneme süreniz bitmeden aboneliğinizi sonlandırın.

İÇERİK VE HİZMET MEVCUDİYETİ

Bu Anlaşma’da bulunup Ülkenizde geçerli olmayan Hizmetler, İçerik Türleri, özellikler veya işlevler ile ilgili şartlar, Ülkenizde geçerli olmadıkça/ülkenizde geçerli olana kadar sizi kapsamamaktadır. Ülkenizde sizin için geçerli olan İçerik türlerini bulmak için, Hizmetler bölümünü okuyun veya http://support.apple.com/en-us/HT20441 adresini ziyaret edin.

APPLE OLMAYAN CİHAZLAR

Hizmetlerimizi Apple olmayan bir cihaz üzerinden kullanıyorsanız, özelliklerin ve İçerik türlerinin tümüne erişemeyebilirsiniz. Bu Anlaşma’da bulunan kullanılamayan özellikler veya İçerik türleri ile ilgili şartlar sizi kapsamamaktadır. Eğer Hizmetlerimize daha sonra bir Apple cihazından erişmek isterseniz, bu Anlaşma’nın tüm şartları, kullandığınız cihaz üzerine uygulanacaktır.

C. HİZMETLERİMİZE YÖNELİK YAPTIĞINIZ GERİ BİLDİRİM VE EKLEMELER

Hizmetlerimiz yorum, resim, video ve podcast gibi (bağlantılı üst veri ve sanat eseri de dahil) geri bildirimler yapmanızı sağlayabilir. Bu özellikleri kullanımınız aşağıda belirtilen ve zaman zaman güncellenebilecek Geri Bildirim Rehberi ile uyumlu olmalıdır. Eğer Geri Bildirim Rehberi ile uyumlu olmayan geri bildirimler görürseniz, lütfen Şikayet Bildir özelliğini kullanın. Bu sözleşme ile, Apple’a Hizmetler ve ilgili alışveriş içerisinde yaptığınız geri bildirimleri kullanması için dünya çapında, telifsiz, kalıcı, özel olmayan bir lisans veriyorsunuz. Apple, yapılan herhangi bir geri bildirimi izleyebilir ve geri bildirimi kaldırma veya düzenleme kararı alabilir.

Geri Bildirim Rehberi: Hizmetleri aşağıda belirtilen özellikler için kullanamazsınız:

-İzin, hak veya lisans sahibi olmadığınız herhangi bir geri bildirim ve gönderi paylaşımı;

-Sakıncalı, saldırgan, yasadışı, aldatıcı ve zararlı içerik paylaşımı;

-Başkalarına ait kişisel, özel veya gizli bilgi paylaşımı;

-Reşit olmayan birinden kişisel bilgi talebi;

-Başka birisiyle veya bir oluşumla aranızdaki ilişkinizi taklit etme ve yanlış tanıtma;

-İstenmemiş ve yetkisiz reklamcılık, promosyon araçları, ya da bilgilendirici duyurular da dahil fakat bunlarla sınırlı olmaksızın istenmeyen elektronik posta paylaşımı veya aktarımı;

-yasadışı, hileli veya çıkarcı bir harekette bulunma veya dahil olma;

D. AİLE PAYLAŞIMI

Aile Yöneticisi (“Yönetici”) 18 yaşında veya daha büyük olmalıdır ve 13 yaşın veya kullanılan ülkedeki yasal yaş sınırının altındaki aile üyelerinin velisi (kayıt işlemlerinde belirtildiği üzere) veya yasal koruyucu ailesi pozisyonunda olmalıdır. Aile Paylaşımı özelliklerinin tümüne erişim sağlamak için Apple cihazlarına gereksinim duyulmaktadır.

Satın Alınanların Paylaşılması: Aile Paylaşımı’nın Satın Alınanları Paylaşma özelliği uygun İçerikleri Aile içindeki altı adede kadar üye ile paylaşmanıza izin verir. Yönetici diğer üyeleri katılmaya davet eder ve Aile üyeleri tarafından başlatılan tüm İşlemlerin ödemesini yapmayı kabul eder. Aile üyelerinden birinin başlattığı herhangi bir ödemeyi gerçekleştirmek için Yönetici’nin ödeme yöntemi kullanılır (Aile üyesinin hesabında kredi bulunan durumlar hariç, çünkü öyle bir durumda ilk önce aile üyesinin hesabındaki kredilere başvurulur). Yöneticinin ödeme yöntemi kullanıldığı zaman, aile üyeleri, Yöneticinin temsilcileri konumundadırlar. İşbu anlaşmada Yönetici (1) bu gibi tüm işlemleri ödeyeceğini ve (2) Aile üyeleri tarafından başlatılan işlemlerin onaylanmış olduğunu kabul eder. Yöneticiler, ödeme yöntemi sözleşmelerine uymaktan ve ödeme yöntemi erişimini Aile üyeleri ile paylaşmaları sonucunda doğabilecek riskleri göz önünde bulundurmaktan sorumludurlar. Herhangi bir Aile üyesinin yaptığı işlemin fatura veya makbuzu hem işlemi başlatan Aile üyesine hem de Yönetici’ye gönderilir.

Satın Almayı Onayla: Satın Almayı Onayla, Yönetici’nin, 18 (veya ülkenizdeki sınır yaşın) altındaki tüm Aile üyelerinin başlattığı herhangi bir işlemin geçerli sayılması için onay vermesini sağlayan elverişli bir özelliktir. Yönetici, Satın Almayı Onayla özelliğinin etkinleştirildiği her Aile üyesinin ya velisi ya da yasal koruyucu ailesi pozisyonunda olması gerekmektedir. Aile üyelerinin hesaplarından yüklenen veya ödeme kodu ile temin edilen İçerikler, Satın Almayı Onayla özelliğine tabii tutulmaz.

Aile Üyelerinin Değişimi: Bir Aile üyesi, Aile hesabından ayrıldığında veya çıkartıldığında, geriye kalan aile üyeleri, Yönetici’nin ödeme yöntemi ile temin edilmiş olan İçerikler dâhil, ayrılan veya çıkarılan Aile üyesinin İçeriklerine erişim sağlayamaz.

Aile Paylaşım Kuraları: Aynı anda sadece bir Aile grubuna dâhil olabilirsiniz ve her aileye yılda en fazla iki kere katılabilirsiniz. Bir aileye dâhil olan Apple Kimliği’ni 90 günden daha sık değiştiremezsiniz. Tüm Aile üyelerinin aynı ülkeye kayıtlı olmaları gerekmektedir. In-App Satın Almaları, abonelikler ve daha önceden temin edilmiş uygulamalar gibi bazı İçerikler Satın Alınanları Paylaşma için uygun değildir.

E. TAVSİYE ÖZELLİKLERİ

Hizmetler, yükledikleriniz, satın aldıklarınız ve diğer hareketlerinizden yola çıkarak size tavsiyelerde bulunacaktır. Hesap ayarlarınıza girerek bu gibi tavsiye bildirimlerini almamayı seçebilirsiniz.

Bazı tavsiye özelliklerinin etkin hale getirilmesi için sizin onayınız gerekebilir. Eğer bu özellikleri etkinleştirirseniz, Apple’ın sizden gelen, cihazınızın hareketleri, konumu ve kullanımı ile ilgili veriler dâhil fakat bunlarla sınırlı olmaksızın bazı verilere erişip saklamasına izin vermeniz istenecektir. Bu özellikleri etkinleştirirken, size sunulan bilgileri lütfen dikkatle okuyunuz.

F. EK ITUNES STORE ŞARTLARI

SEASON PASS VE MULTİ-PASS

Pass, televizyon İçerikleri erişilebilir hale gelir gelmez satın alıp temin edebilmenizi sağlar. Season Pass, her sezon sınırlı sayıda bölümü olan televizyon İçeriğine yöneliktir; Multi-Pass ise uzun vadede erişim sağlanabilen televizyon İçeriğine yöneliktir. Season Pass veya Multi-Pass için ödenmesi gereken ücretin tamamı İşlem sırasında alınır. Son bölümün yayınlanmasını takip eden ilk 90 gün içerisinde Season Pass veya Multi-Pass yüklenebilir. Multi-Pass aldığınız sırada otomatik yenileme seçeneği etkin hale getirilmişse, bir sonraki her Multi-Pass döngüsünün tüm ücreti hesabınızdan alınacaktır. Otomatik yenileme seçeneğini, hesap ayarlarınıza girerek bir sonraki Multi-Pass döngüsü başlamadan önce iptal edebilirsiniz. Siz Season Pass satın aldığınız zaman eğer bir İçerik sağlayıcısı Apple’a, planlandığından daha az bölüm tedarik ederse, Apple’a tedarik edilmemiş olan bölüm sayısına eşit değerde krediyi Apple Kimliği’nize yükleyeceğiz.

G. EK APP STORE ŞARTLARI

APP STORE İÇERİĞİ LİSANSI

Uygulama lisansları Apple veya üçüncü şahıs sağlayıcı (“App Sağlayıcısı”) tarafından tedarik edilmektedir. Eğer bir Apple Distribution International müşterisi iseniz ki bu da uygulama lisansınızı Apple Distribution International’dan almış olduğunuz, kayıtlı tüccarın Apple Distribution International olduğu fakat Uygulama’nın, App Sağlayıcısı tarafından lisanslandırıldığı anlamına gelmektedir. Apple tarafından lisanslandırılmış bir Uygulama “Apple App” olarak tanımlanmaktadır; Üçüncü Şahıs Sağlayıcı tarafından lisanslandırılmış bir Uygulama “Üçüncü Şahıs Uygulaması” olarak tanımlanmaktadır. Apple, App Sağlayıcıları’nın App Store’a tedarikte bulunmasında aracı görevi görmektedir ve satış sözleşmesinde veya sizinle App Sağlayıcısı arasındaki kullanıcı anlaşmasının taraflarından biri değildir. Temin etmiş olduğunuz herhangi bir Uygulama, Apple veya App Sağlayıcı’sı daha baskın ve etkili bir duruma özel tasarlanmış lisans anlaşması (“Custom EULA”) sağlamadığı takdirde, aşağıda öne sürülmüş olan Lisanslı Uygulama Son Kullanıcı Lisans Anlaşması (“Standart EULA”) tarafından yönetilmektedir. Üçüncü Şahıs Uygulamalarından herhangi birinin App Sağlayıcısı sadece kendi içeriği, garantileri ve sizin Üçüncü Şahıs Uygulamaları ile ilgili öne sürdüğünüz iddialardan sorumludur. Apple’ın, tüm Üçüncü Şahıs Uygulaması ile uyumlu olan Standart EULA ve Custom EULA’nın Üçüncü Şahıs hak sahibi olduğunu ve bu şekilde de bahsi geçen anlaşmayı kabul ettirebildiğini onay vererek kabul etmektesiniz. Çıkartmalar ve İMessage uygulamaları gibi belirli uygulamalar cihazın atlama tahtasında görünmeyebilir fakat Mesajlar uygulama çekmecesinde erişilip kullanılabilir.

IN-APP SATIN ALIMI

Uygulamalar, in-app satın alma gibi uygulamalar içerisinde kullanıma yönelik içerik, hizmet veya işlevsellik özellikleri sunabilir. Uygulama’nın kullanımı sırasında yapılan In-App satın almaları (örneğin sanal gemler) cihazlar arasında transfer edilemez ve sadece bir kez indirilebilirler. In-App Satın Alımı yapmadan önce pasaportunuzu girerek veya Touch ID’nizi kullanarak hesabınızı - diğer İçerikleri almak için kullanılan herhangi bir doğrulamadan ayrı bir şekilde -doğrulamanız gerekir. Her bir satın alım için pasaportunuzun sorulmasını talep etmediğiniz veya Touch ID’nizi devreye sokmadığınız takdirde, on beş dakika içerisinde yeniden doğrulama işlemi gerekmeden ek In-App Satın Alımı yapabilirsiniz. Adreste belirtilen talimatları takip ederek In-App Satın Alım özelliğini kapatabilirsiniz: https://support.apple.com/en-us/HT201304.

UYGULAMA KULLANIMI VE DESTEĞİ

Apple yalnızca Apple Uygulamaları için veya uygulanabilir yasa gereğince kullanım ve destek sağlamakla yükümlüdür. Uygulama Sağlayıcısı, Üçüncü Şahıs Uygulamalarına kullanım ve destek sağlamakla sorumludur.

LİSANSLI SON KULLANICI LİSANS ANLAŞMASI

App Store ile kullanıma sunulan Uygulamalar lisanslıdır, size satılmazlar. Her Uygulama için aldığınız lisans, daha önceden kabul ettiğiniz bu Lisanslı Son Kullanıcı Lisans Anlaşması’na (“Standart EULA”) ya da eğer mevcut ise sizin ve Uygulama Sağlayıcısının arasındaki özel son kullanıcı lisans anlaşmasına (“Custom EULA”) bağlıdır. Standart EULA ve Custom EULA altında herhangi bir Apple Uygulaması için alacağınız lisansı Apple temin edecektir; Standart EULA ve Custom EULA altında herhangi Üçüncü Şahıs Uygulaması için alacağınız lisans ise Üçüncü Şahıs Uygulamasının Uygulama Sağlayıcısı tarafından temin edilecektir. Standart EULA’ya bağlı olan herhangi bir Uygulama bu sözleşme içerisinde “Lisanslı Uygulama” olarak anılacaktır. Uygulama Sağlayıcısı ya da uygun olarak, Apple (“Lisans Veren”) , Standart EULA altında açıkça devredilmeyen Lisanslı Uygulama içerisindeki tüm haklarını saklı tutar.

a. Lisansın Kapsamı: Lisans Veren, Lisanslı Uygulamayı sahip olduğunuz veya kontrol ettiğiniz herhangi bir Apple ürünü üzerinde, Kullanım Kurallarında izin verildiği gibi, kullanabilmeniz için size transfer edilemeyen bir lisans verir. Standart EULA şartları, Lisanslı Uygulama içerisinden satıl alınabilen veya Lisanlı Uygulama yoluyla erişilebilen içeriği, araçları ve hizmetleri yöneteceği gibi, Lisans Veren tarafından sağlanan, orijinal Lisanslı Uygulamanın yerine geçen veya ona ek olan güncellemeleri de, bu güncellemeler Custom EULA beraberinde gelmediği sürece, yönetme hakkına sahiptir. Lisanlı Uygulamayı, Kullanım Kurallarında belirtilenler dışında, dağıtamaz veya aynı anda birçok cihaz tarafından erişilebileceği bir ağ üzerinden kullanılabilir yapamazsınız. Lisanlı Uygulamayı aktaramaz, yeniden dağıtamaz veya alt lisans veremezsiniz ve Apple Cihazınızı üçüncü bir şahısa satmak isterseniz, bunu yapmadan önce Lisanlı Uygulamanızı Apple Cihazınızdan kaldırmalısınız. Lisanlı Uygulamaları, herhangi bir güncellemeyi ya da bunlarla ilgili herhangi bir kısmı kopyalayamaz (bu lisans ve Kullanım Kuralları tarafından izin verilen dışında), ters mühendislik yapamaz, kaldıramaz, bunlar için kaynak kodu elde etme girişiminde bulunamaz, değişiklik yapamaz ve türemiş çalışmalarını yaratamazsınız (Sadece ve yukarıda geçen sınırlamalara göre geçerli yasa tarafından yasaklanmadıkça ya da Lisanslı Uygulamaya dahil olan herhangi bir açık kaynaklı bölümün kullanımını yöneten lisansör terimler tarafından yasaklanmasına göre)

b. Veri Kullanım İzni: Lisansı Veren Taraf’in Lisanslı Uygulama ile ilgili yazılım güncellemelerinin, ürün desteğinin ve size sağlanan herhangi bir hizmetin (eğer varsa) koşullarını hafifletmek için belirli aralıklarla toplanan teknik veri ve ilgili bilgileri toplamasını ve kullanmasını kabul ediyorsunuz – cihazınız, sisteminiz, uygulama yazılımınız ve aksesuarlar ile ilgili teknik bilgiler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmaksızın.[Lisansı Veren Taraf bu bilgiyi, sizin kim olduğunuzu tanımlamayacak bir şekilde olduğu sürece, ürünlerini geliştirmek veya hizmet veya teknolojilerini size sağlamak amacıyla kullanabilir.]

c. Sonlandırma: Standart EULA siz veya Lisansı Veren Taraf tarafından sonlandırılana kadar geçerlidir. Bu Standart EULA altındaki haklarınız, Standart EULA’nın herhangi bir kuralına uymadığınız takdirde otomatik olarak sonlanacaktır.

d. Dış Hizmetler: Lisanslı Uygulama, Lisansı Veren Taraf’ın ve/veya üçüncü şahıs hizmetlerin ve web sitelerinin (toplu veya münferit olarak, “Dış Hizmetler”) erişimini sağlayabilir. Dış Hizmetleri riski size ait olmak üzere kullanmayı kabul ediyorsunuz. Lisansı Veren, içeriğin incelenmesinden ve değerlendirilmesinden veya herhangi üçüncü şahıs Dış Hizmetlerin doğruluğundan sorumlu değildir ve bu gibi üçüncü şahıs Dış Hizmetlere karşı sorumlu tutulmamalıdır. Finansal, tıbbi ve konum bilgisi de dahil fakat bunlarla sınırlı olmaksızın, herhangi bir Lisanslı Uygulama ya da Dış Hizmet tarafından gösterilen veri, yalnızca bilgilendirici genel amaçlara yöneliktir ve Lisansı Veren Taraf ya da temsilcileri tarafından garanti edilmemektedir. Dış Hizmetleri, bu Standart EULA’nın şartları ile tutarsız veya Lisansı Veren Taraf’ın ya da herhangi üçüncü şahısın fikri mülkiyet haklarını ihlal eden herhangi bir şekilde kullanamazsınız. Dış Hizmetleri herhangi birini veya bir oluşumu rahatsız etmek, taciz etmek, gizlice izlemek, tehdit etmek ya da karalamak için kullanmayacağınızı ve Lisansı Veren Taraf’ın bu gibi kullanımlardan sorumlu olmadığını kabul ediyorsunuz.

Dış Hizmetler, tüm dillerde veya Ülkenizde mevcut olmayabilir ve belli bir konumda kullanım için uygun ya da geçerli olmayabilir. Bu Dış Hizmetleri kullanmaya karar vermeniz halinde, herhangi uygulanabilir kanuna uymak yalnızca sizin sorumluluğunuzdur. Lisansı Veren Taraf, herhangi bir Dış Hizmet üzerindeki erişim sınırlamalarını ya da kısıtlamalarını değiştirme, askıya alma, kaldırma, etkisiz kılma ve uygulama hakkını saklı tutar.

e. GARANTİ VERİLMEMESİ: Lisans Veren, Lisanslı Uygulamanın ve Lisanslı Uygulama tarafından uygulanan veya temin edilen Harici Hizmetlerin size temini konusunda makul özen ve beceri kullanacaktır. Lisans Veren, Harici Hizmetler konusunda başka herhangi bir vaat veya taahhütte bulunmamaktadır ve özellikle de:

(i) Harici Hizmetleri kullanımınızın kesintisiz ve hatasız olacağı;

(ii) Harici Hizmetlerin kayıplar, bozulmalar, saldırılar, virüsler, araya girme girişimleri, hacking olayları ve diğer güvenlik tehditlerinden ari olacağı konusunda herhangi bir taahhütte bulunmamaktadır ve Lisans Veren, bunlara ilişkin her türlü sorumluluğu reddeder. Sisteminizde kayıtlı Lisanslı Uygulamalar da dahil olmak üzere kendi sisteminizin yedeğini almaktan siz sorumlu olacaksınız.

f. Sorumluluğun Sınırlandırılması.

(i) Aşağıda (ii) alt-maddesinde belirtilen durumlar hariç olmak üzere, hiçbir durumda, Lisans Veren, direktörleri, görevlileri, çalışanları, bağlı kuruluşları, temsilcileri, yüklenicileri, müdürleri veya lisans verenleri

(1) Lisans Veren tarafından veya Lisans Veren’in çalışanları veya temsilcileri tarafından size karşı yasal özen görevinin ihlali söz konusu olmadığı;

(2) bu tür bir ihlalin makul şekilde öngörülebilir bir sonucu olmadığı;

(3) kayıp veya zararda herhangi bir artışın, sizin tarafınızdan işbu Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesinin (“Sözleşme”) herhangi bir şartının ihlalinden kaynaklandığı;

(4) Lisans Veren tarafından, sizin uyarılmanız, Harici Hizmetlere erişiminizin askıya alınması veya sona erdirilmesi veya şüpheli bir ihlalin araştırılması sırasında herhangi bir işlem yapılması yönünde aldığı bir karardan veya Lisans Veren’in bu Sözleşmenin ihlal edildiği konusunda aldığı bir karardan kaynaklandığı;

(5) Sizin Lisanslı Uygulamayı kullanmanız ile bağlantılı gelir, iş veya kar kaybı ile veya herhangi bir veri kaybı veya bozulması ile ilişkili olduğu durumlarda Lisans Veren, çalışanları veya temsilcilerinin sebep olduğu kayıp veya zararlardan sorumlu olmayacaktır.

(ii) Bu Sözleşmede yer alan hiçbir husus, Lisans Veren’in, sahtekarlık, ağır ihmal, kasıtlı hareket veya kendi ihmali nedeniyle ortaya çıkan ölüm veya kişisel yaralanma konusundaki sorumluluğunu ortadan kaldırmaz veya sınırlandırmaz.

g. Birleşik Devletler kanunları veya Lisanslı Uygulama’nın temin edildiği yargı gücü tarafından uygun görülmediği takdirde, Lisanslı Uygulama’yı kullanamaz, ihraç veya yeniden ihraç edemezsiniz. Özellikle fakat sınırlandırma olmaksızın, Lisanslı Uygulama (a) B.D.’in ambargo uyguladığı ülkelere veya (b) B.D. Hazine Bakanlığı Özel Düzenlenmiş Vatandaş Listesi veya B.D. Ticaret Bakanlığı Geri Çevrilmiş Kişiler Listesi veya Tüzel Kişilik Listesi’nden hiç kimseye ihraç veya yeniden ihraç edilemeyebilir. Lisanslı Uygulama’yı kullanarak bahsi geçen ülke veya listelerin hiçbirine dâhil olmadığınızı temsil ve garanti etmiş olursunuz. Ayrıca bu ürünleri, Birleşik Devletler kanunlarının yasakladığı, nükleer, füze veya kimyasal ya da biyolojik silah geliştirme, tasarım, üretim veya imalatı dâhil fakat sınırlı olmaksızın hiçbir amaç için kullanmayacağınızı kabul etmiş olursunuz.

h. Lisanslı Uygulama ve bu uygulamaya bağlı evraklar, 48 C.F. R. §2.101’de tanımlandığı üzere “Ticari Malzemeler” olarak kullanılmaktadır, uygun olduğu takdirde 48 C.F.R. §12.212 veya 48 C.F.R. §227.7202‘de kullanılan “Ticari Bilgisayar Yazılımı” ve “Ticari Bilgisayar Yazılım Evrakı” terimlerini içermektedir. Uygun olduğu takdirde, 48 C.F.R. §12.212 veya 227.7202-4 vasıtası ile 48 C.F.R. §227.7202-1 ile uyumlu olarak, Ticari Bilgisayar Yazılımı ve Ticari Bilgisayar Yazılım Evrakı B.D. Hükümeti son kullanıcılarına yönelik (a) Ticari Malzemeler olarak ve (b) işbu hüküm ve şartlar uyarınca diğer tüm son kullanıcılara sunulduğu haklar ile lisanslandırılmaktadır. [Yayınlanmamış haklar, Birleşik Devletler telif hakkı kanunları altında saklı tutulur.]

i. Aşağıdaki paragrafta açıkça belirtilen durumlar haricinde siz ve Apple arasındaki bu Anlaşma ve ilişki, Kaliforniya Eyaleti kanunlarına dayanarak kanun hükümlerindeki çatışmalar haricinde yönetilecektir. Siz ve Apple, bu Anlaşmadan doğan tüm tartışma ve iddiaları çözüme kavuşturmak için Kaliforniya, Santa Klara mahkemelerinin kişisel ve münhasır yargı hakkına başvurmayı kabul etmektesiniz. Eğer (a) B.D. vatandaşı değilseniz; (b) B.D. sınırları içerisinde ikamet etmiyorsanız; (c) Hizmet’e, B.D. sınırları içerisinde erişmiyorsanız ve (d) aşağıda belirtilen ülkelerden birinde ikamet ediyorsanız, bu sözleşme ile bu Anlaşmadan doğan tüm tartışma ve iddiaların, kanun hükümleri arasındaki herhangi bir çatışmaya bakılmaksızın aşağıda öne sürülen uygun kanuna dayanarak yönetileceğini kabul etmektesiniz ve bu sözleşmede aşağıda adı geçen ülke, eyalet veya şehirlerde bulunan mahkemelerin münhasır olmayan yargı hakkına başvurmaktasınız.

Eğer herhangi bir Avrupa Birliği ülkesi veya İsviçre, Norveç veya İzlanda’da ikamet ediyorsanız, geçerli kanunlar ve mahkeme, ikamet ettiğiniz yerin kanun ve mahkemelerine dayanacaktır.

Uluslararası Satım Sözleşmesi’ndeki Birleşmiş Milletler Sözleşmesi olarak bilinen kanun bu Anlaşma’nın icrasının özellikle dışında bırakılmıştır.

H. EK IBOOKS STORE ŞARTLARI

İBooks Store İçeriği’ni, Apple’dan değil, bu gibi İçeriklerin tedarikçisi üçüncü şahıstan (“Yayıncı”) temin etmektesiniz. Apple, İBook İçeriklerini size tedarik ederken, Yayıncı’nın temsilcisi olarak hareket eder ve dolayısıyla Apple, siz ve Yayıncı arasındaki İşlem’in taraflarından biri değildir. Eğer Apple Distribution International müşterisiyseniz, kayıtın satıcısı Apple Distribution International’dır; bu da İçeriği kullanmak için lisansı Apple Distribution International’dan almış olduğunuz anlamına gelmektedir fakat İçeriğin Lisansı’nı veren taraf Yayıncı’dır. İbooks Store İçeriği’nin Yayıncı’sı, bahsi geçen İBook Store İçeriği’ne ilişkin kullanım şartlarını uygulama hakkını elinde tutar. İBook Store İçeriği’nin Yayıncısı sadece bahsi geçen İçerik’ten, feragat edilmemiş tüm garantilerden ve bahsi geçen İçeriğe ilişkin taraflardan herhangi birinin iddialarından sorumludur.

I. EK APPLE MUSIC ABONELİĞİ

APPLE MUSİC ÜYELİĞİ

Apple Music bir abone müzik hizmetidir. Apple Music üyeliğiniz hesap ayarlarınızdaki otomatik yenileme seçeneğini kapatana kadar otomatik olarak yeniden yenilenecektir. Daha fazla detay için “Abonelikler” bölümünü okuyun. Apple Music üyeliğiniz bittiğinde, cihazınızda bulunan Apple Music şarkılarına erişim ve iCloud Music Kitaplığı da dahil fakat bunlarla sınırlı olmaksızın, Apple Music’in üyelik gerektiren tüm özelliklerine erişiminizi kaybedeceksiniz. Apple, sizi üyeliğinizi yenilemek için seçmiş olduğunuz ödeme şekli üzerinden ücretlendiremezse, Apple Music üyeliğinizi iptal etme hakkını saklı tutar.

Mevcut olduğu durumlarda, kablosuz internet sağlayıcınız (“İnternet Üyeliği”) aracılığıyla Apple Music üyeliği teklif edilebilirsiniz. Eğer bir İnternet Üyeliği satın alırsanız, internet sağlayıcınız sizi Apple Music üyeliğinizin ücreti için faturalandıracak. İnternet sağlayıcınız ile aranızdaki faturalandırma ilişkisi bu Anlaşma ile değil, internet sağlayıcısının hüküm ve koşulları tarafından yönetilir ve İnternet Üyeliğine ilişkin herhangi bir fatura sorunu, Apple’a değil, internet sağlayıcınıza yönlendirilmelidir. Apple Music kullanarak, internet sağlayıcınızın internet hesabı bilgilerinizi, telefon numaranızı ve üyelik bilgilerinizi Apple ile paylaşabileceğini ve Apple’in bu bilgileri İnternet Üyeliğinizin durumunu belirlemek için kullanabileceğini kabul ediyorsunuz.

ICLOUD MUSIC KİTAPLIĞI

iCloud Music Kitaplığı, Apple Music erişimli cihazlarınız üzerinde bulunan Apple Music, iTunes Store veya bir üçüncü şahıstan (“iCloud Music Kitaplığı İçeriği”) alınan uyumlu ya da indirilen şarkılara, çalma listelerine ve müzik videolarına erişiminizi sağlayan bir Apple Music özelliğidir. iCloud Music Kitaplığı, iCloud Music Kitaplığı İçeriğiniz ile ilgili bilgi toplar. Bu bilgi, Apple Kimliğiniz ile bağlantılıdır ve Apple Music’de mevcut olan iCloud Music Kitaplığı İçeriği ile karşılaştırılır. Uyumlu olmayan iCloud Music Kitaplığı İçeriği, Apple’ın iCloud Music Kitaplığı sunucularına yüklenir (Apple tarafından belirlenen bir format ile). En fazla 100,000 şarkı yükleme hakkınız var. iTunes Store veya Apple Music ile yüklenen şarkılar bu sınırlamaya dahil değildir. Belli kriterlere uymayan (örneğin aşırı büyük dosyalar) ve cihazınızda kullanım için yetkilendirilmemiş şarkılar iCloud Music Kitaplığı için uygun değildir. İCloud Music Kitaplığını kullandığınızda, Apple oynatma, durdurma ya da geçişlerinizi, kullandığınız cihazı, şarkının oynatılma zamanını ve süresini takip eder. iCloud Music Kitaplığını sadece yasalara uygun şekilde elde edilen içerik için kullanmayı kabul ediyorsunuz. iCloud Music Kitaplığı “OLDUĞU GİBİ” temeli üzerinden sağlanır ve hatalar ya da yanlışlıklar içerebilir. iCloud Music Kitaplığını kullanmadan önce verilerinizi ve bilgilerinizi yedeklemelisiniz. Eğer bir Apple Music üyesi değilseniz, bu bölümde öngörülen şartlara tabi olan bir iTunes Match üyeliği satın alabilirsiniz.

J. TÜM HİZMETLERE UYGULANABİLİR ÇEŞİTLİ ŞARTLAR

APPLE’IN TANIMI

Ülkenize bağlı olarak, “Apple” aşağıdaki anlamları taşır:

Apple Inc., yerleşiği One Apple Park Way, Cupertino, Kaliforniya - Kuzey, Orta ve Güney Amerika’da (iTunes Store ve Apple Music kullanımı için Kanada da dahil), Birleşik Devletler toprak ve mülklerinde ve Kuzey/Güney Amerika ve Karayipler’deki İngiliz mülklerinde bulunan kullanıcıları için;

Apple Kanada Inc., yerleşiği 120 Bremner Blvd., Suite 1600, Toronto ON M5J 0A8, Kanada – Kanada’da ve Kanada topraklarında ve mülklerinde bulunan Apple Store ve iBooks Store kullanıcıları için;

iTunes K.K., yerleşiği Roppongi Hills, 6-10-1 Roppongi, Minato-ku, Tokyo 106-6140, Japonya kullanıcıları için Tokyo;

Apple Pty Limited, yerleşiği Level 3, 20 Martin Place, Sydney NSW 2000, Avustralya – ada mülklerinde, toplarklarında ve bağlı hükümetteki kullanıcılar da dahil, tüm Avustralya’da ve Yeni Zelanda’daki kullanıcılar için; ve

Diğer tüm kullanıcılar için Apple Distribution International, adresi Hollyhill Industrial Estate, Hollyhill, Cork,İrlanda’dır.

SÖZLEŞME DEĞİŞİKLİKLERİ

Apple, bu Anlaşma’da değişiklik yapma ve Hizmetleri kullanımız ile ilgili yeni ya da ek hüküm veya koşullar ekleme hakkını her zaman saklı tutar. Bu gibi değişiklikler ve ek hüküm ve koşullar size iletilecektir ve kabul ederseniz, hemen etkin olacak olacak ve bu Anlaşma’ya dahil edilecektir. Değişiklikleri kabul etmemeniz halinde, Apple’in Anlaşma’yı sonlandırma hakkı olacaktır.

ÜÇÜNCÜ ŞAHIS MALZEMELER

Apple, İçerik ve Hizmetlere içerisinde bulunan veya bunlardan bağlanan üçüncü sahış malzemelerden sorumlu değildir.

FİKRİ MÜLKİYET

iTunes Ürünleri, grafikler, kullanıcı ara yüzü, ses klipleri, editoryal içerik ve Hizmeti çalıştırmak için kullanılan skriptler ve yazılımlar dâhil ancak bunlarla sınırlı olmaksızın, Hizmetin, Apple ve/veya lisansı verenlerin mülkiyetine tabi olan ve geçerli fikri mülkiyet ve telif hakkı ile ilgili olanlar da dâhil ve fakat bunlar ile sınırlı olmaksızın sair kanunlar ile korunan bilgiler ve materyaller içerdiğini kabul etmektesiniz. Mülkiyete tabi bilgiler ya da materyalleri, Hizmetin işbu Sözleşmeye uygun olarak kullanımı dışında kişisel, ticari olmayan bir şekilde kullanmamayı kabul edersiniz. İşbu Sözleşmede açıkça izin verilmediği sürece, Hizmetin hiçbir bölümü hiçbir şekilde ya da yöntemle çoğaltılamaz. Hizmette değişiklik yapmamayı, Hizmeti kiralamamayı, ödünç vermemeyi, satmamayı, dağıtmamayı veya Hizmeti esas alan türev eserler meydana getirmemeyi ve izinsiz erişim veya şebeke kapasitesi üzerinde yük oluşturmak da dâhil olmak üzere, herhangi bir yöntemle, Hizmeti yetkisiz herhangi bir şekilde kötüye kullanmamayı kabul etmektesiniz.

Apple adı, Apple logosu, iTunes Store, App Store, iBooks Store, Apple Music ve diğer Apple markaları, hizmet markaları, grafikler ve Hizmetler ile bağlantılı olarak kullanılan logolar, Apple’ın Birleşik Devletler ve tüm dünyadaki markaları veya tescil edilmiş ticari markalarıdır. Adı geçen markalara ilişkin herhangi bir hak ya da lisans hakkınız bulunmamaktadır.

TELİF HAKKI UYARISI

Hizmetlerde mevcut olan herhangi bir İçeriğin size ait olan bir telif hakkını ihlal ettiğini düşünüyorsanız, aşağıdaki adreslerden Apple ile iletişime geçin:

-iTunes Store: https://www.apple.com/legal/internet-services/itunes/itunesstorenotices/

-Apple Store: https://www.apple.com/legal/internet-services/itunes/appstorenotices/

-iBooks Store: https://www.apple.com/legal/internet-services/itunes/ibooksstorenotices

-Apple Music: https://www.apple.com/legal/trademark/claimsofcopyright.html

HİZMETLERİN BEKLETİLMESİ VE SONLANDIRILMASI

İşbu Sözleşmenin hükümlerinden herhangi birine uymamanız veya iTunes’un bu konuda geçerli sebeplerinin olması halinde, Apple, kendi takdirine bağlı olarak ve size bildirimde bulunmaksızın: (i) bu Sözleşmeyi ve/veya Apple Kimliğinizi feshedebilir ve fesih tarihi de dâhil, fesih tarihine kadar Apple Kimliğinizde ödenmesi gereken tüm miktarlardan sorumlu olursunuz; ve/veya (ii) yazılıma ilişkin lisansın feshedebilmesini sağlayabilir; ve/veya (iii) Hizmete (ya da herhangi bir bölümüne) erişimi engelleyebilir.

Apple, herhangi bir zamanda, Hizmeti (ya da bunların herhangi bir bölümü veya içeriğini) modifiye etme, askıya alma ya da sona erdirme hakkını saklı tutar ve bu hakları kullandığı takdirde size ya da herhangi bir üçüncü şahsa karşı sorumlu olmayacaktır. Mümkün olduğu sürece, Apple, Hizmete ilişkin herhangi bir modifikasyon, askıya alma veya sona erdirme durumunu size önceden bildirecektir. Hizmetin sona erdirilmesi, hâlihazırda elde etmiş olduğunuz İçeriği etkilemeyecektir. Ancak İçeriği kullanmak için ilave bilgisayara yetki veremeyebilirsiniz.

SORUMLULUĞUN REDDİ; SORUMLULUĞUN SINIRLANDIRILMASI

a. Apple, Hizmetler, makul özen ve beceri ile temin edecektir. Apple, Hizmetler hakkında başka herhangi bir taahhüt veya garanti vermemektedir ve özellikle de aşağıdaki hususlara ilişkin herhangi bir taahhütte bulunmamaktadır:

(i) Hizmetler kullanımınızın kesintisiz ya da hatasız olacağı konusunda herhangi bir vaat veya taahhütte bulunmamaktadır. Siz, Apple’un, belirsiz süreler için Hizmetler kaldırabileceğini veya herhangi bir zamanda teknik veya operasyonel sebeplerle iptal edebileceğini ve mümkün olduğu sürece size bunu bildireceğini kabul edersiniz;

(ii) Hizmetlerin, Mücbir Sebep halleri teşkil edecek olan kayıplar, bozulmalar, saldırılar, virüsler, araya girme girişimleri, hacking olayları veya diğer güvenlik tehditlerinden ari olacağı konusunda herhangi bir vaat veya taahhütte bulunmamaktadır ve Apple bu konularda her türlü sorumluluğu reddeder. Hizmetlerden satın alınan, alınan veya kiralanan İçerik de dahil, kendi sisteminizin yedeğini almak konusundaki sorumluluk size aittir.

b. Aşağıda (d) maddesinde belirtilen durumlar dışında veya iade veya tazminat konusunda geçerli yasal bir hakkı kullanıyor olmanız halinde, hiçbir durumda, Apple, direktörleri, görevlileri, çalışanları, bağlı kuruluşları, temsilcileri, yüklenicileri veya lisans verenleri, aşağıdaki durumlarda Apple çalışanları veya temsilcilerinin sebep olduğu kayıp veya zararlar nedeniyle sorumlu olmayacaktır:

(i) Apple veya sizin çalışanlarınız veya temsilcilerinizin size karşı yasal özen yükümlülüğünün ihlali olmadığı haller;

(ii) bu tür bir ihlalin makul şekilde öngörülebilir bir sonucu olmadığı haller;

(iii) kayıp veya zarardaki herhangi bir artışın, sizin bu Sözleşmenin herhangi bir hükmünü ihlal etmenizin sonucunda oluşması;

(iv) Apple’un, herhangi bir bilgi veya içeriğini kaldırma veya bunların işlenmesini reddetme, sizi uyarma, Hizmetlere erişiminizi askıya alma veya sona erdirme veya şüpheli bir ihlal durumunun araştırılması sırasında başka bir işlemde bulunma konusundaki bir kararının sonucunda veya Apple’un, bu Sözleşmenin ihlal edildiği yönünde bir karar varmasının sonucunda oluştuğu haller; veya

(v) sizin Hizmetleri kullanımınız ile bağlantılı bir gelir, iş veya kar kaybı veya herhangi bir veri kaybı veya verilerin bozulması ile ilişkili olduğu durumlarda.

c. Apple, hileli kullanımdan kaynaklananlar da dahil olmak üzere, Hizmet ile bağlantılı olarak sizin tarafınızdan teslim edilen bilgileri korumak için makul çabayı sarf edecektir.

d. Bu Sözleşmede yer alan hiçbir husus, Apple’un, sahtekarlık, ağır ihmal, kasıtlı hareket ile ilgili sorumluluğunu veya ölüm veya kişisel yaralanma ile ilgili sorumluluğunu ortadan kaldırmamakta veya sınırlandırmamaktadır.

e. Bu Sözleşmeyi ihlal ettiğiniz takdirde, ihlalinizden doğan her türlü talep konusunda Apple, direktörleri, görevlileri, çalışanları, bağlı kuruluşları, temsilcileri, yüklenicileri ve lisans verenlerine karşı sorumlu olacaksınız. Aynı zamanda bu Sözleşmenin herhangi bir şüpheli ihlali konusunda bir soruşturmanın parçası olarak Apple tarafından başlatılan işlemler konusunda veya Apple’un, bu Sözleşmenin ihlal edildiği yönündeki bir bulgu veya kararının sonucunda sorumlu olacaksınız.

APPLE, HİZMETLERİ KULLANMANIZLA BAĞLANTILI OLARAK SİZE YANSITILACAK VERİ ÜCRETLENDİRMELERİNDEN SORUMLU DEĞİLDİR.

KAMU KURULUŞLARINA YÖNELİK YASAL İSTİSNAİ HAKLAR

Eğer nitelikli bir toplumsal eğitim veya devlet kurumuysanız ve bu Anlaşma’nın, kefalet bölümünün tüm kısımları gibi, herhangi bir kısmı, geçerli yerel, ulusal, devlet veya federal yasadan dolayı sizin için geçersiz ya da uygulanamazsa, o bölüm duruma göre geçersiz ya da uygulanamaz olarak kabul edilecek ve ilgili geçerli kanunla en uyumlu tutum ile yorumlanacaktır.

GEÇERLİ HÜKÜMLER

Aşağıdaki paragrafta açıkça belirtilen durumlar haricinde siz ve Apple arasındaki bu Anlaşma ve ilişki ve Hizmetler üzerinde yapacağınız tüm İşlemler, Kaliforniya Eyaleti kanunlarına dayanarak kanun hükümlerindeki çatışmalar haricinde yönetilecektir. Siz ve Apple, bu Anlaşmadan doğan tüm tartışma ve iddiaları çözüme kavuşturmak için Kaliforniya, Santa Klara mahkemelerinin kişisel ve münhasır yargı hakkına başvurmayı kabul etmektesiniz. Eğer (a) B.D. vatandaşı değilseniz; (b) B.D. sınırları içerisinde ikamet etmiyorsanız; (c) Hizmet’e, B.D. sınırları içerisinde erişmiyorsanız; ve (d) aşağıda belirtilen ülkelerden birinde ikamet ediyorsanız, bu sözleşme ile bu Anlaşmadan doğan tüm tartışma ve iddiaların, kanun hükümleri arasındaki herhangi bir çatışmaya bakılmaksızın aşağıda öne sürülen uygun kanuna dayanarak yönetileceğini kabul etmektesiniz ve bu sözleşmede aşağıda adı geçen ülke, eyalet veya şehirlerde bulunan mahkemelerin münhasır olmayan yargı hakkına başvurmaktasınız.

Eğer herhangi bir Avrupa Birliği ülkesi veya İsviçre, Norveç veya İzlanda’da ikamet ediyorsanız, geçerli kanunlar ve mahkeme, ikamet ettiğiniz yerin kanun ve mahkemelerine dayanacaktır.

Uluslararası Satım Sözleşmesi’ndeki Birleşmiş Milletler Sözleşmesi olarak bilinen kanun bu Anlaşma’nın icrasının özellikle dışında bırakılmıştır.

DİĞER HÜKÜMLER

Bu Sözleşme, Apple ile aranızdaki anlaşmanın tamamını teşkil eder ve Apple ile sizin aranızda daha önce yapılmış olabilecek her türlü anlaşmanın yerine geçerek Hizmeti kullanımınızı düzenler. İştirak hizmetleri, üçüncü şahıs içeriği, üçüncü şahıs yazılımları veya Volume Purchase Program gibi ek hizmetler de kullandığınızda uygulanabilecek ilave hüküm ve şartlar size de uygulanabilir. Bu Sözleşmenin herhangi bir kısmı geçersiz ya da icra edilemez addedildiği takdirde, ilgili kısım, geçerli mevzuat uyarınca mümkün olduğu kadar tarafların asıl niyetini yansıtacak biçimde yorumlanacak olup geri kalan kısımlar tam olarak geçerli ve yürürlükte kalmaya devam edecektir. Apple'ın bu Sözleşmedeki herhangi bir hakkı ya da hükmü uygulamaması, bu hükümden ya da diğer hükümlerden feragat anlamına gelmeyecektir. Apple, kendi kontrolü dışındaki sebeplerle herhangi bir yükümlülüğün yerine getirilmemesinden dolayı sorumlu olmayacaktır.

Hizmeti kullanımınız konusunda geçerli tüm yerel, eyalet, federal ve milli kanunlara, tüzüklere ve yönetmeliklere uymayı kabul etmektesiniz. Hizmetleri kullanımınız diğer yasalarla da bağlı olabilir. Elektronik olarak temin edilen tüm İşlemlerin zarar riski, alıcı tarafa gönderilen elektronik iletim ile alıcıya geçer. Hiçbir Apple çalışanının veya temsilcisinin bu Anlaşma’yı değiştirmeye yetkisi yoktur.

Apple, email veya posta adresinize mektup göndererek ya da Hizmetler üzerindeki bir ilan ile sizi Hizmetlere ilişkin bilgilendirebilir. Uyarılar hemen yürürlüğe girmelidir. Apple size Hizmetler hakkında ek bilgi göndermek için, sizinle email veya anlık bildirimler yoluyla da iletişime geçebilir.

Alternatif Sorun Çözümü. Avrupa Birliği, aşağıda belirtilen adres yoluyla ulaşabileceğiniz gönüllü Çevrimiçi Sorun Çözümü platformu kurmuştur:

http://ec.europa.eu/consumers/odr, Apple Distribution International bu uygulamaya dâhil olmamıştır; bir sorun yaşamanız halinde, iTunes Support ile iletişime geçebilirsiniz: http://www.applecom/support/itunes/contact/.

Burada Apple’a, bu Anlaşma’nın herhangi bir bölümünün uygunluğunu yürütmek ve doğrulamak için makulen gerekli veya uygun gördüğü adımları atma yetkisini veriyorsunuz. Apple’ın, size karşı bir sorumluluğu olmaksızın, bu Anlaşma’nın herhangi bir bölümünün uygunluğunu yürütmek ve doğrulamak için makulen gerekli veya uygun gördüğü herhangi veriyi ve/veya bilgiyi emniyet sorumlularına, hükümet yetkililerine ve/veya bir üçüncü şahsa söyleme hakkı olduğunu kabul ediyorsunuz (Apple’ın Hizmetleri ve/veya İçeriği kullanımınıza ilişkin ve/veya bir üçüncü şahısın Hizmetleri ve/veya İçeriği kullanımınızın yasa dışı ve/veya üçüncü şahısın haklarını ihlal ettiğine dair iddiasına ilişkin herhangi bir yasal bir süreçte işbirliği yapma hakkı da dâhil fakat bununla sınırlı olmaksızın).

Çocukların, ailelerin ya da yasal vasilerin bu Anlaşma’yı anladıkların emin olmak için, reşit olmayan çocuklar Anlaşma’yı aileleri ya da yasal vasileri ile birlikte okumalıdır.

Son Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2016