Ödün verilmeyen gizlilik, ödün verilmeyen bir kariyer demektir.

“Çok ilginçtir, insanlara Apple’da çalıştığınızı söylediğinizde bunu açıklamanız gerektiğini hissetmiyorsunuz. Yalnızca gurur duyuyorsunuz.”

Brian, Mühendislik Müdürü Cupertino, ABD

Okuyucuya gülümseyerek bakan, etrafı iPad ile iPhone simgelerinin illüstrasyonları ve bir asma kilit illüstrasyonu ile çevrili Brian’ın illüstrasyonu. Okuyucuya gülümseyerek bakan, etrafı iPad ile iPhone simgelerinin illüstrasyonları ve bir asma kilit illüstrasyonu ile çevrili Brian’ın illüstrasyonu. Okuyucuya gülümseyerek bakan, etrafı iPad ile iPhone simgelerinin illüstrasyonları ve bir asma kilit illüstrasyonu ile çevrili Brian’ın illüstrasyonu. Aynı portreye, kadraja giren bir patent ödülü illüstrasyonu ekleniyor Aynı portreye, kadraja giren bir patent ödülü illüstrasyonu ekleniyor Aynı portreye, kadraja giren bir patent ödülü illüstrasyonu ekleniyor Aynı portreye, kadraja giren bir patent ödülü illüstrasyonu ekleniyor Aynı portreye, kadraja giren bir patent ödülü illüstrasyonu ekleniyor Aynı portreye, kadraja giren bir patent ödülü illüstrasyonu ekleniyor Aynı portreye, kadraja giren bir patent ödülü illüstrasyonu ekleniyor Aynı portreye, kadraja giren bir patent ödülü illüstrasyonu ekleniyor

Burada çalışmaya başlamadan önce de burada çalıştınız değil mi?

Yanıt:Evet, ikisi Apple’da olmak üzere, üniversite sırasında beş ayrı staj yaptım. Bunlar, Apple’ın yeterince temsil edilmeyen topluluklardan gelen ve mühendislik diploması almak isteyen öğrencileri desteklemek için GEM Fellowship ile kurduğu ortaklık kapsamında oldu.

Anlaşılan birkaç kariyer seçeneğine sahipmişsiniz.

Yanıt:Benim için seçenek belliydi. Apple her zaman kullanıcı deneyimine odaklanan insanlarla gelişti ve bu bugün de böyle. Neyin doğru olduğunu soruyoruz. Üstelik bunu yalnızca ürünlerimiz değil, uygulamalarımız için de soruyoruz.

İşteki uygulamalar mı?

Yanıt:Doğru, bunlardan da sorumluyuz. Çevre, tedarikçiler, gizlilik ve diğer birçok önemli konuda sorumluluk taşıyoruz. İnsanlar verileri konusunda Apple’a güvenebilirler. Çalışmalarımız, müşterilerin gizliliğinin korunmasını sağlıyor ve onlara verileri üzerinde kontrol sahibi olma imkanı veriyor. Bunun gerçekleştirilmesinde rol oynamaktan gerçekten gurur duyuyorum. Apple’daki 15 yılımda, işim hiçbir zaman değerlerimden ödün vermemi gerektirmedi.

“İş yapma biçimimiz, müşteri olarak bana gösterilmesini istediğim davranışlarla uyum içinde.”

Bu 15 yıl tek bir işte mi geçti?

Yanıt:Ah, hayır. Beş farklı Apple donanım mühendisliği işinde görev yaptım. Buradaki avantajlardan biri de bu. Her zaman devam etmekte olan başka projeler var. Burada ilk olarak Mac üzerinde çalışmaya başladım, ardından ilk iPad’in lansmanının hemen sonrasında iPad sistemleri grubunun yazılım destek ekibine katıldım. Şu anda yönettiğim ekip, diğer şeylerin yanı sıra, Apple aksesuarları için yazılımlar geliştiriyor.

“Bulunduğum tüm rollerde, insanlara yönelik, yaptığımız her şeyi etkileyen bir saygı oldu.”

Önce kök salıyor, sonra dallanıp budaklanıyorsunuz.

Yanıt: Doğru. Sorumluluklarınız değişiyor ve kendinize yeni bir odak noktası bulup, ekibinizin yüksek performans göstermesine ve gelişmesine yardımcı oluyorsunuz. Her zaman yeni bir şey.

Çok yakında adınızı bir patente yazdırdınız, değil mi?

Yanıt: Bu doğru, iPad işi için. Arkadaşlarınız ve aileniz yaptığınız işi her zaman anlamasa da, herkes patentin daha önce kimsenin yapmadığı bir şeyi yaptığınız anlamına geldiğini biliyor.

İllüstrasyonlar iPad’de çizilmiştir.